Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Помощ за команди за създаване и редактиране на конфиг файлове през SSH .

Препоръчан отговор

Винаги съм бягал от терминала, но не отричам, че е по-лесно и бързо, когато се изпълняват инструкции, които често дори не ги разбирам, но пък крайния резултат ме устройва :) !

Та, трябват ми няколко команди чрез които мога да създам и редактирам запис/ред в конфиг файл, които после(пак с ваша помощ) да ги направя на скрипт за изпълнение с един клик. В и-нет намерих инструкция за една от тези, които ми трябват, но ми е бавно и мъчително :( .

Примерно:

echo "
###################################################################
# Setting the vm.swappiness Linux Kernel Parameter
#
# Changing the value directly influences the performance of the Linux system.
# The default value of vm.swappiness is 60. 
# It represents the percentage of free memory before activating the swap.
# Changing the value directly influences the performance of the Linux system.
# These values are defined:
# 0: swap is disable
# 1: minimum amount of swapping without disabling it entirely
# 10: recommended value to improve performance when sufficient memory exists in a system
# 100: aggressive swapping
vm.swappiness=10" >> /etc/sysctl.conf

ДОБАВЯ редове в /etc/sysctl.conf , но ми трябва команда с която мога да РЕДАКТИРАМ съществуващ ред в конфиг файла!

Примерно: В /etc/nsswitch.conf реда "hosts:          files dns" да се модифицира/редактира на "hosts:          files dns wins" , без да се създава нов ред.

Втори пример: В /etc/sysctl.conf реда #net.ipv4.ip_forward=1 да се редактира на net.ipv4.ip_forward=1 , без коментара # пред  него и без да се добавя нов ред, който е без коментар.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Kalin Karaboychev промени заглавието на Помощ за команди за създаване и редактиране на конфиг файлове през SSH .
преди 27 минути, bvbfan написа:
sudo sed -i 's/hosts: files dns/hosts: files dns wins/g' /etc/nsswitch.conf

Не ми се получи :( ! Изпълних командата, не изквича нищо за грешка някаква, а резултат у файла няма :( !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, backinblack написа:

Не ми се получи :( ! Изпълних командата, не изквича нищо за грешка някаква, а резултат у файла няма :( !

Сработи :) ! Проблема е бил, че между hosts: и files разстоянието е било повече от един символ, демек по-голямо от това, което ти си цитирал като команда. като поставих това: sed -i 's/hosts:          files dns/hosts:          files dns wins/g' /etc/nsswitch.conf и се получи :) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, backinblack написа:

но ми трябва команда с която мога да РЕДАКТИРАМ съществуващ ред в конфиг файла!

Най-просто е просто да отвориш файла с който и да е текстови редактор и да промениш съответния ред.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vpvelev написа:

Най-просто е просто да отвориш файла с който и да е текстови редактор и да промениш съответния ред.

Знам го това, но идеята е това да се направи после на скрипт и с един клик да се редактират и много неща. Сега съм на виртуалка и пред SSH много бързо с копи и пейст инсталирам неща, а после през уебмина ги редактирам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване