Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 26 минути, Śūnyatā написа:

Съществува ли място, където истината да я няма?

Да! Това е в небитието, но това след вид забрава и друг вид съд. Това е Ада.

Духовния живот е, твърде, не е известен на мнозина в този свят.

п.п. Позаинтересувайте се малко.

Днес братовчед ми, ми обърна внимание.

Коя религия е официално забранена в Япония. И защо?! ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Да! Това е в небитието, но това след вид забрава и друг вид съд. Това е Ада.

Духовния живот е, твърде, не е известен на мнозина в този свят.

п.п. Позаинтересувайте се малко.

Днес братовчед ми, ми обърна внимание.

Коя религия е официално забранена в Япония. И защо?! ...

Това което пишеш са само предположения, базирани на вяра (ненаситна жажда за живот) и първичен страх. Тези предположения не съдържат фактическа информация, следователно в тях има толкова истина, колкото в сънищата и в халюцинациите на яве; с две думи - кофти фантазии.

Sir, now you are fishing. Not informing.

Така и Исус ловял рибари край едно езеро, за да ги прави ловци на човеци ;)

В Япония е забранено да се проповядва ислям. Съвсем нормална и реципрочна реакция. Причината е тоталитаризма в исляма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Śūnyatā написа:

Това което пишеш са само предположения, базирани на вяра (ненаситна жажда за живот) и първичен страх. Тези предположения не съдържат фактическа информация, следователно в тях има толкова истина, колкото в сънищата и в халюцинациите на яве; с две думи - кофти фантазии.

Sir, now you are fishing. Not informing.

Така и Исус ловял рибари край едно езеро, за да ги прави ловци на човеци ;)

В Япония е забранено да се проповядва ислям. Съвсем нормална и реципрочна реакция. Причината е тоталитаризма в исляма.

:) 

Това което пишеш ти, е предположение. ;) 

Справка: Япония има Император! ;) За разлика от монарха, то той има предани хора, а не надъхани фанатици.

Тотално бъркаш въображението с фантазиите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Тотално бъркаш въображението с фантазиите.

И въображението и фантазиите са продукт на мисловното съзнание. А коренът на това мисловно съзнание е егото или манас, както се нарича в будизма. Манас е съзнанието, което се привързва към всичко и вярва, че всичко е реално т.е. постоянно. За да се разбере механизмът на мисловното съзнание и връзката му с манас (егото), се препоръчва аналитична медитация - размишление върху мисловното съзнание, неговите мисли и как те непрекъснато се променят.

Когато няма осъзнаване - какво поражда неведението, алчността и ненавистта - се затъва в самозаблуда, която за да оправдае въображаемите си фантазии, започва да заблуждава, да лъже не само себе си, но и другите, от което следват всички останали грехове.

Според християнският гностицизъм, бащата на лъжата (в будизма - демонът Мара или манас - егото) е демиургът на този свят, а разумният смисъл (логос) - състраданието и осъзнаването на взаимосъществуенето на всичко във вселената е единствената светлина в този лъжовен, измислен свят.

Ваш баща е дяволът; и вие искате да изпълнявате желанията* на баща си. Той си беше открай човекоубиец и не устоя в истината, понеже в него няма истина. Кога говори лъжа, своето говори, защото е лъжец и баща на лъжата.

Йоан 8:44

*в будизмът, коренът на всички страдания е желанието.

Нищо не съществува самостоятелно, постоянно или вечно. Докато не се разбере това,  не ни трябва друг Ад, защото алчността, ненавистта и заблудата ще обуславят страданието в този, който обитаваме в момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Śūnyatā написа:

И въображението и фантазиите са продукт на мисловното съзнание. А коренът на това мисловно съзнание е егото или манас, както се нарича в будизма. Манас е съзнанието, което се привързва към всичко и вярва, че всичко е реално т.е. постоянно. За да се разбере механизмът на мисловното съзнание и връзката му с манас (егото), се препоръчва аналитична медитация - размишление върху мисловното съзнание, неговите мисли и как те непрекъснато се променят.

Коренът на мисловното съзнание е манас. Ок, но после пишеш, че манас е съзнанието, което се привързва към всичко, а както сам преди това си написал, манас е основата на това съзнание, или виджняна. 

Мара не е манас. Мара е олицитворение на заблудата и привързаностите, които се получават когато манас се идентифицира с желанията или кама. Сам по себе си манас е отвъд световете на формите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.05.2020 г. в 23:48, Rado M. написа:

Според Вас какво представлява греха? Изразете мнението си според религията си! 
Аз смятам, че грехът е нашо действие, което е лошо. Как обаче се разбира, кое действие е лошо? Мисля, че лошо е действието което вреди на някого или на теб. Давам прост пример: да ограбиш някого е лошо нещо, ти вредиш на някого (отнемаш му пари, вещи, ощетяваш го), но например сексът без брак (според Църквата е грях) на кого вреди, на теб или на другиго? Това са примери, за да разберете мнението ми по въпроса. Бих се зарадвал, ако успеем да дискутираме въпроси като този, защото това са основополагащи религиозни, теологически въпроси. Да добавя, мнението си го давам като вярващ, православен християнин!

Стани анжелист ,,моята религия- Анжелизъм"Много голям грях -дакрадеш,много голям дар от бога - ба еб.ш.

на 10.05.2020 г. в 7:49, Shiniasu написа:

Постъпвай с другите така, както искаш и те да постъпват с теб. Има го и в християнството, и в будизма, и в исляма, и в други религии. А всъщност не е нужно да си религиозен за да съблюдаваш това правило. От него можеш да изведеш и разликата между грях и грешка. 

Така е и според Анжелизма.

на 10.05.2020 г. в 10:06, Търсещ истини написа:

Така че, според "религията ми"- атеизъм, спазването на НК е достатъчно. Страхът от греха само натоварва психиката.

Не бе ,като криеш данъци не е  голям грях,даже не е грях ,а наказуемо деяние,иначе от към грях не е грях ,според Анжелизма е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Anjel Dimitrov написа:

като криеш данъци не е  голям грях,даже не е грях ,а наказуемо деяние,иначе от към грях не е грях ,според Анжелизма е така.

Да има избор! Един- така, друг- онака. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Търсещ истини написа:

Да има избор! Един- така, друг- онака. :) 

Стани анжелист ,да мъдриме Новата религия,аз ще съм главния,ти ще сими дясната ръка ,щото като гледам май май само ти ставаш за Свещенослужител анжелист.А и още едно условие -трябва да имаш поне 23 навършени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Shiniasu написа:

Сам по себе си манас е отвъд световете на формите.

Сам по себе си е грешка в първоначалното допускане. Какво значи отвъд световете на формите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Śūnyatā написа:

Сам по себе си е грешка в първоначалното допускане. Какво значи отвъд световете на формите?

Ще го кажа по друг начин. Означава, че манас стои зад всяка конкретна мисъл, но не е нито една от тях. Той стои както зад илюзиите, така и зад правилните мисли. Погрешно е да се свързва само с едното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Shiniasu написа:

Ще го кажа по друг начин. Означава, че манас стои зад всяка конкретна мисъл, но не е нито една от тях. Той стои както зад илюзиите, така и зад правилните мисли. Погрешно е да се свързва само с едното.

Тогава защо архатът унищожава манас? Защо отсича коренът на самсара, като така отсича и правилните мисли? Защото е реализирал sunyata (празнотата) и на грешните и на правилните мисли, осъзнал е тяхната илюзорност; т.е. вече няма в какво да се вкопчи, привърже или желае.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Śūnyatā написа:

Тогава защо архатът унищожава манас

Ами питай този, който твърди това. Манас в будизма е способността за мислене. В индуизма манас е това, което обединява постъпващата информация от сетивата и я представя пред будхи, което наред с чита (паметта) и ахамкара (егото) образуват антахкарана. Т.е. нито в будизма, нито в индуизма манас не е тъждествен с усещането за аз. В будизма по-скоро усещането за аз идва от виджняна. Но виджняна не е манас. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Anjel Dimitrov написа:

Стани анжелист ,да мъдриме Новата религия,аз ще съм главния,ти ще сими дясната ръка ,щото като гледам май май само ти ставаш за Свещенослужител анжелист.А и още едно условие -трябва да имаш поне 23 навършени.

Ласкателно предложение, което не отива на атеистичния ми възглед. ❤️

Уважавам хора, които мислят и го изразяват. В т.см. анжелизма е за уважение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Śūnyatā написа:

И въображението и фантазиите са продукт на мисловното съзнание.

:offtopic_s:

Не ми се търси в момента една статия.

По твоята логика животните би следвало да нямат въображение, а?!

Кратко - въображението ти помага от налични неща да изобретиш нещо. Ти, не мислиш защо, това е така, а на база твоето въображение и изнамирайки вид подобия в заобикалящия те свят - правиш нещо. Ти не го мислиш - просто ти трябва нещо и събирайки вид подобия - го правиш. Вид сътворяваш.

Да, виждам, че имаш фантазия, която е базирана на вид твои мисли, но крайния резултат е - празни думи, които по никакъв начин не могат да помогнат на другия.

Но, отклоняваме се от греха.

От тук на сетне ще пренасочвам коментарите. Да, ще обърна внимание на по-горните ти твърдения, но не и сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

... крайния резултат е - празни думи, които по никакъв начин не могат да помогнат на другия.

Разбира се, когато нещо не съвпада с маската, в която вярваш като в "свое неизменно аз", когато не съвпада с това което копираш, симулираш и проецираш (отразяваш) - полза няма ;)

Всъщност всички думи са празни, маската (субективността, егото) и тя е празна (понеже обективно е променчива реалност, без постоянна същност), а под тях е истинската реалност, в която няма грях, няма правилни мисли, думи и действия, но и теб те няма :D

От това не следва, че нищо не съществува, но това чисто осъзнаване, което остава след падане на илюзията за "собствено съществуване" не може да се опише с думи или концептуализира по какъвто и да е начин. То не може да бъде изпитано от идиоти.

1. The Greeks considered reality veiled (by dokos [Greek: deception], e.g. Parmenides).
2. The Hindus consider reality veiled (by Maya, which we generate ourselves, but which also Kali spins) (cf. Heinrich Zimmer).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...