Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

nikolaustirol

Прехвърляне на данни между два вътрешни хард-диска

Препоръчан отговор

Здравейте. Имам компютър с два диска: на единия е ОС и временни данни, а на втория са данните с които работя. Втория диск е 1,5 ТБ и е вече почти пълен. Искам да сложа по-голям диск. Как да прехвърля данните?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагаш диска и си прехвърляш данните по стандартния начин - copy/paste.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам възможност да свържа само за 2 диска. Единия ми е ОС, а другия е данни (1,5 ТБ). Как да свържа трети ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, nikolaustirol написа:

Имам възможност да свържа само за 2 диска.

:ohmy:

В смисъл? Имаш само два SATA порта? Или имаш включено и нещо друго?

Принципно от раз се сещам за две решения. Едното е външна кутия, в която слагаш празния диск, и го връзваш към USB порт. Обаче ще ти се отели вола, докато прехвърлиш 1.5TB ... Другият вариант - махаш системния диск и слагаш на негово място празния. Буутваш Live OS (някой Linux например), и си копираш на воля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точни параметри на компютъра?

преди 6 минути, nikolaustirol написа:

Имам възможност да свържа само за 2 диска.

Кое точно липсва?

- SATA port

- кабели - интерфейсен или захранващ?

Обем на новия диск и използвана OS в момента?

Наличие на оптично устройство - точен модел?

Бюджет за извършване на прехвърлянето?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам свободен SATA  Общо са 3 - един за оптичен четец, 2 за дискове. Мога ли да изключа четеца и да свържа трети диск докато прехвърлям данните?

Новия диск ще е 4 ТБ, ОС е седмица 32 бита.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спирате компютъра, монтирате диска или го поставяте някъде там много добре да не падне, вадите кабелите от оптиката и свързване твърдия диск.

В OS ще трябва първо да го форматирате - внимавайте кое устройство форматирета, ако желаете за по-сигурно изключете диска с данните докато нагласите новия диск.

След това копирате данните, аз не бих ги местил на чисто нов диск.

Ако срещнете трудност или не знаете как да продължите - по-добре питайте, преди да действате.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Спирате компютъра, монтирате диска или го поставяте някъде там много добре да не падне, вадите кабелите от оптиката и свързване твърдия диск.

В OS ще трябва първо да го форматирате - внимавайте кое устройство форматирета, ако желаете за по-сигурно изключете диска с данните докато нагласите новия диск.

След това копирате данните, аз не бих ги местил на чисто нов диск.

Ако срещнете трудност или не знаете как да продължите - по-добре питайте, преди да действате.

Успех!

В какъв смисъл не бихте местили данните на чисто нов диск? Мога ли да го проверя за грешки преди да местя данните?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предпочитам да имам данните на две места.

Чисто новия диск е като всеки останал диск - вчера работеше, но за новия дори и това не знаете - надявам се да ме разбирате какво искам да кажа.

Състоянието на диск може да гледате с Crystal DiskInfo, но това не пречи един ден просто да изчезне диска без никаква сигнализация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, nikolaustirol написа:

Ще си запазя стария диск.

Ясно е, че диска ще го запазите, но запазете й данните върху него, ако не можете за постоянно то поне за няколко дена докато новия диск поне развърти плочите 2-3 пъти.

След това вече може да отсеете най-важните ви данни и да помислите за backup стратегия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, nikolaustirol написа:

Нямам свободен SATA  Общо са 3 - един за оптичен четец, 2 за дискове. Мога ли да изключа четеца и да свържа трети диск докато прехвърлям данните?

Естествено. В случая това е правилното решение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През USB3 кутия прехвърлям с около скоростта, на която е способен харддиска, 150-160МБ/с, сигурно и повече, ама диска(овете) е почти пълен. Кутия USB3 е около 30-40 лв, там някъде като я купувах. За мен това е начина, освен ако компютъра не е някой 15 годишен само с USB2. Ако е само за еднократно, сваляш третото устройство и така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, teglicha написа:

Ако е само за еднократно, сваляш третото устройство и така.

То е ясно от темата, че става дума за еднократно. И така ще си спести въпросните 30-40 лева. Или по-скоро евро, тъй като не е в България :) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, teglicha написа:

През USB3 кутия прехвърлям с около скоростта, на която е способен харддиска, 150-160МБ/с, сигурно и повече, ама диска(овете) е почти пълен. Кутия USB3 е около 30-40 лв, там някъде като я купувах. За мен това е начина, освен ако компютъра не е някой 15 годишен само с USB2. Ако е само за еднократно, сваляш третото устройство и така.

За еднократно става и през USB 2.0 - никой не е казал, че трябва да стане в рамките на еди колко си часа.

Кутията е добро решение ако се иска диска да се ползва като външен, но ако ще е просто за архив може да се прибере и така на сигурно място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Писах по повод, че някой нагоре каза че щял да се отели вола с usb за 1.5 ТБ, а то е почти същото като втрзан на сата. Усб3 на теория е много близо до сата3 като пропускливост.

Колкото до усб2, разликата е много сериозна, усб2 е 480 Мбит или около 30-40МБ/с макс. на теория.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, teglicha написа:

Писах по повод, че някой нагоре каза че щял да се отели вола с usb за 1.5 ТБ,

Аз го казах. Предположих, че дъното е някакво старо, при положение, че има само 3 SATA порта, и едва ли поддържа USB 3.0.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, plamen_petrov_80 написа:

В OS ще трябва първо да го форматирате

Не! Все пак ОС ще си каже.

преди 8 часа, plamen_petrov_80 написа:

Предпочитам да имам данните на две места.

При копиране остават точно на две места. Не остават при команда CUT!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, nikolaustirol написа:

Как да прехвърля данните?

преди 8 часа, nikolaustirol написа:

докато прехвърлям данните?

преди 8 часа, nikolaustirol написа:

не бихте местили данните

Заглавие: Прехвърляне на данни между два вътрешни хард-диска

JKirilov

Както виждаш думата копиране я няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чисто новия диск е като всеки останал диск …

Новият диск е като стария, само че … нов!
Ще си запазя стария диск. Имам и един диск 4 ТБ в локалната домашна мрежа.

Що не си вземеш един NAS - за съхранение и бекъп - и да спреш, да се занимаваш с глупости?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, jhoro написа:

Новият диск е като стария, само че … нов!

Само, че аз имам повече доверие на диск който съм ползвал и тормозил последните месец, година, 10 години, от колкото на един чисто нов, не пускан никога и като знам всеобщата практика за бързия формат - дефакто първото писане във всеки сектор ще са потребителски данни, ако те са и единствено копие за мен си е добра рецепта за проблеми.

Ако трябва да изминеш 5000 km. с каква кола ще тръгнеш - тази която караш всеки ден или чисто нова?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И двата варианта си имат рискове. Старата кола "всеки момент" може да й стане нещо, също така и новия диск трябва да се тества, защото има и DOA, и дискове, които се развалят до няколко дни/седмици след като почнат да се ползват. Няма място за спор за очевидни факти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, plamen_petrov_80 написа:

Само, че аз имам повече доверие на диск който съм ползвал и тормозил последните месец, година, 10 години, от колкото на един чисто нов, не пускан никога и като знам всеобщата практика за бързия формат - дефакто първото писане във всеки сектор ще са потребителски данни, ако те са и единствено копие за мен си е добра рецепта за проблеми.

Ако трябва да изминеш 5000 km. с каква кола ще тръгнеш - тази която караш всеки ден или чисто нова?

„бързия формат“ го забрави! Няма по-голяма глупост - на нов носител, да му съкращаваш живота с записване на „нули“ върху „произволно подредени стойности“! По-сигурно е само удар с 15-килограмов (боен) чук!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...