Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Фикрие Зюлкер

колко видео рам да споделя на вградената видео карта.

Препоръчан отговор

преди 4 минути, Димитър 59 написа:

Има вариант да се използват 8-те гб от паметта. От контрол панел,в системна конфигурация,на бут опции,маркираш ръчна настройка,после маркираш опцията използвай цялата рам памет.Преди да потвъдиш,маркираш квадратчето ,,запази за постоянно тази настройка.".Но след тази процедура има вероятност,да не ти зареди правилно системата.Затова трябва да имаш подготвена флашка,за инсталиране на системата,в краен случай,ако не тръгне.После в информация за системата ти,вместо използвана памет 6гв.,ще пише 8тв.А не е лошо да си запазиш важните неща на външен носител,ако се наложи нова преинсталация.

А видео картата с 0 ли ще остане?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

въпроса е дали да жертвам 2гб рам и да остана с 5.95 и защо ? след като може да споделя 256мб или 512мб и да си карам с 7.7 или 7.5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 минута, Фикрие Зюлкер написа:

въпроса е дали да жертвам 2гб рам и да остана с 5.95 и защо ? след като може да споделя 256мб или 512мб и да си карам с 7.7 или 7.5

Ако ти работи лаптопът просто го използвай и стига прави глупости.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Емил Костов написа:

Ако ти работи лаптопът просто го използвай и стига прави глупости.

според вас да е на auto и да сподели още 2 гб към другите 3 и да е с 5 гб и да остана с 6гб рам така ще е най добре според вас ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

А видео картата с 0 ли ще остане?

Не,тя ще си използва пак същата памет,както преди,но общата вече ще е 8.Тези 6,които са в момента ги използва системата,защото толкова памет е инсталирана,от наличните 8.Но това не означава,че 2-та ги използва видео картата.Тези 2 не се използват от нищо,в момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И като резервира само 256MB (защото все пак някаква памет ползва постоянно системата) - не е ли по-доброто, чисто и безпроблемно решение, спрямо твоето при което трябва да си прави пълен бекъп и изобщо трябва да бара по OS-a, а дали ще стане божа работа, защото резервираш системна памет за видео чип на ниво биос, а после идва OS-a, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, tepmu написа:

Иначе може да пробваш и това

Също да попитам нещо по Advanced boot options барал/а ли си?

?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, plamen_petrov_80 написа:

И като резервира само 256MB (защото все пак някаква памет ползва постоянно системата) - не е ли по-доброто, чисто и безпроблемно решение, спрямо твоето при което трябва да си прави пълен бекъп и изобщо трябва да бара по OS-a, а дали ще стане божа работа, защото резервираш системна памет за видео чип на ниво биос, а после идва OS-a, нали?

Ако резервира само 256 мб.,което е минимума,не е по доброто решение.Защото като започне да играе игри или пусне по качествено видео,ще му забива системата.На автоматично е по добре.При сегашните му 6 използваеми,все ще му недостига,при по натоварени процеси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Димитър 59 написа:

Ако резервира само 256 мб.,което е минимума,не е по доброто решение.Защото като започне да играе игри или пусне по качествено видео,ще му забива системата.На автоматично е по добре.При сегашните му 6 използваеми,все ще му недостига,при по натоварени процеси.

К'во каза?

Забие системата другия път, аз като имам видео карта само с 256MB видео памет кво? Системата може да ти увисне (чак да забие критично надали) ако нямаш достатъчно физическа памет + swap файл!

6 са малко, но е по-добре да остане с толкова вместо да свали резервираните 2GB за една посредствена видео карта, която така или иначе може да си открадне цели 4GB който няма какво да прави с тях и да увеличи оперативната - мисля, че не виждам никаква логика в това! А ти?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, tepmu написа:

?

Понеже имам две такива машини(лаптоп с Razen 5 3500U и десктоп с Razen 3 3200g)това от видеоклиповете дето го дават и го предлагаш не работи...........явно е със стари биоси,или не знам защо,но сега като му дадеш ауто и на двете ми машини(явно и при питащият е така)си заделя 2.1гб,та вече не върши работа това.Аз в началото също бях го оставил на 2гб,но сега съм на 256 и хич не виждам разлика,пък и нали има едни 3гб виртуални,дето на самата видеокарта в настройките ги показва 4,1гб(иди разбери),та не виждам какъв проблем може да стане........гледал съм,че при гледане на hd клипове в тубата ползва 160-170мв картата,така че тези 256,или максимум 512мв са напълно достатъчни.

преди 43 минути, Димитър 59 написа:

Ако резервира само 256 мб.,което е минимума

Това не е така,аз имам опция в биоса и за 128 и 64мв да заделя:))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, plamen_petrov_80 написа:

К'во каза?

Забие системата другия път, аз като имам видео карта само с 256MB видео памет кво?

Казах,може да забие,ако зареди някоя тежка игра.А ако прави видео обработка,шанса да забие и замръзне системата е по-голям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Димитър 59 написа:

Казах,може да забие,ако зареди някоя тежка игра.А ако прави видео обработка

С този процесор и тази графика и още повече лаптоп няма да му се отдаде да върши въпросните дейности,но по друга причина,не заради малкото споделена памет.........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казах,може да забие,ако зареди някоя тежка игра.А ако прави видео обработка,шанса да забие и замръзне системата е по-голям.

Някой да му е забивала системата заради недостиг на видео памет при зареждане на тежка игра? Моля, нека да сподели! Може и аз да науча нещо ново ...

Минахме от игри и филми на програми за видео обработка който явно в последния момент се сещат, че за да работят им трябва една видео памет която при инсталация, стартиране на програмата, пускане на обработката са забравили да те пратят по дяволите - какви хубави програми, а на времето те режеха от кръста, не ти нямаш толкова MHz процесор какъв WinMe ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като ще давате примери,с ваши машини,да дам и аз.Моят лаптоп,от преди една година купен,беше точно,като неговия случай с 6 гб. използваема памет,от 8гб.,с вградена интел видео карта,плюс втора АМД.Предимно правя видео обработка с adobe premier.Всеки път,когато програмата стигнеше до около 4 гб. използвана на RAM,замръзваше всичко и единственото излизане от ситуацията беше пренудителното иключване,при което губех свършената до момента работа.Направих описаното от мен горе.Преинсталирах си системата и от тогава ми показва че използвам 7.8гб. от 8.Сега видео програмата заема RAM до 6гб.,когато ги превиши използва тази на вградената,ако и тя не достигне автоматично си заделя още от виртуалната на системата.А замръзването вече не го имам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Димитър 59 написа:

Като ще давате примери,с ваши машини,да дам и аз.Моят лаптоп,от преди една година купен,беше точно,като неговия случай с 6 гб. използваема памет,от 8гб.,с вградена интел видео карта,плюс втора АМД.Предимно правя видео обработка с adobe premier.Всеки път,когато програмата стигнеше до около 4 гб. използвана на RAM,замръзваше всичко и единственото излизане от ситуацията беше пренудителното иключване,при което губех свършената до момента работа.Направих описаното от мен горе.Преинсталирах си системата и от тогава ми показва че използвам 7.8гб. от 8.Сега видео програмата заема RAM до 6гб.,когато ги превиши използва тази на вградената,ако и тя не достигне автоматично си заделя още от виртуалната на системата.А замръзването вече не го имам.

Ти имаш две видео карти

1. Intel HD - която работи винаги и краде от системната памет - ако си имал опция от биос-а е трябвало да намалиш количеството което краде тя.

2 AMD карта със собствена памет - сигурно е била поне 2GB. - тя работи само при поискване - при видео обработка би било добре да ползваш тази карта също.

Но ти така или иначе не говориш за проблем с видео паметта, а с оперативната памет! И твоя проблем няма нищо общо с неговия въпрос, защото той само с една опция в биос и си освобождава 7,7GB оперативна памет което ти постигаш с някакви гимнастики.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голямо вайкане за нищо. @Фикрие Зюлкер Тези "2GB" НЕ СЕ ГУБЯТ! Графичният процесор има нужда от памет също както централния процесор. ОСТАВИ. НАСТРОЙКАТА. НА. AUTO! ТОЛКОВА! Като искаш да ти е налична почти цялата СИСТЕМНА рам памет, ще си купиш машина с допълнителен графичен процесор, който да разполага със собствена ГРАФИЧНА рам памет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остави го на минимум, ако не играеш игри, няма да ти трябва повече, а и пак ще си взема от системната памет при нужда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реших да погледна за какво се карате вече 2 страници и както обикновено - никой нищо не разбира...:angry:

AMD Radeon Vega Mobile е видео карта за лаптопи със собствена 4 GB HMB2 RAM, т.е. със собствен чип HMB2 RAM, който се произвежда в две разновидности  - 4GB и 8GB. Чипът се различава значително от DDR4 примерно, защото е по-малък и с друг външен вид/корпус.

Taзи памет няма нищо общо с работната памет на лаптопа и нищо не се губи, краде, оставя, резервира и т.н.

Просто се бъркате с интегрираното видео при Интел, където то се намира на същия кристал с CPU!

Фикрие Зюлкер, нищо не пипай, настройвай и т.н., работи си спокойно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, JKirilov написа:

Реших да погледна за какво се карате вече 2 страници и както обикновено - никой нищо не разбира...:angry:

AMD Radeon Vega Mobile е видео карта за лаптопи със собствена 4 GB HMB2 RAM, т.е. със собствен чип HMB2 RAM, който се произвежда в две разновидности  - 4GB и 8GB. Чипът се различава значително от DDR4 примерно, защото е по-малък и с друг външен вид/корпус.

Taзи памет няма нищо общо с работната памет на лаптопа и нищо не се губи, краде, оставя, резервира и т.н.

Просто се бъркате с интегрираното видео при Интел, където то се намира на същия кристал с CPU!

Добре защо след като нищо не се губи съм с 5.95 рам???

C0486C5B-DF65-42D2-88A1-7147C72A096C.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Фикрие Зюлкер написа:

Добре защо след като нищо не се губи съм с 5.95 рам???

C0486C5B-DF65-42D2-88A1-7147C72A096C.png

Не си с 5.95 ,а просто на системата е поставен лимит за използвяне на толкова.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Димитър 59 написа:

Не си с 5.95 ,а просто на системата е поставен лимит за използвяне на толкова.  

В този случай немога да ползвам повече от 5.95 нали така

След като графичния процесор си има 4гб споделена не виждам логика защо трябва биос да сподели и 2гб рам след като 256мб са напълно достатачни  мога да си ползвам почти целия рам 7.7 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Фикрие Зюлкер написа:

В този случай немога да ползвам повече от 5.95 нали така

Можеш.Фирмата производител на лаптопа ти е инсталирала системата с това ограничение,за тяхна застраховка.Можеш да го премашнеш от BIOS  или от Boot option на системата.Казах как.Но ще е нужно преинсталиране,с новото разрешение.После оставяш споделената памет на видео картата на автоматик.Производителноста на лаптопа ще се увеличи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, JKirilov написа:

Бъркаш видео картата!

Коментираното графично ядро (чип/видео карта) е точно в кристала на CPU (https://en.wikichip.org/wiki/amd/ryzen_3/3200u)

raven ridge die (annotated).png

Можеш.Фирмата производител на лаптопа ти е инсталирала системата с това ограничение,за тяхна застраховка.Можеш да го премашнеш от BIOS  или от Boot option на системата.Казах как.Но ще е нужно преинсталиране,с новото разрешение.После оставяш споделената памет на видео картата на автоматик.Производителноста на лаптопа ще се увеличи.

И това му е достатъчно!

Ще се увеличи само ако лаптопа почне да работи в dual channel с паметта си, аз все още с преинсталация не успявам да превърна single channel в dual channel, ама какво разбирам аз ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, plamen_petrov_80 написа:

Ще се увеличи само ако лаптопа почне да работи в dual channel с паметта си, аз все още с преинсталация не успявам да превърна single channel в dual channel, ама какво разбирам аз ...

С преинсталация не си успял,защото от системата не си маркирал в boot опциите квадратчето ,,използвай цялата памет" или не си маркирал след това другата опция да ,,запази тези настройки за постоянно".Като го направиш и рестартираш компютъра.Системата няма да може да зареди и ще поиска преинсталиране с новата настройка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Димитър 59 написа:

С преинсталация не си успял,защото от системата не си маркирал в boot опциите квадратчето ,,използвай цялата памет" или не си маркирал след това другата опция да ,,запази тези настройки за постоянно".Като го направиш и рестартираш компютъра.Системата няма да може да зареди и ще поиска преинсталиране с новата настройка.

Изобщо прочете ли какво съм казал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...