Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Заето и свободно място на избран диск

Гост

Препоръчан отговор

Въпросът ми е елементарен и като че ли безинтересен, но все пак аз се интересувам какво бих могъл да направя по него.

На един компютър ползвам Win 10 и Linux Mint и двете се разбират отлично помежду си. Много често, когато свалям дадени файлове и са големи и повече от един, предварително проверявам дали имам достатъчно свободно място на определения HDD. При Win 10 виждам заетото и свободното пространство на HDD диска, докато при Mint се вижда като обем само заетото, а свободното се изписва, че е НЕИЗВЕСТНО.  Дали това е предмет на настройки, които не съм все още открил или си е винаги така при  Mint? Вярно, въпросът може да е елементарен за тези които много добре владеят Linux, но аз не влизам все още в тази категория.  HDD диска не е системният, на който се намират двете операционни системи. Ще съм благодарен, ако някой сподели мнение по въпроса ми, за което прилагам снимка.

Снимка на 2020-05-06 19-24-02.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Грешката е в теб. Маркирал си всички папки на съответния дял, и си избрал "Свойства". Е няма как при това положение да ти се изчисли свободното място. И при мен дава същото.

Цъкни на дяла (в случая "Работен"), и дай "Свойства".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, RudeBoy написа:

Грешката е в теб. Маркирал си всички папки на съответния дял, и си избрал "Свойства". Е няма как при това положение да ти се изчисли свободното място. И при мен дава същото.

Цъкни на дяла (в случая "Работен"), и дай "Свойства".

Честно, аз чак сега се съфересах какво съм избирал до сега. Прав си и ти благодаря много. Ето. Точно така е трябвало да постъпвам.

Снимка на 2020-05-06 20-10-14.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Колев60 написа:

...

df -h --total | grep sda*

Koпирай тази команда и я изпълни в терминала. Снимай резултата  и го публикувай в следващия отговор.
Втори вариант е да инсталираш System monitor, но не съм наясно с Mint, заради DE, което ползва сега системата ти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Profruit написа:

df -h --total | grep sda*

Koпирай тази команда и я изпълни в терминала. Снимай резултата  и го публикувай в следващия отговор.
Втори вариант е да инсталираш System monitor, но не съм наясно с Mint, заради DE, което ползва сега системата ти.

Ето!

Но това, което ми е посочил Rude, ми е напълно достатъчно. В края на краишата при положение че свободният обем не е достатъчен, системата веднага ще ми изведе съобщение за проблема. Аз питах  за обща информация, понеже уж бях сигурен,. че не правя грешка.

Снимка на 2020-05-06 20-23-01.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

oт ляво на дясно
дял - размер - използвано - свободно - заето в %

Всъщност командата следва да се ползва без регулярния израз
df -hT

но влачи много шлака.

spacer.png

И да. sdb подсказва, че си на sata дискове, а не pata.

Така и така си започнал. Инсталирай това:
sudo apt-get install hddtemp

и пусни резултат.
sudo hddtemp /dev/sdb

Интересно, защо ги вижда различни дяловете sda и sdb?
sdb следва да е по usb закачен.

Поздрави!

Редактирано от Profruit
вечерям и кучето ме дърпа за разходка. (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

""Интересно, защо ги вижда различни дяловете sda и sdb?
sdb следва да е по usb закачен."

Винаги съм знаел, че си умен човек. А и ти си ми първият учител на Ubuntu ако си спомняш добре 2014 година.

Точно така е , както си го написал, с много малка разлика, че диска наместо на USB се намира на свободния последен порт4 - eSata. Модела на компа е такъв, че има 3 стандартни Sata + 1 eSata, на който се намира диска. Кутията на компа е SFF стандартен модел на HP.. 

Поздрави от мен и много благодаря за инфото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Колев60 написа:

Въпросът ми е елементарен и като че ли безинтересен, но все пак аз се интересувам какво бих могъл да направя по него.

На един компютър ползвам Win 10 и Linux Mint и двете се разбират отлично помежду си. Много често, когато свалям дадени файлове и са големи и повече от един, предварително проверявам дали имам достатъчно свободно място на определения HDD. При Win 10 виждам заетото и свободното пространство на HDD диска, докато при Mint се вижда като обем само заетото, а свободното се изписва, че е НЕИЗВЕСТНО.  Дали това е предмет на настройки, които не съм все още открил или си е винаги така при  Mint? Вярно, въпросът може да е елементарен за тези които много добре владеят Linux, но аз не влизам все още в тази категория.  HDD диска не е системният, на който се намират двете операционни системи. Ще съм благодарен, ако някой сподели мнение по въпроса ми, за което прилагам снимка.

Снимка на 2020-05-06 19-24-02.png

В този файл мениджър в долната лента виждаш свободно пространство на устройството което си цъкнал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, rostislaf написа:

В този файл мениджър в долната лента виждаш свободно пространство на устройството което си цъкнал.

На това също не съм му обръщал особено внимание до сега.  А то се указа, че за това, за което питам е пред мен.Човек, като остарява, нали знаеш че почва и да оглупява постепенно. А понякога - изведнъж! Благодаря !!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Колев60 написа:

Точно така е трябвало да постъпвам.

Интересно е, защото при убунту дава свободното при маркиране на няколко ...

UB.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Колев60 написа:

...

Точно така е , както си го написал, с много малка разлика, че диска наместо на USB се намира на свободния последен порт4 - eSata. Модела на компа е такъв, че има 3 стандартни Sata + 1 eSata, на който се намира диска. Кутията на компа е SFF стандартен модел на HP.. 

Поздрави от мен и много благодаря за инфото.

Аха, и ако ти хрумне да го разнасяш запиши си следните команди.
Първата разкача диска от системата:
udisksctl unmount -b /dev/sdb1

а втората му "гаси тока" ( интелигентно изкючване 😞
udisksctl power-off -b /dev/sdb1

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Колев60 написа:

На това също не съм му обръщал особено внимание до сега.  А то се указа, че за това, за което питам е пред мен.Човек, като остарява, нали знаеш че почва и да оглупява постепенно. А понякога - изведнъж! Благодаря !!!

Стига говори глупости. На всеки може да се случи! Остарявал!!! Ей тоя Стефо ей! Ами хайде като си остарял си изхвърли през прозоерца цялата музика, която слушаш!!:hush:

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 54 минути, Бонбон с катран! написа:

Аз имам един въпрос към @Колев60
Какво правиш на тази система? :eek:

Има едно неписано правило, което се спазва по целият свят. То се изразява долу горе така. Не е редно да питаш, особено непознат човек - КАКВО правиш с нещо свое,  което си си купил или придобил по някакъв начин, имаш ли пари за еди какво си, на колко си години, особено при жените и ред други, които няма да споменавам. Понеже ме попита интелигентно, ще ти отговоря с две три думи.

Системата я ползвам предимно за интернет и  торенти, но не да гледам цици и  голи кифли, а понеже от дълги години си правя колекция на музика - предимно и най вече дискографии я ползвам именно за това. И много често за някой експеримент с програма, която ме интересува или тест на някакъв хардуер свързан с компютърната техника. Мислех си че човек, посещаващ форума десетина години се сеща , ако е контактувал често с мен за какво се ползва. Още повече ми помага и за по доброто усъвършенстване на знанията ми по Линукс. Не че ще се явявам на изпит, а просто, щото и тази операционна система ми харесва, а ползването и постоянно в интернет е за предпочитане пред другата. Ако си доволен от отговора ми - добре. Ако ли не - още по добре. Примерно, твоя градски Емо Костов може да ти каже повече за мен и кое защо ползвам. А и не е само той. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пфу за мен нищо не останоло да помогна :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, petie1 написа:

Е ти нали си марсианец и там инсталирате линукс по джедайски начин. Тук за какво си ни :hush:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Колев60 написа:

ползвам предимно за интернет и  торенти, но не да гледам цици и  голи кифли, а понеже от дълги години си правя колекция на музика - предимно и най вече дискографии я ползвам именно за това. И много често за някой експеримент с програма, която ме интересува или тест на някакъв хардуер свързан с компютърната техника. Мислех си че човек, посещаващ форума десетина години се сеща , ако е контактувал често с мен за какво се ползва. Още повече ми помага и за по доброто усъвършенстване на знанията ми по Линукс. Не че ще се явявам на изпит, а просто, щото и тази операционна система ми харесва, а ползването и постоянно в интернет е за предпочитане пред другата. Ако си доволен от отговора ми - добре. Ако ли не - още по добре. Примерно, твоя градски Емо Костов може да ти каже повече за мен и кое защо ползвам. А и не е само той. 

Аз точно това си помислих! Че нищо не правиш. Отговора ти беше: за браузване в интернет и да свалям торенти, предимно музика. Останалото за усъвършенстването е търсене на бъг в поведението на платформата. В общи линии - консумация по време на сърфиране! Нищо повече. Ако тази система даде нещо, то е само да наблюдаваш!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Емил Костов написа:

Е ти нали си марсианец и там инсталирате линукс по джедайски начин. Тук за какво си ни :hush:

За украса на темата :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, petie1 написа:

Все ще дойде един момент, когато пак ще те попитам по някой въпрос свързан с Линукса.   Не се кахъри за това.

преди 1 минута, Бонбон с катран! написа:

Аз точно това си помислих! Че нищо не правиш. Отговора ти беше: за браузване в интернет и да свалям торенти, предимно музика. Останалото за усъвършенстването е търсене на бъг в поведението на платформата. В общи линии - консумация по време на сърфиране! Нищо повече. Ако тази система даде нещо, то е само да наблюдаваш!

Младеж! Ти си много надалеч, а дори и встрани от това, за което аз ползвам компютъра. Пускам те да се разходиш по улицата, но си сложи маската . Задължително.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Колев60 написа:

Все ще дойде един момент, когато пак ще те попитам по някой въпрос свързан с Линукса.   Не се кахъри за това.

Мерси само се шегувах с този пост ама и аз научих нещо от тази тема, за спиране на хардиска без да дърпам жиците кат Джокер белгийски

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Колев60 написа:

Младеж! Ти си много надалеч, а дори и встрани от това, за което аз ползвам компютъра. Пускам те да се разходиш по улицата, но си сложи маската . Задължително.

Колко по-далеч си под някакъв Линукс, че говориш смешки??? Хайде малко свери часовника си и тогава съветвай.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С малко закъснение ... понеже въпроса е за „място на избран диск/дял“ - аз използвам Disks utility.

За инсталиране под Минт - gnome-disk-utility

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, jhoro написа:

С малко закъснение ... понеже въпроса е за „място на избран диск/дял“ - аз използвам Disks utility.

За инсталиране под Минт - gnome-disk-utility

Само толкова ли може? Не показва ли заетото място във вид на дърво и сектори? :no-no:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, Колев60 написа:

Има едно неписано правило, което се спазва по целият свят. То се изразява долу горе така. Не е редно да питаш, особено непознат човек - КАКВО правиш с нещо свое,  което си си купил или придобил по някакъв начин, имаш ли пари за еди какво си, на колко си години, особено при жените и ред други, които няма да споменавам. Понеже ме попита интелигентно, ще ти отговоря с две три думи.

Системата я ползвам предимно за интернет и  торенти, но не да гледам цици и  голи кифли, а понеже от дълги години си правя колекция на музика - предимно и най вече дискографии я ползвам именно за това. И много често за някой експеримент с програма, която ме интересува или тест на някакъв хардуер свързан с компютърната техника. Мислех си че човек, посещаващ форума десетина години се сеща , ако е контактувал често с мен за какво се ползва. Още повече ми помага и за по доброто усъвършенстване на знанията ми по Линукс. Не че ще се явявам на изпит, а просто, щото и тази операционна система ми харесва, а ползването и постоянно в интернет е за предпочитане пред другата. Ако си доволен от отговора ми - добре. Ако ли не - още по добре. Примерно, твоя градски Емо Костов може да ти каже повече за мен и кое защо ползвам. А и не е само той. 

Здравей.Аз съм манияк на тема музика.Хард рок и метъл.Какъв стил е музиката която харесваш и ако позволиш още един въпрос - в какъв формат е дискографията мп3?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване