Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Митко Стефанов

Gigabyte 1660 Super - странен шум от вентилаторите (бръмчене)

Препоръчан отговор

Колеги , някой случайно да се е сблъсквал с един такъв дрънчащ (или нещо подобно) при вентилатори при видео карта ? Картата е gigabyte 1660 super на 6 месеца е . Като се дигнат оборотите на вентилаторите (2 броя) започва едно такова като дрънчене . Има ли вариант това нещо да се оправи без да се нарушава гаранцията ?

Edit След обстойно тестване забелязах , че това пръщене от вентилаторите се получава когато скоростта на вентилаторите е между 60 и 83% в Aorus Engine . Ако ги сложа на 58% или на 85% няма абсолютно никакъв проблем . Разрових се в ютуб и забелязах много ама много клипове на 1070/1060/2060/2070/2080 карти които правят абсолютно същият проблем . Много хора се оплакват , че дори като им сменят картата с нова пак започва този проблем . Явно просто така е направено още във фабриката на Gigabyte . Пробвах да затегна болтчетата където са под вентилаторите , но проблемът остава . Някои казват , че проблема идвал от кабелите под вентилаторите които захранват вентилаторите  . Ако леко ги бутнеш (те се огъват) и уж се оправяло , но не съм го пробвал . И какво правим в този случай ? Картата е закупена от vario.bg . Има  Надали ще ми я сменят с нова а и да я сменят пак същото . Да не говорим , че ако им я пратя ще трябва да чакам 20-30 дни което за мен е недопустимо . Компютъра се използва всеки ден от мене и още 1 член на семейството . И накрая май съм в задънена улица . Или трябва да живея с този звук или да я продам . Иначе картата си работи безупречно . Направих клипче което може да видите - https://www.youtube.com/watch?v=uxbaiH4PKOs

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да я сменят, картата си изпълнява функцията, а тя е да работи с графика .Освен ако Самсунг не се вслушат в оплакванията и не решат да изтеглят модела. Грешка е било въобще, че сте чакал и търпял 6 месеца. При покупка онлайн имате две седмици, в които продукта може да се върне без основание дефект. Може просто да пишете, ако някой поиска основание, че "на живо" не изглежда толкова добре колкото по рекламните картинки и това не Ви кефи и затова го връщате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много често се случва това с кофти партиди. Моята карта и тя е от тях а имах 5 еднакви карта като модел и само една имаше проблема. Свикваш или продаваш това е ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

План А - настройваш перката да не вдига повече от 58% - ако температурите всигнат високи граници - можеш да намалиш малко честотата или да подобриш въздушния поток в кутията - предполагам при различни игри резултатите ще са различни!

План Б - настройваш перката на повече от 85% ползваш слушалки ако е твърде шумна, увеличаваш звука от играта, изнасяш компютъра на терасата .. обезшумяваш кутията ...

План В - Сменяш охлаждането - или изцяло (тук може да отпадне гаранцията!) или само перките.

План Г - намираш кое точно предизвиква проблема и модифицираш картата - отстраняваш дефекта (тук може да отпадне гаранцията също!).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря колеги . Попринцип като затворя кутията и не се чува толкова много . Пробвах да намаля 58% вентилаторите , но при игра Cod Modern Warfare картата дига 82-83 градуса . Знам , че не е хубаво да преминава 85% макс . Иначе ако пусна опцията за автиматично не вдига повече от 76-77 . Освен така ще си карам и повече никога Gigabyte ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моята 1060 е също с windforce вентилатори а те често правят този проблем.Гаранционна е,но след запитване към вносителя на тези видеокарти ми казаха,че трябва да изпратят картата в Полша и да чакам 3 месеца докато ми я върнат и от там ще подменят вентилатора с нов такъв "евентуално".За съжаление не се продават само вентилатори а тези в Aliexpress били доста шумни според коментарите.Лесно се сваля вентилатора,но е капсулован и не може да се капне малко фино масло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, KoiAzLiWe написа:

чакам 3 месеца

По закон повече от 1 месец не могат да я задържат, ако ще и на Марс да я пращат - 1 месец или ти заменят картата или ти връщат парите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моята 1060 е също с windforce вентилатори а те често правят този проблем.Гаранционна е,но след запитване към вносителя на тези видеокарти ми казаха,че трябва да изпратят картата в Полша и да чакам 3 месеца докато ми я върнат и от там ще подменят вентилатора с нов такъв "евентуално".За съжаление не се продават само вентилатори а тези в Aliexpress били доста шумни според коментарите.Лесно се сваля вентилатора,но е капсулован и не може да се капне малко фино масло.

Сега чух шума от видеото което си направил и моят е същият като идва само от вторият вентилатор които върти надясно.

Варианта на които аз съм се спрял за сега е този https://www.aliexpress.com/item/32942816396.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.21872e0eV99ozC

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, KoiAzLiWe написа:

Варианта на които аз съм се спрял за сега е този https://www.aliexpress.com/item/32942816396.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.21872e0eV99ozC

И аз го гледах този но ще изчакам първо ти да си го вземеш да кажеш как е :jumping11:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И аз го гледах този но ще изчакам първо ти да си го вземеш да кажеш как е default_jumping11.gif

По коментарите в youtube на подобни клипчета четох , че дори да смениш вентилаторите пак ставало . Другият вариант било да сложиш картата да е вертикално сложена с някакъв bracket . Това помагало поради причината , че вентилаторите не падали толкова надолу като при хоризонталното . Да , ама едно вертикално помощно средство е около 70-80 лева ... Ако не се бъркам и кутията трябва да има опция отзад да може да се сложи вертикално .

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Сега чух шума от видеото което си направил и моят е същият като идва само от вторият вентилатор които върти надясно.
Пиши задължително как е с новият вентилатор и лесна ли му е смяната ?

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Митко Стефанов написа:

По коментарите в youtube на подобни клипчета четох , че дори да смениш вентилаторите пак ставало . Другият вариант било да сложиш картата да е вертикално сложена с някакъв bracket .

За вертикалното е така тествал съм го но не си струва инвестицията за това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали вентилаторите при 1060 и 1660 Super са различни ? Имам предвид - самата смяна ? Гаранцията отпада ли ако ги сменя ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жужи или дрънчи? Ако е жужене, още като излезе 9-Та серия на nvidia много потребители се оплакваха от това жужене.Най-много страдаха картите на Гигабайт от тоя проблем.От начало се признаваше за проблем от производителите и се заменяха гаранционно.После спряха да го признават, защото всяка втора карта имаше тоя проблем, но пък графически си работеха.Смяната на вентилатора също не гарантира, че няма да има същия проблем.Преди години имах една радионска, започна да дрънчи при натоварване, смених вентилатора с оригинален, проблема остана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Щипка смелост и щипка импровизация поръсени с доза знания.
Идеята е да се локализира източника на шум. Механичен или електронен.
Първият се дели на вибрации/резинанс на носещи капаци или от самия вентилатор. Демонтираме картата от дъното и полагаме на стенд. Целта е да се откачи контакта на вентилаторите от електронната платка, тоест, тя да се обезточи напълно.

spacer.png

Горен ляв ъгъл.

spacer.png
Работим само с вентилаторите.
Вентилаторите са два, еднакви като модел. Свързани успоредно, но сигнал от тахогенератора се взима само от един. На другия сигнала не е свързан. Нужно е вътрешната им връзка да се прекъсне. Всеки един да е електрически независим от другия.

Вентилаторът е 4-и пинов:

1. +12V,
  2. PWM/ШИМ,
  3. Тахометър,
  4. Общ/Маса.

Разположението на излазите внимателно трябва да се определи. Кой пин каква роля изпълнява. Вентилаторът се включва към постоянен източник на напрежение. В краен случай към линията на захранването на компа +12V, ако не разполагате с лабораторен източник. Mинус на минус, плюс на плюс, тахометъра свободен, а PWM/ШИМ към управляваща верига.

Нужни са още един линеен потенциометър от 100k и един резистор от порядъка на 10к ~ 100k. Какъв да е под ръка. Тримерът има три извода. Крайни два паралено на вентилатора. Един към линия +12V, а противоположен на маса. Остава средния извод, променливия. Него към резистора. Втория край на резистора към PWM/ШИМ на вентилатора. Готово! Имаме стенд за изпитание.

Целта е да регулираме оборотите на вентилатора. Спомена се, че при определени обороти се усилва страничния шум. Включваме захранването и плавно въртим оста на потенциометъра. С това постигаме плавно завъртане и регулиране на обороти. Процедурата повтаряме и с другия вентилатор.  Ako шумът е резултат от работата на вентилаторите сме с една идея напред. В противен случай съмнения пада на дросел по каналите или екзотичен случай - пищене от керамически кондензатор.

Поздрави!

Редактирано от Profruit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Profruit написа:

В противен случай съмнения пада на дросел по каналите или екзотичен случай - пищене от керамически кондензатор.

Май пищенето идва от шума в ушите ти. :D Голями глупости изписа, но това си е в реда на нещата.

на 27.04.2020 г. в 1:17, Митко Стефанов написа:

Или трябва да живея с този звук или да я продам .

Или да смениш заводското охлаждане с нещо по-добро. Е аз лично бих я изхвърлил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Jorge написа:

Или да смениш заводското охлаждане с нещо по-добро. Е аз лично бих я изхвърлил.

Изхвърлячът допълзя от празни приказки и забави. Вчера се изхвърли за едни 200лв, но темата виси!

Цитат

За какво се е регистрирал?!

Ти си точното олицетворение на българския трол по форумите- нищо не знаеш, завиждаш, лъжеш и фантазираш.Много комплекси имаш и ги избиваш тук с обиди на всеки един (дори и в тази тема наричаш момчетата "смехурковци"), но никой тук няма да ти помогне да излекуваш болната си психика и липса на социален статус. Това е видно последните няколко години. 

Вече дори не те съжалявам, но не е лошо да те поставям на мястото ти, поне заради Томи и Пепи, които заслужават уважение.Да, може би има шепа хлапета, които не са запознати с фантазьорската ти особа и че си гола вода- те ще осмислят жалкия ти животец

Прочете, връщай се обратно да раказваш вицове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...