Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

garvanski

въпроси относно бас каса от фибростъкло

Препоръчан отговор

Здравейте.
Колата ми е Пасат 6- седан и от двете страни на багажника имам две ниши за багаж, като в едната искам да си изработя малка бас каса от фибро стъкло/ стъклопласт. Целта ми е подобряване на ниските честоти в колата, защото след монтирането на Андроид мултимедия, качеството на звука се влоши от към ниските честоти. Искам да е точно така вграден баса в нишата, защото багажника го използвам постоянно.

Най- накрая прикачвам примерни снимки, да добиете представа за мястото и типа кутия,която искам да си направя
Та въпросите са ми:
- Мога ли да очаквам "мек" бас, при положение, че кутията ще е с обем по- малък от 20л.;
- 10 или 12 инча говорител да монтирам;
- колко да е мощен усилвателят, на база мощността на говорителя, в смисъл, по-мощен или по- слаб от него?
Благодаря.

107_900x900.jpg

613_900x900.jpg

1989_900x900.jpg

11575055343374443_T0.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще правиш кутии,като тези на снимката,трябва да им сложиш дупка с тръба за бас рефлекс.Дали ще имаш мек бас,зависи от говорителя и усилвателя.10 или 12 инча,зависи по скоро от качеството и данните им,а обикновено те са пресилени с рекламна цел.За мощноста на усилвателя,колко повече,по-добре.Важно е захранващия кабел за 12 волта,да бъде директно от акумулатора и възможно най-голямо сечение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кутията, която ще правя, ще бъде от фибро стъкло, а не дървена като на снимките, ако има някакво значение. М/у другото, колко трябва да е дебелината на стените като е от фибро стъкло?

Относно бас рефлектора, някъде четох, че когато се отвори обемът на касата с рефлектор, басът ставал по- твърд, а когато е затворен обем, от вътрешното налягане, звукът бил по- качествен, но не съм много на ясно... А рефлексът в коя част на лицето се монтира и колко на дълбоко трябва да стига за добър ефект?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, garvanski написа:

Относно бас рефлектора...

Когато размера на бас касата е по- голям от нормалното,тогава ги правят без бас рефлекс,защото кутията може да вибрира. В твоя случай,ще е по добре с бас рефлекс.

преди 30 минути, garvanski написа:

колко трябва да е дебелината на стените като е от фибро стъкло?

Колкото повече,по-добре.

преди 32 минути, garvanski написа:

А рефлексът в коя част на лицето се монтира и колко на дълбоко

Не е задължително да е на лицето.По добър ефект в кола,би имало ако е отзад,за да се използва и обема към задния калник.Колко дълбоко в кутията-около 2/3 от отсрещната стена.Диаметърът му се прави  около 1/3 от диаметъра на говорителя. Все пак всичко е относително,имайки на предвид ограничената ниша,в която ще монтираш всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Димитър 59 написа:

Ако ще правиш кутии,като тези на снимката,трябва да им сложиш дупка с тръба за бас рефлекс

Напротив!!!! Подобни кутии се правят за говорители, които свирят в затворен обем. Ниско честотните говорители, които са предназначени за отворен обем изискват доста обемна кутия. А в случая мястото е силно ограничено, затова търси нискочестотен говорител предназначен да свири в затворен обем.

Фибро стъклото не мога да кажа колко трябва да е дебел, не съм правил все още такива кутии.

10" или 12". По-скоро 10", заради ограниченото място. 12 инчовия е по-голям и ще изисква по-голям обем.

преди 7 часа, garvanski написа:

колко да е мощен усилвателят, на база мощността на говорителя, в смисъл, по-мощен или по- слаб от него?

Поне 2 пъти по-мощен от говорителя. Така ще се избегне Distortion или на Български кривеж, който влиза в говорителя. Защото от крив сигнал също може да съсипеш говорителя. Съответно усилвателя ще трябва да се настрои от някой разбиращ, за да не се получи пък обратния ефект. Клипинг в говорителя. Т.е. да влезе по-силен сигнал в говорителя, от този който може да поеме той. 

Обаче, аз смятам, че щом след смяната на източника на звука(плеъра) се е развалил баса, то най-вероятно се касае за кофти плеър..... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Stoyannnov написа:
преди 5 часа, Димитър 59 написа:

Ако ще правиш кутии,като тези на снимката,трябва да им сложиш дупка с тръба за бас рефлекс

Напротив!!!! Подобни кутии се правят за говорители, които свирят в затворен обем.

Малък размер кутия,без бас рефлекс е спъване на движението на говорителя.Оттам по ниско КПД, по твърд бас,думкащ дразнещо и по слаба обща сила на звука.Не съм виждал още оригинален субуфер,на някоя известна марка,без бас рефлекс.Не че самоделки,като тази на снимката няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май не си виждал стокови изпълнения от завода. Всички такива са тип затворен обем с говорител предназначен за това. Никакво спъване не е.

Твърд бас, защото настройката на кутията е такава. И на 30 херца може да се направи кутия, обаче със 100 ватов говорител на 30 херца...... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Stoyannnov написа:

Поне 2 пъти по-мощен от говорителя.

По-скоро обратното! Какво ли ще се случи ако ако на 50W говорител му подадеш сигнал с амплитуда, съответстваща на 100 W отдадена върху товара мощност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждал съм такива,от затворен тип,предназначени за коли,но не съм им привърженик.Звучат ми кораво,сякаш са им отрязани най-ниските честоти.Това ми изглежда логично,при положение че при ниска честота,говорителят има по-голям ход.Затворения обем,при това положение,ограничава движението му,вследствие създаването на вакуум и после налягане вътре в кутията.Затова такива субуфъри нямат добри долни граници на възпроизвеждане.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, DarkEdge написа:

По-скоро обратното! Какво ли ще се случи ако ако на 50W говорител му подадеш сигнал с амплитуда, съответстваща на 100 W отдадена върху товара мощност.

Затова казах, че трябва усилвателя да се настрои от човек който е на "ти" с нещата. Усилвателя има т.н. Gain. От него се настройва амплитудата на сигнала. Цялата настройка става чрез формула и измервания. Така ще се предпази говорителя от изгаряне. 

При обратното както ти каза, усилвателя ще вкарва крив сигнал(distortion) в говорителя и баса ще е некадърен и ще повреди говорителя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, DarkEdge написа:

Ще изгори.Затова се слага възможно по мощен говорител.При колите захранването е 12 волта и силата на тока все пак е ограничена.Затова е трудно да се направи много мощен усилвател.Когато се купува такъв за кола,съвета е колко повече,толкова по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баси глупостите....  Що не изгледате ей туй видео по-долу. За да разберете, че авто озвучението не ви е домашното озвучение с врътката за звука. 

Тука целта е да се вкарва "прав" сигнал в говорителя, а не начупен, защото усилвателя над 50% от мощността си криви на копеле.

Пример: 100 ватов говорител при 100 ватов усилвател, няма как да го захранва на пълна мощност защото усилвателя още на 60-70% от gain-а си криви и ще повреди говорителя с калпав сигнал. Ако усилвателя да кажем е 300 вата при говорител 100 вата. Усилвателя ще захранва пълноценно говорителя. При правилна настройка на gain-а усилвателя ще свири перфектно на 100вата без да има крив сигнал. Защото самия той няма да е усилен на 60-70%.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спокойно, в Испания можеш да видиш най-много някоя маслина... :)

Гарвански, тръбата, която се нарича бас порт (басрефлекс), може да донесе някои ползи, но за целта се изчислява, а при тебе...

Но друго искам да кажа, след построяването бас порта се донастройва на дължина, включително с полузапушване и с пълно запушване. Т.е. тогава става т. нар. затворен обем. Зависи колко си сръчен?

И за отвътре - само шивашка вата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Stoyannnov написа:

Баси глупостите.... 

С изключение на това изречение,съм съгласен за другото дето си написал.Говорим за едно и също,но всеки си го обяснява по различен начин.Във видеото дават,това което казах,че в горния и долния пик се създава едно изкривяване от затворения обем.Поради това на усилвателя трябва да  бъде настроен правилно входящия сигнал(gein).

преди 4 часа, JKirilov написа:

Гарвански, тръбата, която се нарича бас порт (басрефлекс), може да донесе някои ползи, но за целта се изчислява, а при тебе...

Но друго искам да кажа, след построяването бас порта се донастройва на дължина, включително с полузапушване и с пълно запушване. Т.е. тогава става т. нар. затворен обем.

Ами,вместо да се правиш на умник,изчисли му басрефлекса,без да имаш никакви размери.После хвърли на боб,за да му ,,донастроиш" дължината.Всъщност,ако нямаш нищо полезно за казване,връщай се обратно в темата вицове.Там си в свои води.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите.

Оригиналният плеър на колата за мен си беше идеален като качество на звука. Имаше си много плътен и качествен звук във всеки диапазон. Причината да го сменя беше, защото можех да го ползвам само за радио и с дискове. Поръчах си мултимедия от Китай заради ред други функции. От нея съм много доволен, дори и от радио тунера. Единствено звученето в ниските честоти се влоши. Ако има някакво значение, стъпалото на медията е TDA 7851...

Аз не търся голяма мощност, не искам да се включват алармите като преминавам и да дрънчат ламарините. Обичам да слушам музика, нормално към тихо, но да чувам дълбок, плътен, мек бас.

А за настройването на амплитудата на сигнала (Gain-a), имам достъп до осцилоскоп и с него ще настроя сигнала в норма, без кривене. Като купувам, ще гледам говорителя да е с RMS мощност 60-70% от мощността на усилвателя, за да може да го захранва без кривене.

Може първо да направя тест без изрязан бас рефекс, а ако не ми допадне, лесно ще пробия с бор короната отвор 1/3 от диаметъра на говорителя и ще измеря тръбата да е с дължина 2/3 от дълбочината на кутията. Ако пак не ми хареса, ще го скъся и така докато не ми хареса как звучи. Вътре ще напъхам шивашка вата.

Правилно ли съм разбрал досега, какво мислите за този подход?

П.П. Като че ли започвам да клоня към изработването на кутия от ПДЧ, но още не съм решил...Мнения?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, garvanski написа:

Като че ли започвам да клоня към изработването на кутия от ПДЧ, но още не съм решил...Мнения?

Правилно си разбрал всичко.Кутия от ПДЧ ще звучи по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, garvanski написа:

. Вътре ще напъхам шивашка вата.

Количеството на ватата се определя само опитно - слагате - слушате, вадите малко- пак слушате и т.н. до оптимален резултат за ВАШЕТО ухо!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе каква вата какви 5 лева. Пак повтарям тва да не са ви домашни тонколони.... къде изобщо сте виждали вата в автомобилен бас бокс......... И в 15/20 литра обем като натъпчеш вата какво става? Какво пдч секция ли ще сглабяш?

Само MDF дърво. Без никаква вата. И ако смяташ да го правиш отворен обем, по-дълъг бас рефлектор означава по-ниска настройка на бокса. И е добра идея тръбата да е заоблена в 2-та си края по ръбовете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, garvanski написа:

Като че ли започвам да клоня към изработването на кутия от ПДЧ

Не! HDF!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

HDF изобщо знайш ли к'во е :D:D , фазер за гърбовете на секцийте и друга подобна мебел. И обикновенно е с нищожна дебелина. Дори 40 ватов говорител ще мести това дърво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Stoyannnov написа:

Само MDF дърво

Най-добрия материал за колони,но пък доста по-скъп от талашита (ПДЧ).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама вие съвсем от нищо не разбирате, почвам да се тревожа!

MDF и HDF е едно и също. HDF просто е по-здравия материал от двата, с по-голямо обемно тегло, защото има повече слепващи смоли. Поради това е практически неуязвим на влагата, затова го предложих на човека. А той очевидно е умен, не ви се вързва и ако наистина се е отказал от ПДЧ ще си прочете и ще избере правилно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

HDF изобщо знайш ли к'во е :D:D , фазер за гърбовете на секцийте и друга подобна мебел. И обикновенно е с нищожна дебелина. Дори 40 ватов говорител ще мести това дърво.

Има афинитет към фазера, в друга тема също беше дал подобна идея :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

. къде изобщо сте виждали вата в автомобилен бас бокс...

Залепен пласт вата/може и велтер/ с дебелина около 1 см, особенно на задната стена на кутията! И моля малко по-нежно с резките изхвърляния, благодаря....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми той щеше да ги прави от стъклопласт.Изредихме по-добри материали като фазер,ПДЧ,сега остава някой да му каже,че за колони най-добър материал е черешовото дърво.

И шоуто да продължи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...