Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Препоръчан отговор


Независимо от пандемията планирам смяна на постоянния адрес,не спешно,но е доста необходимо,поради мои лични,семейни причини.Искам да попитам може ли,ако реша да си сменя постоянния адрес по лична карта в друг град,извън столицата това да стане в София,а не да ходя до другия град.Ако не става в столицата има ли начин това да стане,чрез служебна бележка от община,или определена институция.Питам,заради въведените мерки за пътуване.Може ли да се изиска служебна бележка за пътуване по тази причина от определената институция.
Пробвах да си изкарам бележка за настоящ адрес по въпроса от общината,но нещата не станаха.Не фигурирам в друг град,извън София,нито майка ми,нито баща ми.А на другото място имам нотариална заверка,плащани са данъци и т.н.Просто не живея на другото място от доста време.
Дали регистъра в общината в столицата отчита само регистрирани в столицата?!Може ли този регистър да отчита и хора,които са имали и друг постоянен/настоящ адрес в други градове!
Моля да коментират,ако е възможно компетентни хора,а не хейтъри.И ако нямате конкретен отговор,може ли да ме насочите към конкретен човек да ми помогне за тая ситуация?!
Благодаря,предварително :)
 

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е защо не питаш в общината? Там на хората това им е работата, те ще ти кажат какво може и какво не.
 

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Адреса какъвто и да е се регистрира в ЕСГРАОН.Трябва да подадеш заявление в този ЕСГРАОН на чиято територия искаш да се регистрираш.Ако това е някое село тази роля се поема от кмета.

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четете бре хора - Закон за гражданската регистрация

Ще отговоря само на по-основнити въпроси, отговорите на другите ги има в закона!

„Искам да попитам може ли,ако реша да си сменя постоянния адрес по лична карта в друг град,извън столицата това да стане в София,а не да ходя до другия град. Ако не става в столицата - има ли начин това да стане чрез служебна бележка от община или определена институция.“

Цитат

Чл. 98. Заявлението за промяна на постоянен адрес се подава до органите по чл. 92, ал. 1 в общината, района, кметството или населеното място, където лицето избира да бъде вписано в регистъра за населението.

Тоест - не, няма да стане в София. Има изключение ...

Цитат

Чл. 95. Постоянният адрес се заявява чрез подаване на заявление от лицето до органите по чл. 92, ал. 1.

(2) Заявяването се извършва лично, а по изключение - от упълномощено лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно.

„... на другото място имам нотариална заверка, плащани са данъци и т.н. Просто не живея на другото място от доста време.“

Това, че не живеете там не е проблем. Защото

Цитат

Чл. 93.(6) Постоянният адрес на гражданите служи за упражняване или ползване на права или услуги в случаите, определени в закон или друг нормативен акт.
(7) Постоянният адрес може да съвпада с настоящия адрес.
Чл. 94. Настоящ адрес е адресът, на който лицето живее.

Тоест - постоянния и настоящия адрес може И ДА НЕ съвпадат!

Първо трябва да се провери, дали може да се направи адресна регистрация на това място - на този адрес.

Цитат

Чл. 89.(5) Кметът на общината определя адресите на територията на общината, на които може да се извършва адресна регистрация.
Чл. 92. (1) (Адресната регистрация се извършва от кмета на общината, на района или на кметството или от определени от тях длъжностни лица при заявяване от лицето.
(2) За извършване на адресна регистрация на адрес в страната лицата представят един от следните документи:
1. документ за собственост;
3. други документи, доказващи собствеността или ползването на имота.
(3) За извършване на адресна регистрация се представя и писмено съгласие на собственик, когато заявителят не е собственик, чрез декларация по образец, подадена лично пред органа по ал. 1, или с нотариална заверка на подписа.
(5) За извършване на адресна регистрация на лица, които са в родство по права линия със собственика или ползвателя на имота, както и за съпрузите на тези лица, не се представят документите по ал. 2 и 3. Кметът на общината, на района или на кметството или определените от тях длъжностни лица извършват служебна проверка в регистъра на населението за родствената връзка между собственика или ползвателя на имота и лицето, което заявява постоянен и/или настоящ адрес, както и проверка чрез отделите "Местни данъци и такси" относно собствеността на имота.
(10) Броят на лицата, които могат да се регистрират по постоянен и/или настоящ адрес на адреса на едно жилище, не може да надвишава двукратния брой на лицата, които обичайно могат да обитават съответното жилище. При определяне на общия брой на лицата се вземат предвид и регистрираните на адреса собственици, ползватели, наематели или обитатели на друго правно основание. В случаите, когато жилището се обитава само от роднини по права линия, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до втора степен включително, се допуска трикратно надвишаване на броя на лицата, които обичайно могат да обитават жилището.

„Дали регистъра в общината в столицата отчита само регистрирани в столицата? Може ли този регистър да отчита и хора, които са имали и друг постоянен/настоящ адрес в други градове!“

Отчитат се само хората с адрес към момента. За тези, които са имали адрес на друго място - той се вписва като предишен!

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, jhoro написа:

Четете бре хора - Закон за гражданската регистрация

Ще отговоря само на по-основнити въпроси, отговорите на другите ги има в закона!

„Искам да попитам може ли,ако реша да си сменя постоянния адрес по лична карта в друг град,извън столицата това да стане в София,а не да ходя до другия град. Ако не става в столицата - има ли начин това да стане чрез служебна бележка от община или определена институция.“

Тоест - не, няма да стане в София. Има изключение ...

„... на другото място имам нотариална заверка, плащани са данъци и т.н. Просто не живея на другото място от доста време.“

Това, че не живеете там не е проблем. Защото

Тоест - постоянния и настоящия адрес може И ДА НЕ съвпадат!

Първо трябва да се провери, дали може да се направи адресна регистрация на това място - на този адрес.

„Дали регистъра в общината в столицата отчита само регистрирани в столицата? Може ли този регистър да отчита и хора, които са имали и друг постоянен/настоящ адрес в други градове!“

Отчитат се само хората с адрес към момента. За тези, които са имали адрес на друго място - той се вписва като предишен!

Благодаря :)


Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави ново...