Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на нова антивирусна програма

Препоръчан отговор

преди 1 минута, BVLon написа:

Оценка не съм ви дал, не ми давайте и вие. Запазете си я за някой, който ви я е поискал и ще я оцени, и прекратете спорът.

Спорът е от вас, че не приемате чуждо мнение, а налагате свое и то без да използвате собствени аргументи, а чужди мнения по сайтове (където може дори да са скалъпени).

Оценките почнахте да ги раздавате вие. Няма да търпя неуважението ви и да си мълча. Каквото повикало, такова се обадило.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,8k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

А недей..!" Врее " версията е огън...!

Вие използвате една от най-добрите ....Коя версия използвате и на каква операционна система ..? Каква е причината ..за това ваше решение..? Не разбирам какво имате впредвит....но не вкарвай

В много случаи няма разлика в качеството между безплатен и платен вариант. А вторият просто предлага повече възможности, които може и да не са ти нужни.

Публикувани изображения

преди 22 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Спорът е от вас, че не приемате чуждо мнение, а налагате свое и то без да използвате собствени аргументи, а чужди мнения по сайтове (където може дори да са скалъпени).

Оценките почнахте да ги раздавате вие. Няма да търпя неуважението ви и да си мълча. Каквото повикало, такова се обадило.

Не знам къде точно съм ви оценил, сторило ви се е. 

преди 48 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Няма какво да търся. Отново на вас ви се е случило и значи край...отписваме ги. Ми аз пък съм нямал проблеми с тях. Като имам тогава ще се присъединя към това ваше мнение. Може да е било за конкретен модел или да сте имали неправилна конфигурация. Защо все търсите вината другаде? И не...C7 е далеч от 20 лева. Струваше 220 лв, но го набарах на промоция на 160 лв. Нито загрява, нито прекъсва, нито имам проблеми със сигнала. Дори не съм го рестартирал от месеци.

Аз отдавна загубих интерес. Оставям ви да си тествате щом ви е интересно. Аз вече съм се наиграл за последните 15-тина години.

Явно сте си редактирали коментара и сте добавили неща, но е добре да не слагате думи в устата ми, които не съм изрекъл (написал). Никъде не съм плюл по Kaspersky и Bitdefender. Баси...аз дори съм дал снимка, че го ползвам редом до Comodo на предишната страница от Task Manager-a.

Видях го Каспесрки. Сега се сетих, че бяха оградени двата му процеса. :)

Собствено мнение изложих, че програмата е тежка, нестабилна, бъгава, с дисорганизиран интерфейс, но вие продължавате да отричате тези факти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Avira от години е зле.

Авира  ми харесваше преди, но пуста ми слаба машина затормози се , не я обвинявам просто споделям , че ми беше морално остаряла конфигурацията иначе от към ъпдейти бяха светкавични и засичаха много вируси , които конкурентите не хващаха. Но след това продължих да ползвам остаряла конфиг-я и не съм я слагал повече. Не съм запознат колко мб. памет заема като е пусната както и колко дисково пространство изисква. Може по някое време да са платили на качествени специалисти и да са поддържали най актуалната и добра технология , но както B-boy/StyLe/ написа преди , сега явно е със съвсем друга политика на управление.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Gangosa написа:

Авира  ми харесваше преди, но пуста ми слаба машина затормози се , не я обвинявам просто споделям , че ми беше морално остаряла конфигурацията иначе от към ъпдейти бяха светкавични и засичаха много вируси , които конкурентите не хващаха. Но след това продължих да ползвам остаряла конфиг-я и не съм я слагал повече. Не съм запознат колко мб. памет заема като е пусната както и колко дисково пространство изисква. Може по някое време да са платили на качествени специалисти и да са поддържали най актуалната и добра технология , но както B-boy/StyLe/ написа преди , сега явно е със съвсем друга политика на управление.

Аз споделих,  че не съм я тествал лично. Тя май е единствената, която никога не съм инсталирал. Нямам нищо против Комодо, ако си оправят бъговете... не ми харесва как постоянно плюете по всички и само Комодо е вездесъщо. Не харесвате Авира, Не харесвате Нортън, уязвима била, явно само Комодо е по ваш вкус. Казвате че не излагам свои аргументи, но не виждам и вие да излагате някакви. С нищо дотук не ме убедихте, че Комодо е качествено. Прилича ми на някаква фенбой афера, а не на реален спор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, B-boy/StyLe/ написа:

А така  браво тоя плагиатства чужди мнения и самочувствие има . Бре интересно ми е тая книга за комодо наистина ли си я написал и издал не съм я чел нищо не знам , но като ви чета писаниците нещо не ми се струва че не ги разбирате нещата. Книгата платена ли е или е безплатна . Като издател трябва да знаете колко тегления има вашия продукт за това ще ви питам направо скоро ли е издадена или отдавна? И ако е издадена от давна имате ли много съмишленици и мненията на потребителите подтикват ли ви да пишете нова книга или не споделят мнението ви?

преди 2 часа, attj написа:

варанчо

???Какво е това нещо?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Gangosa написа:

А така  браво тоя плагиатства чужди мнения и самочувствие има . Бре интересно ми е тая книга за комодо наистина ли си я написал и издал не съм я чел нищо не знам , но като ви чета писаниците нещо не ми се струва че не ги разбирате нещата. Книгата платена ли е или е безплатна . Като издател трябва да знаете колко тегления има вашия продукт за това ще ви питам направо скоро ли е издадена или отдавна? И ако е издадена от давна имате ли много съмишленици и мненията на потребителите подтикват ли ви да пишете нова книга или не споделят мнението ви?

Дръжте се на ниво. Ако не говорите чужди езици и си способствате с преводачи, проблемът си е ваш. Книга за комодо не пиша - да седна да пиша за един прехвален (и вече отхвърлен от много потребители софтуер), трябва да съм смесил водка с диазепам. Книгата ми е на съвсем друга тематика, която с вас няма да разисквам. Прекалено сте ми незначителен. Относно плагиатстването, първо прочетете в речник дефиницията на думата, тогава се върнете да спорите. Казал съм, че моето мнение съвпада с това на целият уеб, но вие не сте прекалено ЕнтEлегентен и веднага надушихте плагиатството. Смешен сте ми. В 9:45 сте седнали да се занимавате с Комодо и с моят пост за неговата нестабилност. Това разкрива много за вас. 

Повече време за Комодо и за вас нямам, изчезнете на мига. Дразнещ сте и досаден, да не добавям неаргументиран, и много други.

А за другият тук, който така разгорещено спори и твърди, че не приемам чуждо мнение, защо да ви го приема? 15 години опит имате? Ми аз имам 13-14, аз съм на 26. Работили сте с MalwareBytes - чудесно. Дотук не видях някакво техническо доказателство, било то тест, ревю, начин на работа на Комодо да разясните... нищо. Повтаряте едно и също без да го доказвате по никакъв начин. А масовата част от потребителите по всички форуми, включително и собственият им + моят тест твърдят друго. Защо да вярвам на вас? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, BVLon написа:

Аз съм BVLon, авторът на “Comodo Internet Security. Or lack of such.”

Това което се опитвам да обясня е, че механизмите на Комодото са остарели и не са еволюирали много от 2008 насам.

Никой няма нужда да се занимава с поп-ъпи и запитвания, бъгове и престарели, тежки технологии, като ВСИЧКИ други производители предлагат тиха и умна защита, без постоянният рев.

Механизмите на Комодо са подходящи за бизнес среда, работеща с 5 програми и поддържана от IT Admin, но домашният потребител няма нужда от цялата “палява” за да оключи някоя друга снимка и хронологията си в браузъра, която така или иначе е прихваната чрез бисквитки и тракери.

Както съм им казал, освен ако не си учен на Гилеад, или химик в Проктър & Гамбъл, едва ли има какво толкова да отключваш и може да си инсталираш комфортна защита, като Нортън, F-Secure, TrendMicro...

Колкото и технологии да има наблъскани в един антивирус, и дори и 200% ефективен да е, няма да си решиш всички проблеми с него. Няма да спреш компании да ти продават данните, или да изтичат в бриичове, няма да спреш изтичането на данни от умната крушка итн.

Ама ниско-интелигентни, пъпчасали китайци там продължават и продължават да спорят че била ефективна... Пожелавам им успех.

E тая книга сте писали . То и аз мога да платя  и да издам една книга , но въпроса е след като напишеш нещо да имаш много съмишленици а не да се изложиш и да кажат тоя фантаст тръгнал сериозна книга да пише а е сътворил фантастика по добре е да се ориентира във фантастичните романи. Преди да кажеш нещо трябва да помислиш и тогава да го кажеш иначе се излагаш и хората не те приемат на сериозно нали знаеш?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Gangosa написа:

E тая книга сте писали . То и аз мога да платя  и да издам една книга , но въпроса е след като напишеш нещо да имаш много съмишленици а не да се изложиш и да кажат тоя фантаст тръгнал сериозна книга да пише а е сътворил фантастика по добре е да се ориентира във фантастичните романи. Преди да кажеш нещо трябва да помислиш и тогава да го кажеш иначе се излагаш и хората не те приемат на сериозно нали знаеш?

Comodo Internet Security. Or lack of such е името на под-форума, а не на книга. Книга за Комодо никой не е издал - защо му е на някой да издава книга за една треторазрядна компания?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой кога ще пише си е негова работа. Вие също пишете по това време. И не сте вие да казвате, кой ще изчезва и кой не. Има си бутон "Блокирай" има си бутон "Докладвай" и т.н.

А "другият" няма да доказва нищо на никой. Тук е дъвкано това през последните 15 години (откакто съществува въпросната програма). Форума е снабден с търсачка, използвайте я.

Не, казах, че опита ми е над 15 години...ако трябва да съм точен е 22, но това няма значение. Вярвайте на когото си искате, аз пък ще си вярвам на моите впечатления.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ли ти ако си мислиш , че си фактор дълбоко си се излъгал. Ще даваш наклон на хората ама друг път . Пишеш глупости вярваш си обиждаш доказали се и сериозни хора излагаш се като цяло . Още малко и ще те изтрият от тук защото критикуваш специалисти , правиш се на най най разбиращия а в същото време пишеш глупости . Има нещо сбъркано в твоето самочувствие и живота ще те научи. За съжаление ще се усетиш късно или въобще няма да се усетиш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само ако съм объркал раздела ми кажете . Твърди се , че  е сериозна компания и инсталирах PRTG Network Monitor за да виждам какво минава през компа ми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен този спор е ...нездравословен за тази тема, конкретно. А и за раздела въобще. Има си тема за този софтуер конкретно. Бих посъветвал BVLon, вместо да ругае Комодо, да представи предимствата на Нортън днес в съответната тема. Както казах, в момента съм си бучнал 360 и съм впечатлен. Едно добро ревю на продукти на Нортън, ще е много по-здравословно и продуктивно за раздела, отколкото това сега.

Що се отнася до антивирусните програми днес, то много от тях са спрели някъде в началото на века (да не кажа и по-назад), така че мисля, че почти всяка от тях може да бъде изтролена доволно. И какво означава "остарели", когато говорим за контрол, проактивност и някакви базисни неща? CIA (Confidentiality, Integrity, Availability) да не би да е остаряла концепция? За next-gen решенията и включването на ML, AI, клауд стратегии, вече се е писало доста. Хайпът идва в малко повечко. А, когато говорим за изтролване, бяха споменати Trend Micro. Наскоро не хакнаха ли Mitsubishi, именно през дупка в техен софтуер?

В тази тема идва човек да търси решение за проблем. "Искам антивирусна". Безплатна, платена, комбайн или нещо, като Avira - посочва му се. Тоест, бе не работи съвсем така темата, ама принципно това трябва да ѝ е целта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, B-boy/StyLe/ написа:

Кой кога ще пише си е негова работа. Вие също пишете по това време. И не сте вие да казвате, кой ще изчезва и кой не. Има си бутон "Блокирай" има си бутон "Докладвай" и т.н.

А "другият" няма да доказва нищо на никой. Тук е дъвкано това през последните 15 години (откакто съществува въпросната програма). Форума е снабден с търсачка, използвайте я.

Не, казах, че опита ми е над 15 години...ако трябва да съм точен е 22, но това няма значение. Вярвайте на когото си искате, аз пък ще си вярвам на моите впечатления.

Аз пък две години не ползвам нищо освен една програмка и нямам проблеми!

Не се ядосвай има си теми за тестове, ама отминаха тия времена и сега се приказва само.

преди 2 часа, Мальчик Бананан написа:

За мен този спор е ...нездравословен за тази тема, конкретно. А и за раздела въобще. Има си тема за този софтуер конкретно. Бих посъветвал BVLon, вместо да ругае Комодо, да представи предимствата на Нортън днес в съответната тема. Както казах, в момента съм си бучнал 360 и съм впечатлен. Едно добро ревю на продукти на Нортън, ще е много по-здравословно и продуктивно за раздела, отколкото това сега.

Що се отнася до антивирусните програми днес, то много от тях са спрели някъде в началото на века (да не кажа и по-назад), така че мисля, че почти всяка от тях може да бъде изтролена доволно. И какво означава "остарели", когато говорим за контрол, проактивност и някакви базисни неща? CIA (Confidentiality, Integrity, Availability) да не би да е остаряла концепция? За next-gen решенията и включването на ML, AI, клауд стратегии, вече се е писало доста. Хайпът идва в малко повечко. А, когато говорим за изтролване, бяха споменати Trend Micro. Наскоро не хакнаха ли Mitsubishi, именно през дупка в техен софтуер?

В тази тема идва човек да търси решение за проблем. "Искам антивирусна". Безплатна, платена, комбайн или нещо, като Avira - посочва му се. Тоест, бе не работи съвсем така темата, ама принципно това трябва да ѝ е целта.

Авира или Аваст с VoodooShield и леко настроен браузър!

Бях фенче на Нортон и все се дънеше!Не си заслужава парите!

Ицката Тонев е показал и с дефендъра как стават нещата!

Простичко от мен преди две години

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.03.2020 г. в 12:03, BVLon написа:

Comodo Internet Security. Or lack of such е името на под-форума, а не на книга. Книга за Комодо никой не е издал - защо му е на някой да издава книга за една треторазрядна компания?

Безплатната стена на варанчо-комодко   блокира автоматично  със сандбокс или хипс старт на всякакви буби - как така с години поне една да не съм намерил дето да я преодолява!?    Нещо творците май са недостатъчно грамотни и не могат да се справят дори и с една безплатна програма?   Тя няма как да е треторазрядна - реалното и ниво е над всички останали!    Покажете буба да я преодолява и аз ще пробвам и ще го призная  - вместо да пишете глупости.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Мальчик Бананан написа:

Въобще нямах желание да влизам в спор с "експерти", бях въвлечен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, BVLon написа:

Нищо, идеята за ревюто остава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Мальчик Бананан написа:

А за ТрендМайкро, какво ви интересува вас, мен, професорите тук с орден "Стара Планина" и Нобелова Награда за участие във форуми, или нищо-неразбиращите потребители, че Тренд имали дупки? Митсубиши са били цел, не случайно, а като една огромна корпорация. От там нататък и Тренд да са ползвали, и комодо, и Симантек, и половината продукти от индустрията ведно да са имали, байпаси са щели да се намерят. Имало е интерес. Един домашен потребител го интересува експириънса, който програмата ще му предостави и ефективността и. Кой ще се занимава да експлоатира уязвимост на компютъра на леля ти Станка, която звъни по скайп на внуките в САЩ и изключва устройството? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези тестове не са като ревю. Мен ме мързи да правя такова. Предствяне на приложението за централизирано управление на устройствата и програмата, функционалностите на трезора и защитата на идентичността, общностните рейтинги, управлението на самата програма и друга информация. Примерно. Иначе то за кой се интересува от на леля Станка, не се знае кой къде какво ще закачи. Една позната не разбрах как беше хванала някаква гадина, която според ЕСЕТ е супер нишова и използвана от китайските ведомствени хакери срещу противници на Пекин в Монголия. :) Поне това ми даваше дефиницията и вирусния радар на сайта им. Много се смях, ма на нея не ѝ беше смешно, след като беше загубила две седмици работа на флашката си+служебни документи. Тя разбира се била посъветвана, че антивирусна не ѝ трябвало и че била научила от "специалист", че вирусите ги пишат антивир компаниите...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Мальчик Бананан написа:

Тези тестове не са като ревю. Мен ме мързи да правя такова. Предствяне на приложението за централизирано управление на устройствата и програмата, функционалностите на трезора и защитата на идентичността, общностните рейтинги, управлението на самата програма и друга информация. Примерно. Иначе то за кой се интересува от на леля Станка, не се знае кой къде какво ще закачи. Една позната не разбрах как беше хванала някаква гадина, която според ЕСЕТ е супер нишова и използвана от китайските ведомствени хакери срещу противници на Пекин в Монголия. :) Поне това ми даваше дефиницията и вирусния радар на сайта им. Много се смях, ма на нея не ѝ беше смешно, след като беше загубила две седмици работа на флашката си+служебни документи. Тя разбира се била посъветвана, че антивирусна не ѝ трябвало и че била научила от "специалист", че вирусите ги пишат антивир компаниите...

Ама ето, че пак достигаме до това, което повтарям от години... Какво те топли антивирусната? Тренд, Мренд, Киху... ти си архивирай данните, сложи си един попъп блокър стрикт, No-script,  Traffic Light, недей нищо да сваляш от съмнителни източници и да се занимаваш с кракнат софтуер, обновявай си програмите и Уина...Остави си Smart Screen-a на МС там да си предотвратява и блокира каквото не му харесва, да видим и с Defender, и с Комодо, и с Total AV да си, откъде ке ти доде вируса и как. От космоса няма да се стече кода и да ти навлезе. Какво ти трябва да се занимаваш с пясъчници и с 10 други програми?

Ревю на Нортън бих направил, но ме мързи.

То не само колежката ти, много са така, разбрали-неразбрали, без никаква сигурност карат и повтарят, че нямали вируси, нямали проблеми. Докато не изреват. Дори и само един Web Advisor на McAfee да си инсталираш на 95% проблемът ти е решен. Ако беше твоята колежка архивирала, нямаше да е в агония.

Comodo Internet Security 2020 v12.2.2.7036 RC

Fixed:
    − Upgrade over install doesn't work.
    − HTTPS website filtering no longer works on Chrome 78.
    − Chrome crashes in Containment.
    − CIS creates error while unplugging USB.
    − Uninstallation & Installation failed.
    − Uninstallation of Comodo Killswitch and Cleaning Essentials.
    − Freezes in Win10 build 1909/1903.

Току-що това беше публикувано от лице, на което се доверявате предполагам. 

− Freezes in Win10 build 1909/1903.

Точно за тоя freeze го оплюх Комодото, вие скочихте всички. Системата ми била разкрантена, другаде съм търсил вината, не съм знаел как да го конфигурирам...голям дебат, голяма защита. Ето, че самите разработчици са знаели за проблема и сега официално го обявяват, казвайки че е поправен. На кого да вярвам? На професорът превзел форумът тук, драпащ да си наложи некомпетентното мнение, защото участвал в MalwareBytes (форума), или на Комодо?

От там мога да си направя извод колко сте експерти. Не 25, ами и 55 години опит да имате, знанията ви не струват. Няма какво да дискутираме повече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@BVLon започваш да прекаляваш приятелю! "Професора" както го наричаш,е уважаван потребител от поне 90% от посещаващите форума.Да не говорим за специализирания отдел.За разлика от теб,който се появи от нищото и започна да раздава присъди,квалификации и велики умозаключения,този човек си е изградил име със знания и упоритост.За разлика от теб,който те мързи да направиш ревю на Norton(за това пък имаш време да се занимаваш с Comodo) този човек не спира да е с цялото си сърце и душа във форума и да помага на всички.И ти си тръгнал да му даваш оценка!?До вчера не беше чувал предполагам за Voodooshield,SecureAPlus -заяви,че не би направил никакви комбинации и  изведнъж в другия форум започна да ги препоръчваш!?Тръгнал си по наклонена плоскост...

Та,да те помоля учтиво да спазваш добрия тон и преди да подскачаш пак относно Comodo ,да погледнеш,че става въпрос за БЕТА версии за тестери експерте .Като искаш да плювнеш по някоя програма поне го направи с финес...а не с прочетено от тук от там......

p.s.

Що се отнася до въпроса ти "Аз на кого да вярвам" -това си е твой проблем.Мога да кажа за себе си-на такъв,като теб не бих повярвал!!!

Редактирано от Proshark (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е точно по темата, но хайде всички, които ползвате антивирусни, кажете колко пъти антивирусната ви е засичала/спирала нещо по-различно от крак за windows, игра или приложение, което сте изтеглили от някой банан? Аз затова и антивирусни не ползвам, деактивирани са ми и вградените в windows.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

Е, четох, четох, па не се сдържах...

преди 8 часа, BVLon написа:

Не си личи, а к'ъф си ти, та да квалифицираш непознати хора? Хора, доказали знания и умения в борбата със зловред!
Е, понеже са тактични не им се цапа със зловония

преди 6 часа, BVLon написа:

но ме мързи

Но не те домързя да изпишеш кухи постове, колкото за две ревюта! Да сееш жлъч и да накърниш чуждо достойнство!
Ами тъпо оправдание.
Не те мързи - не можеш. 
Колко си велик... Да, ама на думи. Господин световнонеизвестен!
Когато сътвориш толкова добро, колкото @B-boy/StyLe/ про боно, тогава ела да раздаваш квалификации. Но ако си го направи (доброто), съм 100% сигурен, че няма да се изпружиш в тема да си мериш нещо.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Не е точно по темата, но хайде всички, които ползвате антивирусни, кажете колко пъти антивирусната ви е засичала/спирала нещо по-различно от крак за windows, игра или приложение, което сте изтеглили от някой банан? Аз затова и антивирусни не ползвам, деактивирани са ми и вградените в windows.

преди битдефендера ми е засичал много опита за заразяване но румънците я развалиха и въпреки прехваления и ензим успях да се заразя с малваре и трябваше да преинсталирам системата и сега търся нещо сигурно

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване