Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! От седмица съм с нов монитор Acer Nitro VG240Ybmiix и страшно много ми дразни на очите, започва за по малко от 30 мин. ползване! Пробвах да намаля контраста и яркоста, но не до минимум за да не се напрягам пък и ако е прекалено тъмно и нямаше полза. Пробвах на различни режими: стандатен, еко... но пак нямаше ефект. До преди това бях с лаптоп и нямах проблеми с екрана и с мониторите които съм ползвал до сега. Има ли някаква настройка или програма която може да ми помогне? Много ще съм благодарен на хората които ще се включат с решения и силно се надявам да намерим такова!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

F.lux е безплатна програма която позволява регулирането на синята светлина от монитора която дразни очите, просто инсталираш и нагласяш според предпочитанията си. Може да я настроиш и в колко часа всеки ден да се включва и т.н. https://justgetflux.com/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, за да се чувстваш добре с нов монитор или телевизор, много често е добре да се намери софтуер за калибриране. Нямам Acer,  но намерих това приложение за Acer,  с което предполагам може да калибрираш цветовете по твой вкус, ако разпознае монитора ти:

https://www.acer.com/ac/en/US/content/color-calibrator

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж дали не е на по-ниска честота на опресняване, отколкото трябва. Нормално трябва да е на 60 Hz, някои монитори са даже на 75.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Посочения монитор работи на 75 Hz. А калибрация на монитор.... не става само със софтуер - трябва и съответния хардуер. А той изобщо не е евтин....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще пробвам със калибрацията на цветовете и f.lux и дано да има някаква полза, понеже много си харесах монитора и не искам да го сменям. Следващото решение ще ми е очила за компютър, въпреки че не ми се стига до там... Благодаря на всички за съветите, очаквам и други решения ако има!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да попитам от любопитство - как точно "много си хареса монитора"? Отиде ли да го видиш на живо каква му е картината? Или само му чете характеристиките в някой сайт, видя "IPS матрица" , "1 ms реакция" и "Цена: 250 лв", и си каза "Ето, този е!"? :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Bubbles написа:

F.lux е безплатна програма 

В Windows 10 има вграден филтър на синята светлина, ако се ползва тази ОС не е нужна външна програма. 

879b366d-24d0-4308-b7b6-b226eeed7cdf-en

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, FusE написа:

В Windows 10 има вграден филтър на синята светлина, ако се ползва тази ОС не е нужна външна програма. 

Ха, ето нещо което не знаех, благодаря! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Монитора го дават flicker free, така че, освен ако не си настроил честота, която е по-ниска от оптималната, няма причина да ти дразни очите. По-горе те питаха за това, не си дал отговор....

https://www.displayspecifications.com/en/model/28931824

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Монитора го дават flicker free, така че, освен ако не си настроил честота, която е по-ниска от оптималната, няма причина да ти дразни очите. По-горе те питаха за това, не си дал отговор....

https://www.displayspecifications.com/en/model/28931824

Монитора поддържа 75 и съм го оставил на толкова. Как е по добре на 60 или 75?

преди 2 часа, RudeBoy написа:

Да попитам от любопитство - как точно "много си хареса монитора"? Отиде ли да го видиш на живо каква му е картината? Или само му чете характеристиките в някой сайт, видя "IPS матрица" , "1 ms реакция" и "Цена: 250 лв", и си каза "Ето, този е!"? :) 

Точно така го харесах! Инчовете са ми перфектни, дизайна ми харесва, характеристеките които ги дават също. Единственно проблема с дискомфорта на очите и ако това се реши ще най-доброто лично за мен за цената която успях да заделя.

преди 2 часа, FusE написа:

Ще се пробва!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Casper_ написа:

Точно така го харесах! Инчовете са ми перфектни, дизайна ми харесва, характеристеките които ги дават също. Единственно проблема с дискомфорта на очите

Ами то комфорта на очите е най-важното. За съжаление, няма да можеш да оправиш проблема чрез настройки и ще трябва да смениш монитора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, street racer написа:

Посочения монитор работи на 75 Hz. А калибрация на монитор.... не става само със софтуер - трябва и съответния хардуер. А той изобщо не е евтин....

Глупости. Достатъчно е да не те дразни. Добре е да се намерят някакви готови настройки или в Youtube  или в специализиран форум. Лично аз с моя предишен IPS  монитор Philips,  ползвах подобен софтуер на Филипс и резултатите бяха прекрасни. Нямат нищо общо с готовите настройки. Имаше си профили за тъмно, за светло и още няколко варианта. Предпоалгам тоя софтуер е подобен, макар да не мога да твърдя това. Освен това, тия монитори доколко знам и съм виждал, идват калибровани. Дори моя Samsung G7  си има и информация как точно е калиброван.  Въпросът според мен е, че потребителят на Acer  го дразни нещо в картината. Може да е честотата, но е малко вероятно. Аз и с 60 херцовия IPS  нямам проблем с това. Проблем може да има при чувствителни очи, които обикновено имат по-младите. От там почва да дразни подсветката, защото когато се намали осветеността, намалява и честотата на ЛЕД подсветката, от там някои хора са чувствителни, дразни ги и се измарят. Може лесно да се разбере, като се прокара един пръст бързо пред монитора, все едно размахваш ветрило или с химикалка. Ако тя се разделя на различни части, значи работата е зле с подсветката. Някои хора дори са си връщали мониторите, само защото ги дразни тая подсветка.  Ако не е това причината, едни готови данни за калибравоането от интернет, могат да свършат много добра работа. Намерих такива за Acer,  но друг модел, затова не дадох линк. Но като за начало предлагам да се намали гамата до 2.2,  че стандартно е по-висока и лично мен ме дразни, а и така цветовете не са естествени. 

Както и да е, исках да помогна. Отлично знам, че трябва хардуер, но и софтуера както казах, върши отлична работа.   А ако човек няма хардуер, търси в интернет някой, който е калибровал тоя монитор и е пуснал данните.  Това доста често помага. Лично аз за предния Филипс ползвах едно Ревю от български сайт, където човека бе дал точните според него данни за цветовете, от там със софтуера си донагласих нещата. Но едничката промяна доколкото се сещам, бе намаляне на синьото до нещо от сорта на 93.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Извинявам се за късното включване, но исках да установя в кое точно се крие проблема. Оказа се, че монитора си е съвсем наред. Компютъра с който установих този проблем ми е нов, след монитора в който си мислех че е проблема, пробвах на два телевизора и проблема с умората в очите и болки в главата остана. Към въпросния монитор вързах лаптоп и нямах никакви проблеми след продължително ползване. Разрових се из чуждестранни форуми и установих, че много други хора са с такъв прблем и причината е в Windows 10 според тях понеже със същите устройства под по стари Windows-и са нямали проблем. Видях че има някакъв проблем с размазване на екрана на определени места и направих това от следния клип (https://youtu.be/fCqOdvpvj5g) мисля, че се оправи това размазване но проблема с очите и главата не отмина. Актуализирах Windows-a до последен ъпдейт ако случайно проблема е в ОС и са го отстранили но нямаше пак положителен ефект. Надявам се някой да отрази този пост след закъснението с което се включвам и да сподели мнение и някакво решение ако има такова.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване