Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

delcheva_b

Здравейте, може ли помощ с задача по физика!!!

Препоръчан отговор

Пп. Сега виждам едно развитие - средната скорост при равномерно променливо движение за интервала време Δt=t2−t1 е равна на средната стойност от скоростите v1 и v2 на материалната точка в моментите време t1 и t2.

Или - vср=(v1+v2)/2

Понеже - v1= 0, остава vср=v2/2 = 600 / 2 = 300 m/s

преди 7 минути, RudeBoy написа:

В ТУ задачата щеше да гласи: "Съставете и решете диференциално уравнение за скоростта на снаряд ... " ;) 

http://sci.vanyog.com/index.php?pid=64

1802757875_.png.277f74a00d4e0640b0fc9bef7aa2c594.png

преди 12 минути, delcheva_b написа:

Нормално училище- 9кл.

Да бе! От „нормално“ до нормално има бая разлика.

Оня ден гледах дистанционен урок по БНТ (нещо си) - уж за 7 клас, пък толкова елементарно ...

Цитат от друго място - „думата е нещо, между два интервала“

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам, че това с интегралите не е за мен. Все пак благодаря, опитите за помощ. Не мога да напиша на преподаветлката ни по физика, че ни е задала некоректна задача/това не е първия ѝ път в който ни дава такива "завъртяни" задачи/. Поне не се чуствам толкова тъпа, колкото преди 3 часа.

В случай, че ви е любопитно, ако утре коменираме решението, ще ви го напиша..☺️

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Предполагам, че това с интегралите не е за мен. Все пак благодаря, опитите за помощ. Не мога да напиша на преподаветлката ни по физика, че ни е задала некоректна задача/това не е първия ѝ път в който ни дава такива "завъртяни" задачи/. Поне не се чуствам толкова тъпа, колкото преди 3 часа.
В случай, че ви е любопитно, ако утре коменираме решението, ще ви го напиша..
Съвсем сериозно - ще ми е интересно.
Защото на моменти имам чувството, че чета лекции по квантова физика, на мандарин - в университета в Бейджин!
Вярно е, че много от нещата съм ги учил отдавна - 9 клас бях … 1981-82 година, а интегралите (4 Висши Математики и ЛААГ - линейна алгебра и аналитична геометрия) - 1987-89. Плюс физика в основното училище, техникума и ВУЗ.
На моменти се чувствам, като измислен герой, в грешната приказка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, jhoro написа:

Съвсем сериозно - ще ми е интересно.
Защото на моменти имам чувството, че чета лекции по квантова физика, на мандарин - в университета в Бейджин!
Вярно е, че много от нещата съм ги учил отдавна - 9 клас бях … 1981-82 година, а интегралите (4 Висши Математики и ЛААГ - линейна алгебра и аналитична геометрия) - 1987-89. Плюс физика в основното училище, техникума и ВУЗ.
На моменти се чувствам, като измислен герой, в грешната приказка.

Много си си добре даже. Сега нито учебниците струват, нито преподавателите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решението: Снарядът се движи равноускорително в дулото на оръдието и то без начална скорост. и тогава  F = [mV2]/2s .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, delcheva_b написа:

Решението: Снарядът се движи (както се очаква) равноускорително (също) в дулото на оръдието (няма избор) и то без начална скорост!

и тогава  F = [mV2]/2s .

Само - ако можеш да обясниш - кое, какво означава?
„F“, „m“, „V“ и „2s“???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Само - ако можеш да обясниш - кое, какво означава?
„F“, „m“, „V“ и „2s“???

Където : "F" е Сила , "m" е маса (кг) ,   "V" е скорост , а "S" е метри на "тръбата" .

И дадената ни формула -      F = [mV2]/2s . 

"...

Кинетичната енергия Т на едно тяло е мярка за неговото механично движение и се определя като следствие от Закона за запазване на енергията. Формулата за определяне на кинетичната енергия T е:

{\displaystyle T=m{v_{0}^{2} \over 2}}....." (сору)

Само ще отбележа , че който е писал задачата (и който я е давал) не е .......ходил на училище  :  

Средно ускорение (което се търси в задачата) :     https://www.atom-kosmos.com/a8-klas/mekhanika/urotsi/skorost-i-uskorenie/

.......................................:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, by_chechi написа:

Само ще отбележа , че който е писал задачата (и който я е давал) не е .......ходил на училище  :  

Здравейте! Може ли да ми обясните къде са проблемите? Както обясних в началото, тази задача ни е дадена от госпожата по физика, за подготовка за контролно. Решението също е нейно. Обяснението беше в следния ред:

1. F=m.a

2.V =а.t

3. S= at2/2

4.Тогава а=V2/2s

5. Следва F = [mV2]/2s . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, by_chechi написа:

Където : "F" е Сила , "m" е маса (кг) ,   "V" е скорост , а "S" е метри на "тръбата" .

И дадената ни формула -      F = [mV2]/2s .

Кинетичната енергия Т на едно тяло е мярка за неговото механично движение и се определя като следствие от Закона за запазване на енергията. Формулата за определяне на кинетичната енергия T е:

{\displaystyle T=m{v_{0}^{2} \over 2}}

Средно ускорение (което се търси в задачата) :     https://www.atom-kosmos.com/a8-klas/mekhanika/urotsi/skorost-i-uskorenie/

.......................................:lol6:

Тъй - малко по-ясно става. Сила, маса, скорост,  дължина (изминат път) ...

Четейки първия път - помислих „s“ в края на формулата за „секунди“.

Но пак не виждам, къде е скоростта на газовете?
Тези, в цевта на оръдието - не в „стомашно-чревния тракт“ на изпитващия!

Пп. Още в началото казах

на 2.06.2020 г. в 18:42, jhoro написа:

Не скоростта, а налягането (сила) на барутните газове определя началната скорост на снаряда (или куршума).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, delcheva_b написа:

Здравейте! Може ли да ми обясните къде са проблемите?

Delcheva, ти сериозно ли? Прочете ли изобщо условието на задачата?... 

Да напомня: Колко е средната скорост с която барутните газове действат на снаряда . Та, според тези формули - какъв е отговорът? Искам го в мерната единица за скорост - m/s . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Тъй - малко по-ясно става. Сила, маса, скорост,  дължина (изминат път) ...

Четейки първия път - помислих „s“ в края на формулата за „секунди“.

Но пак не виждам, къде е скоростта на газовете?
Тези, в цевта на оръдието - не в „стомашно-чревния тракт“ на изпитващия!

Пп. Още в началото казах

Задачата е дадена при идеални условия , ограничени до основната същност........

Разбира се , че могат да се включат още десетки , корегиращи параметри .....

....ако искаш насрещен вятър или даже и въртенето на Земята - снайперистите го правят!..... :) 

Усложняваш , допълвайки нещата с химия , термодинамика ..........триене примерно , което в случая никак не е за пренебрегване.....Но всичко това излишно за целта на занятието .

Казано иначе - без да навлизаме в подробности ! Дай да уцелим мишената , пък за 10-та после ще мислим :)

Т.е. някой не си е научил урока за буквите , а се мъчи да пише поезия.... :nono:

преди 1 час, delcheva_b написа:

Здравейте! Може ли да ми обясните къде са проблемите? Както обясних в началото, тази задача ни е дадена от госпожата по физика, за подготовка за контролно. Решението също е нейно. Обяснението беше в следния ред:

1. F=m.a

2.V =а.t

3. S= at2/2

4.Тогава а=V2/2s

5. Следва F = [mV2]/2s . 

Малеееейййй ! Колко пъти и как да го обяснявам !? И на кого ?! :lol6:

Посочената формула обяснява кинетична енергия , а в задачата се иска средна скорост , ускорение....:angry:

"...Колко е средната скорост..." (сору) :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Накратко - имаме обяснение и прилагане на дефиницията:
„1 N e силата, необходима за придаване на ускорение от 1 m/s² на тяло с маса 1 kg.”

Колкото до скоростта …
Тялото (снаряд) извършва равноускорително движение.- от 0 до Х m/s. Газовете се движат със него (или след него) - нямат избор. Средната скорост и на двете е Х/2.
А по формулата ще си изчислите  импулса - в kg.m/s.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига спорете. Задачата не е ПЪЛНА. Това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Стига спорете. Задачата не е ПЪЛНА. Това е.
Ок! Ето следващата:

- Летели две камили, едната бързо, другата на ляво. Колко тежи един килограм асвалт, ако таралежа е на пет години?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...