Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, преди около 7-8 месеца бях писал във форума за компютърна конфигурация, която си и взех, за което благодарско. Обаче един единствен проблем (сега вече си мисля че може да се нарече 'проблем') е че кутията което си харесах я нямаше в наличност ( от vario е конфигурацията). Та те ми предложиха една тяхна с няколко лева отгоре, ала казаха че ще ми направят отстъпка ако се реша да я взема и ще ми излезе като цената на първоначално избраната ми. Добре ала сега гледам че температурите са височки... Ето го точния модел на кутията. CoolerMaster Masterbox 5 Pro. Накратко има 3 монтирани вентилатора опред 120мм и един отзад мисля пак 120мм. Само, че никакви други отвори ни за монтиране на допълнителни вентилатори ни нищо. Просто кажи-речи запечатана отвсякъде. И това е то, ще трябва май си взимам нова и продавам тази... Ала по добре така отколкото да гледам температури, които са всъщност Ryzen 5 3600, 74-5 градуса и RTX 2060  с две перки, 77-78 градуса. Така... знам че може да е в нормата, ала къде къде жегите на лятото тепърва предстоят. И занапред съм почти сигурен че ще е проблем. Та а да спомена и захранването то  е Seatsonick Focus 650 gold. Ta дайте съвети и да видим

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва ти един отпред да вкарва и един отзад да изкарва всичко друго е излишно. 

Ако искаш да подобриш температурите инвестирай пари в охладител за процесора.

И ако SSD-то е NVMe без радиаторче му купи.

п.с. Температурите са даже ниски ако са под товар. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом си сигурен че избраната от теб кутия ще ти върши работа, оттървавай се от тази  и си я поръчай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, grizly написа:

Щом си сигурен че избраната от теб кутия ще ти върши работа, оттървавай се от тази  и си я поръчай.

Не съм сигурен какво да избера, за това и писах темата, нямам нищо конкретно което да избера

преди 7 минути, Roujin Z написа:

Трябва ти един отпред да вкарва и един отзад да изкарва всичко друго е излишно. 

Ако искаш да подобриш температурите инвестирай пари в охладител за процесора.

И ако SSD-то е NVMe без радиаторче му купи.

п.с. Температурите са даже ниски ако са под товар. 

Аз ми е интересно друго, което съм забравил да спомена   https://dox.abv.bg/download?id=9fcedaa13e#   - Линк за сваляне като погледне човек снимката, пред вентилаторите има не филтър и някаква мрежа, а пластмаса, от която естествено въздух не влиза, отстрани едва има малки отвори откъдето теоритично ще се засмуква въздух.... което става много неефикасно според мен  с този дизайн

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чистил ли си го от прахоляк скоро.  Ако не си го го направи, като първа стъпка.  За 6 месеца се събира доволно количество.

Колкото повече допълнителни вентилатори има в кутията= повече прахоляк. Лично съм се убедил.

Ако температурите не са по товар, са  доста високи.

П.П. В най-общият случай броя на вентилаторите, които "вкарват" хладен въздух трябва да е равен на броя на "изкарващите".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, oic написа:

Чистил ли си го от прахоляк скоро.  Ако не си го го направи, като първа стъпка.  За 6 месеца се събира доволно количество.

Колкото повече допълнителни вентилатори има в кутията= повече прахоляк. Лично съм се убедил.

Ако температурите не са по товар, са  доста високи.

П.П. В най-общият случай броя на вентилаторите, които "вкарват" хладен въздух трябва да е равен на броя на "изкарващите".

Под товар са температурите. Няма прах или има в приемливо количество. Ами 3 вкарват през те тесни процепи и 1 изкарва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом са под товар, не е за притеснение. Как разбра че няма много прах, ако не си го "издухвал"?

Ако имаш опцията за PWM, за Auto регулиране на оборотите на допълнителните вентилаторите когато се увеличави на температурата на CPU. Ще свали някой друг градус.

Но, ще стане по шумно от обикновено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, oic написа:

Щом са под товар, не е за притеснение. Как разбра че няма много прах, ако не си го "издухвал"?

Ако имаш опцията за PWM, за Auto регулиране на оборотите на допълнителните вентилаторите когато се увеличави на температурата на CPU. Ще свали някой друг градус.

Но, ще стане по шумно от обикновено.

Е чат пат го отварям и гледам къде какво има. За регулиране май не може, трябва пак да погледна ала съм почти сигурен че не може

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, The Reaper написа:

Е чат пат го отварям и гледам къде какво има. За регулиране май не може, трябва пак да погледна ала съм почти сигурен че не може

Погледни в BIOS или допълнителен софтуер от производителя на дънната платка?

Ако са закачени вентилаторите директно към дъното (fan pins) или са свързани с Fan контролер за тях. Който се грижи за това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, oic написа:

Погледни в BIOS или допълнителен софтуер от производителя на дънната платка?

Ако са закачени вентилаторите директно към дъното (fan pins) или са свързани с Fan контролер за тях. Който се грижи за това.

След малко като се прибера ще видя

П.п. не са директно в дъното по скоро са към захранването с там как се казваше конекторчето

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Ryzen 5 3600, 74-5 градуса" - ако е под значителен товар - става :) 

- пробвай да подобриш въздушния поток (до колкото позволява кутията)

- ако нямаш вече пинове на дъното , вентовете ги свързвай към молекс с преходник - резистор за намаляване на оборотите, примерно 30,40,50 ома, 1-2w  (по-голямата стойност намаля повече)

- какъв ти е охладителя на процесорът?

- коро сменял ли си термопаста?

- почисти кутията

- ако си хепи с макс 60 кадъра за гейминг, инсталирай msi afterburner  и задай лимит на кадрите - 60fps . Температурата на картата ще спадне

- "3 вкарват и 1 изкарва" ако не е проблем от към децибелите - изкарващият можеш да му позасилиш оборотите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, holler_pz написа:

значителен товар - става :) 

Какво разбираш под значителен понеже температурата може да удари и 15° отгоре.

При положение че не се коментират охладители явно е с онзи тотален боклук Wraith Stealth и са направо за чудо и приказ.

п.с. Аз поне не видях някъде да пише и къде ги гледа тия температури понеже Speccy например показва пълни глупости.

Видеокартата също не е спомената кой точно модел е но температурите са в норма а тия +/- някой градус са според модела и настройките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора в биос има доста опции за вентилаторите, има зa cpu-то има и за системните, ако това значи тия в кутията, направих така; за процесора му зададох performance, преди това беше на standart, обаче си е доста объркващо за останалите вентилатори ... Какво ще кажете да ви дам скрийн или вие предложете ако знаете някоя програма за лесно контролиране на оборотите 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, holler_pz написа:

"Ryzen 5 3600, 74-5 градуса" - ако е под значителен товар - става :) 

- пробвай да подобриш въздушния поток (до колкото позволява кутията)

- ако нямаш вече пинове на дъното , вентовете ги свързвай към молекс с преходник - резистор за намаляване на оборотите, примерно 30,40,50 ома, 1-2w  (по-голямата стойност намаля повече)

- какъв ти е охладителя на процесорът?

- коро сменял ли си термопаста?

- почисти кутията

- ако си хепи с макс 60 кадъра за гейминг, инсталирай msi afterburner  и задай лимит на кадрите - 60fps . Температурата на картата ще спадне

- "3 вкарват и 1 изкарва" ако не е проблем от към децибелите - изкарващият можеш да му позасилиш оборотите. 

Ама ги четете едни по форумите и ги ръсите цветни. Знаеш ли какъв резистор и какво ще постигне с него, а колко ще грее резисторът? И защо да не намали от молекса на 7 волта за фана, а да си играе с резистори? Да не говорим, че тук не става въпрос за това, а както каза Наруто- смотана кутия, на която трябва да сложи един фан отпред по средата, който да вкарва и задния да изкарва. Набутали са го с тая кутия; отделно някой по- свестен кулер за проца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, The Reaper написа:

Хора в биос има доста опции за вентилаторите, има зa cpu-то има и за системните, ако това значи тия в кутията, направих така; за процесора му зададох performance, преди това беше на standart, обаче си е доста объркващо за останалите вентилатори ... Какво ще кажете да ви дам скрийн или вие предложете ако знаете някоя програма за лесно контролиране на оборотите 

Не "бутай" нищо за настройките на CPU вентилатора.

Ставаше въпрос за вентилаторите на кутията (не се знае как са свързани към дъно/молекс захранване или друго)

Щом, не знаеш какво правиш, по добре не го прави.

Иначе програма за контрол на вентилаторите е SpeedFAN. Но и там се изискват минимални познания за да е настроиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Roujin Z написа:

Какво разбираш под значителен понеже температурата може да удари и 15° отгоре.

При положение че не се коментират охладители явно е с онзи тотален боклук Wraith Stealth и са направо за чудо и приказ.

Като знае, че максималната работна тмп. на процесора е 95°C и  под пълен товар (стрес тест или изчисления - примерно cinebench r20) ако отива към 80-83 бива.

При тежък продължителен гейминг + топлината от натоварената карта, ако отива 75, 76 - също бива.   Това при топлите дни като вчера примерно. 

Ако още ползва слабия боксов - Wraith Stealth и отчита тези температури е 6!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето мнение е, че температура над 80 градуса целзи не е нормално ! При мен под товар рядко температурата стига до 60-65 градуса. 

аз съм с райзен 1600AF картата е RX580 

кутията ми и вентилаторите в нея са на десетина години :)   последно почистени края на февруари като правих ъпгреид. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурен съм, че тия вентилатори не са с ШИМ, освен боксовия и регулирането им е ала- бала от дъното и програми. Но тук не става въпрос да се регулират фановете, а да оправи въздушния поток.

1. Както каза Наруто- един отпред да вкарва, един отзад да изкарваи замяна на бокса с нещо по- свясно.

2. Ако не е доволен- намира шаблон и дупчи тавана за 120ка фан. Слага два да вкарват отпред и горния и задния да изкарват.

3. Сменя кутията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, ceci80 написа:

Ама ги четете едни по форумите и ги ръсите цветни. Знаеш ли какъв резистор и какво ще постигне с него, а колко ще грее резисторът? И защо да не намали от молекса на 7 волта за фана, а да си играе с резистори? Да не говорим, че тук не става въпрос за това, а както каза Наруто- смотана кутия, на която трябва да сложи един фан отпред по средата, който да вкарва и задния да изкарва. Набутали са го с тая кутия; отделно някой по- свестен кулер за проца.

Преходници с резистори имах в corsair и Тt комплектите с вентилатори. Логично е да оголиш мрежите и да разчетеш цветния код или да измериш с мултицет, и

след това да пробваш с малко по-ниски и по-високи стойности , като имаш впредвид и разсейваната мощност - мощността на резистора. Не ми трябваше да чета по форумите за това. 

Резисторите греят да, но като сложиш по-мощни е ОК. Идеята на цялото упражнение, е когато нямаш повече свободни пинове по дъното. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, holler_pz написа:

Преходници с резистори имах в corsair и Тt комплектите с вентилатори. Логично е да оголиш мрежите и да разчетеш цветния код или да измериш с мултицет, и

след това да пробваш с малко по-ниски и по-високи стойности , като имаш впредвид и разсейваната мощност - мощността на резистора. Не ми трябваше да чета по форумите за това. 

Резисторите греят да, но като сложиш по-мощни е ОК. Идеята на цялото упражнение, е когато нямаш повече свободни пинове по дъното. 

Никво не е упражнението за фанове без ШИМ, щото можеш да ги пуснеш на 7 волта.

Да, по- мощни и големи колкото кутре. А и както си го написал- "примерно 30,40,50 ома, 1-2w"- нищо не значи. Имаш ли си идея какъв е фана и колко ще намали някой 30, а някой 50?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, аз също съм с тази марка, но само че тази....

Аз и набутах  2 x 140mm които са отгоре само едния който е отзад е 120 mm   3 вкарват 

Хмм, гледам малко си се набутал понеже сега видях,  че тази кутия няма места да сложиш вентилатори.....

Направо се насочи към нова кутия ако питаш мен понеже все пак лято идва обаче ти си знаеш най добре успех.

CM-CASE-B511D-KGNN-RGB.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ceci80 написа:

Никво не е упражнението за фанове без ШИМ, щото можеш да ги пуснеш на 7 волта.

Да, по- мощни и големи колкото кутре. А и както си го написал- "примерно 30,40,50 ома, 1-2w"- нищо не значи. Имаш ли си идея какъв е фана и колко ще намали някой 30, а някой 50?

Така е да. Освен тези, които са изчислени според вентилаторите, с които идват , можеш да закупиш свободно продавани 3 пинови или молекс комплекти -  преходници с резистори, с които пробваш и наблюдаваш оборотите на вентилатора. Малко хора ще седнат да изчисляват, повечето ще гледат обороти и ще слушат децибели. Така се получава, защото хората се движат по най-малкото съпротивление. 

Иначе за да сметнеш ти трябват амперите на вентилатора, работещ на12в, съптотивленията , желаните волтажи и мощността на вентилатора при тези волтажи. 

закона на ОМ :    I = U / R  ;  U = I . R  ;  R = U / I 

Примерно имаш захранване 12в и вентилатор работещ на тези волтажи с мощност - 0,14А.

R = U / I ; R = 12 / 0,14 ; R ~ 85 Ohm

Искаш да намалиш напрежението на 9 волта или 12-9 = намаляш с 3 волта.

Мощността при желаните 9 волта ще е :

=> U / R = I  ; 9v / 85ohm ~ 0,1A

Съпроъивлението за 3-те волта при ток 0,1А e :

=> R = U / I  ;  R = 3 / 0,1 ; R = 30 ohm

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Брей, добре че има интернет на тоя свят!

И пак- драсканици, а не каза резистора какъв да е.

Аз ще кажа следното за подобен фан като неговите: 22 Ohm, 0.5W, който ще грее около 65 градуса. И ще го кажа, защото съм правил такива гимнастики, а не- фърли някъв резистор 30-50 Ohm/1-2W...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ceci80 написа:

Брей, добре че има интернет на тоя свят!

И пак- драсканици, а не каза резистора какъв да е.

Аз ще кажа следното за подобен фан като неговите: 22 Ohm, 0.5W, който ще грее около 65 градуса. И ще го кажа, защото съм правил такива гимнастики, а не- фърли някъв резистор 30-50 Ohm/1-2W...

Драсканиците извеждат стойността на резистор според зададени параметри на вент и желаните намалени волтажи.

Казах да се пробва с различна стойност на резистора как ще са оборотите и децибелите. За стойностите не съм хвърлял боб ако това мислиш. Ако автора иска точно да знае колко волта , какво съпротивление и каква мощност, може да пресметне за няколко варианта. Да провери модела на вентилаторите и характеристиките му и да действа. Относно разсейваната мощност от резистора - има "драсканици" и за него :  P=I.U = I на квадрат . R = U на квадрат / R 

За горните пресмятания, мощността на резосторът P(w) = I . U ; P= 0,1А . 3v ; P= 0,3w .Близка стойност е 0,5w. 

Bdw и ти така процедираш като мен - "фърли някъв резистор" - 22 Ohm, 0.5W, защото на подобен вент си слагал такъв...

Може да си смятал, може и да си замервал за подобен вент като неговия, това съм го правил и аз,

и именно от там идва първоначалната ми идеята " да хвърли резистори".

За горните 0,5w - и двамата ще сложим повече нали, от там пък идва " да хвърли 1-2W"

Мир има ли или ще спамим още темата за кутия и вентилатори.

Ако нещо греша някъде казвай разбира се, ако искаш да си говорим може на ЛС. Ако пък те нервирам - ти пък не ме :d 

Айде със здраве :) 

ЕДИТP=I.U = I на квадрат . R = U на квадрат . R     втората част е U на квадрат / R , на не "по" 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.05.2020 г. в 23:11, holler_pz написа:

...

Иначе за да сметнеш ти трябват амперите на вентилатора, работещ на12в, съптотивленията , желаните волтажи и мощността на вентилатора при тези волтажи. 

закона на ОМ :    I = U / R  ;  U = I . R  ;  R = U / I 

Примерно имаш захранване 12в и вентилатор работещ на тези волтажи с мощност - 0,14А.

R = U / I ; R = 12 / 0,14 ; R ~ 85 Ohm

....

Старо и неефктивно. По-добре един mini360. Струва жълти стотинки, а на вид е изключително миниатюрен. Това е постояннотоков импулсен синхронен преобразувател до 1А. Високо КПД, никакво отделяне на топлина. Въртиш тример-потенциометъра и задаваш напрежение по избор към вентилатора. Всеки един момент можеж да го измениш нагоре/надолу. Трикът е ако разполагаш с датчик за температура. Навремето в цоклите на пентиум 3 ги слагаха. Залепи един такъв паралелно на тримера и регулатора става "умен".

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...