Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръка за аудиокарта - CREATIVE Sound Blaster ZXR или Sound Blaster AE-9

Препоръчан отговор

Здравейте, 

От години се каня да си купя  звукова карта и да заменя вградената в дъното. Спрях се на тия два модела, цената на които е доста различна. Едната я виждам за 365 лева минимум, другата, ако я има, е над 650 лева. Прочетох няколко ревюта, но проблемът е, че първата е модел 2013-та някъде, втората 2019-та.  Като им погледнах платките ми нарпави впечатление, че ZxR  има много повече кондензатори, освен това е и от две части. Като характеристики обаче, AE-9  като че ли е по-добра. Понеже са различни поколения, първата даже май не се произвежда или поне на сайта на Creative в USA  я няма като предложение, не мога да преценя кое е по-доброто решение. Ако взема евтината, какво бих загубил от по-скъпата?  Ще ползвам аудиокартата за музика и игри, може би ако си сменя слушалките и за слушалки, но те не са ми приоритет. Но то като си сменя аудиокартата, ще ми се прииска да си купя и слушалки така, че не изключвам слушалките от общата картина. Старите ми Senheiser  вече са със скапан кабел и прекъсват. 

Но да обобщя, интересува ме главно, какви са разликите между двете аудиокарти, защото ZxR  мисля е по-професионална или поне такава е била. А AE-9  е нова, с нови технологии предполагам. нов звуков процесор и така нататък. Не знам дали и софтуера на двете карти е еднакъв. В смисъл, приложението за Win 10. Относно цената, не е толкова важно. В БГ гледам трудно се намират наличности на каквито и да било звукови карти, даже не знам, дали АЕ-9  е налична.  И да уточня, че ще ползвам Logitech Z906,  свързани с оптичен кабел.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уточни това:

преди 14 минути, Ъндъртейкър написа:

Ще ползвам аудиокартата за музика

???

Професионалните карти имат много входове, необходими ли са ти?

Моят съвет е външна USB...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добре външен DAC, ако търсиш качество на звука, но системата е многоканална и това се изключва.

В предвид пластмасовите дрънкала (сателитите) Освен за филми, тази системка за музика, не може да ти даде необходимото качество.

Лисват най-вече средите при нея.

Звуковата карта може да подобри малко динамика на системата, но няма да е Уау ефект. По скоро от 5-10 процента. Та, ако търсиш качество по-добре смени системата.

Не с активна , а с стерео усилвател/AV ресийвър + пасивни тонколони.

Ако, все пак се решиш да вземаш външна зв.карта гледай да има поддръжката на ОС (има драйвери), която използваш. И да е възмножно по-нов модел. Не се "изхвърляй" с повече от 120-150 лв.

Само за инфо  за ололо 650 лв. се взема начален клас AV ресийвър или стерео усилвател.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Mr. ?? написа:

По-добре външен DAC, ако търсиш качество на звука, но системата е многоканална и това се изключва.

В предвид пластмасовите дрънкала (сателитите) Освен за филми, тази системка за музика, не може да ти даде необходимото качество.

Лисват най-вече средите при нея.

Звуковата карта може да подобри малко динамика на системата, но няма да е Уау ефект. По скоро от 5-10 процента. Та, ако търсиш качество по-добре смени системата.

Не с активна , а с стерео усилвател/AV ресийвър + пасивни тонколони.

Ако, все пак се решиш да вземаш външна зв.карта гледай да има поддръжката на ОС (има драйвери), която използваш. И да е възмножно по-нов модел. Не се "изхвърляй" с повече от 120-150 лв.

Само за инфо  за ололо 650 лв. се взема начален клас AV ресийвър или стерео усилвател.

Благодаря за мнението. Чак такъв аудиоманиак май не съм и не ми се сменя сегашната Logitech Z906. Честно казано и сега с вграденото аудио Realtek ALC1150  е добре, но снощи като си включих слушалките, колкото и да са скапили вече, беше ужасно - доста слаб звук. Включих ги директно в изхода за слушалки от дъното и  не знам дали заради ползвания оптичен кабел към колоните или от друго, но звукът бе много слаб. Преди ползвах слушалките си  през една стара уредба Tompson, но с друго дъно и друга звукова карта - VIA VT 2021  и там нещата си бяха почти супер. Но с тоя Realtek  нещо не можах да докарам звука в слушалките.  Накратко - качествени слушалки не могат да се ползват :)   И като казвам, че не могат, наистина не могат, освен ако аз нещо не греша с настройките.  Освен за музика, както казах, ползвам компютъра за игри, та е добре да се чува нещо и там. Сега с оптичния кабел нещата са много по-добре от чинчовете, както и с включен DTS,  но не ми се занимава със закупуването на по-добри колони. 

Аз имах въпроси, с какво тая А-9  е по-добра от ZxR,  след като човек и погледне вида, но явно е по-добра. Доста е скъпа, да. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слушалките да не са с нисък импеданс/омове, щом звука е доста слаб.  Mарка и модел.

Да не се скапал драйвер за звука? Провери и Volume-то

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Mr. ?? написа:

Слушалките да не са с нисък импеданс/омове, щом звука е доста слаб.  Mарка и модел.

Да не се скапал драйвер за звука? Провери и Volume-то

Senheiser HD215. Да, импеданса е нисък, но не чак толкова - 32 ома.  Просто с тоя Realtek  откакто смених дъната, а аз доста смених, слушалките нямат ниски честоти дефакто. С VIA  имаха страшни ниски честоти, макар че по принцип, доколкото съм чувал от хора с добър слух, тия слушалки си имат повечко високи честоти. На мен това много не ми харесва като слушам музика, но такива си взех, това е. Те вече са и скапани така, че ще си търся след време други. Но и преди се сещам, като ги включех директно към PC,  звукът не бе толкова силен и качествен, колкото като позлвах усилвателя на уредбата ми. Имаше две трилентови колони от по 85 вата, много добър звук вадеха според моя слух, макар че след усилване над 50-60% да почваха изкривяванията. Но когато включех там слушалките, всичко бе много по-добре. Та затова се и питам, дали нещата ще се оправят с някоя звукова карта, за които питам. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Mr. ?? написа:

системата е многоканална и това се изключва.

Може ли без чак такива глупости! :mad:

След като

преди 8 часа, Ъндъртейкър написа:

Чак такъв аудиоманиак май не съм

къде тръгна с тия

преди 23 часа, Ъндъртейкър написа:

365 лева минимум, другата, ако я има, е над 650 лева

???

Вариант 1 - Оставаш си така и си купуваш нови слушалки

Вариант 2 - Вземаш от приятел едно FiiO примерно и правиш опити. Може и поръчка от мрежата с връщане...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слушалките не са с голям имппеданс от 200 ома, да кажем за да не може да ги захрани вградената звукова карта.

Както  и са с прилични характеристики от 12 до 22 000 Hz

На телефона/таблет пак ли звука е с малко бас?

на панела на Realtek възможно ли е да настроиш

227274d1552566610t-no-sound-sub-5-1-setu

Enable Bass managment...

Както и в Default format поне го смени на 24 bit 44.100Hz.

Ако има по-нови драйвери за звуковата от сайта производител на дъното го обнови.

Не намирам драйвери за въпросната карта на сайта на Realtek.

Ако вземеш външен слушалков DAC , ще имаш подобрение на звука, но само за слушалките.

Затова ако искаш и за озвучителната система , трябва външна карта. Но както ти казах разликата във звука за нея няма да голяма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Mr. ?? написа:

Слушалките не са с голям имппеданс от 200 ома, да кажем за да не може да ги захрани вградената звукова карта.

Както  и са с прилични характеристики от 12 до 22 000 Hz

на панела на Realtek възможно ли е да настроиш

227274d1552566610t-no-sound-sub-5-1-setu

Enable Bass managment...

Както и в Default format поне го смени на 24 bit 44.100Hz.

Ако има по-нови драйвери за звуковата от сайта производител на дъното го обнови.

Не намирам драйвери за въпросната карта на сайта на Realtek.

Ако вземеш външен слушалков DAC , ще имаш подобрение на звука, но само за слушалките.

Затова ако искаш и за озвучителната система , трябва външна карта. Но както ти казах разликата във звука за нея няма да голяма.

Ще пробвам разни настройки, но проблемът е, че като съм включил оптичния кабел към Logitech Z906,  ми излизат опции само за оптиката. Изчезват другите опции. Трябва да пробвам и без оптичен кабел да видя, дали ще се промени нещо. Аз като им чета характеристиките на разни аудиокарти виждам, че има доста разлики, какъв вид свързване ползваш.  Примерно сега си включих Dolby...  при една игра, дето купих преди малко - GRID  и се оказа, че не мога да регулирам силата на звука от Windows,  а трябваше да ползвам дистанционното на Logitech Z906. Само от там се регулираше звука, след като включих Dolby... Звукът изведнъж изригна, ефекти бол, но регулировката на сиалта на звука само от копчето на Logitech  или дистанционното.  

Но пак казвам, аз навремето позлвах слушалките си много успешно с кодека VIA VT2021  и жалко, че спряха да го монтират по дъната заради цената. Много добър бе за любители като мен. Като минах на Realtek,  всичко се промени, въпреки, че имах най-доброто като вградено аудио. Имах такова, с друго име, на Asus Z170  дъно. Имам сега такова  на Asrock Z170 дъно, но е ужасен звукът за слушалките. Не искам да хваля wградените решения, но точно VIA  предлагаха нещо добро, което изчезна от пазара. 

преди 2 часа, Mr. ?? написа:

Това не го разбрах. Не съм пробвал слушалките на телефона си или таблета.

ПП: Пробвах на телефона( Нокиа 7.2), няма басове, звукът е също толкова слаб, дори ми се струва и е по-зле като качество. На таблета ще пробвам след малко, че му паднала батерията. Има Dolby Atmos  и като цяло звукът е добър от говорителите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом е звука на телефона е зле, по-скоро си за нови слушалки (най напред) с по висока чувствителност/sensitivity и импеданс до 64 Ома. (ако ще използваш вградената зв.   карта) 

Само за справка вградената  в дъното карта ( която е нищо особено ALC886), която е закачена през оптика към  усилвателя има доста прилични ниски честоти. 

Макар и вече, да не е използвам за музика. 

Както и слушалките, които използвам основно за CS GO, и не често за музика имат достатъчно силен звук. 

Ако, търсиш слушалки, които стават и за музика, не само за игри разгледай бюджетните Superlux (например HD688B +удобни падове). Или, ако си склонен си отделиш повече средства (200 +лв.) от марковите:AKG, Audio-Technica, Sennheiser. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Mr. ?? написа:

Само за справка вградената  в дъното карта ( която е нищо особено ALC886), която е закачена през оптика към  усилвателя има доста прилични ниски честоти. 

Ето, ти ползваш усилвател. Аз казах, че през усилвателя на старата ми уредба, който би трябвало да е 2х85 вата, се чуваше доста добре с VIA,  а с Realtek  нямаше ниски честоти, макар сиалта на звука да е да кажем същия.  Даже навремето тествах  ALC 662  ако не греша v.s. VIA VT2021. Разликата какво да ти кажа. Едното бе, все едно слушам радиоточката си ( да е жива и здрава още дълги години). Въпросът тук е, дали се обезсмисля външен усилвател като моя стария, ако се купи една от тия две аудиокарти. Защото ако дам пари и се окаже, че разликата е минимална с вградената като усилване на сигнала, значи съм дал парите напразно.  Просто не съм ползвал дискретна аудиокарта и не знам как е като звучене. Колкото и да чета, не ми става много ясно как е в реалнсотта. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Ъндъртейкър написа:

Ето, ти ползваш усилвател. Аз казах, че през усилвателя на старата ми уредба, който би трябвало да е 2х85 вата, се чуваше доста добре с VIA,  а с Realtek  нямаше ниски честоти, макар сиалта на звука да е да кажем същия.  Даже навремето тествах  ALC 662  ако не греша v.s. VIA VT2021. Разликата какво да ти кажа. Едното бе, все едно слушам радиоточката си ( да е жива и здрава още дълги години). Въпросът тук е, дали се обезсмисля външен усилвател като моя стария, ако се купи една от тия две аудиокарти. Защото ако дам пари и се окаже, че разликата е минимална с вградената като усилване на сигнала, значи съм дал парите напразно.  Просто не съм ползвал дискретна аудиокарта и не знам как е като звучене. Колкото и да чета, не ми става много ясно как е в реалнсотта. 

Не са през усилвател. Имах предвид че тонколоните ги слушам през усилвател. Слушалките са включени на предния панел на компютъра (3.5 мм слушалков изход).

За  също тях имам предвид, че имат достатъчно ниски честоти. Не случайно, те насочих да смениш слушалките най напред. Щом и на телефона положението е зле.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Ъндъртейкър написа:

...

Както споменаха по-горе - излишен разход за тези Лоджи кошници. Кире, взимаш една външна карта за до 250 кинта и си свиркаш. Ето ти пример: Sound BlasterX G5(примерно). Имаш оптика(която толкова изкаш), поддръжка на 7.1, слушалков усилвател, който се регулира със слайд бутон в зависимост от използваните слушалки(тяхното съпротивление) и е реализация на Тексас Инструментс. Самата карта е колкото цигарена кутия, но при тия смотаняци очаквай проблеми с драйвърите.

П.П. Щом като държиш на силен звук от слушалките(а явно не толкова качествен) гледаш съотношението сигнал / шум. Примерно 115 / 120dB. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване