Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

garvanski

въпроси относно бас каса от фибростъкло

Препоръчан отговор

преди 2 минути, Димитър 59 написа:

Ми той щеше да ги прави от стъклопласт.Изредихме по-добри материали като фазер,ПДЧ,сега остава някой да му каже,че за колони най-добър материал е черешовото дърво.

Най-добрия материал е МРАМОР - нулев резонанс!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, nickolaycho написа:

Най-добрия материал е МРАМОР!

Вярно,че и от мрамор се правеха колони навремето.Ама за кола...не става.

преди 5 минути, nickolaycho написа:

МРАМОР - нулев резонанс!

Ама намаляват баса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎20‎.‎4‎.‎2020‎ г. в 20:21, Димитър 59 написа:

Когато размера на бас касата е по- голям от нормалното,тогава ги правят без бас рефлекс,защото кутията може да вибрира.

Добре бе Митко, как го измисли това чудо! Чаках 24 часа да си прочетеш писаното и да се коригираш ако си сбъркал след употреба на агнета и алкохол.

преди 31 минути, nickolaycho написа:

Най-добрия материал е МРАМОР - нулев резонанс!

Няма материал с нулев резонанс. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, nickolaycho написа:

Залепен пласт вата/може и велтер/ с дебелина около 1 см, особенно на задната стена на кутията! И моля малко по-нежно с резките изхвърляния, благодаря....

Велтера се лепи от външната страна на кутията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, AGD написа:
на 20.04.2020 г. в 19:21, Димитър 59 написа:

Когато размера на бас касата е по- голям от нормалното,тогава ги правят без бас рефлекс,защото кутията може да вибрира.

Добре бе Митко, как го измисли това чудо! Чаках 24 часа да си прочетеш писаното и да се коригираш ако си сбъркал след употреба на агнета и алкохол.

Нали говорим за субуфер,а не за друг модел тонколони?Виждал съм големи бас каси за музиканти,без бас рефлекс и то доста по големи от нормалния литраж.Те дават много бас,защото кутията им така има възможност да вибрира,което засилва ефекта.Но малки бас каси за коли,без бас рефлекс просто ми звучат ограничено.Колата е затворено малко пространство,затова по-добрият вариант е да бъде с бас рефлекс,за да раздвижва звука из цялото купе.Пробвал съм,правил съм доста,слушал съм ги и това ще си остане мнението ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Stoyannnov написа:

Велтера се лепи от външната страна на кутията.

Ватата, тепихи и т.н. отвън винаги помата, но малко ватичка и вътре винаги намалява индустриалния, бумтящ,  дървен и неприятен бас. Не трябва да се пренебрегва и това, че ватата изкуствено "оголемява" обема на озвучителното тяло. Там в тази дупка много обем няма и си трябва вата.

За мощностите на усилвател към ОТ съм съгласен, не само за автоусилвателите, а и за HIFI. Аз обичам да слушам 200 ватов усилвател с 1000 ватово захранване към 60 ватови ОТ, но не позволявам волумето да попада в ръцете на кавали. Същия усилвател съм го слушал и с много по слаби широколентови ОТ.

преди 3 минути, Димитър 59 написа:

Те дават много бас,защото кутията им така има възможност да вибрира,което засилва ефекта.

Това е най-лошия вариант за едно ОТ да "свири" кутията. Изкривяванията стават огромни. Прави се всичко възможно за вътрещно оребрявате, разпонки и какво ли не само и само да не вибрира "свири " кутията. Вибрираща кутия е нещо ужасно. Все едно да монтираш говорителя в кутия от велпапе или фазер. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, AGD написа:

Това е най-лошия вариант за едно ОТ да "свири" кутията. Изкривяванията стават огромни. Прави се всичко възможно за вътрещно оребрявате, разпонки и какво ли не само и само да не вибрира "свири " кутията. Вибрираща кутия е нещо ужасно. 

Много си прав.С израза ,,свири",имах на предвид,че колко по-голяма е кутията,по-добре ще се представи,когато говорим за бас.В случая тук,става въпрос да се сложи 10 или12 инчов говорител в едва 20 литрова кутия.Ми то е три пъти по-малко от необходимото за 10 инчов бас.Затова заговорихме,че кутиите от снимките горе в първия пост,имат нужда от басрефлекс,който ще корегира проблема с малкия им размер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сони имат субуфъри с 10 инчови говорители за автомобил дето се вмъкват под седалката на шофьора и въобще не им липсва бас даже къртят яко и без обем или с 2-3 литра обем. Въпроса е в самия говорител дали е произведен да свири в малък обем. Щото има и говорители дето ги монтират в 20 литра обем, ама производителя казва че подходящия обем за постигане на дадена ниска честота е 200 литра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, AGD написа:

Сони имат субуфъри с 10 инчови говорители за автомобил дето се вмъкват под седалката на шофьора и въобще не им липсва бас даже къртят яко и без обем или с 2-3 литра обем.

Sony не е сред марките,които правят добри колони.Чак да къртят яко,в компромисен режим под седалка не вярвам.Но сигурно с тях,е по добре от колкото без субуфер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Димитър 59 написа:

Sony не е сред марките,които правят добри колони.Чак да къртят яко,в компромисен режим под седалка не вярвам.Но сигурно с тях,е по добре от колкото без субуфер.

Преди 15-20 години всичко добро се измисляше от тях и още ги ползват хората и споменават с добро! Това си бяха върхови модели за автомобилно озвучаване и не бяха ташак. Аз усях със бюджет от 550 лв. тогава да си купя само едно авто ресивърче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, AGD написа:

Преди 15-20 години всичко добро се измисляше от тях ...

Знам я тази марка,много по отдавна.Преди бяха най-добри при телевизорите,но в аудио техниката дори не са били сред добрите.Нямам спомен от техен добър аудио продукт,освен един триглав дек модел 3 седмици,който беше  през 80 години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Димитър 59 написа:

Знам я тази марка,много по отдавна.Преди бяха най-добри при телевизорите,но в аудио техниката дори не са били сред добрите.Нямам спомен от техен добър аудио продукт,освен един триглав дек модел 3 седмици,който беше  през 80 години.

А кой измисли и наложи стандартите за касетките за CD  стандалта 44.1 / 16. Те измислиха и преносимите плеери walkman през 1979г. и т. н.

Вярно че масовоно им аудио е на посредствено ниво, но са първи в иновациите. 

Суба за който споменах е Sony XPlod XS 8SA активен и е точно за малки пространства. Модела е от 2005 г. и като излезе беше доста скъп. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отплескваме се в посока извън темата.Сони,освен с аналоговите телевизори-тринитрон,от старото време,с друго не мога да ги похваля.Напоследък,пак се представят добре в тв индустрията,но понеже използват най-качествената технология за дисплей OLED на фирмата  LG.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се отплесваме от темата. Дал дъм идея за компрактен суб с добро качество.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правенето на тон-колона, пък и макар за ниски честоти, изисква наличие на характеристиката на говорителя, който ще се използва-къде какви неравности има и дали изобщо става за това, независимо от размера. След това се правят проекти за кутията, вида на демпфера (дали бас-рефлекс или пълна изолация), следват изработване  и доста изпитания, при които се правят измервания със специализирана апаратура при най-различни честоти и мощности, измерват се резонанси и т.н. Кутията с най-добри резултати се произвежда. Най-добри ,според мен, са тези с пълна изолация, при които обемът е херметично затворен, говорителят има затворена от пред шпула и при натискане с ръка бавно потъва и после бавно се връща. Имам такива колони Хитачи, 80 вт и са от 43 хц до 21кхц.  Всичко друго води до лошокачествено звучене, лумтене, изкривявания, сбъркана фаза на звука и ефект на селска чалга. Все пак всичко е въпрос на избор...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, B3M2W0 написа:

Все пак всичко е въпрос на избор...

Красиво написано.Ти като всички даваш добри съвети,но тук става въпрос за точно определено,ограничено място,в което да се побере всичко.Също не е все едно затворени домашни колони,като твоите,да се сравняват със субуфер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С всичките испански глупости уплашихте автора, а той поне явно има сръчни ръце, щом се кани да направи нещо!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, JKirilov написа:

...да направи нещо!

Това не ти е темата с вицовете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, JKirilov написа:

С всичките испански глупости уплашихте автора, а той поне явно има сръчни ръце, щом се кани да направи нещо!

Въпросът е да му помогнем да направи хубаво нещо. А това е трудна задача.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо трудно, но много спамери! А и в тази карантина няма кой да му измери високоговорителя.

Ти като по-опитен как смяташ - фазер и HDF едно и също ли е? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Тези дни се е разразила страхотна дискусия :). Благодаря, доста неща са ми от полза от нея :).

Днес ми остана време следобед и се занимавах в гаража да си направя шаблони за всички необходими панели за кутията. Оказаха се доста, формата на кутията ще е доста неправилна. Поиграх си доста време, но успях да ги разкроя. Надявам се скоро да ми остане време да ги нарежа от МДФ и да започна да сглобява. Слагам няколко снимки... 

Иначе за говорител, май се насочвам към Hertz ES250, Hertz ES250.D, Hertz ES250.5, или Hertz ES300. Дават им, че се чувстват много добре в затворен обем от 17 до 28л. Отзивите за тях са мн. добри.

За сега това е от мен. Не съм се отказал , просто времето не ми стига, но ще напредвам полека :).

IMG_20200423_152332.jpg

IMG_20200423_161203.jpg

IMG_20200423_161320.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този  - Beyma 8WR300 - 95 dB, 300W, 62Hz, работи само в 18 литра обем и обажда много добре. За него има всички характеристики.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Реших да взема Hertz 250.5, монтиран в бас каса, изчислена специално за него. Прикачвам снимки ...

Идеята ми е да го чуя как ще звучи в багажника и тогава ще направя кутията за нишата и ще го вградя в нея.

Също моля за мнения за усилвател Boschmann xr-222 (RMS- 1x250W/ 4ohm). Просто мога да го взема много изгодно.

333.bmp 332.bmp

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си сложил правилно снимките!

По другия въпрос - вземай. 65 кинта е добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...