Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за машинното гласуване

Препоръчан отговор

преди 16 минути, petie1 написа:

Е с камера и баба знае... Номера е без камера само от монитора

и това може някой да го измислил въпреки че не знам по друг начин да става как измислиха антените за интернета може и там да са му измислили цаката

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 71
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Добре, но защо му е някой да го прави след като няма да има възможност за манипулация на вота, това в целта при избори, а не някой да гледа как минава гласуването? Макар, че както вече писах това няма

Аз съм бил в СИК в секция с машинно гласуване. Те ги докараха предния ден в пломбиран куфар. Дадоха ни и 4 карти , по една за председателя и секретаря и две за гласоподавателите, и една флашка за афт.

Аз си ми е кеф на бюлетината да пиша, че гласувам за Христо Стоичков, ако нема такава опция в машините, ще ги пропусна.

Мартин Димитров за машинното гласуване: ЦИК изпълнява тази част от закона, която и харесва 

https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/martin-dimitrov-za-mashinnoto-glasuvane-cik-izpalnjava-tazi-chast-ot-zakona-kojato-haresva.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, FusE написа:

Мартин Димитров за машинното гласуване: ЦИК изпълнява тази част от закона, която и харесва 

Здрасти! Не само ЦИК - всички институции ... „изпълняваг (само) тази част от закона, която им харесва“!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На изборите за Европейски парламент имаше машини в определени секции. 

Някой запознат ли е как се подготвя машината за гласуване сутринта и как се приключва вечерта?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Машинното гласуване: В Европа такова нещо няма

Цитат

„Кой ще сертифицира купуването на машините за гласуване, тяхната поддръжка, сертифициране и одитиране, не е достатъчно добре уточнено в закона”, коментира пред NOVA проф. Михаил Константинов, председател на „Информационно обслужване”.  

Той изарази надежда, че депутатите ще разрешат тези проблеми през септември.

„Опасенията на г-жа Стоева са съвсем основателни. Много съжалявам за тази оставка, защото съдия Стефка Стоева е един перфектен професионалист, който блестящо се справяше със своята работа”, заяви Константинов за оставката на председателя на Централната избирателна комисия, подадена вчера. „Определено нейната оставка ще бъде загуба за изборния процес в България”.

Цената на една машина в момента е между 2000 долара и 3200 евро, обясни Константинов. Той посочи, че сроковете за доставка са поне 4 месеца, като цените се покачват, колкото по-малък е срокът.

„Това са сроковете, с които депутатите и изборната администрация ще трябва да се съобразяват”, каза Константинов.

„По принцип задачата за машинно гласуване е решима, но сроковете са много стегнати и ако искаме да го направим, трябва да действаме максимално бързо”.

„Нека да имаме в предвид, че в Европа такова нещо няма”, подчерта Константинов.

„Машините са универсални и се настройват за вида избори. Според мен лично трябва да има и опция за хартиено гласуване, тъй като хора, които не са работили с такива устройства не знам дали ще могат да се справят”.

„Миналата година на европейските избори имаше 3000 машини. 9 500 секции са с над 300 избиратели. Би трябвало да има поне по 2 машини в секция, защото с една машина могат да гласуват по 200 души на ден. Така че 20 хил. машини ще стигнат”, смята Константинов.

https://www.vesti.bg/bulgaria/mashinnoto-glasuvane-v-evropa-takova-neshto-niama-6114121

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Машинно гласуване има там, където хората са неграмотни - просто защото те не могат да попълнят документ. Това каза по БНТ експертът проф. Михаил Константинов. Той даде пример с Индия, където на екрана на машината има картинки и портрети на кандидатите, тъй като там половината население е неграмотно, затова се гласува така.

В Европа такова нещо като машинно гласуване няма. Категорично смятам, че трябва опцията за хартиено гласуване да се запази. Представете си, ако човек, който не е пипал компютър през живота си, влезе да гласува машинно, а машината все пак е вид компютър, какво прави той, най-малкото ще отнеме време, коментира проф. Константинов.

Само в Естония гласуват по интернет, така че и това не е много разпространено. Няма система, която да не може да бъде хакната и заради това повечето държави го избягват, обясни проф. Константинов. Според него обаче, дистанционно гласуване ще има, светът върви натам, въпросът е, че не може да стане веднага.

Чувалите нямат нищо общо с гласуването, броенето става в секциите, така че когато видите някой с чувал - той носи боклук, допълни проф. Константинов.

По неговото мнение, в исканията на протестиращите има противоречие - от една страна, те искат машинно гласуване, а от друга - веднага избори. За два месеца обаче няма как да се осигури тази логистика, обясни експертът.

https://dnes.dir.bg/politika/prof-konstantinov-mashinno-glasuvane-ima-tam-kadeto-horata-sa-negramotni

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, FusE написа:

Машинно гласуване има там, където хората са неграмотни - просто защото те не могат да попълнят документ. Това каза по БНТ експертът проф. Михаил Константинов.

Аха, в миналото когато грамотните са били един на десет, хората са гласували само машинно. Дали ще натиснеш едно бутонче или ще отбележиш с хикс в едно квадратче, няма никаква разлика. Нужната степен на грамотност е една и съща.

преди 21 минути, FusE написа:

В Европа такова нещо като машинно гласуване няма. Категорично смятам, че трябва опцията за хартиено гласуване да се запази. Представете си, ако човек, който не е пипал компютър през живота си, влезе да гласува машинно, а машината все пак е вид компютър, какво прави той, най-малкото ще отнеме време, коментира проф. Константинов.

Ако се запази опцията за хартиено гласуване, това обезсмисля мотива да се въведе машинно гласуване за да се намалят възможностите за измама. Това за човекът, който не е пипал компютър противоречи на написаното за Индия. Какво значение има дали имаш компютърна грамотност, ако става въпрос за натискането на един бутон? А времето за преброяване на бюлетините е далеч по-голямо отколкото за компютърната обработка на информацията. Той "експерт" съвсем се опитва да прави хората на глупаци. Очевидно е, че изпълнява поръчка и целта на изказването определено е корстна. Интересно, че когато напишеш "машинно гласуване в Европа" в нета излизат само резултати от изказвания на въпросния "експерт". Самият факт, че не излизат никакви други резултати показва, че има информационно затъмнение. Тук има един сайт и той се открива при търсене на "електронно гласуване": http://www.moreto.net/novini.php?n=304481

Вижда се, че машинно гласуване има поне в Норвегия и Швейцария, където хората едва ли са неграмотни. Да се твърди, че го няма никъде в Европа е лъжа. Да оставим настрана, че машинно гласуване има в САЩ и Канада, а Индия всъщност не е чак толкова изостанала страна. Напротив, разполага с изключително много и то сред най-квалифицираните специалисти в много области. Да имат и неграмотност, но очевидно са намерили добро решение на тази разлика в грамотността на населението. А такава разлика има и в България. Да твърдим, че у нас няма изключително много неграмотни е смешно. Какво всъщност се опитва да направи "експертът". Да подразни националното ни самочуствие, че сме голямата работа и много умни и да се впишем в категория в която не сме. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен дали ще има машинно гласуване не е от значение, просто едни ще спечелят пари от обществената поръчка и поддръжка след това. Ще има ли ефект на справяне с купуване на гласове - едва ли. Не казвам, че е лошо да има машинно гласуване, но не трябва да се прави прибързано без ясна сметка. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спокойно - Божков си идва.
Поради липса на „Национална лотария - за гласуването ще се използват същите „билетчета за търкане“!
Изтъркваш и ... виждаш, за кого гласуваш!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.08.2020 г. в 19:28, TS-T написа:

На изборите за Европейски парламент имаше машини в определени секции. 

Някой запознат ли е как се подготвя машината за гласуване сутринта и как се приключва вечерта?

Аз съм бил в СИК в секция с машинно гласуване. Те ги докараха предния ден в пломбиран куфар. Дадоха ни и 4 карти , по една за председателя и секретаря и две за гласоподавателите, и една флашка за афт.запис .

Сутринта СИК в пълен състав отваря и включва машината и председателя с неговата я стартира и започва изборния ден, ако има желаещ да гласува машинно член на СИК му дава една карта и той гласува и връща картата, следващия желаещ му се дава другата карта като с една карта не се гласува два пъти подред тоест се сменят задължително и т.н. Накрая председателя с неговата карта вади хартиен отчет изключва машината и този който я е доставил я приема по опис заедно с картите за флашката съм забравил дали на този с машината или в ПИК.

p.s секретарската е резервна ако стане нещо с председателя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо четене: Ще се гласува с машини и хартиена бюлетина на изборите

Цитат

При пандемия изборният ден ще е 48 часа

Близо два часа дебат на депутатите в парламента по промените в Изборния кодекс, за които има внесени два законопроекта - на ГЕРБ и на ДПС. С 98 гласа "за" - тези на ГЕРБ и Обединени патриоти, 72 "против" и без въздържали се законопроектът на ГЕРБ бе приет от парламента на първо четене.

Така на изборите се въвежда машинно гласуване, но с право на избор и хартиена бюлетина, машини ще има всички секции в страната, с изключение на избирателните секции с по-малко от 300 избиратели.

Изборният ден пък се предлага да е 48 часа заради пандемията от коронавирус.

Депутатите с 23 гласа "за", 130 - "против", и 19 "въздържал се" отхвърлиха предложенията на ДПС, засягащи най-вече агитацията на чужд език в предизборна кампания с превод на официалния български език, и с уседналостта.

Двама народни представители от ГЕРБ подкрепиха законопроекта на Движението, от БСП трима се въздържаха. Един независим народен представител беше "за" и един се въздържа.

Законопроектът на ДПС предвижда да се възстановят правилата за образуване на избирателни секции извън страната, действали през 2014 г. и 2015 г., което ще допринесе за нарастване на избирателната активност сред българските общности в Западна Европа и Северна Америка. Със законопроекта се създава възможност предизборната кампания да се води и на друг език, но след осигуряване на превод на български език.

https://m.dir.bg/dnes/politika/parvo-chetene-shte-se-glasuva-s-mashini-i-hartiena-byuletina-na-izborite

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нинова :Единствената ни цел в НС е гарантиране на машинното гласуване

Цитат

Единствената ни цел тук е да гарантираме машинното гласуване и ще се регистрираме само тогава, когато се приемат тези текстове. Няма да осигуряваме мнозинство за престъпните закони, които се приемат. Не можем да легитимираме това мнозинство. Това каза пред журналисти председателят на ПГ "БСП за България" Корнелия Нинова. Нинова направи коментара на излизане от сградата на Народното събрание във връзка с отказа на опозицията да се регистрира за днешното пленарно заседание.

https://dnes.dir.bg/politika/ninova-edinstvenata-ni-tsel-v-ns-e-garantirane-na-mashinnoto-glasuvane

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ще се случи, даже бих казал, че се разработва система за гласуване с електронен подпис и прочие. 

Въпрос на време е България да последва примера на Естония!!! Феномен е, но е факт!!!

В бъдеще дори ще има и електронно правителство и други неща .... 

По-лесно ще стават референдумите и т.н. ще се чува гласа на повечето хора от обществото.

Това, че някои хора предлагат вид устройства (по моему морално остарели) си е вид ... да си приберат вид неадекватна инвестиция в старо оборудване!!!

В ерата, когато аз посредством това (ПС-ту ми и клавиатура) пазарувам от цял свят ме принуждават да отивам и като добитък да натискам вид тяхна машина.

Аз, примерно съм гнуслив ... ами сега ... и сега с това ко-19 ... ОК, старх ме е и какво?! Не може ли да се страхувам от зараза?! 

Има ред нередности в тези устройства, но те не са от иновативното което някъде е приложено и се ползва без човек директно да контактува с вид избрана техника, която не е съобразена с вид хигиена, а от там и риск за ... по-опасни неща свързани с хора които не са добронамерени, защото всеки вирус има карантина, т.е. време закъснение за да разбереш, че си заразен ... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Да, ще се случи, даже бих казал, че се разработва система за гласуване с електронен подпис и прочие. 

Въпрос на време е България да последва примера на Естония!!! Феномен е, но е факт!!!

В бъдеще дори ще има и електронно правителство и други неща .... 

По-лесно ще стават референдумите и т.н. ще се чува гласа на повечето хора от обществото.

Това, че някои хора предлагат вид устройства (по моему морално остарели) си е вид ... да си приберат вид неадекватна инвестиция в старо оборудване!!!

В ерата, когато аз посредством това (ПС-ту ми и клавиатура) пазарувам от цял свят ме принуждават да отивам и като добитък да натискам вид тяхна машина.

Аз, примерно съм гнуслив ... ами сега ... и сега с това ко-19 ... ОК, старх ме е и какво?! Не може ли да се страхувам от зараза?! 

Има ред нередности в тези устройства, но те не са от иновативното което някъде е приложено и се ползва без човек директно да контактува с вид избрана техника, която не е съобразена с вид хигиена, а от там и риск за ... по-опасни неща свързани с хора които не са добронамерени, защото всеки вирус има карантина, т.е. време закъснение за да разбереш, че си заразен ... 

дано си прав но съм скептичен защото при електроното гласуване не може да има подправяне на протколи а при електроното правителство ще изчезне до голяма степен корупцията

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ninov написа:

дано си прав но съм скептичен защото при електроното гласуване не може да има подправяне на протколи а при електроното правителство ще изчезне до голяма степен корупцията

Още преди много време - при деноминацията - имаше идея, пари кеш почти да няма. Само банкови сметки и дебитни карти.

Да, ама ... „куфарчетата“ казаха „Не“!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ninov написа:

Говоря за морално остаряла техника ... 

Не си наясно с технологиите и проявяваш вид скептичен мироглед?! 

ОК ... има вариант и за не машинен, а там пък проявяваш съмнения ... 

И в какво вярваш тогава?!

п.п. След като не вярваш в себе си, то довери се на твоите родители!!

Нямаш?! Няма проблем, но само не ми казвай, че нямаш близки и хора в които вярваш. Значи ... не си пригоден за тоя свят!!!

Следователно твоето мнение е без значение!!! Или се смиряваш или примиряваш!!!

Порасни!!! Вземи решение за себе си!!! Не се колебай ... времето лети ... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

Говоря за морално остаряла техника ... 

Не си наясно с технологиите и проявяваш вид скептичен мироглед?! 

ОК ... има вариант и за не машинен, а там пък проявяваш съмнения ... 

И в какво вярваш тогава?!

п.п. След като не вярваш в себе си, то довери се на твоите родители!!

Нямаш?! Няма проблем, но само не ми казвай, че нямаш близки и хора в които вярваш. Значи ... не си пригоден за тоя свят!!!

Следователно твоето мнение е без значение!!! Или се смиряваш или примиряваш!!!

Порасни!!! Вземи решение за себе си!!! Не се колебай ... времето лети ... 

пак не си разбрал имам в предвид че ония в парламента няма да го допуснат защото не е изгодно за тях

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, jhoro написа:

Още преди много време - при деноминацията - имаше идея, пари кеш почти да няма. Само банкови сметки и дебитни карти.

Да, ама ... „куфарчетата“ казаха „Не“!

Така е ... в който е парата той поръчва музиката ... 

Е ... сега сме тръгбали към Европа ... а тя не чува Естония ... :) 

Някои от Европа не са в чували, а са над-нещата ... :) 

Та, така ... ке видим ... :) 

преди 8 минути, ninov написа:

пак не си разбрал имам в предвид че ония в парламента няма да го допуснат защото не е изгодно за тях

Не, ти не ме разбра .... всяко нещо с времето си .... ;) 

п.п. Европа трябва да осъзнае какво е направила Естония ... ;) 

Та, не говоря за България, а къде отиваме ... Трябва да променим Европа, а за целта трябва да сме пълноправни членки и да сме в подкрепа на Естония. ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Машини във всяка секция за редовните избори. Такава заявка направи председателят на Народното събрание Цвета Караянчева в Кърджали, където заедно с премиера Бойко Борисов присъстваха на тържественото освещаване на манастирски комплекс "Св. Йоан Предтеча".

https://dnes.dir.bg/politika/tsveta-karayancheva-obyavi-che-ne-se-strahuva-ot-dela-zaradi-obvineniyata-kam-trioto

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, FusE написа:

да това е поредното популиско изказване а защо не гласуват за закупуването на машините после ще кажат няма време за осигуряване на машините за изборите

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване