Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

astankov

Проблем при рестартиране и изключване на Windows 10

Препоръчан отговор

Здравейте!

Реших да напиша и мен какво ме тормози относно употребата на Уин 10.

То не е точно проблем по-скоро кофти поведение когато рестартирам или изключвам компютъра - просто много дълго време чака с надпис рестартиране или изключване както и се вижда че през това време има усилена дискова активност. За нея съдя по диода на кутията. Има ли начин да се установи на какво се дължи това и да се премахне защото ме влудява? Други проблеми нямам с употребата на компютъра. Няма проблем и при началното зареждане - не се бави и не мисли. Уина е 10 актуализиран до последната версия 20.04 но проблема го имаше и при предните две версии. Fast Startup-а е изключен.

Дъното е Gigabyte GA-AB Gaming 3 BIOS-a e  F40 което не е от значение мисля защото и с предни версии проблема го има.

Процесора е Ryzen 5 1600 от първите не AF и е клокнат до 3,6Ghz

Рамта е Gskill Aegis 2x8GB Kit 3000Mhz и на толкова си и работи с активиран XMP профил.

Видеокартата е GTX 1060 3GB

Имам едно NVME SSD Adata SX6000 на което е инсталиран Уиндоуса и още едно SATA Теам GX2  на което е инсталирана Убунту 20.04. При линукса няма такъв проблем всичко става светкавично.

Имам също и два механични SATA харддискове - единия е 1ТБ а другия е 512ГБ.

Ще се радвам ако някой помогне да реша този досаден проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли ще намериш решение. Дори да го преинсталираш, след време пак ще почне така да прави.

Аз предимно го Хибернирам - при Хибернацията, ако това ще те успокои - екрана угасва моментално.

Все пак за колко време говорим ? При мене май е около минута.

П.С: Малко или много, ако имаш много отворени програми и процеси, включително и тези в системния трей (областта за уведомяване долу вдясно до часовника) - ако ги изключваш преди изключване или рестартиране може би ще става по-бързо самия процес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Първо виж логовете за изключване:
https://winaero.com/blog/find-shutdown-log-windows-10/
Ако от там не стане ясно виж предложенията за поправка тук:
https://www.drivereasy.com/knowledge/solved-windows-10-slow-shutdown-issue/

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, [email protected] написа:

Аз предимно го Хибернирам - при Хибернацията, ако това ще те успокои - екрана угасва моментално.

За SSD диск по-добре да се ползва Sleep, вместо Hibernate.

преди 55 минути, DarkEdge написа:

Ако от там не стане ясно виж предложенията за поправка тук:
https://www.drivereasy.com/knowledge/solved-windows-10-slow-shutdown-issue/

Като допълнение към съветите в статията (понеже там е описано само за WaitToKillServiceTimeout) бих посъветвал автора на темата да си поиграе със стойностите на следните записи (като преди това направи един System Restore или бекъп на регистрите да речем с Tweaking.com Registry Backup)

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop
HungAppTimeout
LowLevelHooksTimeout
WaitToKillAppTimeout

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control
WaitToKillAppTimeout
WaitToKillServiceTimeout

Лично аз не бих ги свалял прекалено ниско. Може да се тества на 5000 за всичките. Не съм сигурен и дали в Windows 10 присъства LowLevelHooksTimeout или трябва да се създаде (или дори и да се създаде дали ще има ефект), но не пречи да се опита. Създава се с десен бутон и New String Value.

Може да се види и дали с Clean Boot режима го има проблема:

https://support.microsoft.com/bg-bg/help/929135/how-to-perform-a-clean-boot-in-windows

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързите и изчерпателни отговори!

Емииии да ви кажа реших проблема 🤩 който ме тормозеше толкова време.

Както ме посъветвахте прегледах логовете но нямаше нищо смущаващо или поне аз толкова разбирам. Последвах и инструкциите в линка с приложенията за поправка като  изпълних power troubleshooter-a и фикса за регистъра и сега рестарта или изключването отнемат точно 2-3 секунди. При мен мисля реалния фикс беше с регистъра защото там се задава да не чисти пейдж файла при изключване. На това се дължеше явно засилената дискова активност. За мен проблема е решен и не смятам да пипам повече каквото и да било. Интересното е че до един момент проблема го нямаше и после се появи. Виновника явно е някой ъпдейт на Майкрософт. Нямате представа колко търсих решение на този проблем и никога не успявах да намеря. Благодаря ви от все сърце и ви желая само радост и щастие.

Поздрави! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, astankov написа:

При мен мисля реалния фикс беше с регистъра защото там се задава да не чисти пейдж файла при изключване. На това се дължеше явно засилената дискова активност.

С 16 GB RAM няма проблем да спреш виртуалната памет изобщо. Ако се появи софтуер, който да си я търси, тогава се задава фиксиран размер.

Не ти е виновник ъпдейт, защото сам казваш, че и с предните версии си имал същия проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, B-boy/StyLe/ написа:

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop
HungAppTimeout
LowLevelHooksTimeout
WaitToKillAppTimeout

И трите се създават

...AppTimeout

могат спокойно да са с 1000-1500

преди 10 минути, Joss Bomon написа:

Не ти е виновник ъпдейт, защото сам казваш, че и с предните версии си имал същия проблем.

Най-вероятно ползва някой оптимизатор, който от security секцията си задава ClearPageFileAtShutdown 1

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management]
"ClearPageFileAtShutdown"=dword:00000000

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Joss Bomon написа:

С 16 GB RAM няма проблем да спреш виртуалната памет изобщо. Ако се появи софтуер, който да си я търси, тогава се задава фиксиран размер.

Задал съм 3ГБ фиксиран размер просто така да има толкова препоръчва Уина. Под ъпдейт нямам предвид към нова версия а от онези по сигурността всеки месец или разни там фиксове дето пускат от време на време защото не виждам как аз бих могъл да включа това - просто няма такава настройка или поне аз не знам къде е ако я има. Пък може и да е от нова версия на Уина мисля при 1509 преди нямах проблем но от там насетне беше така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, astankov написа:

там се задава да не чисти пейдж файла при изключване.

Щом се е бавил явно е било зададено да чисти pagefile!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, DarkEdge написа:

Щом се е бавил явно е било зададено да чисти pagefile!

Точно така сега не го чисти и не се бави. Дали знаеш да го има някъде като настройка или само през регистъра е възможно да се включва и изключва? 

Едит: Мисля че съм опитвал да изключа виртуалната памет въобще и пак имаше същия проблем което ме навежда на мисълта че Уина не го прави и нарочно оставя някакво количество но показва че няма файл за виртуална памет. Оптимизатори не ползвам от времето на Уин 98 те просто или не правят нищо или повече пречат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото знам е само с ключ в регистратурата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, DarkEdge написа:

И трите се създават

могат спокойно да са с 1000-1500

Възможно е. Аз ги имах, но може би съм ги създал преди време и съм забравил. Колкото до стойността, то може да е 1000-1500-2000, но не е много препоръчително. Особено за WaitToKillServiceTimeout хич даже, защото някои услуги и приложения имат нужда от време за запазване на настройките си и при по-ниски стойности може да се стигне до загуба на настройки. Но всеки да си тества за собствените нужди.

преди 3 часа, Joss Bomon написа:

Колкото и да е количеството на РАМ паметта съвсем пълното изключване на виртуалната не е препоръчително. Самия Windows е проектиран така, че да съхранява там редица данни и memory dumps файлове без значение размера на наличната РАМ памет. Да, тези файлове не са жизнено важни особено ако няма проблеми със системата и човек не смята да им прави анализ, но все пак. А и редица приложения като Adobe Premiere и прочие мрънкат ако няма pagefile. Според мен е добра идея да се зададе фиксиран намален размер, но да го има, отколкото да го няма съвсем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

WaitToKillServiceTimeout

Да, този параметър е много критичен! Аз в последно време не го пипам...

може да е 1000-1500-2000, но не е много препоръчително.

За 
HungAppTimeout
LowLevelHooksTimeout
WaitToKillAppTimeout
не е толкова критично, колкото за услугите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мързи ме да чета, само едно ще попитам с SSD диск ли работим или HDD?

Специално за SWAP в Microsoft света, аз го спирам!
Никви пейдж файлове никви простотии!

Ако искам подобна простотия щото рамът не ми стига, си правя SWAP партишън от друг диск, на който не е OS!
За да не се отразява на производителността когато вземете да разтоварвате RAM в SWAP!

В случая не знам каква е системката,  но горещо препоръчвам SSD диск, ако е налице HDD!
Горещо препоръчвам ако RAM паметта е малка, за ъпгрейд до прилични гигабайти !
Горещо препоръчвам да не се ползва SWAP с Микрософт OS, но ако много го тачите и си го търсите, поне да е на друг диск и на специално заделен партишън,  където OS-a няма работа!

SWAP-a върши чудесна работа в Linux света при мини компютрите с малко ресурси с които се правят чудеса.

Но с работна станция е престъпление да нямате RAM : )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...