Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

почти съм го решил, но да попитам все пак ще тръгне ли плочка 16 гб

купих си миналата седмица този лаптоп  ASUS X509JB-WB301 - 15.6" FHD, Intel Core i3-1005G1, MPN:    90NB0QD1-M01930, 

с ясната идея да му сложа 8 или 16 GB РАМ, тъй като видях във варио че цените са паднали. в самите сайтове предлагат директно ъпгрейд, само че вместо 140 лева, ми искат 200 за плочката, и отделно самия лаптоп е по скъп с 40 лева, от сайта от който го купих, който за съжаление не предлага ъпгрейд

в сайта на асус дават като параметри на дъното https://www.asus.com/Laptops/ASUS-Laptop-15-X509JB/specifications/

гледах по всички български сайтове, които предлагат този модел какви са вариантите за РАМ, и в лаптоп.бг имаше вариант 4+16

отделно в сайта на https://www.crucial.com/compatible-upgrade-for/asus/x509jb#memory  там се кълнат че 16 ГБ от точно тези плочки в списъка ще тръгнат, проверих други техни плочки - на тях пише че не стават.

от userbenchmark разбрах че вградената ми памет е Samsung M471A5244CB0-CTD 1x4GB и по важното че е на @ 2667 MHz

намерих в български сайт следната плочка рам която мисля да взема https://omni.bg/product/146941/crucial-dram-16gb-ddr4-2666-mt-s-pc4-21300-cl19-dr-x8-unbuffered-sodimm-260pin-ean-649528780140.html

мисля че количеството е по важно от dual channel.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Звънни на

преди 2 часа, swenstyle написа:

лаптоп.бг

и питай.

Тази, която си избрал, е с огромна латентност, но може да е нормално за лаптоп.

Поръчай онлайн, за да можеш да върнеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.asus.com/bg/Laptops/ASUS-Laptop-15-X509JB/specifications/
Тук погледна ли?

Цитат

Memory

4 GB Onboard memory, 1 x SO-DIMM socket , total up to 8 GB SDRAM

https://www.aliexpress.com/item/32999317035.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

While there are 4GB of RAM already soldered to the motherboard, there is also one RAM DIMM that can add up to a maximum of 16GB of memory. 

https://laptopmedia.com/review/asus-x509-review-an-entry-level-all-rounder/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, plamen_petrov_80 написа:

Трябва ли ти наистина 20GB RAM на този лаптоп?

ами в момента РАМ-а е евтин, 140 лева е 16ГБ,  а и за рама съм Мечо Пух. сега настолния ми е с 2х16, и си мисля за 2х32

преди 9 часа, JKirilov написа:

Тази, която си избрал, е с огромна латентност, но може да е нормално за лаптоп.

Поръчай онлайн, за да можеш да върнеш.

ами такава излиза като подходяща в сайта на Crucial

да и аз така го мислех, с онлай поръчка

преди 5 часа, DarkEdge написа:

да гледах, затова и аз самия съм приложил линк в първия пост. За това е и темата - в официалния сайт пише 4+8 (аз така го разбирам) обаче в достатъчно други сайтове пише 4+16

това е много добра оферта, но пак казвам, На сайта на Crucial само определени плочки 16 ГБ @2666 са маркирани като подходящи точно за модела лаптопа, т.е. китайската може и да не тръгне :( . Не че купувам плочката  директно от Crucial и мога да им правя рекламация.

преди 3 часа, Joss Bomon написа:

хммм, да взема все пак да поръчам китайската плочка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да я поръчаш, задай въпрос на търговеца за съвместимост - ще ти отговори коректно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, swenstyle написа:

ами в момента РАМ-а е евтин, 140 лева е 16ГБ,  а и за рама съм Мечо Пух. сега настолния ми е с 2х16, и си мисля за 2х32

И пак да питам, ползваш ли я реално или просто за престиж?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, DarkEdge написа:

Преди да я поръчаш, задай въпрос на търговеца за съвместимост - ще ти отговори коректно!

добре

преди 17 минути, plamen_petrov_80 написа:

И пак да питам, ползваш ли я реално или просто за престиж?

ами на лаптопа при 4гб, само с браузъра ползва 80%

на настолния при 32 гб, с едновременно отворени - 2 браузъра, всеки спо 30-40 таба и аутокад - 30%, но днес е неделя, в работен ден отварям и ворд, фотошоп, а понякога и 3дс макс. А когато рендвам сцената в макс ми трябваха последно 116 гб РАМ, та всичкото свободно място на SSM е виртуална памет. Tо и SSM е само 256 гб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говорим за различни неща явно.

На този слаб лаптоп 20GB оперативна памет трябват ли му? Няма значение какво ползваш на настолния, важното е какво и как ще се ползва лаптопа. Да 4GB са малко, но според мен на този лаптоп повече от общо 8GB не му трябват за нормална употреба. Все пак имаш възможност за 12 и 20, но дали наистина ти трябва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

лаптопа е слаб, но и на него ще ползвам инцидентно аутокад и фотошоп и офис пакет, пак ще искам да си отварям много браузъри, днес 8 гб са достатъчно, след година дали ще е така? слагам му максимума и забравям. Не съм фирма на която лаптопа трябва да подкарам касовия апарат и така следващите 20 годнини - никакви промени. Всичко става все по тежко и тежко от ден на ден, ни то пък искам всяка година да си купувам лаптоп. Един единствен път да ми е потрявбала тази РАМ си е заслужавало да изхарча парите за 20 дюнера (разликата между 4 и 16 гб рам). Кеф цена няма, казват в друг форум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все си мисля, че едно nVMe ще успее да покрие всякаква нужда от рам, а глобално щом не искаш да сменяш лаптоп през две години - защо не взе по-читав лаптоп? Не ми отговаряй, това не е заяждане, а просто представяне на моята гледна точка.

Желая ти успех.

А и още нещо - не съм гледал как се отваря лаптопа, но най-безпроблемно за теб е да се обадиш на търговеца и да му кажеш, че ще занесеш купения от него лаптоп за ъпгрейд на оперативната памет - може да му дадеш модела и когато са готови да минеш да ти я поставят, може да се наложи да я капарираш евентуално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...