Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! Живея в двуетажна къща, като двете части на къщата са една до друга, не точно двуетажни ами може да се каже, че са почти на едно ниво. Ползвам услугите на местен кабелен lan доставчик, който предоставя 30 mbps интернет. За моят лаптоп, смарт тв, смартфоните в къщи използвам рутер като този модел: https://www.tp-link.com/bg/home-networking/wifi-router/tl-wr841n/v13/ само, че моят е с една антена. Рутерът се намира през две стени от моят стая в стаята на родителите ми защото поради ремонти дейности преди три години се наложи да го преместим в стаята на нашите и там си остана но сигналът много намаля през тези две стени и като направих speed test Olkla беше 6 mbps. Рутерът е настроен така: Главният LAN кабел логично е включен в синият порт а в порт № 4 е включен LAN кабел, който предава интернет към настолният компютър а самият рутер предава wi fi сигнал към безжичните устройства вкъщи. Миналата година си вземах този модел екстендър: https://www.tp-link.com/bg/home-networking/range-extender/tl-wa850re/ но и той не свърши особена робата защото не изпълва всички 5 индикатора а само 3 въпреки, че означава, че състоянието е добро. В началото екстендърът показваше 4ms 15 mbps но напоследък ми показва 10 mbps. За стандартно сърфиране горе- долу става но за клипове в ютюб и гледане на телевизия през интернет накъсва. Реших да сменя екстендъра с тези пауър усилватели: https://www.tp-link.com/bg/service-provider/powerline-adapter/tl-pa4010-kit/ и днес пристигнаха, като тези малки устройства преобразуват електрическата мрежа в къщата в безжична мрежа. Днес пробвах да ги инсталирам но нещо не се получи? Рестартирах сегашният екстендър от малкият бутон отдолу и след това го премахнах от контакта на електрическото захранване, после изключих бутон QSS/ WPS разположен в задният панел на рутера. В стаята на родителите ми рутерът е включен в електрически удължител заедно с компютъра и монитора а самият удължител е включен в едното гнездо на двойният контакт за това го изключих от едното гнездо на двойният контакт и го включих в друг контакт, като така освободих място за адаптерите. Включих адаптерите в двойният контакт както е изискването при инсталацията да не е в електрически удължител а директно в мрежата и светнаха двата индикатора за Захранването и “Powerline”, след това натиснах едновременно двата бутона на двете устройства “Pair” за 1 секунда, както е в описанието за да ги сдвоя. Индикаторите примигнаха и светнаха отново, след това отново натиснах бутона QSS/ WPS от рутера но по принцип както при екстендъра трябва да ми излезе на лаптопа мрежата за връзка и да ми отвори браузъра където първо трябва да направя регистрация а след това настройки. Не ми излиза нищо освен чрез линка това:

https://dox.abv.bg/download?id=f9fa5698e0# -> линк за сваляне

Също така изтеглих и софтуерна програма и инсталирах за уиндоус от тук:

https://www.tp-link.com/bg/support/download/tl-pa4010-kit/#Utility

но и от приложението ми изписва, че няма връзка:

https://dox.abv.bg/download?id=4948ac2771# -> линк за сваляне

Иначе ето ги инструкциите, които изтеглих от сайта и са същите като в кутията на продуктите на tp link: 

https://dox.abv.bg/download?id=4da55d5735# -> линк за сваляне

Не схващам, според инструкциите задължително ли едното powerlink устройство да е свързано посредством LAN кабел към рутера и да бъде поставено близо до рутера. Каква ми е целта в стаята на нашите интернетът на настолният компютър да продължава да се използва посредством LAN кабелът, едното powerlink устройство да го сложа в моята стая и да използвам wi fi за лаптопа ми, смарт тв, смартфона ми и да мога да гледам стрийминг телевизия през андроид смарт тв бокс устройството ми а другото да го сложа в съседната стоя и ако се получи да увеличи wi fi сигналът към другата част от къщата защото с екстендъра не се получава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, толчо написа:

...като тези малки устройства преобразуват електрическата мрежа в къщата в безжична мрежа

Бъркаш. Точно този кит powerlan нямат WiFi. Работят по следния начин: Едното го слагаш близо до рутера и включваш лан кабел в него, който в другия край трябва да излиза от жълт порт на рутера ти. Братчето му го слагаш в твоята стая да речем, разбира се мушнато в контата и тогава с друг лан кабел свързваш някакво устройство, което има лан порт - било компютър, ТВ или каквото имаш. Преноса на Интернет става така: рутер > лан кабел > powerlan_1 > ел. мрежа > powerlan_2 > лан кабел > устройство, което поддържа жична свързаност, (компютър например).

За да връзваш безжично джаджи, (като смартфона ти), остава варианта да пуснеш наличният ти exteder в режим access point. Мисля, че го поддържа, ако не ме лъже паметта. За целта трябва да го подкарваш в такъв режим и с лан кабела свързваш едния powerlan с extendera. Съответно трябва да си настроиш нова безжична мрежа.

п.п. От това WPS се откажи, че никак не е секюрити. На днешно време има доста документация, видеа и инструкции как се правят тези неща, за да се защити сравнително прилично домашната wifi.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, exwol написа:

Бъркаш. Точно този кит powerlan нямат WiFi. Работят по следния начин: Едното го слагаш близо до рутера и включваш лан кабел в него, който в другия край трябва да излиза от жълт порт на рутера ти. Братчето му го слагаш в твоята стая да речем, разбира се мушнато в контата и тогава с друг лан кабел свързваш някакво устройство, което има лан порт - било компютър, ТВ или каквото имаш. Преноса на Интернет става така: рутер > лан кабел > powerlan_1 > ел. мрежа > powerlan_2 > лан кабел > устройство, което поддържа жична свързаност, (компютър например).

За да връзваш безжично джаджи, (като смартфона ти), остава варианта да пуснеш наличният ти exteder в режим access point. Мисля, че го поддържа, ако не ме лъже паметта. За целта трябва да го подкарваш в такъв режим и с лан кабела свързваш едния powerlan с extendera. Съответно трябва да си настроиш нова безжична мрежа.

п.п. От това WPS се откажи, че никак не е секюрити. На днешно време има доста документация, видеа и инструкции как се правят тези неща, за да се защити сравнително прилично домашната wifi.

Аз си мислех, че могат да излъчват wi fi защото не исках да се занимавм пак с кабел. Като казваш: "Едното го слагаш близо до рутера и включваш лан кабел в него, който в другия край трябва да излиза от жълт порт на рутера ти." Другият край има ли значение в кой от жълтите портове трябва да се включи другият край, защото в 4 порт е включен лан кабелът за интерент връзка към настолният компютър, все пак и настолният компютър на баща ми трябва да има интерент. А за екстендера в режим access point ми е ясно, че пак трябва чрез лан кабела да вържа със powerlan но как точно става новата бежична мрежа, въобще имали някакви особенности. Благодаря ти!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, толчо написа:

Другият край има ли значение в кой от жълтите портове трябва да се включи другият край...

Няма никакво значение, в конкретния случай 4-те жълти вършат една си съща работа.

преди 2 часа, толчо написа:

но как точно става новата бежична мрежа, въобще имали някакви особенности. Благодаря ти!

Тръгнах да го обясня, но реших за по-кратко да потърся някакво видео в youtube и се оказа, че има долу-горе за ориентир:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, exwol написа:

Няма никакво значение, в конкретния случай 4-те жълти вършат една си съща работа.

Тръгнах да го обясня, но реших за по-кратко да потърся някакво видео в youtube и се оказа, че има долу-горе за ориентир:

Всъщност като видях клипа това го знам и мога да го направя даже и от андроид приложението Tp link theather. Но след като преобразува жичната мрежа в безжична това няма ли да доведе до пълна забрана на използване на интернет през Lan-а за настолният компютър. Благодаря ти за отделеното време! 😊😏 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи ли това, че проблемът е решен - мрежата е опроводена коректно и работи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Значи ли това, че проблемът е решен - мрежата е опроводена коректно и работи.

Ами сигурно защото все пак и двата индикатора работят. 

преди 10 часа, exwol написа:

Всъщност си мисля и за този вариант: Lan кабелът ще продължавам да го използвам от рутера към настолният компютър за кабелна връзка, екстендъра ще го оставя да излъчва wi fi за лаптопа ми, смартфоните и смарт телевизора ми а powerlink устойствата ще ги настроя според инструкциите, като първото ще бъде в стаята на родителите ми до рутера а второто ще го сложа в моята стая и ще го свържа с Lan кабела към андроид бокс устройството за да гледам стрийминг телевизия. 😊

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ако го направя по този начин: 

Само че в моят случай ще използвам само единият powerlink адаптер, който разбира се както инструкциите ще включа в електрическата мрежа близо до рутера, после ще  свържа към рутера чрез  Lan кабела а сегашният ми екстендър да го включа в контакта на електрическата мрежа в моята стая и отново да го използвам като wi fi връзка и така се надявам да увлича сигнала на безжичната мрежа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

exwol

Не мога да разбера къде бъркам.

Логично както вече споменах в синият порт на рутера е включен главният Lan кабел а в 4 порт е включен Lan кабелът към настолният компютър. Свързах двата powerlink адаптера със Lan кабелите, които са включени в комплекта, след това свързах другият край на lan кабела на единият адаптер във 2 порт на рутера в стаята на родителите ми а другият го свързах в порта на андроид бокс устройството, После включих адаптерите в контактите и заедно ги сдвоих с бутоните pair но след един час powerlink индикаторът на адаптера в моята стая почна да мига, после както другите индикатори почна постоянно да свети. Би трябвало чрез гугъл хром браузъра на андроид бокс тв устройството и не само на това устройство а на всяко едно свързано да ми отвори линка tplinkplc.net от където да имама контрол на достъпа но ми изкарва изписва, че устройствата не са сдвоени, пробвах с инсталираната програма на уиндос, също така изтеглих и приложение за андроид но и там ми изписва, че устройствата не са конфигурирани. Има интерент на андроид бокс устройството, чрез лан кабела но накъсва отвреме на време при гледане на телевизия. Според този примерен клип, който споделям: https://www.youtube.com/watch?time_continue=125&v=IOoxDDZSxZY&feature=emb_title трябва да ми излезе контролът на достъпа чрез tplinkplc.net, който е по- различен от tplinkrepeater.net и явно трябва да ми показва в статус powerlink network или иначе казано мрежата от адаптерите. Също така като се създаде конфигурацията чрез tplinkplc.net спорде видеоклипа трябва екстендера като се включи в контакт, след това да се натисну бутона за сдвояване, после в wireless стройките да се зададе име на мрежата и парола да черпи сигнал от адаптерите а не отново, както стана от рутера пак направих правя конфигруация отново чрез tplinkrepeater.net и бутона wps/qss. Гледам, че на клиповете устойствата, които включват в мрежата за усливане на сигнал не са range extender- и а powerline extender-и а това дали има значение. Също така на някой клипове гледам, че до рутера е включен еднин адаптер а някъде в къщата е включен само powerline extender без втори адапатер. Или между тези две устройства не се прави онлайн конфигурация ами просто се прави сдвояване чре бутоните pair 😶

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най вероятно наистина двата PLA са се разкачили за момент. Нормално за подобни устройства при кофти ел мрежа, особено ако е двупроводна инсталасията. Също проблеми създава ДТЗ, ако има. Ресетни ги и ги сдвои наново. Екстендера го сетваш в режим АР, слагаш един суич след PLA 2 и в него включваш бокса и wifi екстендера (вече като обикновено АР). За акъв контрол на достъпа говориш не разбирам - тези PLA, най много да имат някакъв елементарен QoS.

Погледни и в грутера, дали всички устройства си вземат коректно IP адреси, като за да нямаш ядове, екстендера е добре да бъде с резервиран по MAC IP адрес

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване