Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Реших малко да обновя компютъра и за сега съм се спрял на тези части:

Процесор: AMD Ryzen 7 3700X

Памет: 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz, Corsair Vengeance

Дъно: Препоръчайте ми дъно, което поддържа RAM памет до 3600Mhz

Захранване: Нещо до 700W

Видео карта: GTX 960 или AMD Radeon 9  заначало - Трябва ми карта, която е втора употреба, защото към момента не ми е нужна много силна. По-скоро търся нещо до 100лв втора употреба. (Тук слагам опция, че за в бъдеще ще премина към 1080Ti или 2080Ti,  ако ми се разцъкват някакви по-добри игри на макс, затова искам компютъра да е подготвен да издържи картата.)

HDD: Samsung 860-QVO 1TB (Закупен)

Кутия: Мисля си за be quiet!, но ако има вариант за алтернативна до 100лв, бих се възползвал

Компютъра ще се ползва предимно за работа (Отваряне на няколко браузъра и много табове в тях + Photoshop)

И разбира се от време на време малко гейминг, за разпускане.

Благодаря 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, monefff написа:

be quiet!

Не е добре, охлаждането се влошава, а ако се наслагат всичките вентилатори става be loud!

И избери платформа INTEL.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, plamen_petrov_80 написа:

Оперативната памет няма ли да е по-добре да вземеш направо 2х16GB?

Естествено, но накрая се сумира...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко бърз трябва да е, колко ще вдига, къде ще ходиш с него? :)

Дъно: няма бюджет? Аз съм с това и съм доволен: http://nikem-bg.net/computer-components/ASRock-Fatal1ty-B450-K4-AM4/

Паметта зависи какъв XMP профил поддържа за честотата, отделно може и ръно да се клокне, реално дъното може да я подкара и на 4000+ MHz. Be quiet не виждам до/около 100 лева: http://nikem-bg.net/computer-components/be-quiet!-PURE-BASE-500-Metallic-Gray-BG036/

или примерно тази за бюджета, има и други цветове: http://nikem-bg.net/computer-components/Fractal-Design-FOCUS-G-WHITE-WINDOW/

Захранване: http://nikem-bg.net/computer-components/be-quiet!-SYSTEM-POWER-9-700W-CM-80PLUS-Bronze-BN303/

но не препоръчвам да е по-евтино за 700 вата. С втората употреба видеокарти внимавай много, понеже се продават много повредени, много мошеници ползват дадена карта няколко години, тя се поврежда и след това искат и пари да изкарат от нея - във форума често има такива теми - купена втора употреба карта и не тръгва или има проблеми. Обстоен тест на място, ако не е възможно - еконт имат опция за преглед и тест на адрес - 15 минути във вас пред куриера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@JKirilov, спрял съм се на AMD на тази конфигурация. Какви са предимствата на Intel пред AMD ? Доколкото четох, през последно време AMD изпреварва сравнително Intel.

@plamen_petrov_80, RAM-а доколкото видях е 195лв, което ме устройва като цена, ако ми е малко, винаги мога да ъпгрейдна във времето.

@Raze, ами за бързината, офис компютър, с опция за игри от време на време. :)

Бюджет за дъно, около 220лв. Това, което си ми изпратил виждам, че поддържа до 3200 Mhz?

Относно кутията: Трябва ли, ако кутията е на be-quiet!, захранването да от техния бранд или може и друго? Примерно това дали ще ми свърши работа? https://desktop.bg/desktop_power_supplies-fortron-fortron_hyper_k_700w

Ако трябва да съм обективен, не ме бърка изобщо как ще изглежда кутията, важното е да събере компонентите и да има място, когато везма по-голяма видео карта. И разбира се, по-възможно да е по-тихичка, че не искам много да ми бучи :)

П.С. Мога да пазарувам и от Amazon Европа, така, че ако има някакви компоненти, които са ОК и ги няма в България, а ги има там, мога да ги взема, стига да ми свършат работа.

Благодаря много за отделеното време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дъното го имам, както казах, поддържа до колкото можеш да клокнеш паметта или до какъв XMP профил има. Подкарвал съм моята памет на 3400, като беше с 2 плочки, преди да добавя още 2, дори и на 3600 я бях подкарал, но не беше стабилна - все пак става въпрос за памет на 3000 MHz.

Захранването може и да стане, но аз не бих го взел, още повече, че няма сертификат. От там поне не пести, ако искаш наистина стабилна и безпроблемна машина. По-добре това, поне му дават bronze:

https://desktop.bg/desktop_power_supplies-super_flower-super_flower_80_plus_bronze_king_eco_600w

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пич, при положение, че слагаш процесор за 650лв и след това мислиш да купуваш видео за 1500-2000, не си и помисляй за някакво калпаво захранване. За 1080ti и 2080ti се препоръчва 650W, така, че поне това: https://www.vario.bg/seasonic-core-gc-650w-ssr-650lc-core-gc-650

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ivaylo71 написа:

Пич, при положение, че слагаш процесор за 650лв и след това мислиш да купуваш видео за 1500-2000, не си и помисляй за някакво калпаво захранване.

човека е прав !

захранването е гръбнакът на един комп !  да дадеш 1500 за компонети и да спестиш от най важният ?!?

търси със сертификат бронз голд или платиниум !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честно казано, радвам се, че писах във форума, защото има доста неща, от които не разбирам. Едно от тях е, че досега не знаех, че захранванията имат сертификати. Ще потърся някакво захранване за около 170лв. 

EDIT: Това ще ми свърши ли работа? https://www.amazon.de/-/en/Netzteil-quiet-700W-System-Power/dp/B079KHM3ZR/ref=sr_1_2?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=be+quiet!+700W+Bronze+System+Power+9+700W+CM+Bronze+(BN303)&qid=1589019145&sr=8-2

Що се отнася до дъното, честно казано не съм фен на клокванията, никога не съм ги правил, предпочитам да си взема дъно, което поддържа такава RAM памет.

EDIT2: Това дъно, дали ще ми свърши работа с 3600Mhz рам ? https://www.asus.com/Motherboards/TUF-B450M-PRO-GAMING/

А малко извън темата:

Каква е разликата между 3600Mhz и примерно 3200Mhz при рама? Съществена ли е? И оправдана ли е цената спрямо двата вида рам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, monefff написа:

Отваряне на няколко браузъра и много табове в тях + Photoshop

Добре е да си наясно от сега какво количество памет ти трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, plamen_petrov_80 написа:

Добре е да си наясно от сега какво количество памет ти трябва.

Аз мислех, да взема 2x8GB, обаче не знам дали ще мога да сложа после 2x16GB..

Май май, ще мина на 2x16GB 3600Mhz

П.С. На това дъно, ще може ли да влезе видео карта от вида на 1080ti или 2080ti, защото ми се вижда по-малко ? 

https://www.asus.com/Motherboards/TUF-B450M-PRO-GAMING/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали ще влезе зависи от кутията. Като си взимаш кутия ще гледаш в спецификациите колко дълга карта може да побереи в същото време гледаш дължината на видеокартата, която искаш да купиш. Примерно в този пост по-горе е дадена кутията http://nikem-bg.net/computer-components/Fractal-Design-FOCUS-G-WHITE-WINDOW/description.html и там пише Максимална дължина на видеокартата 380мм и височина на процесорния охладител 165мм.( Graphics card length limit: 380mm; CPU cooler height limit: 165mm. )

Що се отнася за паметта при положение че не си привърженик на клока памет с 3200MHz ти е достатъчна, защото вграденият в процесора контролер на паметта работи на тази честота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв е бюджета ти?

Ето нещо на бързо подбрано което дори тук там е в повече от колкото трябва.

outmax-2030.jpg.4bd615045ee87fc1432a1793665478d2.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Raze написа:

преди 1 час, monefff написа:

Ние си пишем.....ама никой не чете...

Аз мислех, да взема 2x8GB, обаче не знам дали ще мога да сложа после 2x16GB..

Май май, ще мина на 2x16GB 3600Mhz

П.С. На това дъно, ще може ли да влезе видео карта от вида на 1080ti или 2080ti, защото ми се вижда по-малко ? 

Паметта по-добре отначало да си вземеш колкото смяташ, че ще ти трябва, по-късно ако добавяш, може да го няма същия модел и дори и да сложиш подобен, е много вероятно да има несъвестимост и да не можеш да я подкараш на оптимална честота. Ако системата е само за игри и обща работа, предостатъчно ще ти е 2х8 ГБ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към момента с ваша помощ сглобих следната конфигурация:

Процесор: AMD Ryzen 7 3700X

Памет: 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz, Corsair Vengeance

Дъно:  TUF B450M-PRO GAMING

Захранване: be quiet! System Power 9 power supply 700W

Видео карта: В последствие Titan 1080ti или 2080ti

HDD: Samsung 860-QVO 1TB (Закупен)

Кутия: be quiet! PURE BASE 500 Metallic Gray BG036

Лан карта: Asus PCE-AX58BT PCIe Card (Закупена)

Две са нещата, които леко ме притесняват:

Прочетох, че кутията загрява и вдига доста градуси, това честно казано не знам как да го интерпретирам. Ако ще играя игри, най-вероятно ще бъде нещо от порядъка на 4-5 час МАКС за един ден, и то в ден, в който имам изобщо свободно време да го направя. 

И дъното, което съм избрал дали ще успее да събере примерно 2080Ti ?

Кое от двете е по-добро? 

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B450-F-GAMING/ 

или

EDIT: Всъщност това дъно поддържа 3200+, другото е ако Overclock-на RAM-а? Не разбирам, ако някой може да ми обясни ще съм много благодарен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирам, ако някой може да ми обясни ще съм много благодарен.

дай бюджет ! кажи сума ! с монитор или без , с периферия или без ! ще се клоква или не ?

момчетата ще те направят най добрата конфигурация за парите ти !

получава се така :

ние ти обясняваме нещо ти не схващаш ...

преди 2 часа, plamen_petrov_80 написа:

Какъв е бюджета ти?

Ето нещо на бързо подбрано което дори тук там е в повече от колкото трябва.

outmax-2030.jpg.4bd615045ee87fc1432a1793665478d2.jpg

тук какво не ти хареса ???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, monefff написа:

спрял съм се на AMD на тази конфигурация. Какви са предимствата на Intel пред AMD ? Доколкото четох, през последно време AMD изпреварва сравнително Intel.

Изпреварва в някои мокри сънища...

Няма да споря, но ще ти представя казуса логически - виж колко теми има (и хардуерни, и софтуерни!) за проблеми са райзъни разни, и колко за ИНТЕЛ? То няма един всичко да му е наред, драйвери, М2 не работи, грее, сини екрани, пембени екрани, замръзна... Което ме сеща да те питам - за какво ще използваш

преди 16 часа, monefff написа:

Photoshop

Ако е да се правиш на Фикито в Инстаграм - ОК. Ако е за работа, тя обикновено е със срок вчера, тъкмо си към края и ти се изтрие папката... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@mr.5r0ff, ако трябва да съм честен, не ми хареса дъното(MSI), процесора,  рама е доста скъп, няма да купувам видео карта,  доста скъпо е и захранването.

@JKirilov, със сигурност компютъра, който си правя не е за да си обработвам снимки за Инстаграм, не ползвам тази социална мрежа. :D  

С няколко човека говорих, които се занимават с Hardware и всички ми казват да избера AMD пред Intel. Брат ми е с AMD Ryzen 5 от 2 години и не е имал никакви проблеми, процесора си е доста стабилен, а той се занимава с рендване на 3D обекти (с 1080ti е - брутална карта!)

Четох доста и за тази кутия be quiet, и много лоши отзиви има за нея, затова реших да се откажа от нея. Мисля да заложа на по-бюджетна: https://desktop.bg/desktop_cases-deepcool-deepcool_matrexx_55_rgb 

А за захранване се спрях на това: https://www.pro-bg.com/product/Power-supply-desktop/DeepCool x01e0hranvane PSU 750W Gold Silent DQ750ST_143387.html

Някой да има отзиви за него? Gold е, не е бронз, и цената не му е лоша?

Бюджет: Около 1000лв. Нямам нужда от:  видео карта, ssd, лан карта

П.С. За монитор имам отделен бюджет от около 700-1000лв, но все още не съм стигнал до него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Захранването може и да върши работа, въпреки че не е от най-читавите. Ето ти ревю:

https://www.kitguru.net/components/power-supplies/zardon/deepcool-dq750-st-psu-review/7/

Дропове на +5V и +12V линиите и китайски кондензатори, въпреки това пише, че ако не се товари продължително над 500 вата ще е ок, вентилатора може да е малко шумен:

Цитат

it exhibits noticeable droop via both +5V and +12V rails. Ripple suppression falls within rated industry tolerance levels, however the +12V rail hits 75mV at full load which is a little higher than we would like to see, even from a budget oriented unit.

I was rather disappointed to see a Chinese 85c rated primary capacitor incorporated

The 120mm fan does the job adequately, although in the last 200 watts of power output, it does spin up noticeably, emitting a fair bit of noise. Unless you can tolerate this, the DQ750 ST is a unit that you will want to keep running at 500 watts or less under load, at all times

По-добре вземи с по-нисък сертификат, но по-качествено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от GHM
      Здравейте приятели!
      Тъй като не съм чак толкова запознат с компонентите, а искам да си сглобя една що-годе добра конфигурация за не чак толкова много пари, с която ще мога да се наслаждавам на игри като WoW, LoL, Dota 2 и някои по-нови на по-високи графични настройки. 
      Конкретния въпрос ми е, дали всички избрани компоненти от мен са съвместими?
      И ако има някои от тях които могат да бъдат заменени с по-добри. Имайки в предвид, че не желая да надхвърлям бюджета над 1400 лв. 
      Благодаря предварително! Прекачвам файл с снимка на всички избрани от мен компоненти. 

• от nedqlkow
      Здравейте,
      като следствие от предишната тема, която отворих, вероятно повечето хора, които пишат в този раздел са се запознали с нея, отварям тази. Искам да се ориентирам горе долу как стоят нещата, за да имам някаква представа как да процедирам в случай на пазаруване.
      Искам да се сдобия с компютърна конфигурация, включваща монитор, като таванът, който съм склонен да платя е 1200 лв. Както вероятно се подразбира, иска ми се въпросната конфигурация да може да подкарва съвременни заглавия, за да мога да се разтоварвам, когато хартиса някой друг час. Разбира се, с оглед на ниския бюджет не очаквам нищо впечатляващо, та моля, ако е възможно сумата, която съм споменал да не бъде дискутирана, а просто да се вместим в нейните рамки. Няколко неща, които смятам за важни:
      1. Не държа на нищо особено като характеристики относно монитора. До момента ползвам 17,3 инчов лаптоп и размерът му ми е идеален. Със сигурност не търся нещо, което да е по-голямо от телевизора ми :))
      2. Нямам навикът да държа няколко игри по едно и също време, респективно ползвам изключително малък % от мястото за съхранение на компютъра си. Обикновено тегля една игра, изигравам я, деинсталирам я и тогава тегля следващата. В момента от 1TB памет на лаптопа, който използвам, са заети не повече от 300 GB, в които влизат и Windows файловете и целия инсталиран software.
      Мисля, че това са двете неща, за които се сещам в момента.
    • от Vladimirski
      Здравейте, бихте ли ми препоръчали добра конфигурация до 1000 лв? 
    • от Zhin
      Максимална сума, с която разполагам е 5.000 лв, която не включва периферия, вече си имам такава. 

Идеята е да се ползва за игри на 144hz 4к монитор WoW, Reforged, Path of exile.

Държа да е сравнително тих и да не стържи колкото стар китайски вентилатор (ако може да събуди ленива котка, не е ОК).

По възможност с 2080 / TI rtx msi/rog и интел процесор.

500 gb ~ ssd като hdd не е нужно да е повече от 2 tb , 16 / 32 ram 
    • от CuinTheSuN
      Здравейте. Преди около година и нещо исках съвет за конфигурация за един приятел във форума. Той се оказа много доволен от нея и сега, най-накрая, дойде времето и аз да си взема един настолен компютър.
      Понеже не съм силно запознат с тази тема ми трябва вашата помощ при избора. 
      Компютъра ще се ползва главно за игри (GTA V, Skyrim, Fallout 4, Witcher 3, Far Cry 5...тн - главно по-нови издания). Искам да ги играя на 1080p със около 60 fps (не е задължително да се играят на максималните настройки). 
      Искам SSD-то да е поне 250 GB, както и предпочитам процесора да е Ryzen (не задължително). Нямам никакви части, който бих могъл да ползвам. Конфигурацията трябва да е до 2000 лв. Отделно ако може да препоръчате и добър монитор до 300 лв, който да върши работа с компютъра и да ползволява Full HD. Освен игрите компютъра може да се ползва и за web програмиране, като ще вървят програми от сорта на IntelliJ Idea и Photoshop. 
      Би било добре компонентите да са от един и същи магазин, който да предлага сглобяване. (например Никем).
      Благодаря ви предварително!
  • Дарение

• Добави ново...