Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Малко елементарна помощ за Ексел

Препоръчан отговор

Когато в кутийка пиша например 2/07, автоматично го прави на 2.jul - тоест го прави като някаква дата и изписва месеца. Къде да цъкна, за да си остава така, както съм го въвел първоначално? Благодаря :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Маркираш въпросните клетки > Десен бутон > Format Cells > Number и избираш форматът, който ти върши работа, ако е число "Number", може като "Text" зависимост какво ти трябва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Klijes написа:

Когато в кутийка пиша например 2/07, автоматично го прави на 2.jul - тоест го прави като някаква дата и изписва месеца. Къде да цъкна, за да си остава така, както съм го въвел първоначално? Благодаря :)

Никъде не цъкаш, ами въвеждаш '2/07 и си остава 2/07 като текст

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, ined написа:

Никъде не цъкаш, ами въвеждаш '2/07 и си остава 2/07 като текст

Тъкмо отворих Excel да пробвам и в току-що отворен файл в празна клетка "2/07" при мен излиза като "02,Jul". Ако по някакъв начин го насилиш да остане като текст, ще се счупи още първата сметка, която опиташ да направиш с клетката.

Клетка без стойност може все пак да има формат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, ined написа:

Ще ти го увелича, че да го видиш '2/07

Прав си, моя грешка, не знаех, че има такава възможност. Някъде има ли го документирано, че не успявам да намеря?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, killchain написа:

Прав си, моя грешка, не знаех, че има такава възможност. Някъде има ли го документирано, че не успявам да намеря?

Добър въпрос, макар че това работи и с най-ранните версии на Excel не знам дали изобщо е документирано някъде и ако да - в кой раздел от хелпа би трябвало да бъде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, DarkEdge написа:

А как се интерпретира в сметките '?

Зависи как искаш да го ползваш, ако е с If(... и се сравнява с цифра ще се наложи да се умножи по 1 /например А1='12; B1= If(А1=12;A1;0) ще даде 0;  
B1= If(А1="12";A1;0) ще даде 12 като текст; B1=IF(1*A1=12;A1;0)) ще даде 12 като число/ 

Но ако се ползва в аритметична операция ще си е като число. Така човек сам си усложнява нещата и трябва доста да внимава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, DarkEdge написа:

А как се интерпретира в сметките '?

Намерих нещо по въпроса: https://support.office.com/en-us/article/Stop-automatically-changing-numbers-to-dates-452BD2DB-CC96-47D1-81E4-72CEC11C4ED8#ID0EAADAAA=Windows

Явно все пак не е чак толкова безобиден подход, понеже единичната кавичка остава, но пише, че някои формули я игнорират:

Цитат

We recommend using an apostrophe instead of a space for entering data if you plan on using lookup functions against the data. Functions like MATCH or VLOOKUP overlook the apostrophe when calculating the results.

Така или иначе според мен това е заобиколно решение на несъществуващ проблем. Ако имаш цяла колонка данни, почти сигурно е, че ще са от еднакъв тип и че ще искаш да са с еднакво форматиране - така че това може да се случи веднъж при създаване на таблицата (да се приложи формат на цялата колона и толкова).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи форматирането на ред/колона си е много по-ефективният метод.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, Klijes написа:

Не искам нищо да смятам, просто ми трябва да стои информацията така, както я въведа :) 

Както вече ти казах маркираш въпросните или всички клетки като "Text". Това е най-бързият начин.

на 29.05.2020 г. в 20:09, tepmu написа:

Маркираш въпросните клетки > Десен бутон > Format Cells > Number и избираш форматът, който ти върши работа, ако е число "Number", може като "Text" зависимост какво ти трябва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Здравейте, от няколко дена не искат да ми се отворят линковете които съм правил в документа. До скоро всичко се отваряше. Сега ми изписва "тази операция е предотвратена поради ограничения на този компютър. Свържете се със системният администратор". Пробвах и с други браузери да слагам по подразбиране на пак не се получава. Линка се отваря единствено ако го поставя в адресната лента на даден браузер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване