Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Триене на стари драйвери, автоматично

Препоръчан отговор

Здравейте!

Искам да попитам има ли програма ,която да изтрива автоматично всички стари драйвери, които са останали от стар хардуер, без да посочваш изрично, кои са, т.е. не като програмата DDU да се посочва какво да се изтрива, а на базата какво е поставено като хардуер в компютъра да прецени кое е излишно и да го изтрива.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То DDU е само за видео драйверите основно. RAPR е доста добра в намирането на стари версии на драйверите и с нея може да се изтрият и драйверите останали от стар/подменен хардуер (но все пак трябва да се внимава какво се прави с нея). Например ако в секцията видите драйвер за ЛАН картата на Realtek, а в момента сте с такава на intel или друга е ясно, че това ще е драйвър останал от предишната ви лан карта.

https://github.com/lostindark/DriverStoreExplorer

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, B-boy/StyLe/ написа:

RAPR е доста добра

Тази сутрин (като ми светна нова версия) си мислех, че не е зле да присъства в ресурса на форума.

IObit Driver Booster има такава функция да открива и премахва драйвърте на липсващ хардуер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, цър-вул написа:

Тази сутрин (като ми светна нова версия) си мислех, че не е зле да присъства в ресурса на форума.

IObit Driver Booster има такава функция да открива и премахва драйвърте на липсващ хардуер.

Има и функция така да омаца системета че после няма да ти се вярва какво е станало :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, dzaabo написа:

Има и функция така да омаца системета че после няма да ти се вярва какво е станало :D

ако имаш прикачен вирус, ще се омаже и още как

преди 14 минути, цър-вул написа:

Ти сериозно ли? Версия 5.4? И какво следва да се разбира от това, че показваш библиотеките?

бях написал пост, но не знам защо всичко изчезна
исках да кажа, че преди да инсталира нови драйвъри, първо създава точка за възстановяване
и има опция за инсталиране на липсващите библиотеки

пп

и между другото, тази портативка ти ми я даде и съм много доволен от нея

Редактирано от дpъндю (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.09.2020 г. в 12:17, цър-вул написа:

А това дето изписва след като стартираш въпросният тул как да се тълкува?

Екранна снимка (33).png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, цър-вул написа:

Означава, че ще се премахне информажията за устройствата, драйвърите ще си останат в driverstore.

Това ми е ясно,разбирам това-онова,обаче те питам ,защото твърдиш,че премахва стари драйвери.........

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами, защото ги премахва от базата с инсталирани драйвъри.
Долу-горе същото се прави и в диспечера на устройства, но едно по едно. Първо се активира показването на неизползваните с командата в cmd as admin:
SET DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1
След това в диспечера на устройства се активира показването на скритите устройства:
remove-old-drivers-show-hidden-drivers.jpg.webp

И се деинсталира неприсъстващите хардуерни елементи:
remove-old-drivers-uninstall-old-drivers.png.webp

И файловете си остават в репото. Същото като с Driver Booster. Но устройство по устройство.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това премахва т.нар. "Ghost" драйвери, което пак е добре да се прави от време на време. На мен затова ми харесва и RAPR, защото тя пък направо премахва старите версии (и възможността съответно да се направи Rollback към по-стара версия на инсталирания драйвер). Списъка се достига обикновено през Task Manager => клик на съответното устройство => Update Driver Software => Browse my computer for driver software => Let me pick from a list of device drivers on my computer. Аз Ghost драйвери премахвам с ghostbuster. Двете заедно с RARP са добро комбо. :)

https://archive.codeplex.com/?p=ghostbuster

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз се чудя по-скоро друго нещо...............как се махат стари драйвери,но не на разкачени устройства ,или стар хардуер,а на съществуващият и използван хардуер,защото в годината се обновяват по няколко пъти драйверите почти на всяко устройство и старите си седят там,по няколко версии.Гледам примерно сега са направили на амд драйверите за видео картата всяка нова версия да премахва(дейнсталира)старата версия и тогава се актуализира,но това е от скоро и касае само видеото,а се трупат толкова стари драйвери някъде там............

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Слави Маринов написа:

на амд драйверите за видео картата всяка нова версия да премахва(дейнсталира)старата версия и тогава се актуализира,но това е от скоро и касае само видеото,а се трупат толкова стари драйвери някъде там............

Toва е много добро решение така по бързо ще усетиш ефекта от новият драйвер и няма после сам да си играеш първо да го деинсталираш и новият да сложиш . Дано и другите големи компании вземат пример от АМД и така потребителят пести нерви и време.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Слави Маринов написа:

Аз се чудя по-скоро друго нещо...............как се махат стари драйвери,но не на разкачени устройства ,или стар хардуер,а на съществуващият и използван хардуер,защото в годината се обновяват по няколко пъти драйверите почти на всяко устройство и старите си седят там,по няколко версии.Гледам примерно сега са направили на амд драйверите за видео картата всяка нова версия да премахва(дейнсталира)старата версия и тогава се актуализира,но това е от скоро и касае само видеото,а се трупат толкова стари драйвери някъде там............

Нали съм дал линк. С помощта на RAPR. Той премахва реално старите версии, а не тези на несъществуващи вече (разкачени устройства):

https://github.com/lostindark/DriverStoreExplorer

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, B-boy/StyLe/ написа:

Нали съм дал линк. С помощта на RAPR. Той премахва реално старите версии, а не тези на несъществуващи вече (разкачени устройства):

Мерси,аз не бях разбрал,мислех,че става въпрос за такива на стар или разкачен хардуер.............

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива маха програмата от следващия ми пост - GhostBuster:

https://bitbucket.org/wvd-vegt/ghostbuster/src/master/

Двете са добро комбо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички ненужни драйвери се махат с uninstall преди слагане на ново устройство. После се почиства ръчно или с някоя от добрите програми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпрос към предлагащите софтуер в тази тема:

На компютъра си имам инсталирани драйвери за телефони марка Samsung и Huawei, фотоапарат Nikon, видеокамера Canon, принтер HP, скенер Brother. Никое от тези устройства в момента не е свързано към компютъра. Коя програма може автоматично, без аз да ѝ посоча, да разпознае кои от тези устройства няма да ползвам в бъдеще, за да маркира драйверите им като ненужни, и да ги деинсталира?...

Ето затова отговорих с "не" във втория пост на темата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Автоматично е ясно, че е НЕ. Но с RAPR може. Има си списък и трябва малко съобразителност и всичко си идва на мястото. Мързеливата няма да стане, да.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване