Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вече почвам да се чудя, дали има поне една нормална дистрибуция, която след чист инстал да работи нормално!

Препоръчан отговор

Тествам и Минт и Убунту и Deepin и едни и същи проблеми :( !

Толкоз нормално да работи, че един ТЪП УИНДОУС ЮЗВЕРГ, като я инсталира и просто да работи безпроблемно! Без да му се налага търси кой проблем как да оправел :( !

Копирам един прост текстов файл от флашка на десктопа и като го кликна да се отвори ми излиза този прозорец, защото се копира с права 0777, а, когато се създава от системата се създава с права с 0644. Същото е, когато споделя папка и от друг компютър с Уиндоус се копира в нея!

Отварям същия този файл с текстовия редактор на Минт и излизат йероглифи. Инсталирам гедит и се чете нормално. Чете се нормално и с Deepin. Отварям го с Либре офис и иероглефи и от трите дистрибуции!  

Със сигурност има решение на тези проблеми, ама въпроса ми е, нормално ли е, един тъп според вас уиндоус юзверг, проявил някакъв интерес към линукс, още при първия му досег с него да започне да се бори с проблеми!!!?

Screenshot_134.jpg

Screenshot_135.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 92
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Не е вярно, че Уиндоуса след инсталация "просто работи". Напротив - иска 100 неща да се настроят допълнително за да не изникват често прозорци с въпроси и избори в тях, които обикновения потребител е

Проблемът е в Лайняндоса, записаните файлове на български език са ISO1251, не UTF8. Това е всеизвестен факт, за да отваряш такива файлове под Линукс трябва да зададеш на текстовият редактор кодировка

Че не може да бачка с Линукс и че една свястна дистрибуция за начинаеши не може да предложи Белгийската мида пак с бисер търкулнах се от хилеж

Публикувани изображения

Цитат

Вече почвам да се чудя, дали има поне една нормална дистрибуция, която след чист инстал да работи нормално!

Естествено, че има!

Ето при мен какво се получава като копирам от флашка файл в хоме директорията.

https://streamable.com/64lnue

Моля те пробвай и чесно ми кажи дали ще имаш същите проблеми с тая дистрибуция. И въобще някакви проблеми. И без това тия дни правиш проби. Не смятам че ще ти загубя времето с това, което ти предлагам.

https://bike.seedhost.eu/arcolinux/iso/arcolinuxb-xfce-v20.9.2.iso

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, vpvelev написа:

Естествено, че има!

Моля те пробвай и чесно ми кажи дали ще имаш същите проблеми с тая дистрибуция. И въобще някакви проблеми. И без това тия дни правиш проби. Не смятам че ще ти загубя времето с това, което ти предлагам.

Аз това го знам и съм го пробвал, ама ти как го виждаш, по мрежата да му тупнат на този потребител 10 файла и той вместо да си върши работата, да почне един по един да ги ун-чеква!!! Абсурдно е това!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, backinblack написа:

Аз това го знам и съм го пробвал, ама ти как го виждаш, по мрежата да му тупнат на този потребител 10 файла и той вместо да си върши работата, да почне един по един да ги ун-чеква!!! Абсурдно е това!

Нали това показах, че няма нужда да се ънчеква. Втория път нарочно чекнах да е изпълним, за да покажа че пак го отваря текстовия редактор.

Примерно ако doc файла е асоцииран към LibreOffice ще се отвори с него. По спомен само в Dolphin ми се появяваха такива прозорци да питата какво да се прави. Но се нагласяше отнякъде.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали това показах, че няма нужда да се ънчеква. Втория път нарочно чекнах да е изпълним, за да покажа че пак го отваря текстовия редактор.

Да, ама и в Минт и в Deepin не е така! Като се копира файла от външния носител и новия файл е чекнат, щото е с права 0777 и трябва да се унчекне, че да се отвори нормално. Същото е и, когато е прехвърлен по мрежата от друг компютър в споделена папка.

преди 13 минути, vpvelev написа:

Естествено, че има!

Ако е само заради теб да пробвам, ще го направя, но от Дебиан или Убунту базирани не искам да мърдам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, backinblack написа:

Ако е само заради теб да пробвам, ще го направя, но от Дебиан или Убунту базирани не искам да мърдам.

Пробвай, са да имаш и друга гледна точка. Смятам че няма да си загубиш напразно времето.

Сега "дълбаеш" само на едно място, а трябват алтернативи. Минт, Дебиан и Убунту са едно и също.

Сетих се и друго. Много важно е кой как е направил дистрибуцията. Много тук искат "чиста" дистрибуция като Арч например и те да си качват неща. Да, но това е ако имаш време и ти се занимава с това. Трябва и да знаеш какво точно да сложиш и настроиш и т.н.

Ако ти трябва дистрибуция с която веднага да работиш, а не вечно да настройваш ОС и то от "нулата", тогава трябва да се избират такива дистрибуции. Тук не става въпрос колко разбираш или не разбираш, а просто ти трябва за работа и бизнес. Не да правиш красиви тапети и конкита.

Ти беше дал една настройка за SSD-то. Аз като си купих SSD и започнах да чета как да го предпазя и едва намерих в кой файл какво се пише. И кото го отворих точно в ArcoLinux и останах приятно изненадан, че автора вече ги беше направил тия неща. А големи и прехвалени фирми, които правят извесни дистрибуции, не ги правят тия неща и оставят на теб. И който не разбира след това ще се чуди, защо бързо му се е скапало SSD-то под Линикс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай, са да имаш и друга гледна точка. Смятам че няма да си загубиш напразно времето.

Сега "дълбаеш" само на едно място, а трябват алтернативи. Минт, Дебиан и Убунту са едно и също.

Да, точно, защото са едно и също, затова и не искам да се занимавам с друго, което е различно от Дебиа и Убунту. Имам и други интереси в Линукс и те отново са свързани с дебиан базираните.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, backinblack написа:

Да, точно, защото са едно и също, затова и не искам да се занимавам с друго, което е различно от Дебиа и Убунту. Имам и други интереси в Линукс и те отново са свързани с дебиан базираните.

О.К.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично си оставам на Уиндоус 7 поне в близките 2 години, но се опитвам да съвместя за фирма структура от Уиндоус и Линукс компютри и да доведа нови потребители в лагера на Линукс, но, тези проблеми, ако не се намери начин да се разрешат, хората просто ще си продължат да работят с Уиндоус, а за нас ще остане само реването, че Линукс бил нещо много хубаво, ама другите не разбирали :( !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, backinblack написа:

Аз лично си оставам на Уиндоус 7 поне в близките 2 години, но се опитвам да съвместя за фирма структура от Уиндоус и Линукс компютри и да доведа нови потребители в лагера на Линукс, но, тези проблеми, ако не се намери начин да се разрешат, хората просто ще си продължат да работят с Уиндоус, а за нас ще остане само реването, че Линукс бил нещо много хубаво, ама другите не разбирали :( !

Да това го разбрах. Затова ти предлагам това по-горе. Ако въпросните дустрибуции, които сега пробваш и не искаш да се отказваш създават такива дребни проблеми, какво остава за по-нататък, когато могат да изникнат други.

Затова е добра да се пробват наколко различни дистрибуции и тогава да се избере.

Не зная каква е причината, за да държиш толкова на Дебиан-базираните.

Линукса си е един и същ. Важно кой как е направил дистрибуцията. И какво си е играл да сложи или му е омръзнало и е оставил на потребителите да си ги слагат. И след това да се хвалят колко разбират от Линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, vpvelev написа:

Да това го разбрах. Затова ти предлагам това по-горе. Ако въпросните дустрибуции, които сега пробваш и не искаш да се отказваш създават такива дребни проблеми, какво остава за по-нататък, когато могат да изникнат други.

Затова е добра да се пробват наколко различни дистрибуции и тогава да се избере.

Не зная каква е причината, за да държиш толкова на Дебиан-базираните.

Линукса си е един и същ. Важно кой как е направил дистрибуцията. И какво си е играл да сложи или му е омръзнало и е оставил на потребителите да си ги слагат. И след това да се хвалят колко разбират от Линукс.

Френд, точно щото Линукс е един за всички, а също и пакетите със софтуер са общо, ако в друга дистрибуция тези проблеми ги няма, то тогава тук проблема е само в някаква настройка, която трябва да се направи или промени, а не в самия софтуер. Затова и искам да ги реша тези проблеми на виртуалка и после да го споделя за общо ползване безпроблемно и за други, че да не се мъчат като мен и да привлечем и още потребители.

Относно защо Убунту и Дебиан базираните, ами вече доста производители на специални машини започнаха да предлагат и поддръжка за Линукс, но за Убунту и Дебиан. Във фирмата има 3 машини за етикети, етикетни принтери, които си вървят с Линукс поддръжка. Има и разни свободни програми за баркод етикети и принтери..... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, backinblack написа:

доста производители на специални машини започнаха да предлагат и поддръжка за Линукс, но за Убунту и Дебиан.

Не съм много запознат с тия неща, но мисля че .deb пакет може да се инсталира на всеки "линукс".

преди 14 минути, backinblack написа:

проблема е само в някаква настройка,

Точно за това говоря. Има дистрибуции в които тия настройки са направени.

Мислех, че бързаш, но щом има време тогава е добре че търсиш да намериш и направиш тия настройки.

Не напразно ти предложих определена дистрибуция, не защото я ползвам, но защото гледам че автора е направил доста от нещата, за да не си играеш и губиш времето.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега ще я инсталирам на виртуалка да видя дали ще има тези проблеми и, ако ги няма ще разчитам на теб дали ще можем да "пренесем" настройки от нея на тези, които сега пробвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът е в Лайняндоса, записаните файлове на български език са ISO1251, не UTF8. Това е всеизвестен факт, за да отваряш такива файлове под Линукс трябва да зададеш на текстовият редактор кодировка ISO1251. Същият проблем кара и файловият менажер да предполага, че въпросният файл е бинарен, а не текстов, като му добавя флаг за изпълнение. Ако искаш да ползваш едни и същи файлове между 2-те ОС-и ти трябва единна кодировка и тя да е UTF8.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, backinblack написа:

Сега ще я инсталирам на виртуалка да видя дали ще има тези проблеми и, ако ги няма ще разчитам на теб дали ще можем да "пренесем" настройки от нея на тези, които сега пробвам.

Естествено с каквото мога ще помагам :)

Още ония ден се канех да ти покажа как е при мен файла за "локалните". Просто тук тия проблеми с "маймуки" и клавиатурни подредби ги няма.

qrnISoZ.png

Цитат

LANG=en_US.UTF-8
LC_ADDRESS=bg_BG.UTF-8
LC_IDENTIFICATION=bg_BG.UTF-8
LC_MEASUREMENT=bg_BG.UTF-8
LC_MONETARY=bg_BG.UTF-8
LC_NAME=bg_BG.UTF-8
LC_NUMERIC=bg_BG.UTF-8
LC_PAPER=bg_BG.UTF-8
LC_TELEPHONE=bg_BG.UTF-8
LC_TIME=bg_BG.UTF-8

П.П. Както пише bvbfan и от кодировката на текстовия редактор зависи какво излиза. Ползвам Sublime Text и в него си настройвам Cyrillic Windows 1251.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, bvbfan написа:

Проблемът е в Лайняндоса, записаните файлове на български език са ISO1251, не UTF8. Това е всеизвестен факт, за да отваряш такива файлове под Линукс трябва да зададеш на текстовият редактор кодировка ISO1251. Същият проблем кара и файловият менажер да предполага, че въпросният файл е бинарен, а не текстов, като му добавя флаг за изпълнение. Ако искаш да ползваш едни и същи файлове между 2-те ОС-и ти трябва единна кодировка и тя да е UTF8.

Братле, ако искаме да привлечем Уиндоус потребители, това колко лайнян бил Уиндоус-а не помага! Хората са потребители, а техничарите сме ние! За тях има само едни прозорчета за цъкане и какво работи под тези прозорчета тях не ги интересува! Те искат просто да работи! Когато нещо не работи или спре да работи, те отиват в сервиза и там такива като мен и теб им го настройват или направо им преинсталират системата. Същото и, когато ти си купиш кола! Караш си я и си просто един потребител на тази кола! Не те интересува кое в нея как работи, а само колко ти харчи и очакваш, че на която и да е кола, като седнеш ще намериш всичките и инструменти на за управлението на обичайните места. Че няма да ти се налага да питаш дали има кормило или няма, дали има това или онова, защото тези неща дали са лайняни или не са, всеки очаква да ги намери на обичайните им места и да работят по един и същ начин във всяка кола без значение от производителя и! Като ти се развали колата отиваш в сервиз да ти ремонтират и никой не ти казва, че си тъп, щото не можеш и сам да си ремонтираш!

Та, разбираш ли с кое трябва веднъж за винаги да се приключи, защото инак можем само да си хейтим по това колко тъп бил Уиндоус, но файдата е никаква!!!?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не привличам никакви потребители, също както не казвам, че нещата работят "магически". Това, че М$ са решили да използват едно-байтови чарове и когато сменяш езика той ползва същата кодировка, но при друга таблица. Как ще разбереш, че това е български, а не руски или сръбски. Аз мога да ти кажа - няма как, защото кодовете на символите са едни и същи. Дай един файл на "български" на някой, който ползва сръбски и ще разбереше за какво иде реч.

Освен това дистрибуциите не се делят по "езици", а по това как се дистрибутира софтуера, който е един и същ за всичките, като разликите са версии на програма/компилатор, поддържани ДЕ-та и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, bvbfan написа:

Аз не привличам никакви потребители, също както не казвам, че нещата работят "магически". Това, че М$ са решили да използват едно-байтови чарове и когато сменяш езика той ползва същата кодировка, но при друга таблица. Как ще разбереш, че това е български, а не руски или сръбски. Аз мога да ти кажа - няма как, защото кодовете на символите са едни и същи. Дай един файл на "български" на някой, който ползва сръбски и ще разбереше за какво иде реч.

Освен това дистрибуциите не се делят по "езици", а по това как се дистрибутира софтуера, който е един и същ за всичките, като разликите са версии на програма/компилатор, поддържани ДЕ-та и т.н.

Потребителя тези обяснения не го вълнуват ! както знаеш, Уиндоус работи на всякъде по света и на всякакви езици и просто работи!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, backinblack написа:

Потребителя тези обяснения не го вълнуват ! както знаеш, Уиндоус работи на всякъде по света и на всякакви езици и просто работи!

Дали? Тук никога не е имало тема - Защо надписите на филма ми са на йероглифи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, backinblack написа:

"Работи" е силно е казано, както ти написах може сам да ползваш, смени си езика на сръбски и отвори българските файлове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, bvbfan написа:

"Работи" е силно е казано, както ти написах може сам да ползваш, смени си езика на сръбски и отвори българските файлове.

По тази твоята логика излиза, че в единна мрежа и структура Уиндоус и Линукс работни места не могат да съжителстват и тъи като няма алтернативи за всичко в Линукс, то тогава и хората трябва не мислят изобщо за него, а да си карат само и единствено на Уиндоус! 

Ами, ако не се намери начин да се работят безпроблемно Линукс и Уиндоус работни места, хората ще си ползват Уиндоус, а ние ще ревем само, че били прости :( !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://linuxfx.org/

Това е бразилска разработка , която на 100% е изкопирал Уиндоус 10.  Приятел я хвали?! Нова разработка е и има дълга поддръжка. Базирана е на Убунту  доколкото разбирам .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз предложих нещо, да вземем да нагласим едно дистро с всичко необходимо за безпроблемна работа в единни мрежи за и да се опитаме да привличаме нови потребители. Ще го кача в мегата след като го настроим с инструкции за инсталирането му. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, bigiadri написа:

https://linuxfx.org/

Това е бразилска разработка , която на 100% е изкопирал Уиндоус 10.  Приятел я хвали?! Нова разработка е и има дълга поддръжка. Базирана е на Убунту  доколкото разбирам .

Изглежда интересно :) ! Но офис пакета, който са инсталирали е Onlyoffice, а той има проблеми със съвместимостта с МС офиса. Инак се саморекламира, че бил на 100% съвместим, ама на тамплейти от комплекта на МС Офис се ебава, а либрето няма проблем.

..... От друга страна, Либре офис в доста фирми се ползва вместо МС офис и не толкоз непознат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване