Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 1 час, DarkEdge написа:

:offtopic_s:

Колко обекта имаш в домашната безжична мрежа?

Отличен въпрос и ако правилно съм разбрал намека, то нещата стоят така. Things са над 20 на брой, а общия им брой обекти (items) надхвърля числото 100. Нямам точен отговор, защото постоянно добавям нови. Идеята ми е да издигна демонстрационен умен дом и клиента на място да решава, дали го устройва. Пипа, ръчка, вижда на живо резултата.

spacer.png

Подводният камък се оказа домашния рутер и неговата роля е главна за стабилна работа. Получавам безплатен рутер при смяна на доставчика и за 10г преход към нов натрупах доста модели. При поредна смяна получих този вдясно. Легналия. Той е двулентов и тотален шит. Плюе ми esp-контролерите и два дни стоях като хакнат. Съответно извадих стар TP-Link в средата и му поверих умните неща. Подобрих му охлаждането и захранването, защото не издържаше на трафика и се пържеше като котлон. Това минава през него без спирка. Датчици, измененията на статуси и т.н.

spacer.png

Новият рутер пуснах само на 5GHz и за него закачих 4-ри компа и 4-ри телефона. ESP-тата работят само на 2.4GHz обслужвани от стария и да, антените са 8dBl. Ползвам регион Боливия. Майната им на съседите. Вляво е IP-телефон за пълнеж. Лаптопа на заден план е сървър и в момента е заменен от модел на acer. Ресийвърът отдолу е с LAN-карта и готов binding на Onkyo с лекота го добави към управлението. На пода е умната прахосмукачка и пак готов binding на MI даде възможност за управление.

В очакване съм на ESP-контролер с вграден bluetooth. Идеята тук е да вдигна шлюз на син зъб. Всеки върнал се у дома с включен син зъб в телефона ще бъде засичан или ако носи умна гривна ще я чете: калории, стъпки, сън и ала-бала.

В очакване съм на zigbee-gateway. Tова е начин да разтовариш домашния wi-fi рутер или да не бъдеш смущаван от съседски мрежи. Пък и zigbee-ключовете за осветление не се нуждаят от дву-проводна линия, което е голям плюс при стара инсталация. Що се касае сериозните датчици на CO2, дим, пропан-бутан, наводнение те са предимно zigbee, а тук съм леко на вие.

И финални думи за климатика. Два от моите са стар модел (2016г), а третия е 2020г модел. Последният идва с wi-fi донгъл и интеграцията е опростена, докато на старите минах чрез прихващане на кода от ДУ, а после чрез инфра-червени светодиоди закачени към ESP управлявам кондиционера. Не е идеално, но е повече от нещо. За мен ДУ е музеен експонат, а телефон напълнен с хиляди апликации на китайски производители е чалга-концерт.

Поздрави!

преди 2 часа, Raze написа:

Решения много, просто не ми е нужно за момента. Като излезе сметката, ако има проблеми, ще го мисля :)

Сметката е ясна. Спонсори и юруш.
От последното плащане (15 юли) съм навъртял 993кW/h, a на денонощие не падам под 30kW/h.

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1977г още Supermax възпяха, че не е лесно да летиш.

При вас е лято, а в Чили сега е зима. Не е ли "Африка" в стаята, не съм жив и така ... и си цакам като поп за всеки киловат 0.15$ пара. Двата климатика нон-стоп, пералня, сушилня, хладилник, 4-ри компа, готварска фурна и ето че колелото се намотало. Както ме научи един дрът евреин "Не е важно колко харчиш, важно е колко печелиш!"

аста ла виста амиго!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По повод на летенето - много вярват, че могат. Още Икар е пробвал, по-насам и Р. Кели и той...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване