Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

sliderum

Внимание към конфигураторите на АМД системи

Препоръчан отговор

Излизащите тази есен нови процесори със ZEN3 архитектура, няма да бъдат поддържани(официално) от дънните платки оборудвани със серии чипсети 3ХХ и 4ХХ. Така, че когато събирате АМД системи с АМ4 сокет и евтин процесор от сега наличните поколения, с намерение да се ъпгрейдне процесорът в бъдеще с екземпляр от бъдещите процесори за АМ4 сокет, препоръчително е да се внимава каква дънна платка е предложена в конфигурацията.

image-E980_5EB52CFF.jpg

Тази информация се съдържа в описанието на чипсетите от 5ХХ серията, в сайта на АМД. В това число в описанието на новият чипсет B550 и на по-старият модел(от миналата година) X570.

Това че няма да има официална поддръжка все още не е задължително условие да няма поддръжка осигурена от производителите на дънните платки, но дали ще е така и дали ако въобще има осигурена поддръжка, ще е за всички модели?. Та имайте едно наум! Отделно поддръжката пък на по-стари модели Райзен от дъната с  чипсети Х570 и особено от дъната които ще са с В550(В550 дъната официално ще поддържат само и единствено)процесори със ZEN3 архитектура) е ограничена, така че и за това трябва да се внимава и добре да се чете дали и какво поддържа която и да е дънна платка, която ще се предлага в конфигурация, за която се цели да има бъдещ ъпгрейд на процесор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно сега, защо толкова ги бавиха B550.... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Райзен 4ХХХ(G) ще е и серията APU, CPU частта на които, ще е със  ZEN2 архитектура. Така че, новината не е съвсем фейк. Та...Нека си пишат в новините каквото щат. Когато предлагате нещо, или си сглобявате за Вас, задължително проверявайте за дадената дънна платка какво поддържа. Не разчитайте само на това, че е със същият сокет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, sliderum написа:

Райзен 4ХХХ(G)

Никъде в статията не видях да се споменава за процесори с вградена графика,и точно си пише,че ще е zen 3 архитектура!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Слави Маринов написа:

Никъде в статията не видях да се споменава за процесори с вградена графика,и точно си пише,че ще е zen 3 архитектура!

Ти на сайта на АМД ли имаш повече доверие, дал съм линкове натам във въведението на темата, или на нещо надраскано като новина, па макар и тук. Върни се пак  виж таблицата, прочети и останалото което съм написал. Все пак не ми се занимава с теб. Твой си е проблема дали ще ме разбереш правилно и да не ревеш после публично, че си взел нещо мислейки че ще е ок, щот нали сокетът е един и същи, или си го препоръчал, а после  се е оказало че си набутал някого, или си се набутал сам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, sliderum написа:

Ти на сайта на АМД ли имаш повече доверие, дал съм линкове натам във въведението на темата, или на нещо надраскано като новина, па макар и тук. Върни се пак  виж таблицата, прочети и останалото което съм написал. Все пак не ми се занимава с теб. Твой си е проблема дали ще ме разбереш правилно и да не ревеш после публично, че си взел нещо мислейки че ще е ок, щот нали сокетът е един и същи, или си го препоръчал, а после  се е оказало че си набутал някого, или си се набутал сам.

Видял съм това на сайта на АМД..........зен 3 архитектура ще е съвместима с AM4 сокет,тоест оттук нататък не зависи от АМД дали по-старите дъна ще могат да работят с 4000 серията процесори,а това зависи от поддръжката на дъната,те изрично казват,че дъната 550 и 570 няма да имат обратна съвместимост,тоест да работят с по-стари процесори.Проблема с дъната е чипа който е с ограничена памет(16мб доколкото знам)и оттук и възможността да се ъпдейтва биоса,аз например декември взех дъно на MSI от серията max,които са предвиждали този вариант и са удвоили размера на тази памет на 32мб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

So there's still hope that a few manufacturers who had flagship solutions with dual-BIOS design could sneakily add support for the processors which would be awesome for users who paid top dollar for these once flagship and very expensive motherboards.

AMD-Ryzen-4000-Zen-3-Vermeer-Desktop-CPU

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видял съм това на сайта на АМД..........зен 3 архитектура ще е съвместима с AM4 сокет,тоест оттук нататък не зависи от АМД дали по-старите дъна ще могат да работят с 4000 серията процесори,а това зависи от поддръжката на дъната,те изрично казват,че дъната 550 и 570 няма да имат обратна съвместимост,тоест да работят с по-стари процесори.Проблема с дъната е чипа който е с ограничена памет(16мб доколкото знам)и оттук и възможността да се ъпдейтва биоса,аз например декември взех дъно на MSI от серията max,които са предвиждали този вариант и са удвоили размера на тази памет на 32мб.

Проблема не е в чипа на биоса, а в желанието на производителите на дъна. Щото 16МБ хич не са малко. Това че не стигали за всички драйвери е лъжа. Едво време как се вместваха в един единствен мегабайт, вярно без графичните лиготии,  драйвери сами по себе си не тежат мегабайти. Обаче производителите на дъната не са длъжни да осигуряват поддръжка на сокет вечно с едно поколение дънни платки, тяхната работа е да печелят от производство и продажба на дънни платки. За да има интерес у потребителите да сменят вече придобити дъна в новите трябва да има промени и то нагоре. Как биха продължили да произвеждат и продават, ако ти продадат  вечна дънна платка, на която само с обновяване на БИОС ще може да ъпгрейдваш още и още поколения процесори.  Не е обаче  обема на ROM чипа проблем. На тия дъна само сокетът остана същият, а се смениха междувременно версии на PCIE,  нови USB версии се вкараха, нови LAN контролери също  и други промени има. Дъната трябва да се продават, щото фирмите участващи в разработката и производството на нови версии на интерфейси и технологии  и техните физически имплементации, също трябва да ядат. Искаш примерно дъно с PCIE 4 щото си решил да бучнеш някакво свръхбързо SSD, ма искаш да прекараш всички и да го имаш на дъно произведено през 2017г само със смяна на БИОС. Еми не става брат. Така че, нещата всъщност зависят от много фирми, не само от производителите на дънните платки, а от всички накачени в браншовете свързани с компютърните технологии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми се чете темата само ще кажа в отговора на заглавието че MSI си имат поддръжка на новите Ryzen 3 3100 и 3300X от 24-ти миналия месец.

Всъщност Слави е наясно понеже е с такова дъно.

п.с. При старите дъна (не MAX) биоса е орязан (не знам до каква степен) но новите процесори си функционират.

Предполагам при 4ххх пак ще се маха поддръжката на първо поколение и ще се правят разни врътки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Roujin Z написа:

Не ми се чете темата само ще кажа в отговора на заглавието че MSI си имат поддръжка на новите Ryzen 3 3100 и 3300X от 24-ти миналия месец.

Всъщност Слави е наясно понеже е с такова дъно.

Да,и то е именно b450,обаче тук става въпрос за процесорите от 4000 серията ,които ще излезнат есента и дали дъната от серията 400 ще ги поддържат...........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Слави Маринов написа:

Да,и то е именно b450,обаче тук става въпрос за процесорите от 4000 серията ,които ще излезнат есента и дали дъната от серията 400 ще ги поддържат...........

преди 21 часа, sliderum написа:

Това че няма да има официална поддръжка все още не е задължително условие да няма поддръжка осигурена от производителите на дънните платки

Аз съм написал още в първият пост, че не е невъзможно да има такава поддръжка, за определени модели.   MSI уж се заричат да пуснат такава за всички MAX дъна, ще видим дали и колко пълна ще е ако я има. Обаче не всички продадени в450 дъна на MSI са MAX. Нито пък засега има каквито и да е индикации, че другите производители на дънни платки ще осигурят поддръжка на своите серии дъна с В450 чипсет на процесори със ZEN3 архитектура. Само да се повторя, нещо елементарно, обаче има четящи гости пък и форумни членове с по-малко или дори с повече стаж. 4000 Renoir серията APU въпреки че ще са 4000 маркирани, ще са със сегашната ZEN2 архитектура на CPU частта, така че не трябва да се бъркат с 4000 Vermeer, които ще са със ZEN3 архитектура.   Така че,  ще се поддържат 4000G серията от (вероятно)всички стари дъна, със съответното обновяване на БИОС, но за  4000 и 4000Х процесори, дали и кои дъна със налични чипсети от сериите под 5ХХ ще има поддръжка, трябва да се внимава и да се чете в  страницата в която е изброена поддръжката на съответното дъно. Щото става въпрос за пари и нерви, един път да се сбърка от тщеславие, после ще има Ах и ОХ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.05.2020 г. в 19:46, sliderum написа:

Проблема не е в чипа на биоса, а в желанието на производителите на дъна. Щото 16МБ хич не са малко. Това че не стигали за всички драйвери е лъжа.

Е успокойхте ли се вече след днешната новина?https://www.kaldata.com/хардуер/amd-дънните-платки-с-чипсетите-b450-x470-и-x370-ще-по-336972.html........и именно недостатъчното ром пространство в чипа е проблема в случая,както виждаш след ъпдейт на биоса ще се поддържат 4000 процесори,но ще се изключи поддръжката на старите,така че пък който мине нагоре няма да може да слага на тези дъна по -стари процесори.Не знам дали MSI дъната,които са с двойно по-голям ром на чипа ще могат да поддържат и стари и нови процесори,което ще е предимство и удобство........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В отговор на многото вайкане, АМД се ангажира да осигури, с доста условности поддръжката на процесори със ZEN3 архитектура на дънните платки с  4ХХ серия чипсети. Уловките са следните:

1. Версията на БИОС ще се води бета, може би завинаги?

2. Ще се направи така, че ще се попречи на връщане към по-стара версия на БИОС...

3. Новата версия на БИОС с поддръжка на процесори със ZEN3 архитектура, ще изключи от поддръжка  процесори със стари архитектури. Не съм напълно наясно дали всички по-стари архитектури, или само сериите с ZEN1 и ZEN1+, по темата все още се носят по-скоро слухове.

4. Поддръжката на процесори с ZEN3 архитектура в дънни платки с чипсети серия 4ХХ няма да гарантира работа на никой от PCI-E 3.0 слотовете в режим на по-новата PCI-E 4.0 версия. 

5. Ще трябва по някакъв начин, потребителят да докаже на АМД, че е закупил процесор с ZEN3 архитектура, за да може да си изтегли бетата на новият БИОС. Това условие е под въпрос дали ще просъществува и как ще се осъществява контрола му..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, sliderum написа:

В отговор на многото вайкане, АМД се ангажира да осигури, с доста условности поддръжката на процесори със ZEN3 архитектура на дънните платки с  4ХХ серия чипсети. Уловките са следните:

2. Ще се направи така, че ще се попречи на връщане към по-стара версия на БИОС...

3. Новата версия на БИОС с поддръжка на процесори със ZEN3 архитектура, ще изключи от поддръжка  процесори със стари архитектури. Не съм напълно наясно дали всички по-стари архитектури, или само сериите с ZEN1 и ZEN1+, по темата все още се носят по-скоро слухове.

4. Поддръжката на процесори с ZEN3 архитектура в дънни платки с чипсети серия 4ХХ няма да гарантира работа на никой от PCI-E 3.0 слотовете в режим на по-новата PCI-E 4.0 версия. 

5. Ще трябва по някакъв начин, потребителят да докаже на АМД, че е закупил процесор с ZEN3 архитектура, за да може да си изтегли бетата на новият БИОС. Това условие е под въпрос дали ще просъществува и как ще се осъществява контрола му..

Повечето са свободни интерпретации..........аз още сега с последният ъпдеит касаещ 3100 и 3300x ,които идват с  PCI-E 4.0,я имам тази опция,точка 5 още по-големи съчинения,какво да доказваш,като не виждам смисъл в това да слагаш биос за 4000 процесори,без да имаш такъв процесор!Още повече ти казах,че това не зависи от амд,а от пройзводителите на дъна.

Екранна снимка (5).png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, sliderum написа:

:smash:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Не знам дали се вижда добре от горната снимка.............

Екранна снимка (6).png

Редактирано от Слави Маринов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам дали се вижда добре от горната снимка.............

Екранна снимка (6).png

- с това какво искаш да покажеш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, arestant написа:

- с това какво искаш да покажеш?

преди 1 час, arestant написа:

4. Поддръжката на процесори с ZEN3 архитектура в дънни платки с чипсети серия 4ХХ няма да гарантира работа на никой от PCI-E 3.0 слотовете в режим на по-новата PCI-E 4.0 версия

Ето за това свободно съчинение,за какво ще пишат биос и ще го обновяват за процесори поддържащи  PCI-E 4.0 версия,като няма да е налична опцията за  PCI-E 4.0 ?В това има толкова логика колкото и в това,че трябва да доказваш,че имаш 4000 процесор,все едно някой ще изтегли и ще сложи биос за новата серия,но ще ползва старият си процесор!!!:angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Слави Маринов написа:

Ето за това свободно съчинение,за какво ще пишат биос и ще го обновяват за процесори поддържащи  PCI-E 4.0 версия,като няма да е налична опцията за  PCI-E 4.0 ?В това има толкова логика колкото и в това,че трябва да доказваш,че имаш 4000 процесор,все едно някой ще изтегли и ще сложи биос за новата серия,но ще ползва старият си процесор!!!:angry:

- Слави колега така е, над теб има 5 абсурдни точки с 5 абсурдни твърдения.

.... по-абсурдна е само твоята картинка, която показва ширината за bandwidth на слота (PCIE 3.0 x4), а си мислиш, че има нещо общо с версията на слота (PCIE 4.0).... четвърта точка е единствената, в която има нещо вярно поради... surprise-surprise... физически /електрически/ причини

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, arestant написа:

по-абсурдна е само твоята картинка, която показва ширината за bandwidth на слота (PCIE 3.0 x4), а си мислиш, че има нещо общо с версията на слота (PCIE 4.0)

Да,прав си................сега като се замислих е така,а аз си мислех,че означава,че ще мога да ползвам PCIE 4.0 интерфейса:shy11:,ако го поддържа хардуера ми,а това не зависи от биоса,така ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ех, Слави!  :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sliderum написа:

Ех, Слави!  :) 

Има и в момента дъна B450 и X470,които поддържат PCIE 4.0 при  razen 3 и то само с обновяване на биоса..............

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Слави Маринов написа:

Има и в момента дъна B450 и X470,които поддържат PCIE 4.0 при  razen 3 и то само с обновяване на биоса..............

Всички PCI-E версии(условно) имат обратна съвместимост и може видеокарта с PCI-E 4.0 да се постави на дъно с PCI-E 3.0 и дори на дъно с PCI-E 2.0 и да работи. Чисто теоретично би трябвало да работи и на дъно с PCI-E 1.0 , но версията е толкова стара и бавна, че картата ще е сериозно спъната. Обратната съвместимост не значи, че 3.0 версия слот ще работи като 4.0 версия, със съответно удвоена пропускателна способност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, sliderum написа:

Всички PCI-E версии(условно) имат обратна съвместимост и може видеокарта с PCI-E 4.0 да се постави на дъно с PCI-E 3.0 и дори на дъно с PCI-E 2.0 и да работи. Чисто теоретично би трябвало да работи и на дъно с PCI-E 1.0 , но версията е толкова стара и бавна, че картата ще е сериозно спъната. Обратната съвместимост не значи, че 3.0 версия слот ще работи като 4.0 версия, със съответно удвоена пропускателна способност.

А някъде да съм казал подобно нещо,свързано с обратна съвместимост...........има достатъчно материали за b450 и x470 дъна,който с обновяване на биоса работят с  PCI-E-Gen4,ама то трябва да се поинтересуваш..........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...