Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Добър вечер миналата седмица занесох на работодателя ми трудова книжка да я попълни и да ме освободи от фирмата за да ме назначат в новата фирма .Днеска отивам да си я взимам още не била готова , не ставало така бързо .Въпроса ми е дали нарочно ме мотаят и правят на шматка да не ми я попълнят  за да остана при тях .Някой имал ли е подобен случай ? Пуснал съм предизвестие и молба за напускане . 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако я знаят къде ти е книжката се попълва за 5 минути, ама ако не я знаят изобщо къде е забутана става по-сложно. Преди години си намерих книжката в едни шкафове за изхвърляне и си я прибрах в къщи при толкова отговорно "пазене" от бившия ми работодадел.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, ined написа:

Ако я знаят къде ти е книжката се попълва за 5 минути, ама ако не я знаят изобщо къде е забутана става по-сложно. Преди години си намерих книжката в едни шкафове за изхвърляне и си я прибрах в къщи при толкова отговорно "пазене" от бившия ми работодадел.

Това го знам , че става бързо ама сега ме мотаят и лъжат няма да им купувам книжки и да ме лъжат после.

Смисъл как сложно ? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глупости! Какво значи „Ако я знаят къде е”?
Виж, човека си е казал
… миналата седмица занесох на работодателя ми трудова книжка …

Питащия - купуваш си нова, от някоя книжарница и започваш работа ба новото място.
Старата - когато стане готова. Ако я загубят - от Инспекцията по труда ще ти направят дубликат, ама се искат данни от предишните работодатели. Затова е необходимо - при напускане - освен впусване в ТК да ти издадат И УП-2 и УП-3.
По закон книжката трябва да се съхранява от работника, и да се представя на работодателя само при нужда!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, jhoro написа:

Питащия - купуваш си нова, от някоя книжарница и започваш работа ба новото място

Не съм се замислял за нова но утре ще ги питам дали искат .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не съм се замислял за нова но утре ще ги питам дали искат .
Кой дали иска?
Носиш новата в „Личен състав” на новото място и пишат „на чисто”!
Досега са ми издадени 4 - две са загубени
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А когато одъртее пенсионно, ще има 27 книжки и половината няма да знае къде са. Съответно - половин пенсия! ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А когато одъртее пенсионно, ще има 27 книжки и половината няма да знае къде са. Съответно - половин пенсия!
Зависи от „набора”!
За последните години - всичката информация е в НОИ и НАП!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, jhoro написа:

Глупости! Какво значи „Ако я знаят къде е”?
Виж, човека си е казал

Питащия - купуваш си нова, от някоя книжарница и започваш работа ба новото място.
Старата - когато стане готова. Ако я загубят - от Инспекцията по труда ще ти направят дубликат, ама се искат данни от предишните работодатели. Затова е необходимо - при напускане - освен впусване в ТК да ти издадат И УП-2 и УП-3.
По закон книжката трябва да се съхранява от работника, и да се представя на работодателя само при нужда!

След промени през 2017 г. май бяха - УП-та не трябват, но е добре да се провери. ТК трябва да ти се приключи и даде със заповедта за освобождаването. Сезирай ИТ ако ти се занимава

След 2000 г. всичко е по сървърите на НОИ. Ако самата книжка е от време оно е хубаво да си я вземете. Примерно аз имам 1.6г в Балканбанк, но нещо ме мързи да си ги търся, но трябва, все пак си е стаж.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1) Спокойно можеш да почнеш нова работа и без трудова книжка. Тя е удостоверителен документ, а не задължителен. Задължителни са трудовият договор и уведомлението, че работодателят ти го е завел в НОИ. Ако не ти се вади нова книжка, просто обясняваш на новата работа, че от старата са ти я задържали, и ще им я представиш, когато ти е налична.

2) Ако си беше направи труда да потърсиш малко с Google, преди да пуснеш тема, може би щеше да попаднеш на тази статия . Където пише, че работодателят ти не само няма право да ти задържа книжката, а ако го направи - дължи ти обезщетение. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, chasovnik написа:

След промени през 2017 г. май бяха - УП-та не трябват, но е добре да се провери. ТК трябва да ти се приключи и даде със заповедта за освобождаването. Сезирай ИТ ако ти се занимава

След 2000 г. всичко е по сървърите на НОИ. Ако самата книжка е от време оно е хубаво да си я вземете. Примерно аз имам 1.6г в Балканбанк, но нещо ме мързи да си ги търся, но трябва, все пак си е стаж.

Не казвам, че УП-тата са задължителни, но ИТ издава дубликат въз основа на тях!
Даже и да не са задължителни - не са излишни!

преди 4 часа, RudeBoy написа:

2) Ако си беше направи труда да потърсиш малко с Google, преди да пуснеш тема, може би щеше да попаднеш на тази статия . Където пише, че работодателят ти не само няма право да ти задържа книжката, а ако го направи - дължи ти обезщетение. 

Без да търси статии - ако беше погледнал в „Кодекса на труда“ ...

Цитат
Чл. 226. (2) Работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя за вредите, които той е претърпял поради незаконно задържане на трудовата му книжка, след като трудовото правоотношение е било прекратено.
(3) Обезщетението по ал. 1 обхваща всички вреди, претърпени от работника или служителя, включително и неимуществените. Обезщетението по ал. 2 е в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на прекратяването на трудовото правоотношение до предаване на трудовата книжка на работника или служителя.
Чл. 348. (3) Трудовата книжка се съхранява от работника или служителя, който е длъжен да я представя на работодателя при поискване, както и за вписване на нови обстоятелства в нея.
Чл. 350. (2) Когато трудовата книжка бъде изгубена по вина на работодателя, по искане на работника или служителя се издава нова трудова книжка от съответната инспекция по труда. В този случай работодателят представя на инспекцията по труда необходимите данни от предишните работодатели.
(3) Когато трудовата книжка бъде изгубена от работника или служителя, инспекцията по труда му издава нова трудова книжка въз основа на представени от работника или служителя достоверни данни.
Чл. 354. (1) За трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение, в следните случаи:
5. работникът или служителят е останал без работа поради незаконно задържане на трудовата книжка;
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване