Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вентилатора на процесора продължава да върти след като е изключено PC

Препоръчан отговор

Здравейте, става дума за конфигурацията от подписа ми. Та снощи ресетнах биос като извадих батерията за около 15 минути, преди да си легна си изключих компютъра и сутринта видях че охладителя на процесора се въртиconf.gif а компютъра си беше изключен както казах снощи напълно нормално.

На какво се дължи това и как се оправя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

Предполагам операционната система е WIndows 10.

Първо пробвайте това : How to Turn On or Off Fast Startup in Windows 10

Ако не се оправи след изключването му, аз лично бих влязъл в BIOS, който във вашата система най-вероятно е UEFI - и бих спрял всякакви опции за хибернация, поддържане на съспенд стейт и готовност за будене от таймери, аларми и прочие.

Всичко е с цел да накарате машината при изключване, да се изключва изцяло, без да се опитва да поддържа разни "stand by" стейтове.

П.П. Тук има подобен проблем и се говори за ASUS дъно (като вашето) : Fans still running after shutdown | Tom's Hardware Forum

Цитат
it a glitch and a know error with asus..just reflash your bios to the newest one and then reset it using f5.
go into windows and hit shutdown...you have to use the power switch it it reboots. once the power is off turn off the power supply so the mb power drains and use the clear the cmos jumpers. there a large posting on asus rog forume about this issue and the z77 sabertooth mb.

П.П. 2. На няколко места се говори и за същия проблем, причинен от 11та версия на Intel® Management Engine Consumer Driver
Не знам точно каква е корелацията и с какво тази 11та версия на драйвера кара машината да остава в stand by режим, но изглежда че с деинстанирането на v11 и инсталирането на версия 9.5 или 10.0 се оправя (ако е дошън проблемът от този драйвер).

П.П. 3. Също аз бих пробвал да изключа компютъра с тази команда :

%windir%\System32\shutdown.exe -s -f -t 00

И дори със задържане на POWER бутона 5 сек, и дори с използването на 0/1 копчето отзад на кутията.

При използването на командата компютъра ще се изключи след 00 секунди, като принудително ще прекрати всички приложения. Така може да се разбере дали някой сървис при нормално изключване изпраща съспенд стейт.

При задържане на бутона POWER за 5 секунди в зависимост от настройките в BIOS може да подаде Soft Shutdown или нещо друго. Зависи как е конструиране дъното. Затова аз бих тествал.

И при натискане на 0/1 бутона отзад на кутията (който идва от захранването) вече е прекъсване на захранването към цялата система и възобновяване след това. Но е интересно дали машината след това ще се стартира сама - също има такава настройка в BIOS какво да прави при power back и прочие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Потребител1337 написа:

Привет,

Предполагам операционната система е WIndows 10.

Първо пробвайте това : How to Turn On or Off Fast Startup in Windows 10

Ако не се оправи след изключването му, аз лично бих влязъл в BIOS, който във вашата система най-вероятно е UEFI - и бих спрял всякакви опции за хибернация, поддържане на съспенд стейт и готовност за будене от таймери, аларми и прочие.

Всичко е с цел да накарате машината при изключване, да се изключва изцяло, без да се опитва да поддържа разни "stand by" стейтове.

П.П. Тук има подобен проблем и се говори за ASUS дъно (като вашето) : Fans still running after shutdown | Tom's Hardware Forum

П.П. 2. На няколко места се говори и за същия проблем, причинен от 11та версия на Intel® Management Engine Consumer Driver
Не знам точно каква е корелацията и с какво тази 11та версия на драйвера кара машината да остава в stand by режим, но изглежда че с деинстанирането на v11 и инсталирането на версия 9.5 или 10.0 се оправя (ако е дошън проблемът от този драйвер).

П.П. 3. Също аз бих пробвал да изключа компютъра с тази команда :

%windir%\System32\shutdown.exe -s -f -t 00

И дори със задържане на POWER бутона 5 сек, и дори с използването на 0/1 копчето отзад на кутията.

При използването на командата компютъра ще се изключи след 00 секунди, като принудително ще прекрати всички приложения. Така може да се разбере дали някой сървис при нормално изключване изпраща съспенд стейт.

При задържане на бутона POWER за 5 секунди в зависимост от настройките в BIOS може да подаде Soft Shutdown или нещо друго. Зависи как е конструиране дъното. Затова аз бих тествал.

И при натискане на 0/1 бутона отзад на кутията (който идва от захранването) вече е прекъсване на захранването към цялата система и възобновяване след това. Но е интересно дали машината след това ще се стартира сама - също има такава настройка в BIOS какво да прави при power back и прочие.

Операционната система е Windows 7 Ultimate 64.

Никъде не видях в биос Power, Sleep, Wake, Resume. Има само единствено да се сменят профилите на вентилатора на процесора, беше на Auto, направих го на Manual, запаметих промените но няма никакъв ефект.

Лошото е че в биос настройки никъде не виждам опции за включване и изключване на хибернация, поддържане на съспенд стейт и готовност за будене от таймери, аларми и подобни.

Проблема си остава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти! Я първо да уточним базовите понятия!
Казваш

преди 4 часа, grizly написа:

... преди да си легна, си изключих компютъра и сутринта видях ...

Какво означава - „изключена машина“? От „Turn Off“ или от щепсела? Щото - ако е втория вариант - ти си „нов Айнщайн“ или нещо подобно.
Не знаеш ли, че изключено ... „нещо“ - например, телефон - е телефон без батерия?

Явно твоето „изключване“, не изключва изцяло захранващия блок. Хардуерно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, grizly написа:

охладителя на процесора се въртиconf.gif а компютъра си беше изключен

преди 7 минути, jhoro написа:

tenor.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, grizly написа:

Никъде не видях в биос Power, Sleep, Wake, Resume. Има само единствено да се сменят профилите на вентилатора на процесора, беше на Auto, направих го на Manual, запаметих промените но няма никакъв ефект.

Лошото е че в биос настройки никъде не виждам опции за включване и изключване на хибернация, поддържане на съспенд стейт и готовност за будене от таймери, аларми и подобни.

Проблема си остава.

Ако кажете кой точно BIOS (модел, версия) използва това дъно - най-вероятно ще намеря упътванията му онлайн и там ще са описани всички опции.
Понякога са малко забутани тези настройки.

А написаното по-горе от jhoro, го намирам за леко излишно и по-скоро чисто семантично.

И аз казвам "изключих компютъра" когато го спра от Power бутона, нищо че думата изключване идва от едно време хардуерните ключове за on и off, които реално прекъсват връзката с фаза и нула.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, jhoro написа:

Здрасти! Я първо да уточним базовите понятия!
Казваш

Какво означава - „изключена машина“? От „Turn Off“ или от щепсела? Щото - ако е втория вариант - ти си „нов Айнщайн“ или нещо подобно.
Не знаеш ли, че изключено ... „нещо“ - например, телефон - е телефон без батерия?

На нелепи и излишни въпроси не мисля да отговарям!!! Вие вашите машини директно дърпайки щепсела ли ги гасите:angry:Щото аз моите си ги изключвам чрез бутона в ос предвиден за това.. Машината се изключва винаги от бутона в Windows а не от щепсела.

Като няма с какво да помогнете двамата с RudeBoy поне не спамете в темата ми а си намерете други места където да спамите!!!

Къде видя батерия в цялата конфигурация?:no-no:

Захранващия блок се изключва нацяло.

Пробвах с 5 различни захранвания работещи напълно нормално и не китайски еднодневки, всички други дъна ги изключват нормално а това не го изключват.

Що се отнася до коментара на RudeBoy излишно е да го коментирам просто.

преди 16 минути, Потребител1337 написа:

Ако кажете кой точно BIOS (модел, версия) използва това дъно - най-вероятно ще намеря упътванията му онлайн и там ще са описани всички опции.
Понякога са малко забутани тези настройки.

А написаното по-горе от jhoro, го намирам за леко излишно и по-скоро чисто семантично.

И аз казвам "изключих компютъра" когато го спра от Power бутона, нищо че думата изключване идва от едно време хардуерните ключове за on и off, които реално прекъсват връзката с фаза и нула.

Версията на биос е 1205.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Потребител1337 написа:

Семантично или не - много често питащия си мисли, че пита за едно - а всъщност проблема му е друго! Затова се изяснява всичко!

Без да се връщам много във времето - в момента, ако „дръпна щепсела“ - машината е тотално изключена!

преди 48 минути, grizly написа:

Я обясни - как настройките на BIOS зависят от инсталираната ОС?

преди 10 минути, grizly написа:

Като няма с какво да помогнете двамата с RudeBoy поне не спамете в темата ми а си намерете други места където да смамите!!!

То не, че и ние се натискаме, да отговаряме (безплатно) на разни капризни „всезнайковци“, ама ... като сте ни се убили в главите - к'во да ви правим?

Твоята работа - хем пос*ан, хем голям!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, grizly написа:

На нелепи и излишни въпроси не мисля да отговарям!!!

Къде видя батерия в цялата конфигурация?:no-no:

Захранващия блок се изключва нацяло.

Що се отнася до коментара на RudeBoy излишно е да го коментирам просто.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Версията на биос е 1205.

Но кой е BIOS'а, той има име на производител по което мога да го намеря.

И всъщност батерия има в цялата конфигурация, просто е малко по-различна.

Самото дъно има CMOS батерия, която константно поддържа определен заряд и благодарение на нея BIOS може да изпълнява определени инструкции (като включване на машината в определен ден и час, стига да е свързан към захранващ блок).

Какво означава, че захранващия блок се изключва нацяло - вентилатора на процесора няма как да работи без свързан захранващ блок.

Това което аз разбрах до сега е че вентилатора продължава да върти, след като компютъра е бил "изключен" от POWER бутона, но захранващия блок все още е свързан и хардуерно не е бил използван никакъв ON/OFF ключ, било то на самото захранване и прочие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Потребител1337 написа:

Какво означава, че захранващия блок се изключва нацяло - вентилатора на процесора, няма как да работи, без свързан захранващ блок.

Може да е оставил прозореца отворен и ... вентилатора се върти от течението!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, grizly написа:

На нелепи и излишни въпроси не мисля да отговарям!!! Вие вашите машини директно дърпайки щепсела ли ги гасите:angry:Щото аз моите си ги изключвам чрез бутона в ос предвиден за това.. Машината се изключва винаги от бутона в Windows а не от щепсела.

Като няма с какво да помогнете двамата с RudeBoy поне не спамете в темата ми а си намерете други места където да спамите!!!

Много е тъпо един от големите спамери във форума да се оплаква от спам! :angry:  

Темата ти е такава - "Вентилаторът ми работи при изключен компютър, някой ще познае ли защо?" Наистина ли очакваш, че някой може да ти даде смислен отговор? Просто компютърът ти го може това, и толкоз.

И всички си изключваме машините софтуерно, от Windows. Но умните освен това ползваме и разклонител с ключ и защита от токови удари.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази тема нещо много ескалира ..

Както и да е, моите пари са тук :

Цитат

it a glitch and a know error with asus..just reflash your bios to the newest one and then reset it using f5.
go into windows and hit shutdown...you have to use the power switch it it reboots. once the power is off turn off the power supply so the mb power drains and use the clear the cmos jumpers. there a large posting on asus rog forume about this issue and the z77 sabertooth mb.

Т.е. с един рефлаш на BIOS'а ще се оправи това. Тук го има BIOS'а : PRIME H270-PLUS BIOS & FIRMWARE | Motherboards | ASUS Global

Също виждам този Intel ME драйвер за който говорех. Ако grizly е инсталирал Version 11.8.55.3510, нищо чудно да го има този проблем с вентилатора.

Но от толкова спам и аз вече не разбрах какво е положението с тези конкретни неща, така че няма да пиша повече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Потребител1337 написа:

Но кой е BIOS'а, той има име на производител по което мога да го намеря.

И всъщност батерия има в цялата конфигурация, просто е малко по-различна.

Самото дъно има CMOS батерия, която константно поддържа определен заряд и благодарение на нея BIOS може да изпълнява определени инструкции (като включване на машината в определен ден и час, стига да е свързан към захранващ блок).

Какво означава, че захранващия блок се изключва нацяло - вентилатора на процесора няма как да работи без свързан захранващ блок.

Това което аз разбрах до сега е че вентилатора продължава да върти, след като компютъра е бил "изключен" от POWER бутона, но захранващия блок все още е свързан и хардуерно не е бил използван никакъв ON/OFF ключ, било то на самото захранване и прочие.

Това е всичко за биос:

American Megatrends Inc. Version: 1205  Date: 05/11/2018

Да, нали казах че съм занулил настройките на биос чрез изваждане на батерията от мястото и на дъното, до преди зануляването на биос този проблем го нямаше, и след изключване на компютъра от бутона на ОС вентилатора на процесора спираше да се върти а захранването си оставаше включено , след като занулих биос тогава се появи проблема ми. Просто не им обръщай внимание на спамерските коментари на тези двамата, не виждаш ли че вместо да помогнат само злобеят и спамят излишно. Спамер съм бил, такъв съм бил, онакъв съм бил, вентилаторът ми се въртял от течението, аман от глупаци.

преди 43 минути, Потребител1337 написа:

Също виждам този Intel ME драйвер за който говорех. Ако grizly е инсталирал Version 11.8.55.3510, нищо чудно да го има този проблем с вентилатора.

Но от толкова спам и аз вече не разбрах какво е положението с тези конкретни неща, така че няма да пиша повече.

За кой драйвер говориш по-точно, не те разбрах? Сигурен ли си че проблема би се оправил с обновяване на биос?

преди 1 час, jhoro написа:

Може да е оставил прозореца отворен и ... вентилатора се върти от течението!

А може и просто главата ти да е пълна с бръмбари които като се разшават и разтропат вътре и:no-no::(

Вместо да се подиграваш на хорските проблеми не спами.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@grizly 

Въпреки „толкова спам“ (коя ли тема не е оспамена) - нека започнем отначало и по-бавно!

Питаш

преди 6 часа, grizly написа:

...изключих компютъра и сутринта видях че охладителя на процесора се върти ...

Значи:

1. Върти се вентилатора на охладителя, не самия охладител! (второто би било много странно!)
  2. По принцип охлаждането е пасивно и активно. При пасивното - топлината се отделя от самия охладител (радиатор), а при активното - има обдухване с въздух. За целта е нужен вентилатор, а за да работи същия - е нужно напрежение.
  3. Наличието на напрежение към вентилатора означава, че не цялата машина е изключена, а само ОС!
  4. Задействането на активното охлаждане става при достигане на зададена температура. Щом работи - значи температурата на охлажданата част (процесор) е по-висока от зададената.
  5. И стигаме до основния въпрос - Къде се задава граничната стойност за включване на активното охлаждане?

Ти говориш за BIOS (Basic Input/Output System), а изобщо не е сигурно - Твоята машина с BIOS ли е?

Затова - уточни първо каква машина, с какви параметри ползваш и ... да продължим!

Пп. Макар да нямам съответната диплома, имам доста опит по ОВКХТ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, jhoro написа:

@grizly 

Въпреки „толкова спам“ (коя ли тема не е оспамена) - нека започнем отначало и по-бавно!

Питаш

Значи:

1. Върти се вентилатора на охладителя, не самия охладител! (второто би било много странно!)
  2. По принцип охлаждането е пасивно и активно. При пасивното - топлината се отделя от самия охладител (радиатор), а при активното - има обдухване с въздух. За целта е нужен вентилатор, а за да работи същия - е нужно напрежение.
  3. Наличието на напрежение към вентилатора означава, че не цялата машина е изключена, а само ОС!
  4. Задействането на активното охлаждане става при достигане на зададена температура. Щом работи - значи температурата на охлажданата част (процесор) е по-висока от зададената.
  5. И стигаме до основния въпрос - Къде се задава граничната стойност за включване на активното охлаждане?

Ти говориш за BIOS (Basic Input/Output System), а изобщо не е сигурно - Твоята машина с BIOS ли е?

Затова - уточни първо каква машина, с какви параметри ползваш и ... да продължим!

Пп. Макар да нямам съответната диплома, имам доста опит по ОВКХТ.

Хубаво, параметри и характеристики на машината ми са описани в подписа ми, не съм казал че се върти самия охладител а вентилатора му.

Да, изключена е само ОС, казах че захранването не е изключвано изобщо.

Как да го тълкувам това: Твоята машина с BIOS ли е? - не разбирам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, grizly написа:

Това е всичко за биос:

American Megatrends Inc. Version: 1205  Date: 05/11/2018

В BIOS като влезете "ASUS UEFI BIOS Utility - EZ Mode" ли пише ?

На подобно дъно видях този. Те са някакви по-нови и като съдя по датата 05/11/2018, трябва и този да е такъв.
Не съм ги ползва - това реално е UEFI, аз познавам само старите.

На старите се влизаше в "Power Management Setup" и настройките изглеждаха така (в прикачените)

Аз лично задавам всичко на "DIsabled" и не съм имал никакви проблеми.

А относно всичко останало което предложих - в момента излиза на заден план защото изглежда че е просто въпрос на конфигурация (която е била загубена след ресета).

Ако вече не може да се намери тази конфигурация, не съществува като меню и прочие - тогава следва рефлаш на BIOS. Принципно не е чак толкова рисково, но по закона на Мърфи .. знае ли човек.

А предложението с драйвера беше, че при определена група от хора след инсталирането на Intel ME Version 11.8.55.3510 са започнали да го имат този ефект с вентилатора.
Не мога да кажа какво точно прави този драйвер че довежда до такъв дефект, но масово решението било да се мине на по-ниска версия (10 или 9.5).
Ако го имате този драйвер и то 11та версия, просто сложете някоя предходна.

Но в момента приоритета остава над конкретни настройки във вашия BIOS/UEFI или каквото е там. Просто трябва да ги намерите.

Untitled.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, grizly написа:

Как да го тълкувам това: Твоята машина с BIOS ли е? - не разбирам.

Какво е UEFI и с какво се различава от BIOS?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Потребител1337 написа:

В BIOS като влезете "ASUS UEFI BIOS Utility - EZ Mode" ли пише ?

На подобно дъно видях този. Те са някакви по-нови и като съдя по датата 05/11/2018, трябва и този да е такъв.
Не съм ги ползва - това реално е UEFI, аз познавам само старите.

На старите се влизаше в "Power Management Setup" и настройките изглеждаха така (в прикачените)

Аз лично задавам всичко на "DIsabled" и не съм имал никакви проблеми.

А относно всичко останало което предложих - в момента излиза на заден план защото изглежда че е просто въпрос на конфигурация (която е била загубена след ресета).

Ако вече не може да се намери тази конфигурация, не съществува като меню и прочие - тогава следва рефлаш на BIOS. Принципно не е чак толкова рисково, но по закона на Мърфи .. знае ли човек.

А предложението с драйвера беше, че при определена група от хора след инсталирането на Intel ME Version 11.8.55.3510 са започнали да го имат този ефект с вентилатора.
Не мога да кажа какво точно прави този драйвер че довежда до такъв дефект, но масово решението било да се мине на по-ниска версия (10 или 9.5).
Ако го имате този драйвер и то 11та версия, просто сложете някоя предходна.

Но в момента приоритета остава над конкретни настройки във вашия BIOS/UEFI или каквото е там. Просто трябва да ги намерите.

Untitled.png

Това ми е биос:

wFHEtYr.jpg

Как да проверя дали го имам инсталиран драйвера за който говорите?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, grizly написа:

Това ми е биос:

https://imgur.com/wFHEtYr

Как да проверя дали го имам инсталиран драйвера за който говорите?

Я, ма то не било ... БАШ BIOS!?!!
Виж к'во пише - горе, улево (до краварката) - „UEFI BIOS Utility“!

Айде - чети!  BIOS EZ Mode - Introduction

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, jhoro написа:

Я, ма то не било ... БАШ BIOS!?!!
Виж к'во пише - горе, улево (до краварката) - „UEFI BIOS Utility“!

Айде - чети!  BIOS EZ Mode - Introduction

jhoro, кое по-точно да прочета в него? Не виждам там опции които да ми помогнат?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, grizly написа:

jhoro, кое по-точно да прочета в него? Не виждам там опции които да ми помогнат?

To enter the Advanced Mode, click Exit/Advanced Mode and select Advanced Mode, or press <F7>

Т.е. С натискане на F7 се появяват допълнителните настройки. И там е всичко което ви трябва

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Потребител1337 написа:

To enter the Advanced Mode, click Exit/Advanced Mode and select Advanced Mode, or press <F7>

Т.е. С натискане на F7 се появяват допълнителните настройки. И там е всичко което ви трябва

Именно, ама ... е на английски! И страницата, и самия UEFI BIOS!
Пп. Има опция за смяна на езика, ама не знаем - този UEFI BIOS дали поддържа български!

Може и оттук:
„Displays the CPU fan's speed. Click the button to manually tune the fans.“
„Показва скоростта на вентилатора на процесора. Кликнете върху бутона, за да настроите ръчно вентилаторите.“

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, jhoro написа:

Пп. Има опция за смяна на езика, ама не знаем - този UEFI BIOS дали поддържа български!
„Показва скоростта на вентилатора на процесора. Кликнете върху бутона, за да настроите ръчно вентилаторите.“

Този биос не поддържа български.

Като чукна на въпросния бутон мога само единствено да променя скоросста на вентилатора на охладителя на процесора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, grizly написа:

Този биос не поддържа български.

Като чукна на въпросния бутон мога само единствено да променя скоросста на вентилатора на охладителя на процесора.

А когато отвориш Advanced Mode“ - с натискане на F7“?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, jhoro написа:

А когато отвориш Advanced Mode“ - с натискане на F7“?

В Advanced Mode в таб Monitor имам CPU Fan Speed и Q-Fan Configuration.

CPU Fan Speed е на 843 RPM.

Q-Fan Configuration има 3 подменюта:

CPU Q-Fan Control  - PWM Mode е избрано

CPU Fan Speed Low Limit - 200 RPM е избрано

CPU Fan Profile - Standard е избрано

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване