Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

The Good Old TIme

Въпрос относно нашата прахосмукачка и евенатуално препоръки за нова

Препоръчан отговор

Здравейте!

Съвсем наскоро, преди няколко месеца си купихме тази прахосмукачка - https://www.emag.bg/prahosmukachka-bez-torba-samsung-vc07m31a0hp-2-l-650w-teleskopichna-tryba-upravlenie-ot-dryzhkata-anti-tangle-cyclone-vishna-vc07m31a0hp-ge/pd/DHMXFDBBM/

На паркет и твърди повърхности чисти супер.
Но за жалост почти не се усеща да дърпа праха и боклуците от килим. Когато махна четката от тръбата, изглежда да има силно всмукване. Обаче като се сложи четката, изглежда доста по-леко всмукването.
Чета характеристиките, но не съм запознат като цяло с прахосмукачките и бих искал да попитам ако има някой запознат, може ли да сподели дали гледайки характеристиките тази прахосмукачка е подходяща само за твърди повърхности или по спецификация би трябвало да чисти добре и килими? Защото не разбирам дали има дефект и трябва да се занесе на сервиз или просто самото й предназначение не е главно за килими ами за твърди повърхности.

Ако се окаже, че е подходяща само за твърди повърхности си мисля дали се предлагат някакви специални четки/приставки с които прахосмукачката да чисти по-добре и килими?

Обаче ако тези и двете са истина:
1. не е подходяща за килими
2. няма такова нещо като четка/приставка, която може да се купи за да стане подходяща за килими

Ако това е случая, бих искал да ви помоля, ако желаете, да ми препоръчате прахосмукачка, която да е подходяща за чистене на паркет/твърди повърхности, но в същото време и за килими.
Цената й да е максимум до около 300-350 лева. Ако има по-евтини варианти, които са достатъчно ефективни, по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

650W и е мощността от което и проблема, някога дори най бюджетни прахосмукачки бяха 1600W до преди да се приложи на ЕК изискването. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото не се гледа това. В описанието е дадено:

Цитат
Мощност 650 W

а по-важния параметър е:

Цитат

Мощност на почистване 190 W

или някъде го пишат "смукателна мощност", въпреки че не на всички прахосмукачки го пишат. Провери четката/приставката да не е запушена, може да я насочиш към тръбата - ако има нещо вътре, да пробваш да го изсмучеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледа се всмукателната мощност на прахосмукачките.

За марка препоръчвам Zelmer. Но гледам са почнали да поставят водни филтри, които не обичам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ползвам тая вече 3та година

https://www.emag.bg/prahosmukachka-s-voden-filtyr-zelmer-aquos-829-0-st-4-l-teleskopichna-tryba-1600-w-hepa-sinja-zvc722st-pl/pd/E575TBBBM/

само че я взех от технополис с 4г гаранция

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай прахосмукачката без никакъв накрайник дали има достатъчна смукателна сила. Ако да - значи трябва просто да слагаш подходяща за съответната повърхност четка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четката трябва да има превключване за височина!!! Огледай или прочети в упътването.

Водни филтри има от вероятно 40 години и си е супер.

Прочетох вместо тебе - има превключване, ако е тип Двустепенна четка, щракалката се вижда от километър. Предлагат се и още 10 вида четки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е станало с тези прахосмукачки? Преди 2 или 3 години си купих същата, но е 1600W. Освен това цената и беше под 100лв.😱

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, nikolela написа:

Какво е станало с тези прахосмукачки? Преди 2 или 3 години си купих същата, но е 1600W. Освен това цената и беше под 100лв.😱

На кратко ЕК забрани продажбата на прахосмукачки с мощност над 900W от 2014г. Сега се правят такива с малка мощност които имитират работата на прахосмукачка. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Който може да работи с мишка и не ползва гуглю за райзъни, може да си намери и 2200, колкото е мойта...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново!
Много съм ви благодарен за това, че ми обърнахте такова голямо внимание и написахте толкова много коментари само за ден!

преди 19 часа, Raze написа:

Провери четката/приставката да не е запушена, може да я насочиш към тръбата - ако има нещо вътре, да пробваш да го изсмучеш.

Разгледах четката и не изглежда запушена. Има голяма дупка в нея, която си личи, че е празна и няма нищо в нея.

преди 17 часа, JKirilov написа:

Четката трябва да има превключване за височина!!! Огледай или прочети в упътването.

Намерих бутона за превключването на височината. Опитахме и с натиснат бутон и без да е натиснат, но не забелязахме промяна.

преди 18 часа, RudeBoy написа:

Пробвай прахосмукачката без никакъв накрайник дали има достатъчна смукателна сила. Ако да - значи трябва просто да слагаш подходяща за съответната повърхност четка.

Когато махна четката и оставя само тръбата, всмукването е много по-силно. Но в момента в който сложа четката, много леко се усеща всмукването. Към прахосмукачката върви и е една друга много малка четка, няколко сантиметра дълга, изглежда е предназначена за по-малки места, където голямата не се побира, но и нея като я сложихме всмукването се усеща осезаемо по-леко от колкото, когато е само с тръбата. Мислех да ви попитам дали знаете от къде можем да купим четка специално за килим, но при положение че дори и при малката четка се усеща така леко, има ли смисъл да се пробва с друга? Най-отдолу на този коментар прикачих снимка на малката четка с която пробвахме, с цел да покажа колко малка е като размер и пак всмукването се усеща осезаемо по-леко в сравнение само с тръба.

преди 19 часа, FusE написа:

650W и е мощността от което и проблема

преди 19 часа, Raze написа:

Защото не се гледа това. В описанието е дадено:

а по-важния параметър е:

или някъде го пишат "смукателна мощност", въпреки че не на всички прахосмукачки го пишат. Провери четката/приставката да не е запушена, може да я насочиш към тръбата - ако има нещо вътре, да пробваш да го изсмучеш.

До момента стигам до извода, че това за което сте писали е причината прахосмукачката да не може да чисти килим - слаба всмукателна мощност. Ако някой е на мнение, че проблемът идва от другаде, ще съм благодарен да пише.

преди 18 часа, mr.5r0ff написа:

ползвам тая вече 3та година

https://www.emag.bg/prahosmukachka-s-voden-filtyr-zelmer-aquos-829-0-st-4-l-teleskopichna-tryba-1600-w-hepa-sinja-zvc722st-pl/pd/E575TBBBM/

само че я взех от технополис с 4г гаранция

Благодаря ви много за тази препоръка :) !
Изглежда много хубава прахосмукачка, чета че има и висока оценка и хубави мнения за нея!
Можете ли да споделите малко от личния ви опит с нея - добре ли чисти килими? Ами твърди повърхности? Някакви големи недостатъци да сте забелязали? Силно ли всмуква?

Извинявайте, че станаха много въпросите!

преди 18 часа, oic написа:

Гледа се всмукателната мощност на прахосмукачките.

За марка препоръчвам Zelmer. Но гледам са почнали да поставят водни филтри, които не обичам.

Благодаря ви за препоръката! Забелязах, че съфорумникът mr.5r0ff е препоръчал прахосмукачка, която е със същия модел. Предполагам сте на едно мнение с него, че е добра.

От прочетеното и написаното, за момента съм тръгнал в посока купуване на нова прахосмукачка и по-конкретно тази която е препоръчал mr.5r0ff.
Ако някой има добри наблюдения и от друга прахосмучка, ще съм благодарен ако сподели за да мога да сравня между няколко, която изглежда най-подходяща.
Ако не, може би ще купим тази която предложи съфорумникът, за което много му благодаря :) !
БОГ да ви благослови всички за помощта !

IMG_20200426_111043 (1).jpg

IMG_20200426_111049 (2).jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, The Good Old TIme написа:

Когато махна четката и оставя само тръбата, всмукването е много по-силно.

...............................................................................

До момента стигам до извода, че това за което сте писали е причината прахосмукачката да не може да чисти килим - слаба всмукателна мощност. Ако някой е на мнение, че проблемът идва от другаде, ще съм благодарен да пише.

Добре, пиша :)

Дали има смукателна мощност се усеща много добре, като си поставиш ръката на тръбата :) . Щом казваш, че смуче силно, значи е достатъчна. 

Категорично смятам, че проблемът ти е в четката, и няма нужда да купуваш нова прахосмукачка.

Аз карам вече повече от 10 години с някакъв Samsung нисък клас, с най-обикновена четка, ето такава:

889629.jpg

Върши идеална работа. Има превключвател на четката, който, като го натисна, отдолу ми изскачат едни твърди косми, които "разрошват" повърхността, и вадят праха, за да бъде всмукан. С нея обирам и паркет, и мокет. Като не става на едното положение на превключвателя, слагам на другото, и се оправя ;) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за коментара!
Прикачих снимки на четката с която е прахосмукачката.
Пробвах превключвателя и в двете положение, но пак изглежда няма ефект.
Не знам дали си личи от снимките, но не виждам да има нищо в дупката през която минава въздуха от прахосмукачката през четката, вижда се как от единия до другия край е празна.
Самото всмукване ми изглежда много слабо, когато е сложена четката. Имам чувството, че трябва да между 2 пъти и 3 пъти по-силно за да чисти килим.
Иначе само с тръба наистина усещам да всмуква доста по-силно, но не знам колко силно всъщност трябва да е и дали е достатъчно. За ориентир - когато си сложа дланта, ми се залепя за тръбата и се усеща съпротивление докато я отмествам от нея.

Иначе да се коригирам от миналия ми коментар, всъщност с тази малката четка за която качих снимки в него, се усеща всмукването мисля, че горе-долу добре. Но тя е за малки участъци, а пък за килим може би излиза по-добре да се чисти направо с тръбата, защото е по-широка от четката.

Съветът ти да потърсим да купим нова четка и да пробваме с нея ли е?

IMG_20200426_114820 (1).jpg

IMG_20200426_114831 (1).jpg

IMG_20200426_115059 (1).jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мога да дам точен съвет от разстояние - без да съм видял и пробвал прахосмукачката. В смисъл - нямам представа дали смуче достатъчно силно, дали това е нормалното за нея, или е намалено по някаква причина. 

Моята прахосмукачка си я знам колко трябва да смуче по принцип, и когато усетя някакво отслабване, знам, че е време вече да ѝ чистя филтрите. То няма какво друго да ѝ стане, прахосмукачката по принцип е просто устройство - електромотор, който върти помпа, която смуче въздуха. Това в пластмасова кутия, с добавени контейнер за боклука и филтри. Проверете състоянието на филтрите. За няколко месеца, особено при по-редовно ползване, е нормално да се запрашат. Изпират се с вода, може и с някакъв препарат, или се подменят, в зависимост от модела. Ако при използване усещате неприятен мирис от излизащия въздух, или пък необичайно голямо загряване - това са допълнителни признаци за мръсни филтри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Многооооо ти благодаря!!!
Нека Бог да те благославя!!!
Контейнера го чистим след всяко почистване, обаче под него изглежда се намира филтърът за който ти писа. Почистван е но мисля, че само веднъж или най-много няколко пъти (това за период от около половин година). Беше се наслоил прах върху него. Махнах по-голямата част от него и сега прахосмукачката започна да всмуква доста осезаемо по-силно. Сега когато сложа четката се усеща, че всмуква, може би около 2-3 пъти по-силно.
Предполагам ще е по-добре, както написа, направо да изперем филтъра, нали нищо няма да му стане? Дали е от тези типове, които трябва да се сменят?
Надявам се това да е филтъра.

IMG_20200426_125202 (1).jpg

IMG_20200426_125216 (1).jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спокойно можеш на чешмата да го миеш, стига да не се дърпа/търка много и да се скъса нещо. След това само трябва добре да се изсуши, преди да се ползва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Raze написа:

Спокойно можеш на чешмата да го миеш, стига да не се дърпа/търка много и да се скъса нещо. След това само трябва добре да се изсуши, преди да се ползва.

Ясно. Благодаря ти! Така ще направим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, The Good Old TIme написа:

Ясно. Благодаря ти! Така ще направим.

един вид подобни филтри има и зелмера , нищо че е с вода

той се вади с контейнера с мръсотията

контейнера се изплаква - филтърът също !

мисля че си е задължително всеки път

колкото до накрайника : 

при мокет и твърда повърхност четката да е спусната

а на  мек или рошав килим вдигната

предимството на водният филтър е на финала отзад прах не изхвърча

строшил съм няколко обикновени прахосмукачки през годините - и мога да кажа че повече такъв уред без вода няма да си купя !

изключително съм доволен от зелмера ! заслужава си парите !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, The Good Old TIme написа:

Надявам се това да е филтъра.

Да, това е филтърът, абсолютно същият като моя. И така като гледам - доста е мръсен.

Можеш да го измиеш на чешмата с обилно течаща вода, аз слагам и малко течен сапун. На практика е едно парче дунапрен, и малко по-плътна подложка от едната страна. Така че нищо няма да му стане. Все пак, не го изстисквай силно, и после го остави добре да изсъхне.

И като си почнал - провери и задния филтър, и той има нужда от почистване от време на време. Моят е такъв, тип "дунапрен+подложка":

889630.jpg

889631.jpg

Мия си го и него на чешмата по същия начин. Но има някои модели прахосмукачки с хартиени филтри, като въздушните на колите. Мисля, че те трябва да се подменят директно.

ПП. И след като измиеш, изсушиш и поставиш обратно филтрите - пробвай пак прахосмукачката без четка. И запомни колко ѝ е оригиналната смукателна мощност :) . Така че, като пак намалее, да разбереш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, The Good Old TIme написа:

Намерих бутона за превключването на височината. Опитахме и с натиснат бутон и без да е натиснат, но не забелязахме промяна.

То не е точно бутон, а превключвател. Вземи четката в ръка, гледай отдолу и щракай. Трябва да се получи това:

преди 2 часа, mr.5r0ff написа:

!!!

Т.е. вдига ли се изобщо нещо? Да не е счупено?

Има и друг момент - създава се впечатление, че не дърпа достатъчно, а после контейнера се оказва пълен, т.е. чисти си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, mr.5r0ff написа:

предимството на водният филтър е на финала отзад прах не изхвърча

строшил съм няколко обикновени прахосмукачки през годините - и мога да кажа че повече такъв уред без вода няма да си купя !

изключително съм доволен от зелмера ! заслужава си парите !

Благодаря ти много за съветът, който ми даде относно тази прахосмукачка!
Сегашната ни прахосмукачка я имаме от около половин година, дадени са не малко пари за нея (около 260 лв) и за момента мислим да продължим да използваме нея.
Дано не се развали, но ако това стане и ако имаме финансова възможност мисля да купим тази или подобна на тази, която предложи ти. И други коментари четох във връзка с прахосмукачките с вода, че след като се мине с тях въздухът става много свеж в стаята.

преди 3 часа, RudeBoy написа:

И като си почнал - провери и задния филтър, и той има нужда от почистване от време на време. Моят е такъв, тип "дунапрен+подложка":

преди 3 часа, RudeBoy написа:

ПП. И след като измиеш, изсушиш и поставиш обратно филтрите - пробвай пак прахосмукачката без четка. И запомни колко ѝ е оригиналната смукателна мощност :) . Така че, като пак намалее, да разбереш.

Не знаех, че има и заден филтър. Погледнах го и него, няма особено много наслоен прах, но си беше не малко прашен, което си пролича, докато го тупах.
Ехеее! Ти направо цял урок за разглабяне на прахосмукачки ми даде :D ! Много ти благодаря!

преди 2 часа, JKirilov написа:

Т.е. вдига ли се изобщо нещо? Да не е счупено?

Има и друг момент - създава се впечатление, че не дърпа достатъчно, а после контейнера се оказва пълен, т.е. чисти си.

Работи, да, вдига се и се сваля, когато се натиска превключвателят.
Но проблемът със слабото всмукването главно беше заради не изчистения филтър.

преди 7 часа, RudeBoy написа:

Има превключвател на четката, който, като го натисна, отдолу ми изскачат едни твърди косми, които "разрошват" повърхността, и вадят праха, за да бъде всмукан. С нея обирам и паркет, и мокет. Като не става на едното положение на превключвателя, слагам на другото, и се оправя ;) .

преди 2 часа, JKirilov написа:

Трябва да се получи това:

преди 4 часа, mr.5r0ff написа:

колкото до накрайника : 

Обърках се. На килим или на паркет трябва да е спусната четката и да са изскочили твърдите косми?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, The Good Old TIme написа:

Обърках се. На килим или на паркет трябва да е спусната четката и да са изскочили твърдите косми?

има доста гладки килими - там може и да се пробва със спусната четка (и на паркет )

но на един мек персийски килим не става - трябва да я вдигнеш 

иначе постоянно събираш килима и си е голяма мъка

(място с косми от дом любимец  със четка)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 26.04.2020 г. в 22:38, JKirilov написа:

Установи опитно. Моята прахосмукачка е от 80лв. ;)

на 27.04.2020 г. в 12:07, mr.5r0ff написа:

има доста гладки килими - там може и да се пробва със спусната четка (и на паркет )

но на един мек персийски килим не става - трябва да я вдигнеш 

иначе постоянно събираш килима и си е голяма мъка

(място с косми от дом любимец  със четка)

Ясно, значи до известна степен вероятно ще трябва да се пробва в различните положения на различните повърхности за да се разбере къде и как е най-ефективно.

Благодаря ви много!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...