Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на говорител и рефлектор за проектова бас каса

Julian Burkovski
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте колеги,

Нов съм във форума, реших да се регистрирам и да опитам тук, след като Авител, Авал и още няколко други фирми отказаха да помогнат и да ме консултират.

Изработих си бас каса която да се вписва точно в мястото между седалките ми.

1. Говорителят 2 х 6*, 8*или 10* инча да бъде и къде да го позиционирам? Бихте ли ми препоръчали някой
2.  Рефлекторът къде да го позиционирам и с каква дължина и диаметър да бъде? (В момента имам Ф50 тръба която мога да я скъся)

Или изобщо да няма рефлектор и да е в затворен обем?

3. Да слагам ли вата отвътре също?

До колкото успях да разбера смятах в една онлайн програма и излезнаха 15,08литра.

Прикачам и размерите поради лошият ми почерк.. :D Размерите са външни.

Ширина - 23см 
Д1- 44,5см

В1-32см

Д2-25см

Д3-13см

В2-19,5см

Поздрави!

117820912_1025877091164246_143287442633917321_n.jpg

117822551_398408454472357_1225793789579483090_n.jpg

117774572_984802352034384_1561624260464672034_n.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Kaто гледам изработката на касата,ми се отщява да отговоря...

преди 46 минути, Julian Burkovski написа:

1. Говорителят 2 х 6*, 8*или 10* инча да бъде и къде да го позиционирам?

За бас,колко по-голям говорител по-добре.Позиционираш го,където може да се постави на тази кутия,все ще думка бас.

преди 48 минути, Julian Burkovski написа:

2.  Рефлекторът къде да го позиционирам и с каква дължина и диаметър да бъде? (В момента имам Ф50 тръба която мога да я скъся)

Рефлекторът,може да е на лицето на което е говорителя или в срещуположната страна.Монтира се около 70%  навътре, към отсрещната страна. .Тръба Ф50 за бас рефлектор,ще е достатъчно за 8 инчов говорител,но за 10 инча е малък диаметъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази кутия не става, изобщо не става. Изчисляването не може да се случи на база гледане от снимка, не мисля че ще се наеме някой да го направи, а и ще струва значително повече от това което ще бъде инвестирано в този проект. 

Helix U8A е добро решение за монтаж под седалката. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, JKirilov написа:

Коя седалка бе, Буши? Показаното е като от някаква секцийка?

Мисля, че се пише за между седалки на кола?? А този субуфер който съм дал в линка може се монтира под седалката. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, FusE написа:

Тази кутия не става, изобщо не става. Изчисляването не може да се случи на база гледане от снимка, не мисля че ще се наеме някой да го направи, а и ще струва значително повече от това което ще бъде инвестирано в този проект. 

Helix U8A е добро решение за монтаж под седалката. 

Да колега, наистина е със материали от едно легло, но и преди направих един бокс 60литра пак с такива материали и резултата беше много добър, но ми трябва нещо по-компактно за да свободен багажника на колата.

Ще се монтира между седалките на колата понеже е с по-голям обем от Helix-а и си мисля че с един хубаво говорител би се получило нещо добро. Пък и гледам нещо да изработя с подръчните материали които имам. Главно това е причината за такава самоделка е финансова.

преди 4 часа, Димитър 59 написа:

Kaто гледам изработката на касата,ми се отщява да отговоря...

За бас,колко по-голям говорител по-добре.Позиционираш го,където може да се постави на тази кутия,все ще думка бас.

Рефлекторът,може да е на лицето на което е говорителя или в срещуположната страна.Монтира се около 70%  навътре, към отсрещната страна. .Тръба Ф50 за бас рефлектор,ще е достатъчно за 8 инчов говорител,но за 10 инча е малък диаметъра.

Да грозно е наистина, втората кутия която правя е това реално... но поне ще я тапицирам след това, иначе от вътре няма празно пространсто. Като за работа само с един флекс и винтоверт съм горе долу доволен. Жената вика че прилича на обувка на великан..  :D

Колега благодаря за мнението и помощта, наистина. А можеш ли да ми препоръчаш говорител 8 инча които би бил подходящ? За сега съм се спрял на тези ->

https://aval-bg.com/product/3950-subufer-dd-audio-rl108

https://aval-bg.com/product/3046-subufer-ground-zero-gziw-200x

https://aval-bg.com/product/4064-subufer-match-pp-8w-q

https://soundstore.bg/subuferi/327-subufer-dd-audio-rl108.html

Смятам да го сложа на В1 страната и срещу него на В2 рефлектора както ме посъветва.

И пак да кажа, благодаря за мнението на теб и @FusE :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, FusE написа:

Мисля, че се пише за между седалки на кола?

И аз така мислех, докато не видях снимката! :)

Сега остава да видим това някаква Волга ли е? Не съм гледал какво има между моите седалки, но най-много кутийка Пепси да се събере...

Julian Burkovski, моят съвет е да отложиш проекта за едни по-добри времена!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Julian Burkovski написа:

Да колега, наистина е със материали от едно легло, но и преди направих един бокс 60литра пак с такива материали и резултата беше много добър, но ми трябва нещо по-компактно за да свободен багажника на колата.

Ще се монтира между седалките на колата понеже е с по-голям обем от Helix-а и си мисля че с един хубаво говорител би се получило нещо добро. Пък и гледам нещо да изработя с подръчните материали които имам. Главно това е причината за такава самоделка е финансова.

И пак да кажа, благодаря за мнението на теб и @FusE :)

Разбрах, най евтино е да минеш от вътре кутията по всички ъгли и сглобки със силикон, по добре е с лепило като например монтажни лепила на момемнт, но са по скъпи от силикона. Басрефлекса трудно ще се изчисли, но ако го направиш срещу монтажа на говорителя няма да сбъркаш.Разбира се по такъв начин че да не бъде запушен от седлаката след монтаж. Ако има друго питай. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, FusE написа:

Разбрах, най евтино е да минеш от вътре кутията по всички ъгли и сглобки със силикон, по добре е с лепило като например монтажни лепила на момемнт, но са по скъпи от силикона. Басрефлекса трудно ще се изчисли, но ако го направиш срещу монтажа на говорителя няма да сбъркаш.Разбира се по такъв начин че да не бъде запушен от седлаката след монтаж. Ако има друго питай. 

До тук така съм го и направил отвътре е със лепило на момент за дърво и няма фуги никъде.

А тапицерията пак с това лепило мога ли да я залепя? И вата да слагам ли, или е твърде малък обема за вата?

@FusE  можеш ли да ми помогнеш и с изобра на говорителн от горе-посочените?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Julian Burkovski написа:

От тези,според характеристиките,нито един не ми допада,за хубав бас.Аз, от този сайт,бих избрал само този модел: Hertz ES 200.5

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Julian Burkovski написа:

А тапицерията пак с това лепило мога ли да я залепя? И вата да слагам ли, или е твърде малък обема за вата?

@FusE  можеш ли да ми помогнеш и с изобра на говорителн от горе-посочените?

Може да се залепи вата по стените, тънка вата. 

От всички избрани Ground Zero е с резонансна честота 38Hz не лош избор е. 

https://aval-bg.com/product/3046-subufer-ground-zero-gziw-200x

току-що, Димитър 59 написа:

От тези,според характеристиките,нито един не ми допада,за хубав бас.Аз, от този сайт,бих избрал само този модел: Hertz ES 200.5

Резонанснат честота му е 40Hz, но не е лош избор също. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, FusE написа:

От всички избрани Ground Zero е с резонансна честота 38Hz не лош избор е.

Да,този също става.Защо обаче даваш приоритет за сравнение,спрямо резонансната честота?Обикновенно по важно е диапазона на възпроизвежданите честоти,чувствителност,мощност...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо ли всеки купил си първата 20 годишна кочина почва първо с пръднята (някакво псевдо озвуаване)? Далеч по-важно е да си оправиш спирачките, да обуеш нови гуми и да обслужиш двигателя.

И да се концентрираш върху пътната обстановка и работата на двигателя.  Като минат поне 2 - 3 години и понатрупаш опит ще се усетиш как се кара на някакво постоянно думкане, не ти знам музикалните предпочитания. Но бих заложил на 99% на черники или чалга.

По въпросите за озвучаването съм писал доста, вкл. руски линкове, няма да се повтарям и в тази поредна тема. Ползвай търсачката.

Всички ще те отсвирят. Неясни китайски говорители без параметри в кутия от отпадъчен талаш. Каквото е трябвало производителят на автомобила го е сложил фабрично. И винаги е дрънчаща тенекия, там се преследват други цели като безопасност и звукът е на последно място.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, Димитър 59 написа:

Този до колкото четох описанието трябва да бъде монтиран в затворен обем? Ground Zero-to няма л ида  е по-добре ако е монтиран отвън + бас рефлектора срещу него?
Ако имаш и други предложения от други сайтове, с удоволствие ще разгледам. Просто това са тези които знам :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Julian Burkovski написа:

Този до колкото четох описанието трябва да бъде монтиран в затворен обем? Ground Zero-to няма л ида  е по-добре ако е монтиран отвън + бас рефлектора срещу него?

Говорител,който става за монтиране в затворен обем,просто има малко по-здрава мембрана,за да издържа повече на налягането.Кой ще е по-добър,от тези двата,не може да се каже,според рекламните им характеристики.Може дори разлика да нямат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, Димитър 59 написа:

Защо обаче даваш приоритет за сравнение,спрямо резонансната честота?

Защото се сравняват близки по спецификация говорители. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, FusE написа:

Защото се сравняват близки по спецификация говорители. 

Странно е,че според теб,резонансната(вредна, паразитна) честота, е по важна от честотния диапазон говорителя!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Димитър 59 написа:

И според теб,резонансната(вредна, паразитна) честота, е по важна от честотния диапазон говорителя!

Да, колкото е по ниска толква по добре. Честотния диапазон е при всички еднакъв, не коментираме различни нискочестотни говорители, а субуферни. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, FusE написа:

Честотния диапазон е при всички еднакъв,... 

Това от къде го измисли?Всеки бас говорител,си има различна долна граница.Колко по-ниска е тя,по добър бас ще има.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Димитър 59 написа:

Това от къде го измисли?Всеки бас говорител,си има различна долна граница.Колко по-ниска е тя,по добър бас ще има.

Така е, но коментираме от линковете близки или еднакви по честотна лента говрители. Всички са субуфер говорители, а това дава индикация за което писах по горе. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 часа, JKirilov написа:

И аз така мислех, докато не видях снимката! :)

Сега остава да видим това някаква Волга ли е? Не съм гледал какво има между моите седалки, но най-много кутийка Пепси да се събере...

Julian Burkovski, моят съвет е да отложиш проекта за едни по-добри времена!

Баща ми някога имаше Волга. Между предните седалки не можеш да събереш нищо, защото предните седалки са... просто един диван. :)

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Насочи се към DD Аудио-то. И 8 инчов е перфектен в затворен обем. 10 инчов говорител в затворен обем в 15 литра бокс е все едно 180 килограмов човек в еко тоалетна. И подобни неща се правят от стъкломат за да придобие форма на джоба в багажника. Това GZ дето са ти го показали по-горе изобщо не го гледай. В затворен обем не свири тва.

П.С. Даже ако си намериш DD Audio 6.5 Инча още по-добре. И да ти кажа, че ако номиналната му мощност е 100 вата с усилвател 200 вата RMS ще свири без проблем ако няма клипиг. Издържат бая на бой.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване