Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Коя е най добрата OS за NAS?

petie1

Препоръчан отговор

Коя е най добрата OS за NAS? Искам да си направя нещо като сървър за себе си, Докер и други уеб услуги... :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За най-добрата не знам (а и не обичам такива абсолютни категории), ама от Synology DSM съм доста доволен - нещата просто работят; на машинка със Celeron и 4 GiB памет вървят 3-4 неща в Docker и не се усеща. Съществува и под формата на Xpenology, ако искаш да го пуснеш на не-Synology желязо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, ще я видя тази ОС :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 5.09.2020 г. в 20:53, petie1 написа:

Коя е най добрата OS за NAS? Искам да си направя нещо като сървър за себе си, Докер и други уеб услуги... :)

Какво за теб е добра ОС за NAS? Да има/няма интерфейс, да ползва малко ресурси, да е лесна за инсталиране? И, ОС за NAS е едно, ОС за web server, docker, virtualization - съвсем друго. По принцип, има готови, но това не значи, че са добри за всички. Ти имаш опит с Linux,  според мен един чист Debian 10 ще ти свърши идеална работа. Инсталираш, слагаш Samba/NFS, Jellyfin/Emby, NextCloud или каквото там ще ползваш, туториали за Debian има много. Настройваш си firewall (препоръчвам nftables). Може и Snort/Suricata. Дори и VPN. Може и DE да си качиш, ако обичаш да кликаш. Също, ако имаш повечко дискове, може да ползваш и ZFS. Готовите ОС за NAS/Firewall  са лесни за инсталиране и ползване само по предназначение.  Debain си е уневерсален и сам си инсталираш и конфигурираш каквото ти скимне.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Май пак ще е Дебиан като се гледам какъв върл дебианец съм :) За NAS мислех че си има специална ОС за тях защото в интернет попаднах на няколко от тях, иначе държа да имам Докер та да си пускам мои уеб услуги... А Докер ми се струва идеално защото си нагласям всичко в образа и го мятам на NAS-а :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Nuria написа:

Какво за теб е добра ОС за NAS? Да има/няма интерфейс, да ползва малко ресурси, да е лесна за инсталиране? И, ОС за NAS е едно, ОС за web server, docker, virtualization - съвсем друго. По принцип, има готови, но това не значи, че са добри за всички. Ти имаш опит с Linux,  според мен един чист Debian 10 ще ти свърши идеална работа. Инсталираш, слагаш Samba/NFS, Jellyfin/Emby, NextCloud или каквото там ще ползваш, туториали за Debian има много. Настройваш си firewall (препоръчвам nftables). Може и Snort/Suricata. Дори и VPN. Може и DE да си качиш, ако обичаш да кликаш. Също, ако имаш повечко дискове, може да ползваш и ZFS. Готовите ОС за NAS/Firewall  са лесни за инсталиране и ползване само по предназначение.  Debain си е уневерсален и сам си инсталираш и конфигурираш каквото ти скимне.

Е сега ако ми кажеш, защо ми е на NAS машина да си сложа firewall изобщо, пък и какво ме бърка да ползвам па точно nftables? Също защо ще слагам на NAS-a VPN пак не мога да разбера?

Другото което никой не е споделил за FreeNAS, което според мен си е доста читаво решение.

Вече ако е за някаква домашна лаб стил боза. Темата е по-друга. Аз лично съм с една двупроцесорна машина с ProxMox. Можеш да правиш различни мазаляци и лесно да експериментираш. Имаш OpenZFS raid поддръжка по default. Имаш поддръжка на lxc - по този начин могат да се правят почти безплатни "извращения", от рода да ползваш host storage, и да го expose-ваш през контейнери, което ти идва безплатно. Аз лично ползвам k8s върху lxc, друг lxc privileged го ползвам за remote docker host, друг за plex server който mount-ва storage от FreeNAS (при желание може да е и локален storage ). Имаш си и чист KVM.

За експерименти и за лаб proxmox-a според мен е идеален. За Single node експерименти е в пъти по-добре от ovirt, windows hyper-v и esxi.

Иначе при достатъчно голям мазохизъм, може да се ползва и кое да е дистро ама файда не виждам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, borovaka написа:

Е сега ако ми кажеш, защо ми е на NAS машина да си сложа firewall изобщо, пък и какво ме бърка да ползвам па точно nftables?

Не само на NAS, а и на каквато и да е машина, е силно препоръчително да ползваш firewall. Било то дари да ти е само в локалната. Един куп зловреден софтуер точно така се разпространява - инфектира една машина в локалната, а от там и всички останали. На принетр, например, не можеш да качиш firewall, но на BSD/Linux машина - можеш. Оставяш отворени портовете, протоколите само към нужните адреси - всичко останало затваряш. Лично аз ползвам дроп. А конкретно защо nftables, защото не филтрира целия трафик, а само указания, защото е по-бърз от към перформънс, по-лек, следващо поколение firewall и малко по малко iptables, ще излязат от употреба,  nftables има много по-лесен синтаксис. В един фаил слагаш всичко. Нямаш отделно ipv6, ipv4, arptables, ebtables...

преди 12 часа, borovaka написа:

Също защо ще слагам на NAS-a VPN пак не мога да разбера?

Ми, и аз не мога да разбера защо ще се качват web server, docker на NAS. Нас означава Network attached storage.  Предполагам, липсата на какъвто и да било друг сървър продиктува желанието NAS да се ползва като универсален сървър. Лично аз го ползвам само и единствено за бекъпи - голям диск, по мрежата, достъпен от всичките ми локални машини. Медиа сървърът ми е отделен, с по-мощен хардуер, включително с видео карта за хардуерното ускорение. А конкретно VPN е належащ в случаите, когато искаш да си достъпваш домашни/офис ресурси без да са видими отвън. Но, ако нямаш никакъв сървър, нито читав хардуерен рутер, то тогава този NAS действително ще се нуждае от много повече сервиси включително firewall.  А дали FreeNAS е идеален за целта - според мен не е. Нито pfsense става за рутер, нищо че за такъв е създаден и усилено се тиражира като такъв. Под един Debian, например, може да си качиш каквато искаш файлова система (включително ZFS), контейнери, виртуализация, DE (кеф ти KDE, Gnome и т.н.) и да го ползваш през VNC, а не през web interface. Впрочем и web interface може да му качиш, nftables и Snort, tcpdump. Инсталираш каквото и кдето поискаш (на системата, контейнер, витруалка). Не зависш от плъгините за конкретната ОС. Можеш да си качиш абсолютно всичко налично за Linux.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами идеята ми беше да имам хем много място хем и нещо като уеб сървър но събрани в една машина, та реших че един NAS ще ми свърши идеална работа ама като слушам Нурла май няма да стане :(

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мястото няма нищо общо с вида на сървъра (software) на него. NAS може да имаш с 4ГБ флашка, може и със SAS RAID контролер и 10-20 диска, може и с 3 диска и ZFS. Единствената разлика между стандартните сървърни ОС и "оптимизираните" за NAS, е че са направени тулове за по-лесна работа и понякога ограничения. На една машина с 3 диска, може да качиш Дебиан, 3-те диска да ги ползваш в ZFS (1 редънданси, ще имаш обема на два), същото може да го направиш и с FreeNAS. Обаче после, виж как се инсталира web server, php, python на FreeNAS 11.3

https://fahadusman.com/install-mysql-8-phpmyadmin-python3-apache-in-freenas-11-3-jail-freebsd/

В линка:

"FreeNAS is an appliance, meaning that its operating system is not intended to be modified, tweaked, expanded, jacked, bummed, experimented with, or anything else. If you want to install some bit of software into FreeNAS, you really “can’t”, because that’s just not how “appliances” work. But what you *CAN* do is create a “jail”, and you can install software INTO THAT JAIL."

В смисал, ОС си е модифицирана да се ползва по предназначение, ползваш плъгини през уеб панела и т.н.

Това същото, под Дебаин, става по-лесно. Отделен е въпросът за firewall и т.н. под FreeNAS

Все пак си потребител на Linux и трябва да знаеш, че адекватен съвет няма как да се даде. Още повече без много обширна информация какво и как ще се прави на машината. Златното правило - изпробваш.

На някой може да не му дреме какво му влиза/излиза в машината, какви ресурси ползва - иска само да работи, ако може да е с кликане, бързо да се инсталира. На друг, като мен, тези неща са от значение. Има хора, които ползват Plex защото е лесно за инсталиране и не им дреме, че пращат информация до сървъри на Plex - искат само да работи. На мен ми дреме и заради това си играя с допълнителни VPN, домейн, сертификати, Jellyfin. Ако ни питаш и двамата кое е по-добро, Plex или Jellyfin, как да ти кажем? Искаш поверителност и да си поиграеш да конфигурираш или не ти дреме за поверителността и искаш бързо и лесно да си пуснеш медиа сървъра? Горе-долу с всичко в IT е така.  FreeNAS за това е направен - има плъгини, с един клик инсталираш Plex  и още един куп неща. Проблемът идва, когато искаш да инсталираш нещо, дето го няма като плъгин. Примерно, искаш да си снимфиш трафика с tcpdump.. Дали ще стане през Jail - Божа работа. След време размислиш и искаш да си качиш Jitsi например... (не знам дали изобщо го има за BSD). С така дадена от теб информация, всичко ще ти свърши работа (ако искаш само дисково място и web server). Като започнеш от всяка една сървърна линукс дистро, минеш през всяко BSD,  FreeNAS и подобните му, та свършиш с Windows Server. Всичките го могат това. Къде по-лесно, къде по-трудно. После, ще правиш ли API-та, ще ти трябва ли ревърснато прокси и субдомейни и ако да, как ще го направиш на различните ОС, трябва сам да прецениш кое е по-лесно. За мен най-лесно и удобно си е чистата линукс дитрибуция. Хем нея управляваш, няма нужда да правиш Jail и т.н., хем и всичко допълнително като виртуалки, контейниери и т.н. Още повече, че не ми трябва web panel, за да си наблюдавам и управлявам системата. Давам ти един пример с Дебиан 10:

Имаш 3 диска по 2ТБ, едно SSD, една лан карта.

Мяташ на SSD-то Дебиана, инсталираш и настрпйваш ZFS, закачаш трите диска. После  или директно на Дебаиан едно ревърснато прокси, или на виртуалка/контейнер. API-та си правиш, през бридж, кеф ти на дебиана, кеф ти на контейнери/вирртуалки или на други машини в локалната. После, да кажем искаш само ти да имаш достъп до тях, от всякъде - качваш си VPN. Задължително nftables/iptables, може и Snort да добавиш. Същите неща може да ги правиш и във виртуалките/контейнерите, ако прецениш, че е необходимо. Ако искаш NFS/Samba - качваш си директно на Дебиана и/или виртуалките/контейнерите - които и колкото папки поискаш. Python, php и т.н. можеш да си качиш директно на хоста и/или на виртуалки/контейнери. Няма нужда да jail-vash и т.н. Остава въпросът за бекъпи. Не забравяй, че RAID не изключва нуждата от бекъпи!  RAID, ZFS блокове и т.н. само предпазват от загуба на диск. Ще трябва допълнително да си подсигуриш място за бекъпи къде чрез снапшоти, къде чрез rsync  и още куп методи. Желателно мястото за бекъпи да не е на същата машина, дори не в същата сграда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще е ZFS - по-добре нещо което го поддържа нейтив - FreeBSD, FreeNAS, Solaris, OpenIndiana - избери си някое от тези. За мен ZOL все още не е достатъчно дорасло.  Най-добре BSD,ама ако имаш железни топки, можеш да пробваш и със Соларис, правила съм го, малко по особен UNIX e и командите не работят така както при BSD/Linux.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря реших да си ползвам добрия стар дядо Дебиан :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване