Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с инсталация на Mint на лаптоп с UEFI BIOS

Препоръчан отговор

Здравейте!

Проблемът е такъв: имам един малък Acer Aspire ES1-132, който е с хибриден диск - SSD 32 ГБ и HDD 500 ГБ. Досега операционната система беше инсталирана на SSD-то, но последният ъпдейт на Windows 10 направи това невъзможно - при нова инсталация на диска не остава никакво място и даже светва в червено, или отказва да инсталира ъпдейти при инсталирана и заредена със софтуер система, защото пак място няма.

Машинката е с процесор Pentium N4200, 8 ГБ RAM - прерасна за разнасяне, за каквото я ползвам основно.

Искам да мигрирам към Mint, защото заема чувствително по-малко място и ми върши същата работа, но: паля живата флашка, влизам, инсталирам всичко, но след това, когато махна флашката след рестарта, излиза "No bootable device" и не намира новоинсталираната операционна система.

Проблемът е там, че BIOS на тази машинка е много семпъл и няма възможност за Legacy Boot. Четох куп статии, навсякъде го описват просто като минаване в режим на Legacy Boot и проблемът се решава. С последната версия на BIOS съм ( в случая това е 1.26), но такава опция изобщо няма.

Някой има ли представа как да инсталирам някакъв Linux, дето става за декстоп, и да го ползвам нормално?

Мерси на всички, дето ще се отзоват! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм имал трудности с инсталирането на "Минт"на десктоп.  За лаптоп не мога да говоря.

Ако опитът ме с "Манджаро", с което съм вече три години и съм предоволен може да те помогне , ето:

1. Дял от 200 МБ FAT32 като за boot се слага, доколкото помня, UEFI/boot. На Flags отмяташ нещо от 5-6 ред отгоре; май се казваше espi.

2. Оставяш си колкото искаш за root, като за boot даваш /  Оставяш се колкото искаш за Home и толкоз.

Това е при ръчно инсталиране.

Дано съм бил полезен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно не би трябвало да има проблем Linux Mint да се инсталира и през UEFI. Моят е така.

"No bootable device" навява по-скоро на мисълта за неправилна подредба на буутващите устройства в BIOS, някаква грешка при създаването на boot записите, или хардуерен проблем.

Ако не сте в състояние да дадете пълна и подробна информация за процеса на инсталация, която да ни помогне да дадем по-точен съвет - занесете лаптопа на майстор. Диагноза на проблем във форум от разстояние се прави трудно, и е на принципа на гадателството.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, RudeBoy написа:

Принципно не би трябвало да има проблем Linux Mint да се инсталира и през UEFI. Моят е така.

"No bootable device" навява по-скоро на мисълта за неправилна подредба на буутващите устройства в BIOS, някаква грешка при създаването на boot записите, или хардуерен проблем.

Ако не сте в състояние да дадете пълна и подробна информация за процеса на инсталация, която да ни помогне да дадем по-точен съвет - занесете лаптопа на майстор. Диагноза на проблем във форум от разстояние се прави трудно, и е на принципа на гадателството.

Проблемът е та, че няма опция за Legacy Boot в BIOS, а в наличния режим не намирам нито една дистрибуция, дето може да се инсталира и след рестарт да бъде намерена и стартирана. От флашката зарежда, инсталира коректно, но след рестарт - No bootable device. При стартиране отново от флашка се вижда инсталираната ОС, но толкова - стартира не от диска, а от флашката.

Мога да снимам как изглежда BIOS в секцията Boot и екрана със съобщението No bootable device, ако това ще помогне.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Visotsky написа:

при нова инсталация на диска не остава никакво място

Нещо не отговаря на истината. Уиндоус 10 про + 3ГБ програми заема макс. 18-19 ГБ. При най-обемистата кумулативна актуализация имаш максимум 3.5ГБ. Твоят диск трябва да може спокойно да обслужва тази ОС. Сигурно не е почистван както трябва, а и програмите може да се инсталират на другия диск, както и файла за възстановяване. Идеята да замениш десятката с тази мента, която няма да можеш да изтраеш и два дни, никак не е добра. Хубаво си помисли.

77.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, NEVADA написа:

Нещо не отговаря на истината. Уиндоус 10 про + 3ГБ програми заема макс. 18-19 ГБ. При най-обемистата кумулативна актуализация имаш максимум 3.5ГБ. Твоят диск трябва да може спокойно да обслужва тази ОС. Сигурно не е почистван както трябва, а и програмите може да се инсталират на другия диск, както и файла за възстановяване. Идеята да замениш десятката с тази мента, която няма да можеш да изтраеш и два дни, никак не е добра. Хубаво си помисли.

77.jpg

При чисто нова инсталация само на Windows 10 2004 на диск 32 ГБ (около 28,5 реални) остават малко над 3 ГБ свободно пространство. Опит от вчера. И при мен по-рано заемаше по-малко, но новата версия дори според Майкрософт изисква 32 ГБ свободно пространство само за ОС.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Visotsky написа:

Мога да снимам как изглежда BIOS в секцията Boot 

Ами пробвай, да видим какво ще стане :) 

Надписът "No bootable device" няма нужда да го снимаш, виждали сме го.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Visotsky написа:

остават малко над 3 ГБ свободно пространство

И това не е истина-на снимката, която съм ти показал, е точно версия 2004, няма как твоята да е 25.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, NEVADA написа:

И това не е истина-на снимката, която съм ти показал, е точно версия 2004, няма как твоята да е 25.

Вижте, ако можете да помогнете, направете го. Споделям каква е ситуацията. Ако покажа скрийншот от заетото пространство и инсталираните програми, ще си докажа тезата, но изобщо нямам за цел да отговарям на това.

Въпросът ми беше друг. Ако сте в състояние да съдействате, ще Ви бъда признателен. Ако не, нека да не създаваме излишен трафик и да разводняваме - този модел не е непопулярен, утре друг ще реши да мине на Linux и ще види зор. Нека мислим дискусията и като средство за помощ някому в бъдеще. Другото е безсмислено чесане на езици и създаване на работа да правя скрийнштове. Не сме тук, за да се лъжем, настоявам на това. Обърнал съм се за съдействие, не мамя никого и всичко, което казвам, е точно така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Eclipse2G написа:

Вместо boot мeню излиза No Bootable device, а инсталацията е успешна и е видима, когато вляза през live distro.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.10.2020 г. в 17:01, Visotsky написа:

след рестарта, излиза "No bootable device"

преди 22 часа, Visotsky написа:

след рестарт - No bootable device.

преди 3 часа, Visotsky написа:

Вместо boot мeню излиза No Bootable device,

Написа го 3 пъти, а така и не показа от кой точно device се опитва да буутне компютърът ти! :mad:   Как да ти помогнем при това положение?...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, RudeBoy написа:

Написа го 3 пъти, а така и не показа от кой точно device се опитва да буутне компютърът ти! :mad:   Как да ти помогнем при това положение?...

SSD-то е зададено да буутва, като втора опция е харддискът, а трета - флашката. Когато има включена флашка, зарежда от нея, а когато я изключа - горецитираното съобщение. Явно новата инсталация не успява да се запише в MBR-а, въпросът ми е какво може да се направи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.10.2020 г. в 17:01, Visotsky написа:

дето става за декстоп

Кой те знае как я правиш тази инсталация, явно имаш остатъци от старите ,които освен да ти заемат много място, пречат на новата. Като започнеш да инсталираш Уиндоус 10, от инструментите на инсталатора трябва първо да форматираш дял С:, след това да го изтриеш, да стане незаделено пространство. Същото трябва да направиш и всички други дялове на този диск, целият да стане незаделен, да няма никакви други парчетии по него, обемът и от ляво и дясно да е един и същ, тогава ще стане инсталация по правилата (и ще видиш колко гигабайта е това). И се пише ДЕСКТОП-Desk=маса.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Visotsky написа:

Явно новата инсталация не успява да се запише в MBR-а, въпросът ми е какво може да се направи.

Можеш да опиташ следното: 

Правиш си една буутваща флашка с Linux, или ако имаш готова - ползваш нея. Стартираш Linux-а без инсталация, слагаш му един Grub Customizer, гледаш какви операционни системи ще открие на компютъра, и се опитваш да поправиш буутващия запис.

Ако и той не успее - сори, преинсталираш наново.

преди 9 часа, Visotsky написа:

SSD-то е зададено да буутва, като втора опция е харддискът, а трета - флашката. Когато има включена флашка, зарежда от нея, а когато я изключа - горецитираното съобщение. 

Ако флашката е на трето място, тя няма да буутне. А ако все пак буутва, това означава, че на двата диска няма ОС.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, NEVADA написа:

Кой те знае как я правиш тази инсталация, явно имаш остатъци от старите ,които освен да ти заемат много място, пречат на новата. Като започнеш да инсталираш Уиндоус 10, от инструментите на инсталатора трябва първо да форматираш дял С:, след това да го изтриеш, да стане незаделено пространство. Същото трябва да направиш и всички други дялове на този диск, целият да стане незаделен, да няма никакви други парчетии по него, обемът и от ляво и дясно да е един и същ, тогава ще стане инсталация по правилата (и ще видиш колко гигабайта е това). И се пише ДЕСКТОП-Desk=маса.

Правя точно това - винаги чиста инсталация. Не го правя от тази сутрин, нека се концентрираме наистина върху темата. Ако можете да съдействате - давайте, няма нужда да опитвате демонстрации на това колко много знаете. Мога да снимам и структурата на root директорията със скритите и системните папки, за да се види, но пак казва - темата е друга и тя изобщо не е да се направим на знаещи, а ако някой е в състояние, да даде истински акъл.

Да, пише се десктоп. Така го пиша, освен ако не съм сбъркал в бъзината. Изкарвам си хляба с писане и съм написал навярно много повече, отколкото Вие сте прочел. Моля най-учтиво да не пишете повече в тази тема, г-н NEVADA. Дотук доказахте, че намеренията, стоящи зад включванията Ви, далеч не съвпадат с тези, довели до появата на темата. Другояче казано - моля Ви да реализирате фундаменталния си стремеж към себеизява някъде другаде. Желая Ви здраве!

преди 18 минути, RudeBoy написа:

Правиш си една буутваща флашка с Linux, или ако имаш готова - ползваш нея. Стартираш Linux-а без инсталация, слагаш му един Grub Customizer, гледаш какви операционни системи ще открие на компютъра, и се опитваш да поправиш буутващия запис.

Ако флашката е на трето място, тя няма да буутне. А ако все пак буутва, това означава, че на двата диска няма ОС.

Правя точно това - създавам си буутваща флашка, паля от нея, след тоа инсталирам (в графичен режим, не съм опитвал от команден ред, защото не ми хрумва какво различно да направя спрямо графиката в случая). Независимо на кое място е флашката, пали от нея. След инсталацията рестартирам. Ако не махна флашката, пак зарежда от нея, а махна ли я, излиза цитираният надпис. Паля пак от флашката, виждам структурата на инсталираната преди малко ОС, но явно не успява да се запише в boot record.

Так, ако някой има идея какво да направя, да дава акъл. Правя конвенционалните неща, явно не се сещам за нещо специфично. Закачам и скрийншот от BIOS-а, за да се види, че няма опция за Legacy boot, която обикновено ми е вършила работа в подобни ситуации.

20201006_085714a.jpg

20201006_085725a.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Visotsky написа:

Так, ако някой има идея какво да направя, да дава акъл. Правя конвенционалните неща, явно не се сещам за нещо специфично.

Ти май изобщо не четеш какво ти се пише ... :angry: 

преди 34 минути, RudeBoy написа:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, RudeBoy написа:

Ти май изобщо не четеш какво ти се пише ... :angry: 

Преинсталирах множество пъти, резултатът е същият. От live boot ето какво ми дава grub-customizer:

1.jpg

Машинката е с Pentium N4200. Намирам бая оплаквания от тия процесори и съвместимостта с Линукс. Не знам дали не е това. Не съм убеден дали Интел не са вкарали защита в BIOS срещу уязвимостите, които им намериха преди време, на цената на премахване на възможността за Legacy boot. Не намирам категоричен отговор на това. В началото компютърчето беше с Линукс. Опитах да даунгрейдна BIOS-а, но не става - има възможност само през Windows, а там не ще да сложи по-стара версия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та, кой не бил четял? Пиша, че при нова инсталация има проблем, че преинсталирам пъти и не става. Ама кой да чете?! По-лесно е да се направим на всезнайковци и да не дадем търсения съвет, щото нямаме идея какво е...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При инсталацията нали пита по някое време къде да сложи GRUB-а. Пробвай с различните опции. Това го говоря малко наизуст де, но се надявам да е насока.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване