Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как от Windows 10 да премина на Linux и да си запазя файловете

Препоръчан отговор

преди 11 минути, Raze написа:

Може да ги прехвърлиш на друг носител например.

Понеже не ми е ясна системата ..... може ли да ме опишете какво трябва да направя и да имам инсталиран..... Linux  ... сега съм с W 10. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, ski sport 535 написа:

Понеже не ми е ясна системата ..... може ли да ме опишете какво трябва да направя и да имам инсталиран..... Linux  ... сега съм с W 10. 

Може разбира се.
1. Почиваш си до към края на месец юни 2020 докато излезе новият Линукс Минт Уляна 20.
2. Купуваш си за 34 лв един твърд диск на който си прехвърляш всички важни фалове и на него не инсталираш нито Уиндоус нито Линукс.
3. Учиш се как се прави буутваща флашка от ИЗО файл в Уиндоус, или как се записва бутващо DVD което е още по-лесно. А може и да накараш някой който има вече инсталиран Минт той да ти направи буутващата флашка, щото си има вграден инструмент в него за целта и става лесно като игра на Черен Петър.
4. С буутващата флашка или буутващото DVD инсталираш Минт на мястото на Уиндоуса , който ще бъде изтрит и всичките ти файлове с него ( тия дето си ги съхранил на другия твъд диск от 34 лв).

После от нормален уиндоуски потребител с човешки права и достойнство, се превръщаш леко полеко в неандерталец пишещ команди заклинания в един черен прозорец, като вещица по пълнолуние. И най-накрая откриваш , че има програми като не вървят в Wine в Минт и пак си инсталираш и Уиндоус, ама на отделен твърд диск, щото иначе няма да имаш сигурност за данните ти които са в Минт, ако и Уиндоус и Минт са на дуал буут на един и същи твърд диск. В момента ти пиша от диск с дуал буут, ама е между убунту Сinnamon и убунту Mate, няма Уиндоус на него откъдето да се завре хакер и да ти иска откуп щото ти е криптирал всичките файлове.
От ползването на линукс има полза само ако е на различен диск от този на който е Уиндоус и ако само по един диск е със подадено ел. захранване, а другият е "мъртъв" по това време.
Всичко друго е "мижи да ти лъжем" от гледна точка на сигурността на файловетете ти и личните ти данни.
Но се практикува масово от същите тези "специалисти" които ползват и кракнати Уиндоуси с троянци в тях.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, street racer написа:

Поредния напълно безмислен пост

Що да е безсмилен?
Дали не е верно че за почти всяко нещо тряя да пишеш команди и половината и повече софтуер няма алтернативи за Линукс, както и че да инсталираш драйвер на линукс ако нямаш познанията какви команди да изплзваш е невъзможно ПЛЮС че над 50% от устройствата нямат вариант на драйверите за таси ОС?
Да симпатична ОС е не го оспорвам по никакъв начин, безплатен е и от към сигурност е доста по-добър Уиндоус, НО с това се изчерпва всичко.
Ако бъркам някъде моля поправи ме. :)

По темата - Авторе не си дал никаква информация какви файлове искаш да запазваш, ако ще са програми от уиндоус е безсмислено щото на линукс няма да ти вървят, игри също, ще трябва да си търсиш версии за съответната ОС. Всичко останало както вече казаха и по нагоре се слага на външен носител и се запазва за "бъдещите поколения".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Белгиеца написа:

Може разбира се.
1. Почиваш си до към края на месец юни 2020 докато излезе новият Линукс Минт Уляна 20.
2. Купуваш си за 34 лв един твърд диск на който си прехвърляш всички важни фалове и на него не инсталираш нито Уиндоус нито Линукс.
3. Учиш се как се прави буутваща флашка от ИЗО файл в Уиндоус, или как се записва бутващо DVD което е още по-лесно. А може и да накараш някой който има вече инсталиран Минт той да ти направи буутващата флашка, щото си има вграден инструмент в него за целта и става лесно като игра на Черен Петър.
4. С буутващата флашка или буутващото DVD инсталираш Минт на мястото на Уиндоуса , който ще бъде изтрит и всичките ти файлове с него ( тия дето си ги съхранил на другия твъд диск от 34 лв).

После от нормален уиндоуски потребител с човешки права и достойнство, се превръщаш леко полеко в неандерталец пишещ команди заклинания в един черен прозорец, като вещица по пълнолуние. И най-накрая откриваш , че има програми като не вървят в Wine в Минт и пак си инсталираш и Уиндоус, ама на отделен твърд диск, щото иначе няма да имаш сигурност за данните ти които са в Минт, ако и Уиндоус и Минт са на дуал буут на един и същи твърд диск. В момента ти пиша от диск с дуал буут, ама е между убунту Сinnamon и убунту Mate, няма Уиндоус на него откъдето да се завре хакер и да ти иска откуп щото ти е криптирал всичките файлове.
От ползването на линукс има полза само ако е на различен диск от този на който е Уиндоус и ако само по един диск е със подадено ел. захранване, а другият е "мъртъв" по това време.
Всичко друго е "мижи да ти лъжем" от гледна точка на сигурността на файловетете ти и личните ти данни.
Но се практикува масово от същите тези "специалисти" които ползват и кракнати Уиндоуси с троянци в тях.

"супер"

преди 5 минути, Bubbles написа:

Що да е безсмилен?
Дали не е верно че за почти всяко нещо тряя да пишеш команди и половината и повече софтуер няма алтернативи за Линукс, както и че да инсталираш драйвер на линукс ако нямаш познанията какви команди да изплзваш е невъзможно ПЛЮС че над 50% от устройствата нямат вариант на драйверите за таси ОС?
Да симпатична ОС е не го оспорвам по никакъв начин, безплатен е и от към сигурност е доста по-добър Уиндоус, НО с това се изчерпва всичко.

По темата - Авторе не си дал никаква информация какви файлове искаш да запазваш, ако ще са програми от уиндоус е безсмислено щото на линукс няма да ти вървят, игри също, ще трябва да си търсиш версии за съответната ОС. Всичко останало както вече казаха и по нагоре се слага на външен носител и се запазва за "бъдещите поколения".

Игри не ме вълнуват... програми също просто Нет и да... word или нещо от сорта..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Bubbles написа:

Що да е безсмилен?

Всичко това си е абсолютно вярно и поста на белгиеца не е безсмислен изобщо а си е точно на мястото си!

Да го направят малко по-разбираем тоя лайнукс и аз ще си го сложа тогава, ама извинявай много да ми забие GRUB още при зареждането, и десет пъти да ми изписва че не може да ми зареди мястото до дето се пише скапаняшката им парола, и причината за това си я знае той само - ами бия му шута  директно и го пращам по-дяволите...

Не да седя и да го гледам като индианец пишеща машина, и да се чудя половин час аджеба от къде се влиза в терминала да му напиша парола която така или иначе не я знам щото никой не си е направил труда нито да я напише на видно място, а като речеш да си я потърсиш из необятното пространство, или се оказва че е  мушната в най-задъненото място където едва ли някой някога ще я види, или че я няма изобщо...И тогава кво праим:angry::no-no:?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, ski sport 535 написа:

Игри не ме вълнуват... програми също просто Нет и да... word или нещо от сорта..

А най-много те вълнува да се раздвижи активността на форума, нали така.

преди 46 минути, street racer написа:

Поредния напълно безмислен пост

Каза проксенетът който в едно изречение от 4 думи допусна 3 правописни грешки, ха ха ха ...
Хайде поправено от мен:
"ПореднияТ напълно безСмислен пост.
( да бе, слага се точка накрая, ама ти си бил под карантина в първи клас когато другите деца са го учили, та не го знаеш)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Белгиеца написа:

Каза проксенетът който в едно изречение от 4 думи допусна 3 правописни грешки, ха ха ха ...
Хайде поправено от мен:
( да бе, слага се точка накрая, ама ти си бил под карантина в първи клас когато другите деца са го учили, та не го знаеш)

Не си ти човека, който ще ми казваш как да пиша. Не съм дал код, че да се вманиачавам в синтаксис

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Белгиеца написа:

Хайде поправено от мен:

Забележки на тема "правопис", от човек, който пише "ИЗО" ...

873039.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Bubbles написа:

Що да е безсмилен?

Щот е поредната никому ненужна логорея на Белгиеца А дали има място/смисъл/излишни средства за друг диск? Защо да не е многозарядна система? Win+Linux на един диск...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-простичко е, да си инсталираш линукс /примерно линукс Минт/ паралелно с уиндоуса на същия компютър. Но в друг дял, който трябва да си приготвиш, като отделиш примерно от дял D известна част - около 50 - 100 гигабайта. Линукса има преимуществото, че вижда всички файлове в Уйндоус и можеш да ги манипулираш, както си искаш. Линукс Минт е препоръчителен, тъй като е максимално приближен до Уиндоуса и в същото време разполага с достатъчно възможности, без да създава проблеми - много подходящ за начинаещи. Проблемът е, че трябва да знаеш как да го инсталираш. - /Оформянето на дял, подготовката на компа с настройки на биоса, дали при инсталацията ще се ползва флашка или ДВД диск/, свалянето на исо файл от интернет и прехвърлянето му на съответния носител/. И т.н. Самата инсталация след подготовката не е трудна и всеки лаик може да се справи. Всичко е описано на български, само трябва да се внимава при подбирането на дяловете /за предпочитане ръчно/, за да не ти изтрие уиндоуса, заедно с всичко в него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, ski sport 535 написа:

Здравейте, как от Windows 10 да премина на Linux и да си запазя фаиловете? Благодаря!

Привет и от мен!

Най-надеждното решени, но не и поверително, е да използвате Облак. Ако файловете са обемисти (100-200-300ГБ), съветът ми е да си потърсите варянт за бекъп на поне два диска (HDD/SSD). След това можете да разгледате из интернер и да си харесате някоя дистрибуция. Сред жариянтите са Linux Mint, Manjaro, Fedora. В съответните сайтове или в YouTube има много видеа как се инсталират. Колкото до игрите, можете да играете и на Линукс. Колкото до драйвърите, ако евентуално имате проблеми, решението е в търсачките.

Ако сте инсталирали някога Вирус 10, то значи можете да изпробвате и трите изброени от мен дистрибуции. Ако искате без инсталация, ако искате със - ще е по-бързо от инсталацията на Боза. Също, няма да се налага да инсталирате офис и т.н. - директно започвате да ползвате. Не маловажно, ще можете да си използвате компютъра докато се ъпдейтва. Освен това няма да се налага да ъпдейтвате отделно програми, отделно ОС - при масовите дистрибуции си има хранилища и всичко става накуп. Не ви трябва антивирусна.

Имайте в пред вид, че фанатиците с Уиндоус 10 са озверели и ще наводнят темата, понеже единствената добра новина за бозата за последния месец, се оказа издънка - в Даркнет се появил експлойт за още неспуснатия пореден ъпдейт с бекдор.

Бих написал да пишете при проблеми, но както виждате кликаджии ползващи двупръстна система на работа с клавиатура изказват неадекватното си мнение по много натрапчив начин. Та, по тази причина, ако имате някакви проблеми с коя да е дстрибуция, пишете в официалния ѝ форум,

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, DarkEdge написа:

А дали има място/смисъл/излишни средства за друг диск? Защо да не е многозарядна система? Win+Linux на един диск...

Нищо не съм казал по тоя въпрос, самоче ако си от тия дето слагат линукс щото ги е страх да не ги хакнат и т.н. като сложиш и линукса и после пуснеш с каквато и да е цел уиндоуса пак могат да те хакнат и то барабар с другата ОС всичко да ти замине.

На мен лично не ми пука дали някой ще се пробва да ми заключи файловата система щото важната информация си има бекъпи на независими носители,  така че и да се стигне до такъв сценарий тоя който го е направил вместо пари ще види къде ме е клъвнал петела. Та в този смисъл нямам нищо против многоразрядна система.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако трябва да сме точни авторът пита Как да мине на, а не как да инсталира линукс като втора ОС. Решението е изтриване на всички системни дялове (ако е uefi са 4-6 дяла) и се инсталира linux на празното място

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Bubbles написа:

Що да е безсмилен?

В кой век живееш? Проблеми с драйверите няма да има, това не ти е Windows, дето след инсталация губиш още 2 часа да слагаш драйвери. Всичко ти е вградено в Линукс. А и инсталатора сам ти предлага да инсталираш двете системи, за да си запазиш файловете

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, tremal написа:

В кой век живееш? Проблеми с драйверите няма да има, това не ти е Windows, дето след инсталация губиш още 2 часа да слагаш драйвери. Всичко ти е вградено в Линукс. А и инсталатора сам ти предлага да инсталираш двете системи, за да си запазиш файловете

Ъ?
Какво е вградено в Линукс?
А Уиндоус сам търси и инсталира драверите.
Плюс дори да има нещо вградено в Линукса, то една огромна част изобщо не го поддържат и съответно няма драйвери за тази ОС.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Bubbles написа:

Какво е вградено в Линукс?

Необходимото. И само необходимото.

преди 2 минути, Bubbles написа:

А Уиндоус сам търси и инсталира драверите

Mдаа....и един мърмот обвива хаардуера в шоколад :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, street racer написа:

Mдаа....и един мърмот обвива хаардуера в шоколад :) 

мармота май увиваше шоколад доколкото помня, а поне у нас уиндоуса сам си търси и инсталира драйверите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване