Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ъпгрейд на стара конфигурация - дъно, процесор, RAM (евентуално SSD)

Препоръчан отговор

Здравейте колеги и приятели!

От много време не съм писал... А някога бях най-активният тук. Правилно са ми отнели администраторските права.
Откъснах се от света на хардуера и сега ми се налага да пиша като новак.

Разполагам с конфигурацията, описана в подписа ми (а дано е видим все още!), като е претърпяла само една корекция. Фабричното захранване към кутията предаде богу дух преди около 2 години и беше заменено със следното: Corsair CX430 — 80 PLUS (бронзов сертификат). Отделно закупих домашен NAS на TP-Link с 3 TB място. Демек мога да мина и без вътрешен HDD, ами направо системен SSD. А и имам 2 TB WD Green за склад в момента.

Не, че компютъра е зле, но има нужда от обновяване. Изискванията ми не са високи - офис пакет, филми, браузване, стрийм платформи като HBO Go. Игри не играя! Външна видеокарта не ми трябва. Компютъра ми е за комуникация и работа. Нищо тежко. Няма рендване, няма компилиране.
Както виждате, дори преди 10-тина години съм се поизсилил с компонентите. Смятам пак така да направя. Не ми трябва еднодневка. мисля дългосрочно.
То това и сега ми върши работа, но се затормозява при повече табове. Аз и не съм го преинсталирал от 28.11.2013 г. 15:37:26 ч...  Да, знам, идиот съм! (Speccy помага с датите)

Насочил съм се към новото поколение на процесорите на AMD, DDR4 памет също.Това означава и ново дъно.
Бих се радвал да вместя и SSD в бюджета. Ползвах такова около 6 месеца, но сдаде багажа. Беше ми подарък от работила вече конфигурация.
За щастие си пазех старият HDD с инсталираният някога (справка горе кога) Windows и просто ги замених, да тръгне конфигурацията веднага.

Бюджета ми е разтегателна величина, като в момента приятел от фирма ми предлага да взема лаптоп Lenovo IdeaPad 5 14ARE05 - 81YM0047BM за около 1 250 лева. (под пазарната цена, но не и толкова значително намаление.)
Ако говорим за ъпгрейд на настоящата настолна машина, бих казал, че съм склонен да обмисля около 800 лева бюджет, но отново, не е твърда величина.

Да ви чуя вас, какво ще ми препоръчате и как може да подобрим системата.
Въпроса, както и бюджета, е сравнително широк и съм на ясно, че това не улеснява вашата работа.
Извинявам се за което! Но две глави мислят по-добре от една, а тук смятам, че ще намерим достатъчно глави :)

Поздрави и лека вечер на всички вас!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един съвет бих си позволил да ти дам само:

Избягвай зелените серии на Western Digital особенно за склад - абсолютни боклуци са, отиват си и отказват изневиделица когато най-малко очакваш - казвам ти го от личен опит. Наскоро им ядох попарата и повече никога с тях не бих рискувал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, grizly написа:

Избягвай зелените серии на Western Digital особенно за склад - абсолютни боклуци са, отиват си и отказват изневиделица когато най-малко очакваш - казвам ти го от личен опит. Наскоро им ядох попарата и повече никога с тях не бих рискувал.

Всеки носител на информация може да спре да работи изненадващо.

Важна информация - поне на две места.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, grizly написа:

Благодаря за мнението. Има резон в него.

На ясно съм с тях. Както казах, имам външен NAS и този "склад" се ползва най-вече за сваляне на филми и временно съхранение.
Казвайки това, не ме е предал повече от 5 години.

Поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

4 ядрен Ryzen с вградено видео, дори и да е без допълнителни нишки, ще ти свърши перфектна работа, например: https://www.vario.bg/amd-ryzen-5-3400g-yd3400c5fhbox

2х4 GB RAM също би трябвало да са ти достатъчни, но ако можеш си вземи 2х8 GB: https://www.vario.bg/gskill-aegis-dimm-kit-16gb-f4-3000c16d-16gisb

https://www.vario.bg/gskill-aegis-dimm-kit-16gb-f4-3200c16d-16gis

https://www.vario.bg/patriot-viper-4-dimm-kit-16gb-pv416g320c6k

https://www.vario.bg/gskill-flare-x-dimm-kit-16gb-f4-3200c16d-16gfx

Дъно: https://www.vario.bg/msi-b450m-pro-vdh-max-7a38-043r

SSD - аз в момента ползвам про серията на adata m.2 и съм доволен, имам и стар samsung evo 850 500 gb, както и микрон - от трите марки не мога да се оплача. Но за твоите нужди и SATA ще е предостатъчно, вече според размера и бюджета. Гледай да е с 5 години гаранция, другото си е на късмет.

преди 6 минути, grizly написа:

Избягвай зелените серии на Western Digital особенно за склад

Аз имам едно такова на десктопа, което все още работи без проблеми. Бюджетни са, но там си е повече на късмет - ползвам го за игри и в момента е още на 100%. На единия дял има и линукс, който не съм пускал от месеци. А и особеНо се пише с едно Н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, quickJO написа:

Здравейте колеги и приятели!

От много време не съм писал... А някога бях най-активният тук. Правилно са ми отнели администраторските права.

Добре дошъл отново в хардуерният раздел  Quick Джо ! Не съм срещал твои  постове тук от 5-6 години.

преди 55 минути, quickJO написа:

Насочил съм се към новото поколение на процесорите на AMD, DDR4 памет също.Това означава и ново дъно.
Бих се радвал да вместя и SSD в бюджета. Ползвах такова около 6 месеца, но сдаде багажа. Беше ми подарък от работила вече конфигурация.

Виждам , че Пламен вече е предложил процесор с интегрирана графика . Предполагам си прочел достатъчно и знаеш ,че това поколение на АМД  " обича " рам памети с висока честота и ниска латентност , та в този ред на мисли ,колкото по-висока работна честота притежават е предимство . За твоите нужди не смятам ,че е необходимо да се купуват модули над 3600  Mhz . За мен перфектната комбинация е кит от 2 х 8 гб. 3200 мхц . с латентност CL - 14 . Има сертифицирани за платформи с  AMD процесори    -   https://www.vario.bg/gskill-flare-x-black-dimm-kit-16gb-f4-3200c14d-16gfx .   Както и много по приемливи ,като цена       -  https://www.vario.bg/gskill-flare-x-dimm-kit-16gb-f4-3200c16d-16gfx.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, V_A_G_A_B_O_N_D написа:

Виждам , че Пламен вече е предложил процесор с интегрирана графика

Къде го видя това?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Процесор AMD Ryzen 5 PRO 3400G 249.98 лв
Дънна платка MSI B450M PRO-M2 MAX, 132.72 лв
Памет 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz, Corsair Vengeance LPX 122.41 лв
Захранване Super Flower SF-500P14HE, 500W, 80 Plus Bronze, 94.04 лв
SSD 512GB A-Data SX8100, NVMe, M.2 (2280), скорост на четене 3500MB/s, скорост на запис 3000MB/s 135.99 лв
Кутия DeepCool Matrexx 30, mATX, MINI-ITX, 1x USB 3.0, прозорец, черна, без захранване  42.96 лв

Сума  778.11 лв  -  от Жар.

Ако мислиш да си ползваш  старите кутия и захранване  ще ти остане някой лев.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, zlinaka написа:

Процесор AMD Ryzen 5 PRO 3400G 249.98 лв
Дънна платка MSI B450M PRO-M2 MAX, 132.72 лв
Памет 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz, Corsair Vengeance LPX 122.41 лв
Захранване Super Flower SF-500P14HE, 500W, 80 Plus Bronze, 94.04 лв
SSD 512GB A-Data SX8100, NVMe, M.2 (2280), скорост на четене 3500MB/s, скорост на запис 3000MB/s 135.99 лв
Кутия DeepCool Matrexx 30, mATX, MINI-ITX, 1x USB 3.0, прозорец, черна, без захранване  42.96 лв

Сума  778.11 лв  -  от Жар.

Ако мислиш да си ползваш  старите кутия и захранване  ще ти остане някой лев.

Кутията ми е CM 430 Black - прозрачен страничен капак, 3 броя 120 мм вентилатори вързани към ръчен FAN контролер със сини светодиоди.
Това ще си запазя.

Захранването е на около две години и е Corsair CX430 — 80 PLUS (бронзов сертификат) и смятам, че ще издържи натоварването.

Благодаря за предложението!

преди 17 часа, V_A_G_A_B_O_N_D написа:

Добре дошъл отново в хардуерният раздел  Quick Джо ! Не съм срещал твои  постове тук от 5-6 години.

Виждам , че Пламен вече е предложил процесор с интегрирана графика . Предполагам си прочел достатъчно и знаеш ,че това поколение на АМД  " обича " рам памети с висока честота и ниска латентност , та в този ред на мисли ,колкото по-висока работна честота притежават е предимство . За твоите нужди не смятам ,че е необходимо да се купуват модули над 3600  Mhz . За мен перфектната комбинация е кит от 2 х 8 гб. 3200 мхц . с латентност CL - 14 . Има сертифицирани за платформи с  AMD процесори    -   https://www.vario.bg/gskill-flare-x-black-dimm-kit-16gb-f4-3200c14d-16gfx .   Както и много по приемливи ,като цена       -  https://www.vario.bg/gskill-flare-x-dimm-kit-16gb-f4-3200c16d-16gfx.

Вярно е, предадох каквото можах и напуснах за няколко години форума :(
Хубаво е да видиш стара муцуна!

преди 18 часа, Raze написа:

4 ядрен Ryzen с вградено видео, дори и да е без допълнителни нишки, ще ти свърши перфектна работа, например: https://www.vario.bg/amd-ryzen-5-3400g-yd3400c5fhbox

2х4 GB RAM също би трябвало да са ти достатъчни, но ако можеш си вземи 2х8 GB: https://www.vario.bg/gskill-aegis-dimm-kit-16gb-f4-3000c16d-16gisb

https://www.vario.bg/gskill-aegis-dimm-kit-16gb-f4-3200c16d-16gis

https://www.vario.bg/patriot-viper-4-dimm-kit-16gb-pv416g320c6k

https://www.vario.bg/gskill-flare-x-dimm-kit-16gb-f4-3200c16d-16gfx

Дъно: https://www.vario.bg/msi-b450m-pro-vdh-max-7a38-043r

SSD - аз в момента ползвам про серията на adata m.2 и съм доволен, имам и стар samsung evo 850 500 gb, както и микрон - от трите марки не мога да се оплача. Но за твоите нужди и SATA ще е предостатъчно, вече според размера и бюджета. Гледай да е с 5 години гаранция, другото си е на късмет.

Аз имам едно такова на десктопа, което все още работи без проблеми. Бюджетни са, но там си е повече на късмет - ползвам го за игри и в момента е още на 100%. На единия дял има и линукс, който не съм пускал от месеци. А и особеНо се пише с едно Н.

Много благодаря за конфигурацията!

vario.bg явно са по-нов за мен магазин. Мнение за тях може ли?

Поздрави!

преди 16 часа, JKirilov написа:

Простичък съвет - интелска платформа по избор и джоб!

Благодаря за мнението. Интересно ме завъртя живота и никога не съм притежавал личен компютър (лаптоп) с Intel процесор.
Като чета за новото поколение на AMD, смятам да се задържа при тях.

Все пак бих разгледал предложение на Intel в посоченият бюджет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, quickJO написа:

Като чета за новото поколение на AMD, смятам да се задържа при тях.

Това не е Levi's, че да се задържаш. Щото после ще си скъсаш нервите...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, JKirilov написа:

Това не е Levi's, че да се задържаш. Щото после ще си скъсаш нервите...

За това казах, че бих обмислил и Intel конфигурация, ако ми предложиш.

Също така, защо смяташ, че ще си скъсам нервите?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не смятам, а знам. Прочети настоящия форум, с проблем са 5% от интелските конфигурации, в повечето случаи решени веднага и всички райзъни!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, JKirilov написа:

Не смятам, а знам. Прочети настоящия форум, с проблем са 5% от интелските конфигурации, в повечето случаи решени веднага и всички райзъни!

Не знам какво знаеш. Моля те, поясни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам всичко ти върши работа така че въпроса е единствено колко пари ти се харчат.

Има един момент че вградената графика се заплаща а конкретно при АМД не е просто със и без а е един голям миш-маш.

п.с. Мислил си за един 6-ядрен Феном като 1055T? Ъпгрейда ще излезе под 100 лв.

Може и една втора ръка GT 1030 което те оправя и за 4К. Лично за мен е препоръчителния вариант пред вградена графика.

Тоест ако ще е ново по-добре I3-9100F за 130-140 лв. или 1600AF за 200 лв. (вероятно повече поради липса на охладител).  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 часа, quickJO написа:

Правилно са ми отнели администраторските права.

Аз си мислех, че си имал модераторски такива, но както и да е. Наистина добре са направили, Станишчо.

преди 22 часа, quickJO написа:

На твое място бих се поинтересувал от новостите в този свят, а не да търся съвет по форумите. Щом навремето са ти били интересни тези неща винаги е готино да си ги припомниш. Чети, осмисляй, вземи крайното решение. А не да разчиташ на някой сульо със собствено виждане и обикновено без покритие да ти създава конфигурация, за която ти да плащаш. Имай предвид, че в момента са останали много малко хора в тези раздели, които могат да ти помогнат. Но те обикновено пишат рядко. Всъщност са само двама. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Roujin Z написа:

АМД не е просто със и без а е един голям миш-маш.

Не знам на базата на какви факти говориш,и защо го казваш,мойто мнение(от личен опит и наблюдения)е,че в момента вградената графика на амд е една класа на тази на интел и не виждам никакъв миш-маш,но явно знаеш нещо ,за да го казваш.......

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Слави Маринов написа:

Не знам на базата на какви факти говориш,и защо го казваш,мойто мнение(от личен опит и наблюдения)е,че в момента вградената графика на амд е една класа на тази на интел и не виждам никакъв миш-маш,но явно знаеш нещо ,за да го казваш.......

При Intel има един и същ процесор с и без видео, при AMD процесорите с и без видео не са идентични и наистина се различават по много неща - брой ядра, нишки, кеш, точно поколение на ядрата, брой на PCI-E шини и т.н., но това би касаело някой ако трябва да направи пряка съпоставка между процесора с вградена графика и такъв без графика и отделно видео - като производителност и цена. Иначе харесваш си процесор и си го ползваш според нуждите, аз лично бих искал да има повече комбинации на AMD с графично ядро, но ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, plamen_petrov_80 написа:

При Intel има един и същ процесор с и без видео, при AMD процесорите с и без видео не са идентични и наистина се различават по много неща - брой ядра, нишки, кеш, точно поколение на ядрата, брой на PCI-E шини и т.н., но това би касаело някой ако трябва да направи пряка съпоставка между процесора с вградена графика и такъв без графика и отделно видео - като производителност и цена. Иначе харесваш си процесор и си го ползваш според нуждите, аз лично бих искал да има повече комбинации на AMD с графично ядро, но ...

Ами.......говорим само за графиката,а не за комбинацията й с процесори!Там интел изостават в развитието си даже повече отколкото с процесорите си и графиката им е застинала в момента на ниво 5-6 поколение!При амд дори по-слабата им графика(говорим в случая за десктоп процесори)е по- добра,да не споменаваме по-добрата им...........и тук не говоря само за производителност,а и за драйвери и възможности за настройки,за персонализиране,за цветово предаване и т.н възможности,като графиката на интел е много,много назад........

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всичко това е ако я ползваш по описания начин, ако ти трябва просто да изведе картина и да декодира видео поток - все тая. Същото е и ако не знаеш как да си я конфигурираш.

Комбинацията е важна, защото не можеш да избереш вградена графика от AMD с вякакъв процесор на AMD.

конкретно за тази тема и най-слабата графина на AMD е пре-достатъчна, но я няма в комбинация с R51600 AF примерно - такава комбинация би била достатъчна за следващите 7-10 години, ще е икономична също, не би трябвало да е и много скъпа уж. Но не съществува.

Както няма например 2/4 процесор с най-доброто видео на AMD за да си направиш мини система за стари игрички - гледали са да са пропорционални - вдигаш процесор - вдигаш и графиката, ама дали това е най-добрата комбинация и за какво ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Джо,

за твоите нужди Raze вече те е ориентирал като дори и това ти е овъркил.Всеки Атлон ще те оправи. 3400G,кит 16 ram на поне 3000, някакво не съвсем боклучаво дъно и някакво малко ССД и си готов за още много години. Гледам Варио имат SU800 256gb на 80 лева. Не е зле.

Ако искаш до стотинка да си употребиш парите, може да се натъпче даже и Ryzen 3600 с не боклучаво дъно,рам и примерно SSD-то горе. Една евтинджоска или втора ръка графична карта и може спокойно да потънеш за поне още 15 години :)

Но е напълно ненужно и ще е жалко за страхотния процесор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 9.09.2020 г. в 18:38, quickJO написа:

Кутията ми е CM 430 Black - прозрачен страничен капак, 3 броя 120 мм вентилатори вързани към ръчен FAN контролер със сини светодиоди.
Това ще си запазя.
Захранването е на около две години и е Corsair CX430 — 80 PLUS (бронзов сертификат) и смятам, че ще издържи натоварването.

Ето ти нещо примерно, ако решиш въобще да се включиш в темата ти отново:

Untitled.png

Запазваш кутията и захранването. Кутията не е читава, но за този конкретен случай няма никакво значение. Захранването не е лошо. 

Успех!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване