Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

089dimi

А1 – 300 мбит договор - колко наистина получавате?

Препоръчан отговор

Здравейте,

интересувам се, каква скорост получавате от А1 спрямо договора ви?

От няколко дена имам вкъщи оптичен интернет + телевизия - 300 мбит. Устройството, което А1 са инсталирали е Huawei  EchoLife HG8245H5. След като инсталираха услугата, реших да проверя каква скорост получаваме. Максималната скорост, която успях да докарам е 101 мбита (всички тестове са прикачени като pdf). Всички тестове са направени на около 2 метра от устройството, без никакви пречки между тях. Тестовете са направени с:

- Macbook Air 2019

- Macbook Pro late 2013

- iPhone X

От съпорта на А1, се опитват да ме обедят, че това е съсвем нормално, тъй като те били "кабелен" доставчик и не гарантирали абсолютно никаква WiFi скорост, а единствено скорост по кабел.

Results | Speedtest by Ookla.pdf

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, 089dimi написа:

От няколко дена имам вкъщи оптичен интернет + телевизия - 300 мбит. Устройството, което А1 са инсталирали е Huawei  EchoLife HG8245H5. След като инсталираха услугата, реших да проверя каква скорост получаваме. Максималната скорост, която успях да докарам е 101 мбита (всички тестове са прикачени като pdf). Всички тестове са направени на около 2 метра от устройството, без никакви пречки между тях.

А с кабел?Трябва да получаваш 300мбит. ,колкото са по договора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скоростите не са гарантирани. Би трябвало да го пише в договора или в общите условия. Иначе спрямо договора ми, който е 75/45 не съм виждал повече от 40/7, като 7 е максимума според условията.

И не знам защо мериш WiFi. Мери се колко е с кабела.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук в Испания съм на договор 600 Mbps (сваляне и качване еднакво).С кабел ги дава точно 600.С уифи вдига до 250 Mbps еднакво за сваляне и качване.Това на лаптоп,таблет или смартфон.Питал съм ги и отговора е,че само по кабел  гарантират скороста,а безжично зависи от рутера и устройствата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Димитър 59 написа:

А с кабел?Трябва да получаваш 300мбит. ,колкото са по договора.

Днес ще меря с кабел, тъй като макбукувоте нямат LAN изход и ми трябва преходник. Но въпреки това, 35 mbit Wifi при 300 mbit по кабел, просто не ми се струва реално.

преди 16 минути, ncl написа:

Скоростите не са гарантирани. Би трябвало да го пише в договора или в общите условия. Иначе спрямо договора ми, който е 75/45 не съм виждал повече от 40/7, като 7 е максимума според условията.

И не знам защо мериш WiFi. Мери се колко е с кабела.

Защото 99% от времет, интернет ще го използвам по WiFi. Т.е. ако при 300 мбит по кабел, идват само 50 мбит-а по Wifi, то можеше да предоставят по-добри устройтва.

преди 3 минути, Димитър 59 написа:

Тук в Испания съм на договор 600 Mbps (сваляне и качване еднакво).С кабел ги дава точно 600.С уифи вдига до 250 Mbps еднакво за сваляне и качване.Това на лаптоп,таблет или смартфон.Питал съм ги и отговора е,че само по кабел  гарантират скороста,а безжично зависи от рутера и устройствата.

Благодаря. Ще тествам отново с кабел и ще видя какви са резултатите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, 089dimi написа:

Днес ще меря с кабел, тъй като макбукувоте нямат LAN изход и ми трябва преходник. Но въпреки това, 35 mbit Wifi при 300 mbit по кабел, просто не ми се струва реално.

Защото 99% от времет, интернет ще го използвам по WiFi. Т.е. ако при 300 мбит по кабел, идват само 50 мбит-а по Wifi, то можеше да предоставят по-добри устройтва.

Благодаря. Ще тествам отново с кабел и ще видя какви са резултатите.

Здравей,

Ще се радвам да разкажеш как са минали работи, защото аз смятах да минавам точно на този план с телевизията и нета!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

С това 100Mbps LAN устройство няма как да докара 30Mbps
Обърни се към оператора и си търси по-бързо устройство.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, DarkEdge написа:

С това 100Mbps LAN устройство няма как да докара 30Mbps
Обърни се към оператора и си търси по-бързо устройстрво.

Здравей,

На сайта на ментел пише, че портовете на гигабитови, но Wi fi според сайта на  Huawei  - 4 GE/FE auto-negotiation Ethernet ports, and a Wi-Fi port (standards compliance: 802.11b/g/n). https://carrier.huawei.com/en/products/fixed-network/access/cpe/h-series-products/hg8245h 

Не разбирам за другите му неща, но като за рутер ми се виждат зле работите.

Отностно скороста на нета в договора, или поне това което аз получих като бланка пише, че обикновено са достъпни 75% от обявените скорости.

Максималните (рекламирани) достижими скорости при FTTx
технология са на сваляне до 1 Gbps и качване до 1 Gbps, а при DOCSIS за
сваляне до 200 Mbps и качване до 7 Mbps и са според избрания пакет с
предварително дефинирани параметри. Обичайните скорости на услугата
достъп до интернет, според тарифния план, са 75% от предварително
дефинираните параметри на тарифния план.
Минимална скорост:
При FTTx технология - 20 Mbps за сваляне и 10 Mbps за качване.
При DOCSIS технология - 20 Mbps за сваляне и 2 Mbps за качване.

Освен това никъде не видях в договорите изрично да пише, че има 14 дневен срок да се откажеш от услугата, въпреки, че на сайта им го пише, макар и мъгляво обяснено.

Дали може спокойно да вържеш рутер с кабел към тяхното устройство или не? Някой ако знае по-подобно нещата може да се включи. И дали наистина може да се откажеш в 14 дневен срок.

Взеха ли ти такса за инсталирането?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Armageddon8 написа:

да вържеш рутер с кабел към тяхното устройство

Да - LAN-LAN и на 2. рутър се забранява DHCP

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Armageddon8 написа:

802.11b/g/n

Това е стар модел рутер.С тези b,g,n стандарти на 2.4G  с wifi няма да вдига повече от 45 Mbps.Ако имаше поне следващия стандарт AC,който е 5G можеше да търсиш по големи скорости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Димитър 59 написа:

С тези b,g,n стандарти на 2.4G  с wifi няма да вдига повече от 45 Mbps

Вярно ли? Я пак! Хайде да стиснем ръце на 300Mbps!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От сайта на А1 за това устройство:

По–долу в таблицата ще откриете информация за няколко ситуации с използване на различни видове безжични устройства:

Рутер Безжична карта Максимална реална скорост
G стандарт 54Мbps G стандарт 54Мbps 20+-Mbps
N стандарт 150Мbps G стандарт 54Мbps 20+-Mbps
N стандарт 300Мbps G стандарт 54Мbps 20+-Mbps
N стандарт 300Мbps N стандарт 150Мbps 60-70Mbps+-Mbps
N стандарт 300Мbps N стандарт 300Мbps 130Mbps до 150Mbps

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

Вярно ли? Я пак! Хайде да стиснем ръце на 300Mbps!

На 600 Mbps съм в момента.Рутера ми работи едновременно с 2.4 G за b,g,n стандартите и 5G за AC.Стар лаптоп(имащ само b,g,n),свързан на 2.4G  повече от 45 Mbps не вдига.Същото с един по стар смартфон,който е само с b,g,n .A свързаните с 5G към този рутер вдигат над 200Mbps.

преди 5 минути, Armageddon8 написа:

От сайта на А1 за това устройство:

По–долу в таблицата ще откриете информация за няколко ситуации с използване на различни видове безжични устройства:

Рутер Безжична карта Максимална реална скорост
G стандарт 54Мbps G стандарт 54Мbps 20+-Mbps
N стандарт 150Мbps G стандарт 54Мbps 20+-Mbps
N стандарт 300Мbps G стандарт 54Мbps 20+-Mbps
N стандарт 300Мbps N стандарт 150Мbps 60-70Mbps+-Mbps
N стандарт 300Мbps N стандарт 300Мbps 130Mbps до 150Mbps

На теория,с рекламна цел всичко могат да напишат.Но на практика излиза друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Димитър 59 написа:

Съгласен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Димитър 59 написа:

На 600 Mbps съм в момента.Рутера ми работи едновременно с 2.4 G за b,g,n стандартите и 5G за AC.Стар лаптоп(имащ само b,g,n),свързан на 2.4G  повече от 45 Mbps не вдига.Същото с един по стар смартфон,който е само с b,g,n .A свързаните с 5G към този рутер вдигат над 200Mbps.

Защо все мерите света по себе си?
https://www.lifewire.com/get-300-mbps-speed-on-802-11n-network-818267#:~:text=An 802.11n Wi-Fi,like 150 Mbps and below.

https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11n-2009

Цитат

draft-n[edit]

Ever since year 2006 when the first draft of the IEEE 802.11n standard was published, manufacturers around the world have been producing so-called "draft-n" products that claims to comply with the standard draft, before standard finalization which mean they might not be inter-operational with products produced according to IEEE 802.11 standard after the standard publication, nor even among themselves.[15] The Wi-Fi Alliance began certifying products based on IEEE 802.11n draft 2.0 mid-2007.[16][17] This certification program established a set of features and a level of interoperability across vendors supporting those features, thus providing one definition of 'draft n' to ensure compatibility and interoperatability. The baseline certification covers both 20 MHz and 40 MHz wide channels, and up to two spatial streams, for maximum throughputs of 144.4 Mbit/s for 20 MHz and 300 Mbit/s for 40 MHz (with short guard interval). A number of vendors in both the consumer and enterprise spaces have built products that have achieved this certification.[18]

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

след разговори с А1 изпратиха техник на място, който замери скоростта и беше около ±220 мбит. Оказа се, че има смущения в оптичното трасе, поради с накрайника, който влиза в рутера. След като го смениха, вече по кабел скоростта е малко над 300 mbit по кабел (както си е по договор).

Последните няколко теста през WiFi показват стабилна скорост 100 мбит down/up. Имам няколко двубандови устройства, които ще тествам, защото според мен просто това устройство не поддържа по-висока скорост през WiFi.

Ще добавя инфо щом направя тестовете ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Защо все мерите света по себе си?

Защото неговия случай с 802.11n показва същото,което съм установил и аз.Не изключвам други устройства да вдигат на този стандарт повече,но до 100 Mbps  най-много.Говоря за безжично свързване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, 089dimi написа:

Ще добавя инфо щом направя тестовете ;)

Супер, Благоря.

Трябваше ли да платиш такса за инсталацията?

Имаш ли статичен IP адрес?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Armageddon8 написа:

Супер, Благоря.

Трябваше ли да платиш такса за инсталацията?

Да, 10лв такса инсталация. До скоро са имали и промоция с допълнителен рутер A68U, но вече не е активна за съжаление.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Димитър 59 написа:

Аз ги стигам 130 мб/с на N300 на 2.4GHz :

2ghz-Speed.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Аз ги стигам 130 мб/с на N300 на 2.4GHz :

Направи тест със speedtest.net да видиш дали ще ги стигнеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Димитър 59 написа:

Направи тест със speedtest.net да видиш дали ще ги стигнеш.

Теста е правен с iperf3 от жично свързано устройство до безжично свързано такова за да се тества самият стандарт . Така че в случая не е провайдъра виновен или стандарта за ниската скорост безжично на 2.4GHz , а са други фактори - пример клиентски адаптер с 1T1R , зашумен честотен ефир - интерференция и др. !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, 089dimi написа:

Здравейте,

интересувам се, каква скорост получавате от А1 спрямо договора ви?

От няколко дена имам вкъщи оптичен интернет + телевизия - 300 мбит. Устройството, което А1 са инсталирали е Huawei  EchoLife HG8245H5. След като инсталираха услугата, реших да проверя каква скорост получаваме. Максималната скорост, която успях да докарам е 101 мбита (всички тестове са прикачени като pdf). Всички тестове са направени на около 2 метра от устройството, без никакви пречки между тях. Тестовете са направени с:

- Macbook Air 2019

- Macbook Pro late 2013

- iPhone X

От съпорта на А1, се опитват да ме обедят, че това е съсвем нормално, тъй като те били "кабелен" доставчик и не гарантирали абсолютно никаква WiFi скорост, а единствено скорост по кабел.

Results | Speedtest by Ookla.pdf 225 kB · 7 изтегляния

На всякъде пише „ДО ... еди колко си“! както някой каза - нищо не е гарантирано.

преди 7 часа, Димитър 59 написа:

Добре дошъл в България!

Здравината на „наденото въже“ е равна на здравината на най-слабата част!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, jhoro написа:

На всякъде пише „ДО ... еди колко си“! както някой каза - нищо не е гарантирано.

Добре дошъл в България!

Здравината на „наденото въже“ е равна на здравината на най-слабата част!

То ясно, че навсякъде пише ДО, но реално и 1 мбит е до 300 мбит ;) Общо взето със 100 mbit VDSL в Германия, имах подобна скорост като сегашната 300 mbit оптика, което ми звучи страшно нелогично.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, 089dimi написа:

То ясно, че навсякъде пише ДО, но реално и 1 мбит е до 300 мбит ;) Общо взето със 100 mbit VDSL в Германия, имах подобна скорост като сегашната 300 mbit оптика, което ми звучи страшно нелогично.

Вземи си един AC акцес пойнт/рутер и ще ги догониш тези скорости и безжично - на ONTто е ограничена, заради стандарта , който поддържа!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...