Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за машинното гласуване

Препоръчан отговор

преди 27 минути, ivan_pop написа:

Комуниста проф. Константинов казва, че в Европа такова животно нема!Ако е прав, то к'о пра'им?

https://www.standartnews.com/balgariya-politika/m-konstantinov-v-evropa-nyama-mashinno-glasuvane-396569.html

Цитат

Според проверка на Еuelectionsbulgaria.com, основаваща се на данни от Международния институт за демокрация и електорална подкрепа (IDEA – International Institute for Democracy and Electoral Assistance), твърденията на Константинов не са верни. IDEA е междуправителствена организация, специализирана в изучаването на електоралните системи по света и подпомагаща държавите в това отношение. В проверката са включени всички държави - членки на ЕС, плюс по-големите членки на Европейската икономическа зона – Швейцария, Исландия и Норвегия.

Три европейски страни използват различни вариации на машинното гласуване. В Белгия има електронно гласуване за всички видове избори и референдуми. Използват се електронни принтери, които не са свързани с интернет. Подобна технология е била прилагана и в България в някои секции.

https://m.dnevnik.bg/evropa/2019/04/02/3413486_mashinnoto_glasuvane_-_kude_v_evropa_se_izpolzva/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 71
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Добре, но защо му е някой да го прави след като няма да има възможност за манипулация на вота, това в целта при избори, а не някой да гледа как минава гласуването? Макар, че както вече писах това няма

Аз съм бил в СИК в секция с машинно гласуване. Те ги докараха предния ден в пломбиран куфар. Дадоха ни и 4 карти , по една за председателя и секретаря и две за гласоподавателите, и една флашка за афт.

Аз си ми е кеф на бюлетината да пиша, че гласувам за Христо Стоичков, ако нема такава опция в машините, ще ги пропусна.

Създавате впечатление, че от Пабло Монтоя и Бушоня зависи да има, или да няма... ;)

Аз съм против. Парите са необходими за други неща!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, JKirilov написа:

Създавате впечатление, че от Пабло Монтоя и Бушоня зависи да има, или да няма... ;)

Не. Просто коментираме.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, JKirilov написа:

ЦИК още не знае колко ще ни струва машинното гласуване. Ако имаш някакви данни за цифра я назови. Сподели и за какви други по важни неща могат да бъдат пренасочени тези пари?

https://mobile.frognews.bg/article/201662/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, FusE написа:

Ще го има и интегралните бюлетини, само машинно гласуване е дискриминиация спрямо някой хора, например по възрастните не всички биха се справили, а това автоматично означава, че ще бъдат лишени от вот. 

не ги мисли за толкова неграмотни че няма да се оправят с машиното гласуване виж че всеки втори от по възрастните е с смартфон 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, FusE написа:

Това няма как да се случи ако бе възможно щеше да се случва и с банкоматите. 

Ето един нагледен пример с TempestSDR

https://www.youtube.com/watch?time_continue=131&v=mBJ6uQZsF9c&feature=emb_title

Видеото е едно на ръка. Къде остава тайната на вота? Никой няма право да знае кой как е гласувал. Било то админ, собственик на фирма, член на ЦИК. Въпросната техника, не че нещо, ама.. Ще трябват поне 10 години и хиляди опитни програмисти, които да анализират всеки един ред код от фурмуер, софтуер и т.н. Фатална грешка е да се остави целият вот в ръцете на частна компании/я. Само фирми да имат достъп до код, кое как става, и да дават "гаранции". Маниполирането ще премине от ръцете на прости поитици в ръцете на опитни бизнесмени и програмисти, което не е по-малкото зло. Вотът трябва да бъде анонимен без компромиси.

Ето едно интересно видео. Малко старо, но дори още по-актуално от тогава. Електронни избори и после кой е по-силен - американци, руснаци, китайци. Д**е да ни е яко с "сигурната" технология.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Nuria написа:

Ето един нагледен пример с TempestSDR

https://www.youtube.com/watch?time_continue=131&v=mBJ6uQZsF9c&feature=emb_title

Как ще се приложи този софтуер при машините за гласуване? Излишно се влиза във филм. 

преди 14 минути, Nuria написа:

Къде остава тайната на вота? Никой няма право да знае кой как е гласувал. 

Цитат

Машината за гласуване с директно електронно записване, каквато е предвидена в нашия закон, на практика вади на екран електронно изображение на бюлетината във вида, в който е на хартия. Вотът се отразява директно върху електронното копие, а след гласуването машината издава разписка, където обаче вотът е кодиран (за защита на тайната на гласуването), така че избирателят не може да се увери, че изборът му е правилно отразен.

Цитат

При системата за оптично сканиране в устройството се пъха оригинална бюлетина, снабдена с баркод и попълнена със специален маркер, подаден от комисията. Машината съхранява бюлетината като урна, а накрая извежда резултата в една конзола, която се обработва централизирно. Предимството на тази машина е, че тя не може да се хаква, защото бюлетините са вътре, а същевременно няма как да й се промени софтуера, защото няма да разпознае бюлетините.

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2019/04/25/3425173_opasno_li_e_mashinnoto_glasuvane/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, JKirilov написа:

Ако парите са единствената причина да си против, мога да те уверя,че тях така или иначе ще ги усвоят. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, FusE написа:

Как ще се приложи този софтуер при машините за гласуване? Излишно се влиза във филм.

Не е само софтуер, а и хардуер. Приложението е елементарно. Устройство с антена и един лаптоп, седиш си в колата. И гледаш "на живо" какво става на монитора в избирателната кабинка без изобщо да си докосвал хардуера за гласуването. Просто мониторът излъчва радиосигнали, които биват улавяни от дистанция (чрез антената)  и съответно визуализирани обратно на друг монитор (чрез софтуера).  И ако пък на монитора се изпсва и имена и т.н. на гласоподавателите.. Сигурен хардуер и софтуер все още няма на този свят, а и да се появи някога, едва ли ще е по изборните секции в България.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Nuria написа:

Устройство с антена и един лаптоп, седиш си в колата. И гледаш "на живо" какво става на монитора в избирателната кабинка без изобщо да си докосвал хардуера за гласуването. Просто мониторът излъчва радиосигнали, които биват улавяни от дистанция (чрез антената)  и съответно визуализирани обратно на друг монитор (чрез софтуера).  И ако пък на монитора се изпсва и имена и т.н. на гласоподавателите.. Сигурен хардуер и софтуер все още няма на този свят, а и да се появи някога, едва ли ще е по изборните секции в България.

Добре, но защо му е някой да го прави след като няма да има възможност за манипулация на вота, това в целта при избори, а не някой да гледа как минава гласуването? Макар, че както вече писах това няма да е възможно, сигурен съм че мерките за това ще бъдат взети, а колкото до видеото ми се струва фейк от начина който обясни в поста си. 

преди 6 минути, J.P. Montoya написа:

Я пак :) 

Остави да разберем повече за тази технология, най малкото ще спестиш от кабелна телевизия като клонираш сигнала от монитора на  комшията :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А и ще бъде лесно за хората с увреждания да им идват на място с нещо като таблети

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

А и ще бъде лесно за хората с увреждания да им идват на място с нещо като таблети

Всущност, това е голям проблем! Но не се решава с машинно, а с дистанционно гласуване...но става доста скъпо...за съжаление. 

ПС: Ти как гласуваш...при твоя "проблем" ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, J.P. Montoya написа:

Всущност, това е голям проблем! Но не се решава с машинно, а с дистанционно гласуване...но става доста скъпо...за съжаление. 

Това са опциите 

Цитат

В случай, че имате затруднение да се придвижите до секцията в избирателния район, трябва да изпратите заявка до общината за осигуряване на транспорт или друга помощ в изборния ден.

В случай, че сте с увредено зрение или затруднения в придвижването и не можете да гласувате самостоятелно, можете да направите това с придружител в секция в същия избирателен район, която е достъпна. За целта трябва да представите личен документ и да попълните декларация на място, че не сте гласували и няма да гласувате другаде.

Можете да гласувате и в дома си с подвижна избирателна кутия. Предварително трябва да направите това в писмена форма, подписано собственоръчно и изпратено по пощата или чрез упълномощен представител. Може да подадете и електронно заявление на интернет страницата на общината по постоянен адрес или на настоящия адрес, 

https://nova.bg/news/view/2019/09/30/264142/възможности-за-гласуване-на-хората-с-увреждания-на-местни-избори-2019

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, J.P. Montoya написа:

Ми аз не гласувам ама ако искам мога да заява подвижна урна или да ида в секция с рампи

преди 3 минути, FusE написа:

Ама секцията трябва да има рампа ако няма отиваш в друга с рампа като си носиш бележка от района

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, J.P. Montoya написа:

защо да е скъпо гласуване по пощата  с какво ще оскапи вота виж електроното гласуване да но там има много рискове

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ninov написа:

защо да е скъпо гласуване по пощата  с какво ще оскапи вота виж електроното гласуване да но там има много рискове

Всъщност си много прав, в Австрия имат такова гласуване, в Германия мисля също имат. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, FusE написа:

Всъщност си много прав, в Австрия имат такова гласуване, в Германия мисля също имат. 

Май и в Полша

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Nuria написа:

Просто мониторът излъчва радиосигнали, които биват улавяни от дистанция (чрез антената)  и съответно визуализирани обратно на друг монитор (чрез софтуера)

Аве, баце...заеби, че няма такъв филм, ама и тая антена, какъв gain трябва да има? Сещаш ли се за размерите и формата?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, J.P. Montoya написа:

Аве, баце...заеби, че няма такъв филм, ама и тая антена, какъв gain трябва да има? Сещаш ли се за размерите и формата?

Кат тия дет ги сади белгийската мида в градината

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, insec написа:

Аз си ми е кеф на бюлетината да пиша, че гласувам за Христо Стоичков, ако нема такава опция в машините, ще ги пропусна.

И аз  нямам нищо против билетите, ама на машинмите няма да чакам...на опашка нв чакам. Плащам си глобата и си гледам кефа

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, petie1 написа:

Кат тия дет ги сади белгийската мида в градината

не сте прави може да се прави запис на монитора при един банкомат видях как седеше един ром в една кола и записваше с лаптоп всеки който тегли пари от банкомата предполагам че беше сложил камера на банкомата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ninov написа:

не сте прави може да се прави запис на монитора при един банкомат видях как седеше един ром в една кола и записваше с лаптоп всеки който тегли пари от банкомата предполагам че беше сложил камера на банкомата

Е с камера и баба знае... Номера е без камера само от монитора

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, FusE написа:

Не е само гласуване „по пощата“ - във Великобритания има и ... 

Цитат

Voting by proxy
If you’re unable to vote in person you can ask someone to vote on your behalf. This is called a proxy vote.You can only apply for a proxy vote under certain circumstances, including:

• being away on polling day
  • having a medical issue or disability
  • not being able to vote in person because of work or military service

Гласуване чрез пълномощник
Ако не можете да гласувате лично, можете да помолите някой да гласува от ваше име. Това се нарича гласуване чрез пълномощник. Можете да кандидатствате за гласуване чрез пълномощник само при определени обстоятелства, включително:

• да бъдете далеч в деня на гласуване
  • имате медицински проблем или увреждане
  • не може да гласувате лично, поради работа или военна служба
преди 11 минути, ninov написа:

Да - на банкоматите има камери, но снимат лицето на клиента, не клавиатурата, дисплея и пр.
Въпросния „ром“ няма как да сложи друга камера, щото първата ще го фиксира. И ще му обърнат внимание.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване