Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте на всички,

Преди доста, доста време ми помогнахте да сглобя една наистина добра конфигурация, която макар и вече морално и технически остаряла според съвременните изисквания, все още работи и й намирам приложение (много благодаря на всички за което)!

Е, дойде време и за нещо ново, и тъй като първата конфигурация която сглобих с ваша помощ беше наистина най-доброто за времето си, реших отново да се допитам до вас.
Както споменах по-горе, все още намирам приложение на старата конфигурация, въпреки 12-те+ й години. Може би някои от вас вече се досещат, че става въпрос именно за Линукс. Предвид годините на машината и системните изисквания на ОС като Уиндоус 10, линукс остана като единствен удачен избор във времето. Честно казано, изобщо не съжалявам за това, и категорично мога да кажа, че колкото повече използвам open source алтернативи, толкова повече плюсове им откривам. Като единствен минус разбира се мога да посоча геймина. Мисля, че няма нужда да обяснявам защо.

Е, нека не се отклонявам много от основната тема. Тъй като през изминалите 4+ години открих доста плюсове на линукс средата, смятам да продължа да се придържам към нея. Естествено обаче, имам желанието и да разцъквам от време на време някое ново и модерно заглавие, за които както знаем най-често изборът се свежда до това да вървят на Уиндоус или МакОС.

Основната идея на конфигурацията, към която се целя основната среда (линукс) да я използвам както до момента - day-to-day tasks (browsing, youtube, и т.н.), а чрез GPU passthrough и Windows-ка виртуална машина да се разцъкват игри. Именно затова имам някои изисквания относно машината:

1. Машината трябва да е с две GPU-та:
1. Относно GPU № 1 (GPU-то което ще върви на основната Линукс ОС) - Към това GPU нямам абсолютно никакви предпочитания (без значение е дали е iGPU, бюджетно discrete GPU или каквото и да е), тъй като то ще се ползва единствено колкото да поддържа графичният интерфейс на ОС-а, както и за някое-друго youtube видео. Единственото ми изискване е да поддържа HDMI (както разбира се и дъното да има HDMI ако е iGPU).
2. Относно GPU № 2 (GPU-то, което ще се ползва за гейминг ОС-а) - Държа да е AMD по няколко причини, първата е по-добрият support на open source драйвъри, а втората (лично мои наблюдения), е по-дългият живот (в рамките на 4 години смених 2 Nvidia GPU-та, докато не преминах към AMD, което не съм сменял/пипал последните 6+ години).

2. Държа на AMD CPU/GPU конфигурация:
Не безизвестен факт е, че AMD дръпнаха доста напред последните години. Причината да държа на изцяло AMD конфигурация е не само това че получаваш повече bang for the buck, но и факта, че старата ми машина също е АМD и смятам, че се е доказала във времето (да, може да ме наречете AMD fanboy).

3. Ако ще се прибягва до Integrated GPU, дъното трябва да поддържа HDMI:
Да, досещате се защо.

4. НЕ държа на нищо RGB:
Сериозно, колкото по-малко RGB изпълнения има, толкова по-добре (а ако няма никакви, ще е идеално). Единственото RGB нещо което ползвам и намирам за полезно (ако изобщо може да се каже че е RGB) е едноцветната подсветка на клавиатурата вечер 😅

Относно монитора:
Относно монитора единственото ми изискване е да има поне 2x HDMI порта. Не се вълнувам или си падам по извити, закръглени, заоблени, 12К HD и т.н. монитори.

Относно бюджета:
Както пише в заглавието, за всичко съм заделил 3000лв., като разбира се отклонение в рамките на 100 до 300 лв. смятам че е разумно и допустимо при положение че може да се вземе нещо което да е "една идея по-добро".

Предварително искам да благодаря още веднъж на всички отзовали се!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

......... за linux : amd карта

черно, без ргб освен видеото, което се спира

Ryzen 7 Pro 4750G
MSI B550-A PRO
G.Skill F4-3200C16D-32GVK 32GB kit
Ac Freezer 34 esports  (duo)
ADATA S11 Pro 1TB
MSI RX 5700 XT Gaming X
Seasonic Focus GX 650W
Lian-Li Lancool Mesh II Performance

AOC 27G2U - монитор

под 2800 лева

.......  няма да е зле с второ м.2 ссд отделно за линукса - 500GB Kingston A2000, за архив - SATA SSD по необходимост (Blue 3D)

Ако искаш X570 дъно - ASUS Prime X570-P, но не ти носи много плюсове, с по-лош лейаут е на м2 слотовете, но по-добро аудио, vrm

Останалите пари могат да идат и за монитор с по-голяма резолюция или по-голям по размер : 27GL850 144hz , AOC Q27PQ 75hz (!! 1x HDMI)  , LG 34GL750 144hz         ...........

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конфигурацията изглежда доста добра и убедителна. Имам обаче едно питане (включително се отнася и за следващите предложения): възможно ли е всичките компоненти да бъдат закупени от едно място/магазин, понеже държа гаранцията на всеки компонент да е при един търговец, а не разпръсната между няколко (понеже със сигурност ще се случи да изгубя някой касов бон или подобно😅)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

..................... във Варио ще намериш всичко без дъното, но има горе тези Х570 или даже Б450 , за Б550 това B550a-pro най струва

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за второто GPU не разбрах идеята, реално за да го направиш това нещо, ще ти трябват и 2 отделни монитора, а и не е сигурно дали ще можеш да ползваш вградена и дискретна видеокарта едновременно. И относно nvidia - аз пък ползвам все още старата си GTX 970 (сети се на колко години е) и нямам проблеми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Raze написа:

Това за второто GPU не разбрах идеята, реално за да го направиш това нещо, ще ти трябват и 2 отделни монитора, а и не е сигурно дали ще можеш да ползваш вградена и дискретна видеокарта едновременно. И относно nvidia - аз пък ползвам все още старата си GTX 970 (сети се на колко години е) и нямам проблеми.

Защо да ти трябват два отделни монитора, след като можеш да превключваш между два HDMI порта на един монитор? Относно ползването на двете видеокарти - докато не включиш Уиндоус вм-ката, дискретната видео карта като цяло стои неизползваема. Ако PSU-то успява да насмага едновременно да работят iGPU и discrete GPU, друг проблем не виждам какъв би имало. Иначе на старото PC съм с Sapphire HD 7770, и също няма проблеми :)

преди 18 минути, arestant написа:

..................... във Варио ще намериш всичко без дъното, но има горе тези Х570 или даже Б450 , за Б550 това B550a-pro най струва

Благодаря за инфото, със сигурност ще обмисля сериозно тази конфигурация :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, joniop написа:

Защо да ти трябват два отделни монитора, след като можеш да превключваш между два HDMI порта на един монитор? Относно ползването на двете видеокарти - докато не включиш Уиндоус вм-ката, дискретната видео карта като цяло стои неизползваема. Ако PSU-то успява да насмага едновременно да работят iGPU и discrete GPU, друг проблем не виждам какъв би имало. Иначе на старото PC съм с Sapphire HD 7770, и също няма проблеми :)

... колега малко е неясна идеята

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Raze написа:

GTX 970 (сети се на колко години е) и нямам проблеми

Недей се хвали така , че Dark Edge ще те подиграва из целият форум за безсмъртната ти видеокарта както мене за моя безсмъртният лаптоп .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко ме съмнява това да се получи. Виж примерно тук:

https://virtualizationreview.com/articles/2020/06/24/passthrough-igpu-vm.aspx

Тук намирам, че има шанс да стане с intel iGPU, за AMD не е много сигурно: https://worthdoingbadly.com/gpupassthrough/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взема се второ SSD за Win+Games и се ползва една видео карта.

Все пак процесорите на AMD са по-добри когато са без видео в тях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук има клип, където е показано как да се направи нещо подобно, но под Linux и Windows е на виртуална машина, като ползва втората видеокарта:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Тук има клип, където е показано как да се направи нещо подобно, но под Linux и Windows е на виртуална машина, като ползва втората видеокарта:

Аджеба, не съм ли обяснил същото😀

преди 3 часа, joniop написа:

Основната идея на конфигурацията, към която се целя основната среда (линукс) да я използвам както до момента - day-to-day tasks (browsing, youtube, и т.н.), а чрез GPU passthrough и Windows-ка виртуална машина да се разцъкват игри. Именно затова имам някои изисквания относно машината

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, joniop написа:

Основната идея на конфигурацията, към която се целя основната среда (линукс) да я използвам както до момента - day-to-day tasks (browsing, youtube, и т.н.), а чрез GPU passthrough и Windows-ка виртуална машина да се разцъкват игри. Именно затова имам някои изисквания относно машината:

По-голяма простотия не съм чел - да играеш на виртуална машина. 300 пъти по-добре още един диск или разделяне на дялове и ще си имаш dual boot.

Също това с 2-те видеокарти е безсмислено, една ти е достатъчна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, tepmu написа:

По-голяма простотия не съм чел - да играеш на виртуална машина. 300 пъти по-добре още един диск или разделяне на дялове и ще си имаш dual boot.

Също това с 2-те видеокарти е безсмислено, една ти е достатъчна.

Доста хора го предпочитат и правят. При това с gpu passthrough се заобикаля хипервайзъра. Но съм съгласен, че една дискретна графика е достатъчна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.08.2020 г. в 13:45, arestant написа:

......... за linux : amd карта

черно, без ргб освен видеото, което се спира

Ryzen 7 Pro 4750G
MSI B550-A PRO
G.Skill F4-3200C16D-32GVK 32GB kit
Ac Freezer 34 esports  (duo)
ADATA S11 Pro 1TB
MSI RX 5700 XT Gaming X
Seasonic Focus GX 650W
Lian-Li Lancool Mesh II Performance

AOC 27G2U - монитор

под 2800 лева

.......  няма да е зле с второ м.2 ссд отделно за линукса - 500GB Kingston A2000, за архив - SATA SSD по необходимост (Blue 3D)

Ако искаш X570 дъно - ASUS Prime X570-P, но не ти носи много плюсове, с по-лош лейаут е на м2 слотовете, но по-добро аудио, vrm

Останалите пари могат да идат и за монитор с по-голяма резолюция или по-голям по размер : 27GL850 144hz , AOC Q27PQ 75hz (!! 1x HDMI)  , LG 34GL750 144hz         ...........

Та в крайна сметка реших да се спра на тази конфигурация, тъй като изцяло отговаря на изискванията ми.

Ако някой друг има предложения (дори да не отговарят 100% на изискванията), все още не е късно да се включи, тъй като в близките 10 дни няма да започвам асемблирането :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен все още не ми е ясно каква е идеята да не си ползваш видеокартата за виртуалната машина, а да искаш отделна, като е много съмнително, че ще я подкараш така, както искаш. Почти всички игри вече могат да се подкарат под линукс, ако някоя случайно не може, можеш да си направиш dual boot. А и можеш под линукс да си ползваш windows във виртуална среда, който да си ползва директно основната видеокартата, дори и да нямаш отделна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

..... - актуални наличности във варио

Amd rzyen 7 pro 4750G

Msi b550-a pro

Arctic freezer 34 esports

Patriot viper steel D4 3200 32GB

Sapphire pulse rx 5700xt 8GB... или друга в промоция Msi gaming x, Gigabyte

Team t-force cardea ii 1TB

Seasonic focus gx 550

Lian-li lancool ii mesh perforamance или Lian-li lancool 205

Aoc 27g2u

= 3019 лева с първата кутия, = 2963 лева с втората

- още едно по-малко ССД от рода на Kingston a2000 500GB, Adata swordfish 500GB

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване