Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!В първи семестър съм на Университет и правих проект за събмитване на мрежи и разпределение на ип адресите-това го направих(нищо сложно) . Като допълнително условие е дадено да присвоя на 6 сървъра и на връзката между

рутер и ISP - ipv6 адреси!Честно казано, нямам времето да го разбера-а и искат само да добием някаква обща представа-та затова реших да попитам за помощ:) Не знам дали изчислените от мен ipv4 ще имат връзка с ipv6?

Ако някой има желание за помощ-ще е супер!

Мерси и всичко добро!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Адресната структура на IPv6 няма абсолютно нищо общо с тази на IPv4. Съветът ми е, ако искат просто да добиете обща представа, да седнеш и да разгледаш схемата на IPv6. Доста е комплексна, не е като да ти е обясня с 2 думи в един пост. Не забивай нос в Wikipedia, ще те отегчи бързо. Ето, в тази статия е добре обяснено - https://www.tutorialspoint.com/ipv6/ipv6_address_types.htm

Учили ли сте за IPv6, изобщо? Неща като GLA, LLA, ULA, говорят ли ти нещо? Ако не, интересно как така са ви нахакали задачата, ей тъй, "да добиете обща представа". 😒

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте и благодаря за отговора!Уча в Англия и тамошните критерии са доста странни-има неща,които ги преминаваме буквално за 1 час,а на нещо елементарно "стоим" 1 ден.

Та за ipv6 аз добих някаква представа,но не знам дали е достатъчна,за да направя това,което се изисква-но със сигурност ще задълбая(просто в момента работя почти през целия ден,а училището е онлайн(общо 10 часа на семестър) и

можете да си представите за какво става дума:( Аз ще постна 1 примерна схема,която в момента "драснах" и ако можете-кажете дали съм разбрал правилно!

Общо трябва да присвоя адреси на ISP и на първия рутер към него , а също и на 6 сървъра,намиращи се свързани към този първи рутер!

Значи,ако правилно съм разбрал-трябва ми Уникаст за ISP - например 2001:db8:1:a001::1 на серийния порт.За сер. порт на рутера R1 към ISP - например 2001:db8:1:a001::2/64.

Зад рутера вече трябва да има съб-мрежа, т.е. Локал Линк адрес?(за да ума дефаулт гейтуей?-или бъркам)

например default get - fe80::1?

Тогава за моите рутери може би мога да присвоя някакви поредни ип-та,например:

2001:db8:1:1::2/64, 2001:db8:1:1::3/64, 2001:db8:1:1::3/64, 2001:db8:1:1::4/64, 2001:db8:1:1::5/64,2001:db8:1:1::6/64,

като съответно g 0/1 порта на рутера, към който са закачени сървърите е 2001:db8:1:1::1/64 ???

Това дали изглежда добре?

Sample.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет!

Нещо не ми става ясно от схемата, която си начертал. Тук виждам 4 рутера, които помежду си са вързани в LAN, така както си го нарисувал. Зад всеки рутер седи някаква локална мрежа, като само единият е шлюз към облака - само там си дал WAN връзка.

Кой рутер наричаш "първи"? Като казваш "серийния порт", имаш предвид външния интерфейс ли - WAN? Това е различно от сериен порт - серийните линкове нямат адреси, те са тъпа асинхронна буферирана трансмисия с негарантирана успеваемост. :)

Link-Local адресация се прави вътрешно, зад рутера - правилно си разбрал. LLA не се рутира и такъв трафик не напуска локалния ти сегмент. Уникаст ти е нужен вече от страна на WAN-а.

Изобщо не знам дали съм го обяснил разбираемо. Извинявам се, ако те обърквам още повече ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей и благодаря за бързия отговор-само че така нямам много време за смислени въпроси😀!

Та-имам в предвид първия рутер😄-този,който е на входа на WAN.

Изисква се от нас да сложим подходящи ipv6 между този рутер и ISP, и съответно на още 6 сървъра(стоящи зад този рутер)-малко странни обяснения направих😀!

Не знам дали има значение,но зад другите рутери има ЛАН-ове с по о/о 300 хоста.Само на входния(шлюза) има 700 устройства.

И понеже искат да ги сложим в една "малка табличка" 😀😀😀 тези адреси-направо се зачудих откъде да ги взема?

Тези ipv6 предполагат,че слагайки ги-сме разбрали концепцията за протокола(но ние по принцип не сме го учили и затова се чудя така)

Теоретична помощ вече оказа-за което ти благодаря много🙏. Ако можеш да ми покажеш някои примерни адреси-аз ще си подредя моите в главата😇

Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човече, ти направо ме застреля. Не съм мрежов архитект, администратор съм и може да съм малко глупав, но като са ви накарали да дадете адреси на тези сървъри, които са зад рутерите, не са ли казали какво е предназначението на сървърите? В DMZ ли са, зад стена ли ще са ... в смисъл, трябва да знаеш дали да им нашибаш LLA адреси, или да ги пуснеш да се виждат отвън тези сървъри. Иначе, най-лесно е да им нацвъкаш последователни Link-Local-и, както сам предложи, ако сървърите са частни и няма да бъдат достъпни отвън. Така ще се свързват помежду си и ще минават през LAN-a на рутера (ако се предвижда да бъдат разхвърляни в някакви VLAN-и, например), па ако вземеш да им сложиш LAN адреса на първия рутер за шлюз, ще имат връзка и навън към ISP. Вътрешният адрес на шлюза, откъм LAN-a, трябва да е в същата поредица като адресите на сървърите. GLA трябва да раздадеш на WAN-порта на рутера и на гейта му от страна на ISP - също да са от еднаква поредица.

А примерни адреси не мога да ти дам така, на прима виста, тъй като в тях се включват и MAC-адресите на устройствата, имат си строга схема, по която се генерират, а на мен изобщо не ми е там силата, да си призная от сърце. В България, даването на акъл не е задължително обвързано с имането на такъв, нали знаеш? 😄

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...