Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Контролиране честотите на процесора

Препоръчан отговор

Най-после открих как (и то сам, на принципа "проба и грешка") как да накарам процесорът да работи на минимална честота, когато не прави нищо, демек, когато не играя игра.
За целта трябва да имате инсталиран пакета cpupower, който в Арч си се инсталира по подразбиране (аз поне не съм го инсталирал изрично). За другите дистрибуции - нямам идея.

1. В терминал пишете:
[code]sudo gedit /etc/default/cpupower[/code]
(gedit го заменете с вашия любим текстов редактор)

Всички редове са закоментирани с #.

На ред №3, където пише
[code]#governor='ondemand'[/code]
махате знака диез/решетка/или както вие го наричате.

На редове №№ 7 и 8 също им махате диезовете.
За min_freq=" " и max_freq=" " въвеждате вашите предпочитани стойности. За по-лесно можете да ползвате наставката MHz, поне аз така го направих. В долния код съм пейстнал САМО ЗА ПРИМЕРА моите настройки, за да видите как трябва да изглеждат.

GOVERNOR задължително трябва да е ONDEMAND, както в примерния код таг:

[code]# Define CPUs governor
# valid governors: ondemand, performance, powersave, conservative, userspace.
governor='ondemand'

# Limit frequency range
# Valid suffixes: Hz, kHz (default), MHz, GHz, THz
min_freq="900MHz"
max_freq="3400MHz"[/code]

[b][color=#FF0000]Останалите редове от №9 нататък НЕ ГИ ПИПАТЕ![/color][/b]

След като сте си настроили желаните минимални и максимални честоти, запазвате файла. Можете да си го копирате някъде за всеки случай, ако случайно ви се наложи преинсталация по други причини.

2. Отивате в настройките на вашата десктоп среда и намирате "Автоматично стартирани програми". Добавяте "потребителска команда". В "Име" пишете каквото искате, а в "команда" пишете това:
[code]/etc/default/cpupower[/code]
"Коментар" може да остане празен, а "забавяне при стартиране" го оставете 0 (нула), за да стартира веднага.
Натискате "Добави", "ОК" или каквото е потвърждението във вашата десктоп среда.

3. Рестартирате компютъра и като тръгне, гледате в конки честотата на процесора как върви. Ако сте направили всичко както трябва и в дадения момент не ползвате друго, освен браузъра, честотата трябва да се движи между зададените от вас стойности. Аз съм задал да върви между 900 мегахерца и 3400 мегахерца. Все пак имам 4 ядра, така че 4 ядра по 900 мегахерца, всичко ще върви без проблем, стига да не е игра. И ето го резултатът:

https://i.imgur.com/CR1zLKT.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Kalin Karaboychev промени заглавието на Контролиране честотите на процесора

Върху Xfce Mint имам аплет xfce4-cpufreq-plugin.

Следи състоянието на системата и показва текущата честота на процесора,при мен е(ondemand),според натоварването.

Когато липсва действие се върти около 1,23 GHz.

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване