Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Според Вас какво представлява греха? Изразете мнението си според религията си! 
Аз смятам, че грехът е нашо действие, което е лошо. Как обаче се разбира, кое действие е лошо? Мисля, че лошо е действието което вреди на някого или на теб. Давам прост пример: да ограбиш някого е лошо нещо, ти вредиш на някого (отнемаш му пари, вещи, ощетяваш го), но например сексът без брак (според Църквата е грях) на кого вреди, на теб или на другиго? Това са примери, за да разберете мнението ми по въпроса. Бих се зарадвал, ако успеем да дискутираме въпроси като този, защото това са основополагащи религиозни, теологически въпроси. Да добавя, мнението си го давам като вярващ, православен християнин!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали знаеш репликата: За едни сватба, за други брадва. Гледай си живота и не се занимавай с простотии. Колкото до християнството в името на тази религия са избити милиони хора. Така, че се спри!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледай канала на "Българско рационлно общество" и ще станеш атеист като мен и много други. Ще се почувстваш свободен от много "религиозни норми" ширещи се в обществото и налагани ни без обяснима причина от тези около нас...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Нали знаеш репликата: За едни сватба, за други брадва. Гледай си живота и не се занимавай с простотии. Колкото до християнството в името на тази религия са избити милиони хора. Така, че се спри!

Чакай сега? То и в името на свободата и на по-добрия живот са избити много хора. Това означава ли, че трябва да спрем да мислим за тя и да се стремим към тях?

За да съм по-ясен. Това, че някой някога е правил лоши неща в името на нещо, не значи че нещото е лошо, а означава, че някой го е сложил в лош контекст. В лош контекст може да бъде сложено всичко!

Не е правилно да даваш такава аргументация!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да тръгнеш да правиш нещо против себе си, защото някой друг ти казва, че неговото е добро.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Rado M. написа:

Аз смятам, че грехът е нашо действие, което е лошо. Как обаче се разбира, кое действие е лошо?

Постъпвай с другите така, както искаш и те да постъпват с теб. Има го и в християнството, и в будизма, и в исляма, и в други религии. А всъщност не е нужно да си религиозен за да съблюдаваш това правило. От него можеш да изведеш и разликата между грях и грешка. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Shiniasu написа:

Постъпвай с другите така, както искаш и те да постъпват с теб.

Това е грешно. Да, ползва се, но не по предназначение. В много случаи това води до лицемерие, а то е вид грях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, iИ.дИоNд.Ni написа:

Това е грешно. Да, ползва се, но не по предназначение. В много случаи това води до лицемерие, а то е вид грях.

Това е съобразено с възможностите на хората. А те не са идеални и в този смисъл грешките са неизбежни. Въпросът е, поне колкото могат, да постъпват разумно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

"Пътят към ада е постлан с добри намерения"
Грехът е философска категория.
Той не е само в действията, а и в помислите.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Rado M. написа:

Мисля, че е достатъчно ясно. Грях е това, което вашата църква смята за грях. Не Бог, защото той е доста скромен в изискванията си и често ползва притчи. Заради това се налага да се интерпретира казаното, заради това се появяват секти, ереси, реформация и контрареформация. 

На мен повече ми харесват изискванията на Наказателния кодекс за престъпленията. Ясно, категорично, с възможност да се променя демократично. Грехът не само е нещо по- незначително и простимо, но е и зад авторитета на Бог, а тълкувателите му са специалистите, които могат да променят тълкуването.

Така че, според "религията ми"- атеизъм, спазването на НК е достатъчно. Страхът от греха само натоварва психиката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Rado M. написа:

Грях е когато принуждаваш някой, да вярва в това, в което ти вярваш. Грях е когато съдиш или наказваш някой, защото той не мисли и не живее според представите (за добро и зло) на религията която изповядваш.

Разбира се, това не важи са светските закони, но в много управлявани от фанатици държави, светските и религиозните закони са свързани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, darkterminal написа:

Чакай сега? То и в името на свободата и на по-добрия живот са избити много хора. Това означава ли, че трябва да спрем да мислим за тя и да се стремим към тях?

За да съм по-ясен. Това, че някой някога е правил лоши неща в името на нещо, не значи че нещото е лошо, а означава, че някой го е сложил в лош контекст. В лош контекст може да бъде сложено всичко!

Не е правилно да даваш такава аргументация!

Значи отново отиваме до поговорката. За едни сватба, за други брадва. Винаги ще има две гледни точки. И защо намесваш свободата с религията и в частност с Християнството?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има 10 божии правила. Сбъркаш ли някое от тях-ставаш греховен човек. Няма кой-знае каква философия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Eclipse2G написа:

Има 10 божии правила. Сбъркаш ли някое от тях-ставаш греховен човек. Няма кой-знае каква философия.

Да вземем за пример първите пет стиха.

1 Тогаз каза Бог всички тези думи и говореше: -

2 Аз съм Иеова Бог твой който те изведох из Египетската земя, из дома на рабството.

3 Да нямаш други богове освен мене.

4 Не си прави кумир, и никакво подобие на нещо което е на небето горе, и което на земята долу, или което в водите под земята:

5 да не им се поклониш, нито да им послужиш; защото аз Господ Бог твой съм Бог ревнив, който въздавам беззаконието на бащите върх чадата до третия и четвъртия род на онези които ме ненавиждат,

Откъде знаем, че това е единствения бог? Аллах изисква същото, както и други монотеистични религии. Как ще преценим, без да разполагаме с убедителна информация, кой бог е истински и дали всички богове не са човешка измислица. Ако приемем нещо такова само чрез вяра, се налага напълно да изключим здравия разум и да не мислим критично. Така лесно се бърка. Или е оправдано да се хващаме за всяка измислица (бог, кумир), да им се поклоним, пък каквото стане?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, DarkEdge написа:

Грехът е философска категория.
Той не е само в действията, а и в помислите.

хич не  е вярно това

помислите - мислите са влияние от външната среда

и имаш опция да направиш нещо или да не направиш нещо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Eclipse2G написа:

Доколкото зная, смъртните грехове са в католическата църква и са 7 . В православието ги няма.

Цитат

Седемте смъртни гряха са: похот, чревоугодие, алчност (скъперничество), леност, гняв, завист, горделивост (високомерие).

За заповедите се отлъчва, а греховете се изчистват по някакъв начин. Грехът , за който е темата, е по- леко от нарушението на Заповедите. 

Все пак НК е по- прецизен и такива ... в някои религии като неядене на свинско, заешко, младежки секс на пълнолетни със съгласие в НК не се наказват. 

Спазвайте НК, гледайте да спазвате семейни и служебни правила и това е. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Shiniasu написа:

Въпросът е, поне колкото могат, да постъпват разумно. 

Разумно спрямо кой ум, а?! Към момента човек няма телепатия. Така, че човек постъпва или по съответните си религиозни убеждения или по своите си вярвания.

Грехът е именно в това да проповядваш едно, а да изповядваш друго. Аз знам, че съм греховен, но си имам собствени начини да измолвам прошка. Друг е въпроса дали другия ще ми прости или не. Докато има друг, който измолва за мен добре, то съм си праведен. Понякога моята грешка помага по-добре отколкото опита ми да направя добро.

Така, че не е целта да развиеш твоя разум, а да заживееш праведно. Да, трудно е или по-точно това е продължителен процес, но със съответната своя себе отдаване, а в някои случаи и себе-жертва, то постигаш не съвършенство, а се научаваш да си човечен по смисъла на Бог или друго което е направило този свят.

Да се твърди, че по вид незнание, от само себе си, е възникнал живота на човек е глупост.  Да се мисли, че дадено незнание трябва да се усъвършенства и стане разумно е наглост. С течение на своя живот разбираш, че не всичко което е около теб зависи само от теб и все повече и повече осъзнаваш, че има много повече неща които не зависят от теб. Смирението и правенето само и единствено на неща които пряко зависят от теб, то правиш блага, а не добро. За един ще е благо, за друг не. Така е устроен света. Ти не си Бог, за да направиш благо на всички.

Да, има много онеправдани, но има и много неоправдани. Всичко се свежда да намериш начин да ги различаваш. Е, модерно е - има доста под прикритие. Именно това аз наричам лицемерие или лукавия. ;) Дали ще се поддадеш на изкушение си зависи от твоите схващания за света. които се базират не на твоя разум, а начин на мислене. Същия се сформира в детска възраст от поведението на твоите родители. В по-късен етап и от твоите учители. Ти избираш. дали да вярваш на знанията получени от родители или учители, или на своите приятели.

Ще завърша с клише: Кажи ми с кой другаруваш и ще разбера какъв човек си.   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Разумно спрямо кой ум, а?!

Така, че не е целта да развиеш твоя разум, а да заживееш праведно.

Как без да използваш разума си, ще заживееш праведно? Праведно спрямо какво?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Śūnyatā написа:

В момента нямам време за философия, но ... ще отговоря на въпроса при първа възможност.

За мен бе приятно да съм сред Вас, но имам и други неща извън вашите ползи.

Живи, здрави. Успех Ви желая през деня, седмицата и най-вече правете Любов, а не война!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Śūnyatā написа:

Растенията ползват ли разум? Живеят ли праведно? А растенията-хищници?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

В момента нямам време за философия, но ... ще отговоря на въпроса при първа възможност.

Тук не става дума за философия, а за противоречие с Новия Завет. Може да бъркам, но така го разбирам. Поздрави.

Да обикнем Господа нашия Бог с всичкото си сърце и с всичката си душа, и с всичкия си разум и ближния си като себе си (Мат. 22:37-39).

преди 13 минути, DarkEdge написа:

Ако нямаш разум постъпваш инстинктивно, като автомат. Друг пример, глутница кучета, която разкъсва и отнема живота на малко дете, постъпва ли правилно? Спрямо неразвития си разум и първични инстинкти - да. Много вярващи стъпват само на инстинкта за самосъхранение на егото, понеже си "мислят", че само чрез вяра могат да се спасят. Какво се спасява е друг проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

А растенията могат ли да избират как да постъпят?  Праведност спрямо кои норми?

От библейска гл.т. щом изпълняват Божиите предначертания към растенията, значи са праведни. Обаче няма да влязат в рая, защото нямат душа и не са познали Бога.

Съобразено с това, че нямат разум и избор, не може да се твърди нищо.

Съобразно с това, че нямат общество с чиито норми да се съобразяват, не може да се определя праведност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Търсещ истини написа:

А растенията могат ли да избират как да постъпят?

Да, според условията - няма условие - нищо не правят. Има условие - има задействие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Така, че не е целта да развиеш твоя разум, а да заживееш праведно. Да, трудно е или по-точно това е продължителен процес, но със съответната своя себе отдаване, а в някои случаи и себе-жертва, то постигаш не съвършенство, а се научаваш да си човечен по смисъла на Бог или друго което е направило този свят.

Т.е. всяка една природна сила, която не мисли и не върши грехова е много по-човечна от нас "по смисъла на Бог"? Ако идеяте е просто нещо да се изпълнява, защо изобщо ни е нужна възможност да избираме? Явно, че трябва да се научим да различаваме последствията от решенията си. Пишеш за себеотдаване и себежертва, но и това са решения за които е необходимо омбисляне. Сам си противоречиш. Ако само изпълняваш някакви заповеди, пък били те и Божии, без да осъзнаваш смисъла им, необходимостта от тях, то това не те прави нищо повече от подчинен. Праведен е човек който няма нужда някой да го задължава за да извърши споменатите в заповедите неща. Който действа според тях с мисъл и като свободен човек. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 16 минути, Shiniasu написа:

то това не те прави нищо повече от подчинен.

Какво ще кажеш за дефинирания "раб божий"?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...