Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте колеги,

след като с ваша помощ успешно се сдобих с ново SSD, реших, че е крайно време да вляза в крак с времето и да си ъпгрейдна и RAM паметта, тъй като 8 GB просто вече не са достатъчни. Лаптопът е Acer Aspire VN7-791G-79VU или по-популярен като Acer V 17 Nitro. Прикачвам снимки на информацията за дънната платка и за RAM паметта, която е инсталирана в момента. Доколкото се ориентирам, в момента имам инсталирана една плочка 8GB Kingston, а разполагам с 4 слота общо, съответно имам 3 свободни.

Общо взето предполагам, че още една плочка 8 GB ще ми е достатъчна, но пък дето се вика, сега съм решил да го правя и не ми се ще след 1-2 години да го правя пак, та ако изобщо съществува такъв вариант и има смисъл от него, мога да сложа и повече. Какво бихте ме посъветвали да купя, плочка 8 GB, плочка 16GB или 2 плочки 8 GB? Много бих оценил и конкретни предложения :)

Също бих искал да попитам, следва ли да се правят някакви допълнителни софтуерни или хардуерни настройки след като се сложи самата RAM, защото гледайки в интернет ми се струва сравнително лесно и мисля да се опитам да я сложа сам.

RAM.png

Дънна платка.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, nedqlkow написа:

разполагам с 4 слота общо

Не, не разполагаш! Лаптопа е с 2 слота, както почти всички останали подобни:

По-добър ъпгрейд ще е SSD, но ако имаш само 8 GB RAM, може да добавиш още толкова, DDR3 трудно ще намериш цяла плочка 16 GB. Като гледам, твоята е такава:

https://www.amazon.co.uk/Kingston-1333MHz-acr16d3ls1kfg-DDR3-PC3L-12800S-1600MHz/dp/B076F5TCF3

Така че най-добре търси с подобни тайминги ddr3l, например от тук: https://ardes.bg/aksesoari-za-laptopi/pamet-za-laptop/ddr3l

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Raze написа:

Не, не разполагаш! Лаптопа е с 2 слота, както почти всички останали подобни:

По-добър ъпгрейд ще е SSD, но ако имаш само 8 GB RAM, може да добавиш още толкова, DDR3 трудно ще намериш цяла плочка 16 GB. Като гледам, твоята е такава:

https://www.amazon.co.uk/Kingston-1333MHz-acr16d3ls1kfg-DDR3-PC3L-12800S-1600MHz/dp/B076F5TCF3

Така че най-добре търси с подобни тайминги ddr3l, например от тук: https://ardes.bg/aksesoari-za-laptopi/pamet-za-laptop/ddr3l

SSD-то е поръчано и предстои да бъде сложено, но се замислих, че като така и така ще се слага, може да сложа направо и RAM и да се приключи с ъпдейтите. Ще го занеса в сервиз заради SSD-то и може дори и да не се опитвам да го правя сам, за да е по-сигурно. Хем ще ги накарам да го изчистят и да му сменят и термопастата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отваряш task manager и гледаш колко  % от паметта е заета и колко свободна при ежедневната си работа/игри, така ще разбереш дали имаш нужда от RAM памет. За сервиза е добра идея, лаптопа е хубаво поне 1 път в годината да се чисти основно. Кажи им добре да го изчистят и да сменят както трябва термопастата навсякъде и то с нещо от рода на Arctix MX-2/4, а не някоя от 2-3 лева. Направи тестове след ремонта какви са температурите на място. Какво SSD си избрал? Като гледам лаптопа има само 1 слот за диск, макар и да е 17". Най-добрия вариант ще е да се извади механичния диск и на негово място да се сложи SSD, а диска в caddy - на мястото на DVD устройството. Ако ще ти трябва оптично устройство, може да си сложиш диска в кутия и да го ползваш като външен през USB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Raze написа:

Отваряш task manager и гледаш колко  % от паметта е заета и колко свободна при ежедневната си работа/игри, така ще разбереш дали имаш нужда от RAM памет. За сервиза е добра идея, лаптопа е хубаво поне 1 път в годината да се чисти основно. Кажи им добре да го изчистят и да сменят както трябва термопастата навсякъде и то с нещо от рода на Arctix MX-2/4, а не някоя от 2-3 лева. Направи тестове след ремонта какви са температурите на място. Какво SSD си избрал? Като гледам лаптопа има само 1 слот за диск, макар и да е 17". Най-добрия вариант ще е да се извади механичния диск и на негово място да се сложи SSD, а диска в caddy - на мястото на DVD устройството. Ако ще ти трябва оптично устройство, може да си сложиш диска в кутия и да го ползваш като външен през USB.

При нормална работа на компютъра и 8-те гигабайта са окей, но при гейминг определено не достигат. Имам видеокарта с 4 GB вградена памет и процесор, който за времето си е кажи речи читав, но заради 8-те гигабайта РАМ не мога да подкарам един куп игри, които бих могъл, ако бяха двойно.

SSD-то е 256 GB M2, като планирам изцяло да премахна харда, защото нямам нужда от него. 1 TB е и в момента от него са заети 100 гигабайта, а през последните 5 години никога не е бил по-пълен от 20% от размера му. Нямам никаква полза от него, не държа нищо ценно, просто ще си използвам 150-те гигабайта, които ще ми останат свободни кажи речи след Windows файловете и останалия софтуер. Ако ми се наложи да използвам друг носител, имам достатъчно флашки, на които да съхранявам файлове, които да не държа на SSD диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам кои игри не можеш да подкараш, но проблема 100% не е от паметта. Имам почти същия лаптоп - виж ми подписа - с 12 GB RAM, видеокартата е една идея по-добра (860m), процесора е малко по-слабия 4710 HQ. Всяка игра, която съм тествал тръгва, дори и най-новите и най-тежките. Ако нещо не ти е тръгвало, причината е друга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Raze написа:

Не знам кои игри не можеш да подкараш, но проблема 100% не е от паметта. Имам почти същия лаптоп - виж ми подписа - с 12 GB RAM, видеокартата е една идея по-добра (860m), процесора е малко по-слабия 4710 HQ. Всяка игра, която съм тествал тръгва, дори и най-новите и най-тежките. Ако нещо не ти е тръгвало, причината е друга.

Най-пресни са ми 2 примера. GTA V и Call of Duty WW2. И при двете игри има вграден в играта измервател, който показва колко е натоварена видеокартата. И в двата случая видеокартата е натоварена на 60-70%. В момента, в който табна, RAM паметта е на 85-90%. По това съдя, че е възможно да не мога да подкарам игрите нормално.

Все повече съвременни игри имат изискване от минимална RAM 8 GB, препоръчителна поне 12, на места дори 16.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След време може и да почнат да излизат такива игри, които да искат минимум 8 GB RAM и да не тръгват на по-малко, но за момента няма. Потърси която си игра искаш в youtube и добави "8 gb ram" и ще видиш, че може да се играе нормално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Raze написа:

След време може и да почнат да излизат такива игри, които да искат минимум 8 GB RAM и да не тръгват на по-малко, но за момента няма. Потърси която си игра искаш в youtube и добави "8 gb ram" и ще видиш, че може да се играе нормално.

Възможно е пък и да е от видеокартата, макар че съдейки по гаджета, който измерва в самата игра, не би следвало да е от нея. Дори при минимум system req, пак играта не върви както трябва.

https://www.youtube.com/watch?v=KdZo62xQc0Q

Ето пример с GTA V. VRAM се движи между 1500 и 2000 от 4000 общо. RAM се движи между 6500 и 7000 от 8000 общо. Затова си мислех, че говорим за проблем с RAM-та или по-точно недостиг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак не разбрах коя игра не ти върви както трябва. Също е възможно, ако лаптопа не е почистван скоро, видеокартата и/или процесора да тротълват и затова да ти спадат кадрите. Какви са температурите И честотите на CPU и GPU по време на игра? Да не се мъчиш да играеш на батерия? Принципно видеокартата е слаба, за по-новите игри се налага да се намали резолюцията на 720p и детайли на минимум (при AC:Odyssey например), за да има около/над 40 кадъра за нормална игра. Друго, което аз съм направил, флашнал съм преправен BIOS, който позволява по-високи температури за видеокартата (фабрично е ограничена до 70 градуса и над това смъква честотите, а се достигат много лесно). Като се направи лек клок на видеото, производителността му скача доста. И последно - ако се играе без батерия, поне при мен, изглежда не достига захранването и видеокартата не може да достигне оптимални честоти. Решавам го, като от power plan-а за процесора го огранича до базовата честота (99%). По този начин му спирам turbo boost-а, но кадрите се вдигат в игрите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Raze написа:

Пак не разбрах коя игра не ти върви както трябва. Също е възможно, ако лаптопа не е почистван скоро, видеокартата и/или процесора да тротълват и затова да ти спадат кадрите. Какви са температурите И честотите на CPU и GPU по време на игра? Да не се мъчиш да играеш на батерия? Принципно видеокартата е слаба, за по-новите игри се налага да се намали резолюцията на 720p и детайли на минимум (при AC:Odyssey например), за да има около/над 40 кадъра за нормална игра. Друго, което аз съм направил, флашнал съм преправен BIOS, който позволява по-високи температури за видеокартата (фабрично е ограничена до 70 градуса и над това смъква честотите, а се достигат много лесно). Като се направи лек клок на видеото, производителността му скача доста. И последно - ако се играе без батерия, поне при мен, изглежда не достига захранването и видеокартата не може да достигне оптимални честоти. Решавам го, като от power plan-а за процесора го огранича до базовата честота (99%). По този начин му спирам turbo boost-а, но кадрите се вдигат в игрите.

Най-пресните 2 вече ги споменах. GTA V и Call of Duty WW2. Особено при втората, ситуацията беше трагична, с 1366x720 резолюция и намалени почти до минимум настройки, просто не можеше да се играе.

Лаптопът си го използвам в 99% от времето на зарядно, а батерията му е вградена, тоест не се сваля от корпуса като на някои лаптопи. На батерия го ползвам единствено когато го нося някъде.  Пробвал съм и с ограничаване на честотата на процесора през power plan, но разликата не е особено голяма.

При гейминг температурите се въртят от 65 при по-хладно време до 75-80 при по-топло. В момента не съм засичал, но имайки предвид, че е по-топло навън, предполагам, че ще е някъде около 75-80 градуса. Чел съм доста неща за пипане от BIOS, но като не разбирам, не смея да си играя там, за да не направя някоя глупост. Мисля си напоследък да направя една чиста преинсталация на Windows, но не съм убеден, че това има нещо общо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледай не само температури, а и честоти на компонентите по време на игра. Пробвай и това с процесора, което ти казах, въпреки че при теб най-вероятно нещо тротълва поради високи температури - видеокартата стигне ли 70 . GTA V едва ли ползва толкова много памет, за COD WW2 е възможно, все пак е по-нова. Но пак ти казвам, проблема не е в RAM паметта. Почисти машината, смени термопастата и със сигурност ще се подобри положението:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах го това с процесора, аз това казах и в предното мнение. Пробвал съм да го намалявам на 99%, 95%, 90% и тн. Встрани от това, че намалява сякаш температурата една идея, другото не е особено осезаема разлика. Гледам ги тези клипчета в YouTube и направо не ми се вярва, че е възможно подобни игри да вървят по този начин на такава видеокарта като моята. Явно при мен има нещо сериозно сбъркано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ЧЕСТОТИ на видеокартата по време на игра?!? Пак провери в контролния панел на nvidia дали си задал да ползваш отделната видеокарта за игрите, а не вградената. Като стартираш съответната игра, избери изпълнимия файл и дай с десен бутон/run with graphics processor и избери nvidia.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

ЧЕСТОТИ на видеокартата по време на игра?!? Пак провери в контролния панел на nvidia дали си задал да ползваш отделната видеокарта за игрите, а не вградената. Като стартираш съответната игра, избери изпълнимия файл и дай с десен бутон/run with graphics processor и избери nvidia.

Второто винаги го правя. Иначе в момента нямам игра на компютъра си, с която да пробвам. Изтеглям такава и веднага щом я пусна, ще кача резултатите. Вероятно привечер.

Ако честотите на видеокартата не са окей, това на какво би било признак?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-горе съм писал - прегряване и тротълване. И се увери, че наистина стартираш игрите с nvidia картата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-горе съм писал - прегряване и тротълване. И се увери, че наистина стартираш игрите с nvidia картата.

Със сигурност ги стартирам с нея, няма никакво съмнение в това. Винаги го проверявам, защото и преди ми е даван такъв съвет. Благодаря, ще направя проверка на честотите на видеокартата и ще пиша.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, nedqlkow написа:

RAM.png

Дънна платка.png

За Бога, не ползвай античен софтуер на съвременна машина. Най-малкото, софтуерът не познава хардуера.

AIDA64(новият EVEREST)

CPU-Z

GPU-Z

HWMonitor Pro

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, hudyr написа:

За Бога, не ползвай античен софтуер на съвременна машина. Най-малкото, софтуерът не познава хардуера.

AIDA64(новият EVEREST)

CPU-Z

GPU-Z

HWMonitor Pro

Не съм знаел, че има нов вариант на Everest. Old Time-ър съм :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, hudyr написа:

Този софтуер е от 2018, лаптопа е по-стар (процесора е от началото на 2015 година), така че информацията си е напълно актуална. При мен една от последните версии на Aida64 наистина отчита само 2 слота за RAM памет на моя лаптоп, докато CPU-Z също дава 4, въпреки че са си 2 реално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този софтуер е от 2018,

Еверест е от доста по-отдавна(втората снимка). ;)

Отчитането на бройката слотове за RAM не винаги е точно, независимо от програмата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.05.2020 г. в 13:27, Raze написа:

Този софтуер е от 2018, лаптопа е по-стар (процесора е от началото на 2015 година), така че информацията си е напълно актуална. При мен една от последните версии на Aida64 наистина отчита само 2 слота за RAM памет на моя лаптоп, докато CPU-Z също дава 4, въпреки че са си 2 реално.

Така, в крайна сметка се реших да понапазарувам и да стегна малко машинката, като и сложа още 1 плочка RAM, SSD в М2 слота и й сменя термопастата с Arctic. Спрял съм се на ето тези артикулчета:

https://ardes.bg/product/8gb-ddr3l-1600-kingston-valueram-kvr16ls11-8-59741

https://ardes.bg/product/256gb-ssd-adata-xpg-sx6000-lite-asx6000lnp-256gt-c-161992

https://ardes.bg/product/arctic-mx-2-2019-actcp00005b-145727

Как ти се струва? Планът е да се сложи SSD-то в M2 слота и да се махне харда, понеже не ми е необходим. Гледал съм RAM-та да е сходна с моята, както ми препоръча, а SSD-то е препоръчано от старата тема, която отворих.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само къде видя, че имаш m.2 слот за SSD? Аз не мисля, че този модел има такова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Raze написа:

Само къде видя, че имаш m.2 слот за SSD? Аз не мисля, че този модел има такова.

Aspire Nitro V17 има същата батерия, същите (M.2 SATA слот, + HDD/SSD 2.5” слот, може да замените оптичното устройство с допълнителен HDD/SSD слот), както и приблизително същия брой портове(V17 има 4 USB порта, докато V15 има 3)

https://news.laptop.bg/review/revyu-na-acer-aspire-v17-nitro-black-edition-vn-791g-s-intel-realsense-3d-kamera-tanak-i-moshten-gejmarski-noutbuk/

Изобщо нямам никаква идея дали имам съответния слот, разчитам изцяло на текста. Грам не държа харда да остава, та определено не ми пречи по никакъв начин махането му, тоест ако рискувам да поръчам M2 SSD и се окаже, че нямам такъв слот, по-добре да си поръчам такова, което се слага на мястото на харда. Можеш ли да ми препоръчаш?

Ето тук също пише сходно нещо - https://laptopmedia.com/review/acer-aspire-v17-nitro-black-edition-vn-791g-with-intel-realsense-3d-camera-review-slim-and-powerful-gaming-notebook-with-a-cool-feature-to-spice-up-things/

Under it you will find the battery, HDD and the optical drive. If you are willing to upgrade with an additional M.2 SATA SSD, you will need to remove the whole motherboard.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май наистина има, но е много скрито. Като гледам поддържа само SATA m.2, така че това, което си избрал, най-вероятно няма да работи:

https://community.acer.com/en/discussion/548098/acer-aspire-vn7-591g-nvme-ssd-installation-issue

https://community.acer.com/en/discussion/508607/acer-vn7-791g-78m4-and-samsung-960-evo-m-2-nvme-ssd

Скоростта е като на нормален SATA SSD диск, реално разлика няма да откриеш при работа. Например като това: https://www.vario.bg/kingston-ssdnow-uv500-240g-suv500m8-240g

Ще ги разпознаеш по 2-та отвора (PCI-E m.2 имат само 1).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...