Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с лаптоп lenovo

Препоръчан отговор

Моделът е v310-15ikb. Крашва постоянно и дава сини екрани , всеки път с  различни грешки. Това с win 10 и win 7. Харда е ок, рам тествах около час, няма грешки. Прикачвам дъмп файл.

082720-17721-01.dmp

118549444_1266269023731872_5062409411666977226_n.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

Точно в този дъмп причина за краша е ntkrnlpa.exe който опитва да адресира несъществуващ адрес в паметта (т.е. PAGE FAULT IN NONPAGED AREA)

Ntkrnlpa.exe е от основните компоненти в Windows, който е или повреден (думата на английски е corrupted, не се сещам за по-добра българска) или е заразен (по малко вероятно, но все пак зловреден софтуер може да постигне този ефект).

Моето лично предположение е че всичко се дължи на несъвместим или некачествен драйвер, който сте инсталирали.
Но е възможно и да има софтуерен проблем с някой от фундаменталните компоненти на Windows.
Или както споменах (въпреки че малко вероятно) да имате заразена система, която да причинява това.

Тъй като в днешно време с Windows 10 преинсталирането вече става с 2 клика, къде от флашка, къде директно от диска (направо с отваряне на ISO файла) - аз бих препоръчал това с цел симплистичност.

Използвайте последната MSDN версия от Microsoft, без да я лицензирате и да слагате всякакви активатори. Тя ще работи поне седмица в тест режим.

Windows 10 има и опцията за RESET, но за да я използвате трябва да сте на 100% сигурен, че recovery имиджа, който стои в един от дяловете ви е 100 % читав. Във вашия случай не бих му се доверявал.

Така че ако можете да преинсталирате системата с чист официален имидж и ако и след това продължават тези проблеми - вече ще се разглеждат логове и евентуални хардуерни дефекти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опитвал съм инсталация с изцяло форматиран хард диск.  Същото е положението. Пробвах и инсталиране под uefi на gpt диск без ефект.  Рестартира се още преди да започна инсталиране на драйвери. Рестартира се и в safe mode. Навява ми на хардуерен проблем, като изключвам харда като причина, защото и с друг е така

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, stefarata написа:

Опитвал съм инсталация с изцяло форматиран хард диск.  Същото е положението. Пробвах и инсталиране под uefi на gpt диск без ефект.  Рестартира се още преди да започна инсталиране на драйвери. Рестартира се и в safe mode. Навява ми на хардуерен проблем, като изключвам харда като причина, защото и с друг е така

Преди много години имах подобен проблем с един стар компютър.
Работеше нормално само в POST и след това каквато и операционна система да заредя, почват едни рестарти, крашове и прочие. Генерална нестабилност и фрустрация.

Помня че писах тема тук, имаше над 5 страници с различни предложения и накрая излезе, че проблемът е в дънната платка (и то по системата на премахване на всички останали компоненти като проблемни, чрез тестове и прочие).
Накрая замених дъното с друго втора употреба със същия сокет 478 и всичко се оправи. Компютърът и до ден днешен работи.

Не казвам, че и при вас е това, но малко на там се накланя.
Ако имате възможност да пробвате с друго дъно или ако ви се инвестира направо да го замените - може да ви спести седмица тестове и излишна фрустрация.

Иначе аз бих тествал стабилно и CPU и GPU. По едни 2 часа стрес тестинг всеки трябва да мине, да не се окаже накрая, че не е било от дъното.
Има външни тулове, които се записват на флашка за такива тестове. Ако нямате фаворит или не ги знаете - мога да ви напиша кои точно и от къде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

май ще излезе процесора, напънах го с няаква програма и веднага даде син екран , като първо изписа failure в програмата. Потребител1337 , ако може препоръчай някаква програма за тест на cpu и gpu

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, hayduk22 написа:

На този лаптоп правена ли е профилактика(почистване и смяна на термопаста) и кога?

Той е на година и половина, чист е като сълза

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, stefarata написа:

май ще излезе процесора, напънах го с няаква програма и веднага даде син екран , като първо изписа failure в програмата. Потребител1337 , ако може препоръчай някаква програма за тест на cpu и gpu

Много възможно да е от процесора. Видео картата бих я сложил доста по-назад, тъй като тя работи по-сериозно само при определени таскове.

Както е споменато по-горе, проверете какви са температурите на процесора. Real Temp е добър вариант. Лично аз не бих сменял паста, ако температурите са ниски (спрямо този модел).

За стрес тестове на CPU аз лично ползвам IntelBurn Test, обаче той е Windows базиран, а е добре да се излезе тотално от операционната система.

Затова препоръчвам самостоятелна версия на Prime95. При мен го имам на бутабъл доскови пакети като Ultimate Boot CD и Hiren's BootCD PE

Само че моите версии са малко стари и не знам текущите дали все още го включват. По спомен имаше някакъв проблем с лицензирането на Prime95 и не беше изцяло легално добавянето му към такива пакети.

П.П. А за видео картата главно се ползват софтуери като FurMark, MSI Kombustor, OCCT, които също са Windows базирани, но по спомен в UBCD имаше тестове и за GPU

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш 2 плочки памет, тествай ги поотделно на всеки от слотовете. Това, че лаптопа ти външно изглежда чист, не е сигурно, че е такъв и отвътре. Тествал ли си температурите на CPU и GPU под товар какви са?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Raze написа:

Ако имаш 2 плочки памет, тествай ги поотделно на всеки от слотовете. Това, че лаптопа ти външно изглежда чист, не е сигурно, че е такъв и отвътре. Тествал ли си температурите на CPU и GPU под товар какви са?

Това ти е решението, но първо ги почисти с гумичка! Да не са запоени?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Температури не съм тествал. С една плочка и един слот за рам е. Но ще намеря друга за проба

Какво забелязах, включвам лаптопа , зарежда ОС, когато го натоваря с нещо, примерно да инсталирам програма или да отворя браузър, започва да вдига оборотите на вентилатора и след няколко секунди е на син екран. Като малко преди да даде синия екран сякаш замръзва

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, stefarata написа:

Той е на година и половина, чист е като сълза

Година и половина е доста време без почистване. Ако си го взимал нов би трябвало да е още в гаранция, така че направо го давай на сервиз. Не ти препоръчвам да го отваряш, защото ще ти отпадне гаранцията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, stefarata написа:

Температури не съм тествал.

Ами тествай, това е най-лесното. Но според това, което пишеш, лаптопа ти е за профилактика най-малко, ако не е повредено и нещо друго от прегряване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, stefarata написа:

когато го натоваря с нещо, примерно да инсталирам програма или да отворя браузър, започва да вдига оборотите на вентилатора и след няколко секунди е на син екран

С това трябваше да започнеш - почистване! И спри да го ползваш.

преди 3 часа, stefarata написа:

С една плочка и един слот за рам е. Но ще намеря друга за проба

Ако имаш достъп (гаранцията!!!) - извади, почисти контактчетата с гумичка и върни с хубав "щрак"!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, tepmu написа:

Година и половина е доста време без почистване. Ако си го взимал нов би трябвало да е още в гаранция, така че направо го давай на сервиз. Не ти препоръчвам да го отваряш, защото ще ти отпадне гаранцията.

гаранцията му е една година. Вече го отварях. Симптомите му са като от прегряване, но не е. Служебен ми е и не се работи интензивно на него. Няма и прашинка вътре. Нещата отиват към дъно, защото процесора е запоен и не може да се пробва друг. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вече разбрахме ли какви са работните му температури при различните натоварвания?

Един лаптоп може да прегрява дори когато няма и една прашинка, същото е и при компютрите. Да видим дали ще се сетиш за какво говоря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

118431014_622896161996375_4913591074342023979_n.jpg

118601321_2771037656475962_4457909658196531955_n.jpg

118612331_2645142122398168_7080147348555398454_n.jpg

118654195_789420265158028_3961750325514539287_n.jpg

118672455_1091092887954351_8220968808837270001_n.jpg

Нещо нередно в настройките за биоса виждате ли? 

преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Вече разбрахме ли какви са работните му температури при различните натоварвания?

Един лаптоп може да прегрява дори когато няма и една прашинка, същото е и при компютрите. Да видим дали ще се сетиш за какво говоря.

Няма как да видя температурите без да заредя ОС. А тя зарежда и крашва след 2 мин

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За температури без товар изглеждат нормални, въпроса е какви стават максимум, когато се натовари машината. Ако не можеш да се оправиш, най-добре дай машината в сервиз, както ти писаха и по-горе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 28.08.2020 г. в 16:05, JKirilov написа:

Явно не знаеш какво е RAM, но сменяй дъното... ;)

Едно не разбирам, показва ми, че има 8 гб рам памет, а лаптопът има един слот, в който има поставен модул с 4 гб рам. Махам го и лаптопът си тръгва и показва че има 4 гб рам . Оглеждах дъното, няма втори слот . Откъде ще са тези 4 гб?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Запоена памет на дънната платка. Най-вероятно, ако я махнеш и обърнеш от другата страна, ще намериш въпросната памет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 часа, stefarata написа:

Едно не разбирам

https://www.lenovo.com/au/en/laptops/lenovo/lenovo-v-series/Lenovo-V310-15IKB/p/88LG80V0702

Цитат
Memory
2133MHz DDR4, 1 x SO-DIMM socket, 4GB memory soldered to systemboard

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване