Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Пропаганда - контрол над или част от обществото

Препоръчан отговор

Повечето хора, когато чуят думата "пропаганда" в съзнанието им възниква негативна реакция. Но дали е така? Малцинството е открило могъщо средство за влияние върху мнозинството, че е възможно така да се оформи съзнанието на масите и те да използват цялата си енергия в желаната посока.

Някъде бях чела, че сама по себе си пропагандата е нито добра нито лоша. Тя е част от този свят. Даже ми попадна една дефиниция:

"Пропаганда - усилия системно насочвани към осигуряване на обществена подкрепа за дадено мнение или курс на действие"

В този смисъл излиза, че пропагандата е напълно нормална форма на човешка дейност и всяко общество, независимо дали социално, религиозно или политическо, което си има някакви вярвания и се стреми да ги популяризира чрез изречени или написани думи, практикува Пропаганда.

Вие какво мислите?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, БаалБек написа:

Повечето хора, когато чуят думата "пропаганда" в съзнанието им възниква негативна реакция. Но дали е така? Малцинството е открило могъщо средство за влияние върху мнозинството, че е възможно така да се оформи съзнанието на масите и те да използват цялата си енергия в желаната посока.

Някъде бях чела, че сама по себе си пропагандата е нито добра нито лоша. Тя е част от този свят. Даже ми попадна една дефиниция:

"Пропаганда - усилия системно насочвани към осигуряване на обществена подкрепа за дадено мнение или курс на действие"

В този смисъл излиза, че пропагандата е напълно нормална форма на човешка дейност и всяко общество, независимо дали социално, религиозно или политическо, което си има някакви вярвания и се стреми да ги популяризира чрез изречени или написани думи, практикува Пропаганда.

Вие какво мислите?

Ами то и измамниците са нормална форма на човешка дейност във всяко общество, но не мисля че им симпатизираш. Пропагандата е едно гнусно средство. Примери колкото искаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пропагандата,според мен убива мисленето на индивида,промива му мозъка до такава степен,че да не може да вземе самостоятелно решение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, hristo58 написа:

Пропагандата,според мен убива мисленето на индивида,промива му мозъка до такава степен,че да не може да вземе самостоятелно решение.

Пропагандата тества доколко можеш да мислиш. Този, който може няма как да го засегне!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За мен Пропаганда е само една дума и нищо повече. Това е като интернет - в някои случаи е ползно, за да научат за теб или твоята кауза, фирма, продукт, но може и да се ползва за шпиониране, проучване, окалпазаняване, следене. Абе като всяко нещо с двойно предназначение. Зависи кой и как го ползва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Пешеходецът написа:

За мен Пропаганда е само една дума и нищо повече. Това е като интернет - в някои случаи е ползно, за да научат за теб или твоята кауза, фирма, продукт, но може и да се ползва за шпиониране, проучване, окалпазаняване, следене. Абе като всяко нещо с двойно предназначение. Зависи кой и как го ползва.

За съжаление не е нищо повече. С помощта на пропагандата имаме първа, втора и стъдена войни. Това е само един пример.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В съвременното общество пропагандата няма смисъл,защото има много източници на информация.Но в миналото,когато можеше да се гледа един или два телевизионни канала,да се слушат две-три радиостанции,които ежедневно повтаряха информация,която трябва обезателно да се възприеме,това е пропаганда.

Един цитат от https://bg.wikipedia.org/wiki/Пропаганда

„Съзнателното и интелигентно манипулиране на организираните навици и мнения на масите е важен елемент в демократичното общество. Тези, които манипулират този невидим механизъм на обществото представляват невидимо правителство, което е истинската управляваща сила на страната ни.
Нас ни управляват, нашите умове се моделират, нашите вкусове се формират, нашите идеи се предлагат, главно от мъже, които никога не сме чували. Това е логичен резултат от начина, по който е организирано нашето демократично общество. Огромен брой човешки същества трябва да си сътрудничат по този начин, ако искат да живеят заедно като гладко функциониращо общество.“

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, hristo58 написа:

В съвременното общество пропагандата няма смисъл,

Преди година някъде беше, понеже много се пишеше за едни амарикански тв канали от спътника на 9Е, аз по едно време вземах та ги хванах да скивам кво па толко им е зор да ги гледат.
А те били специално направени за американските войници извън САЩ.
Та понеже го разбирам американския диалект, направо се шашнах.
Пропагандата им е като от комунистическото време у България.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За мен няма нищо нормално и нищо добро в пропагандата.

Това е крайна форма на манипулация, която, по-лошото, обслужва идеология и е любимо средство на утопиите.

Ако определени "новини" или "реклами"(чисто комерсиални), можеш да избираш дали да им повярваш, то при пропагандата е като психологически насочен пистолет в челото ти, и нямаш избор. Ако не си с нас, си против нас.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, RudeBoy написа:

Ти за познанията ми ли питаш, или какво мисля?

Аз с Вас не се заяждам! Учтиво съм писала и помолила всеки, който иска да каже своето мнение!

Извън темата:

Тук намерих много интересна статия. Тя не е по темата, но не знам къде да направя нова. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм го казал. Това, че не ти харесва, е друг въпрос. 

Така пусната, темата не иска никаква конкретна информация. Изстрелва се някакво общо формулирано твърдение, и отдолу - "Какво мислите?" Резултатът може да бъде само също така мъгляво формулирани изказвания, които да бъдат разбрани погрешно, и да доведат до изяснявания, доуточнявания, безсмислени спорове и пререкания. Тоест - типично тролска тема.

Ето - казах какво мисля, и се обосновах :) .

И в момента се заяждаш! Няма нищо учтиво в това да пишеш обикновени изречения, и да ги завършваш с удивителен знак! Затова и аз правя така! Да видиш колко е неприятно за този, който ги чете!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, RudeBoy написа:

Така пусната, темата не иска никаква конкретна информация.

Според "канона" как трябва да бъде структурирана една тема? Моля,  да ми предложите пример, от който да се ръководя. Възможно е и аз да съм допуснала грешка - я от неграмотност или от липса на опит.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пропагандата е инструмент за влияние върху човешкото Съзнание !:nono:

Като чук примерно . Може да забива пирони (т.е. да скрепва детайли) , но може и да троши стави....Зависи кой и за какво го ползва !

И като такъв , пропагандата не е добро или зло . Добро или Зло я правят хората !

Още нещо има ли , че не ми е ясно какво не е ясно ? :lol6:

преди 21 минути, RudeBoy написа:

Тоест - типично тролска тема.

Никоя тема не е тролска , ако се обсъжда без излишни емоции , със знания и разбиране ..... !:nono:

.....Троловете разчитат на отсъствието на знания и разбиране , и на подмяната на мисленето с внушени емоции ! :nono:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, БаалБек написа:

Тук намерих много интересна статия. 

За съжаление тази статия е едностранчива и заблуждава, че уж нямало никакви същински психиатрични заболявания.
А такива има.
Достатъчно е да се разровите в учебниците от преди 1989г. и ще видите, че и руснаците говорят за психични заболявания, път те тогава бяха последните които можеше да бъдат обвинени да имат някакви топли чувства към американските тъпотии.
В Софийския университет критиката на всичко буржоазно беше нормата.
Та като е имало нещо неверно, реснаците са го критикували и съответно в България са знаели на какъв глас да пеят професорите по университетите.

Та така, DSM си има големи трески за дялане, но тази статия се опитва да внушава че нямало въобще психично болни или луди хора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пропагандата е по-скоро средство за управление на или част от обществото. Тя съчетава в себе реклама и маркетинг. Стоката или стоките която/които се предлага/предлагат е/са по специфични.  Въпросната заменя проповядването и е изнесена извън определени учреждения. За определени хора е ненужна, нежелана, но за разлика от нежеланата поща (спам), човек не може да я блокира. Така, че тя косвено им влияе.

Не съм се задълбочавал в правната система до толкова, но си трябва закон за нея. Уви, някои ще кажат, че обществото ще бъде ощетено, ако ограничиш някой/някои да пропагандират нещо, защото обществото заслужава да е информирано и да чуе "друга гледна точка", но в повечето случаи зад вид пропаганда стоят користни цени на определени "инвеститори".

Именно въпросните "инвеститори" я ползват за вид контрол на или част от обществото.

Дали обществото трябва да се управлява или то може само да се себе управлява, дали контрола е удачна форма за управление или не, е вид „Хамлетовски въпрос“ на власт имащите!? Ако реторичния "оригиналния въпрос" е лична драма, то въпросните власт имащи създават драма, но с реални съдби на хора и вид общества (без значение колко са големи). Дали даден индивид ще се поддаде на пропагандата или не в случая е без значение, но определено му се повлиява било то директно или косвено. Да, тя, пропагандата е фактор и то значим в днешното съвремие. Самия индивид има само два варианта: Да се съобрази със същата, с което ще декларира, че е част от дадено общество, или създаде свое общество (обкръжение).

Ако при личните взаимоотношения по-силния надвива по-слабия, то при обществените взаимоотношения по-численото общество надвива по-нечисленото. Все още как определен индивид успява извън действащите обществени норми и с липса на каквато и било финансова подкрепа да създаде свои последователи не може да се определи, но власт имащите "дебнат" за такива индивиди и много добре са информирани, че към даден момент трябва да се съобразят и с надигналото се недоволство срещу вид пропаганда. В своята си същност човешкия индивид не се развива, за сметка на това обществото се развива. Всяко време си има своите индивидуалисти, които в действителност власт имащите не могат да определят как са станали така. Реално само и единствено в главите на власт имащите е илюзията, че чрез пропаганда се контролира обществото или част от него.

Да се отрича, че извън познатите форми на контрол над обществото има и други е признак на ниска култура във власт имащите. Въпросните в днешните времена нямат идея към какво да поведат "талпите" .... От друга страна, то, "младите лидери" пък са с изкривена ценностна система. Имат предоволно материални, технологични и други средства, но не знаят какво да правят с тях. Формулата: Пари - Стока - Пари Прим, вече не е удачна, защото освен "тоалетна хартия" си трябва и други блага. Да, но какви да са, а?!

Основното благо е: Човечността, но какво е това, а?!

Христос Воскрессе! Амин 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 18.04.2020 г. в 18:41, Белгиеца написа:

За съжаление тази статия е едностранчива и заблуждава, че уж нямало никакви същински психиатрични заболявания.

Тук (в статията) не става въпрос, че  "уж нямало никакви същински психиатрични заболявания."

А става дума за това:

Цитат

„Идеята за болест бързо заменя идеята за отговорност. С нарастващ бяс американци използват и интерпретират твърдението „Аз съм болен“ като равно на „Аз не съм отговорен“. Пушачите казват, че не са отговорно за пушенето си, пиячите, че не са отговорни за своето пиене, комарджиите, че не са отговорни за своят хазарт и майките, които убиват своите деца, че те не са отговорни за това убийство.  За да докажат своето твърдение и за да спечелят от своето самоунищожително и унищожително поведение – пушачите, пиячите, комарджиите и извинените поради невменяемост съдят компаниите за тютюн, компаниите за алкохол, казина и лекари."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Valentwow
      Toва ще е първият път, в който сам си събирам и избирам компонентите за настолен компютър. Moже би пропускам някоя част или компонент, и ще се радвам да ми кажете кой е тои. Мненията ви ще бъдат оценени също. Всичките компоненти съм ги избрал от десктоп.бг.  Стремя се общата стойност да е до 1600лв (със ОС включително). Оставям линк към имгур със конфигурацията. Благодаря.

https://imgur.com/a/lOH1LeY
    • от nix55
      Здравейте, решил съм да осъвременя един компютър и ми трябва само кутия.
      Спрял съм се на тези - Zalman Case ATX - ZM-S3 или Deepcool Matrexx 30. Да знам има разлика в цената, но държа да има добър кабелен мениджмънт.
      Кажете мнението си за двете, ако някой ги има ще се радвам да прочета и вашето.
      Благодаря!
    • от Анита Христова Трифонова
      Борба в космоса за влияние  могъщи държави страда цялото човечество
    • от kuncho zidaro
      Здравейте колеги,може ли да споделите мнението си за усилвателя  Biema W220-https://kynchev.com/proamplifier.html
      И ще ми трябва ли някакъв пред усилвател или мога директно от лаптопа да му подам сигнал?
      Въпросния усилвател ще се използва с чифт от ето тези колони -http://radoslavmusic.com/p/tonkoloni-oberton-s1531

Благодаря ви предварително!!!
    • от Maluk toshko
      Добър ден!   Сесията  мина,  издържах изпитите,  та реших  да се захвана  да изкарам шофьорска книжка.  Студент съм във Варна,  интересува  ме  какви  са вашите впечатления от автошколите  ,  коя бихте ми препоръчали и д.р. Единствените  ми препоръки  са -обучението  да е на нормален по българските  разбирания автомобил,  без роботизирани трансмисии с по 2 съединителя и тем подобни  изгъзици , че гледамфигури из Варна  разни учебни мазди,  шкоди,  c- класи от 2019,  а аз такива животни скоро няма да карам,  и ако може да са с по-гъвкав график ,  понеже съм студент. Благодаря  ви предварително! 
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване