Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вече почвам да се чудя, дали има поне една нормална дистрибуция, която след чист инстал да работи нормално!

Препоръчан отговор

намерете нещо такова, дет с един клик да става работата
https://www.kaldata.com/it-новини/ето-как-с-помощта-на-python-и-selenium-си-осигурих-до-346986.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 92
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Не е вярно, че Уиндоуса след инсталация "просто работи". Напротив - иска 100 неща да се настроят допълнително за да не изникват често прозорци с въпроси и избори в тях, които обикновения потребител е

Проблемът е в Лайняндоса, записаните файлове на български език са ISO1251, не UTF8. Това е всеизвестен факт, за да отваряш такива файлове под Линукс трябва да зададеш на текстовият редактор кодировка

Че не може да бачка с Линукс и че една свястна дистрибуция за начинаеши не може да предложи Белгийската мида пак с бисер търкулнах се от хилеж

Публикувани изображения

Не е вярно, че Уиндоуса след инсталация "просто работи". Напротив - иска 100 неща да се настроят допълнително за да не изникват често прозорци с въпроси и избори в тях, които обикновения потребител е по-добре да не пипа и да не вижда, защото какво трябва се направи често пъти е противоположно на препоръките на microsoft.

Така че изключително много, да не кажа всичко, зависи от адекватното инсталиране на операционната система - била тя някой от видовете линукс, или някоя от версиите на уиндоус.

Примерът с колата е може и да е верен, че сядаш в нея и просто караш - ама първоначалното обслужване и проверките дали всичко е наред преди тръгване - това един специалист го прави много по-добре, и именно така трябва да се подготвят нещата (включително ОС) - от хора, които разбират и получават пари за знанията си, за да може след това да работят дълго време и безпроблемно за потребителя.

Отделен е въпросът, че голямата част от специалистите са специалисти в кавички (и на запад, и тук) - и поради това повечето хора дори нямат опит от ползването на нещо, което е истински добре поддържано и подготвено като за бели хора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз примера с колата го дадох по повод това, че всички съветвате, че трябвало да четат и едва ли не и от компютри да разбират потребителите за да могат просто да ползват, ама вие не си ремонтирате сами колите, а ходите на сервизи, като стане някакъв проблем с тях. Просто тази логика, че всички трябвало да разбират от компютри не върви! Хората не искат да разбират от всичко, а само да го ползват! А, когато го ползват очакват да работи така, както е работило другото, което са ползвали преди, а не да си променят навиците.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Tiho написа:

Не е вярно, че Уиндоуса след инсталация "просто работи". Напротив - иска 100 неща да се настроят допълнително за да не изникват често прозорци с въпроси и избори в тях, които обикновения потребител е по-добре да не пипа и да не вижда, защото какво трябва се направи често пъти е противоположно на препоръките на microsoft.

+1

Затова пък когато напиша, че след прясна инсталация се настройва поне 2-3 часа, а на практика 3-4 дни и по-нататък, тръгва як хейт. Основно от "геймарите"... ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, backinblack написа:

Тествам и Минт и Убунту и Deepin и едни и същи проблеми :( !

Толкоз нормално да работи, че един ТЪП УИНДОУС ЮЗВЕРГ, като я инсталира и просто да работи безпроблемно! Без да му се налага търси кой проблем как да оправел :( !

Копирам един прост текстов файл от флашка на десктопа и като го кликна да се отвори ми излиза този прозорец, защото се копира с права 0777, а, когато се създава от системата се създава с права с 0644. Същото е, когато споделя папка и от друг компютър с Уиндоус се копира в нея!

Отварям същия този файл с текстовия редактор на Минт и излизат йероглифи. Инсталирам гедит и се чете нормално. Чете се нормално и с Deepin. Отварям го с Либре офис и иероглефи и от трите дистрибуции!  

Със сигурност има решение на тези проблеми, ама въпроса ми е, нормално ли е, един тъп според вас уиндоус юзверг, проявил някакъв интерес към линукс, още при първия му досег с него да започне да се бори с проблеми!!!?

Samba работи чудесно за такива работи с копирането.  И искаш от две напълно различни системи да си взаимодействат и да работят в симбиоза.

https://uroci.net/urok/2162/Стартиране-и-конфигурация-на-SAMBA-сървър-под-Linux.html

Това което може да правите със Samba e :

да се дава достъп до дисковете на Linux Windows-машини.

да се получава достъп до дисковете на Windows за машини под Linux.

да се дава достъп до принтерите под Linux за Windows-машини.

да се получава достъп да принтерите под Windows от Linux-системи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оф бе!
За мен проблема си е в ЗКУ-тата!
Ама повече - след работа!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, vpvelev написа:

П.П. Както пише bvbfan и от кодировката на текстовия редактор зависи какво излиза. Ползвам Sublime Text и в него си настройвам Cyrillic Windows 1251.

Аз пък съм сложил Kate точно за да мога да отварям в него обяснителни файлове писани от руснаци за други руснаци и излизащи на маймуница иначе.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако очакваш че някой вместо теб ще направи нещо да работи, и ще ти плати за което няма вариант.

Не ти ли писна все да търсиш някой да ти върши работата на готово?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със самбата се преборих :) ! То си имало в настройките с какви права да се записват нови файлове и с какви нови директории. Просто във всички дистрибуции са оставили по подразбиране права 0755 и за директории и за файлове. Ама го разбрах чак след като тествах новото 20 на Deepin, където е настроено правилно и копнах smb.config файла му, а после сравних двата.

Сега остава да се преборя с копирането на файлове от външно устройство да са с права 0755 за папки и 0644 за файлове, което няма начин да няма някъде такава опция, която всички са оставили по подразбиране на 0777 за файлове и директории :( ! Също и с кирилицата в либрето :( !

преди 1 час, Росен Р. Александров написа:

Ако очакваш че някой вместо теб ще направи нещо да работи, и ще ти плати за което няма вариант.

Не ти ли писна все да търсиш някой да ти върши работата на готово?

Сега вече ми стана интересно ти какво разбираш под това, някой друг да ми свърши работата!!!!? Ами аз си работя! Търся решение и се опитвам да привлека нови потребители за Линукс!!! Ти какво си свършил ми стана интересно сега!!!? С какво ти лично си допринесъл, освен само аванта за лична употреба от безплатния софтуер!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега си мисля, че пак и по същата логика, не може да няма такава настройка за копиране на файлове от външно устройство и най-вероятно ще е свързана с монтирането му след включване в усб-то, която е оставена по подразбиране с права 0777 :( , ама като не съм навътре с тези неща се надявам някой да подскаже нещо, дето да го тествам :) . 

Остана още и с кирилицата в либре офиса да се преборя и проекта за нова дистрибуция за български потребители ще придобие що-годе приличен вид, като за първа версия базирана на Deepin 15.11 / Debian 9 Stretch :) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За начало пробвай да добавиш user-a към групите storage и disk.

преди 10 минути, backinblack написа:

Остана още и с кирилицата в либре офиса да се преборя

За това съм пропуснал какъв е проблема?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, backinblack написа:

Със самбата се преборих :) ! То си имало в настройките с какви права да се записват нови файлове и с какви нови директории. Просто във всички дистрибуции са оставили по подразбиране права 0755 и за директории и за файлове. Ама го разбрах чак след като тествах новото 20 на Deepin, където е настроено правилно и копнах smb.config файла му, а после сравних двата.

Сега остава да се преборя с копирането на файлове от външно устройство да са с права 0755 за папки и 0644 за файлове, което няма начин да няма някъде такава опция, която всички са оставили по подразбиране на 0777 за файлове и директории :( ! Също и с кирилицата в либрето :( !

Сега вече ми стана интересно ти какво разбираш под това, някой друг да ми свърши работата!!!!? Ами аз си работя! Търся решение и се опитвам да привлека нови потребители за Линукс!!! Ти какво си свършил ми стана интересно сега!!!? С какво ти лично си допринесъл, освен само аванта за лична употреба от безплатния софтуер!

Май имаш къса памет. И как търсеше хора които да ти вършат работата за без пари.

Помниш ли и твоята приятелка Дороти?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Росен Р. Александров написа:

Май имаш къса памет. И как търсеше хора които да ти вършат работата за без пари.

Помниш ли и твоята приятелка Дороти?

Уфф! Бях те забравил що за некадърно говедо си :( ! Ами аз си намирам хора да ми вършат работа, когато се налага и си плащам дори, но на такива, които вършат работа, а не за некадърници като теб, дето и за чеп за зеле не стават :( ! Хайде разкарай ми се от постовете и тук! Дано да им работят опциите за блокиране на потребители, че ти ще си първия :( !

преди 32 минути, vpvelev написа:

За начало пробвай да добавиш user-a към групите storage и disk.

За това съм пропуснал какъв е проблема?

Май не е голям. Проблема е, че текстови файлове на български, като ги отворя с либрето излизат на квадратчета и йероглифи, а с текстовия редактор няма проблем.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, backinblack написа:

То си имало в настройките с какви права да се...

Всичко си е имало, но то требе и акъл! ;)

преди 1 час, backinblack написа:

Сега си мисля, че пак и по същата логика

Най-сетне неква логика, но стана късно, Мансити би, едно малко и легай!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, backinblack написа:

Май не е голям. Проблема е, че текстови файлове на български, като ги отворя с либрето излизат на квадратчета и йероглифи, а с текстовия редактор няма проблем.

Това колко пъти да го коментираме? ISO1251 е кодировката, трябва да я зададеш ръчно, като Виндовс си оправят бакиите или ти направиш шаблоните UTF8 - няма да имаш проблеми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, bvbfan написа:

Това колко пъти да го коментираме? ISO1251 е кодировката, трябва да я зададеш ръчно, като Виндовс си оправят бакиите или ти направиш шаблоните UTF8 - няма да имаш проблеми.

Ще го видя после това, че днес са излезли дългоочакваните новости в Deepin 20 сега с него се занимавам :) !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както вече писах всички дистрибуции ползват една и съща база, някоя настройка в повече/по-малко. Deepin има KWin за дисплей манажер и Xfce подобен десктоп, което е интересна смесица. Като цяло, която и дистрибуция да сложиш ще имаш едно и също, просто различни версии, LTS (където има) или просто "замразени" на дадена версия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, bvbfan написа:

Както вече писах всички дистрибуции ползват една и съща база, някоя настройка в повече/по-малко. Deepin има KWin за дисплей манажер и Xfce подобен десктоп, което е интересна смесица. Като цяло, която и дистрибуция да сложиш ще имаш едно и също, просто различни версии, LTS (където има) или просто "замразени" на дадена версия.

Абсолютно прав си, но пропускаш малката разлика, че Deepin не ползват дебианските хранилища, а са ги клонирали нещо и ползват само свои си. Все още работи и с прикачени дебиански хранилища. На 15.11, което на базата на Стреч, като му сложих дебианските хранилища и ми ърдейтна над 260 пакета, а всеки пакет е със свои си настройки по подразбиране, които се променят при ъпдейт на пакета, ако централно са задали различни от предишните настройки. Не съм съвсем сигурен, но мисля, че принципно е така.

Deepin вървят по стъпките на Убунту и се отделят в свои си хранилища, както Убунту се отдели, но базирани на Дебиан.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо измъчвате човека?! Вече е проверил (може би) две-три дистрибуции, от неизвестно каква флашка или диск, върху неизвестно какъв компютър и знае, че Линукс не става. Ами да си стои, където е бил. Сигурно не е чувал за Youtube, за Distrowatch.com и още много други източници на информация. Ако не може да се оправи с Убунту или Линукс Минт, ситуацията е неспасяема. Дали хардуерна, дали със задклавиатурното устройство, все нещо има.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някои хора тука, изобщо, ама изобщо не стоплят за какво иде реч!!!!

1) Значи, когато създадеш папка в домашната си територия, тя е с права 0755, а, когато създадеш файл, той е с права 0644 ! Това е за всяка нова папка и за всеки нов файл ! Сега вземете и споделете една папка и от друга машина прехвърлете в нея файл и папка!!! Самбата на всички нови дистар, чисто нова инсталация е настроена за нови файлове да ги създава с права 0755 или 755 и за файлове и за папки!!! Това нормално ли е според вас!!!? 

2) Включвате една флашка и прехвърляте от нея файлове в домашната си директория и те се прехвърлят с права 0777 за файлове и за папки! Кликаш да отвориш файла и той гърми как да се бил отворел!!! Някой спомена, че в КДЕ го нямало този проблем. Следователно, най-вероятно е настроено да се прехвърлят с правилните права. Дали за всички дистрибуции с КДЕ или само за някои не разбрах. 

3) Новия хардуер, ако не е вкаран в ядрото, то вероятността да върви нормално е нулева. Ядрото е едно за всички. Драйверите се пишат от едни и после отиват при всички. Никой не си пише сам драйвери само за неговата си дистрибуция! Сега, от къде се получава тогава, че на един и същ хардуер едно дистро върви добре, а друго не върви!!!? Постоянно валят въпроси от рода на: Купих си нов лаптоп или компютър и какво да слагам, че това или онова не вървяло!!!? Ами палачорска работа от тези, дето събират мажорните дистра! 

И сега, идва един нов юзверг, който до преди е ползвал Уиндоус и всичко му е работело безпроблемно, па като спре да работи, прави нова чиста инсталация и всичко заработва! Та, този нов юзверг, дето се е излъгал да пробва Линукс, щото чувал това и онова, с 300 зора инсталира, щото му е всичко ново и след инсталацията, нищо не му работи така, както е свикнал да му работи в Уиндоус-а :( !!! Ами да ходел да чете по разни форуми и да си губи времето, сякаш е ИТ специалист!!! Да ходи да чете и да се блъска, за да оправи бакиите на тези преди него!!! 

И вие как мислите, че нови хора с такъв подход ще се задържат на Линукс, дори и веднъж вече да се са излъгали да го пробват!!!?

Това, че всеки има различен вкус към кой ДМ да ползва и в какви цветове да са му темите, че дали ФФ и Хром, че коя програма за картинки и други неща е съвсем отделна тема и си е чисто субективно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо не вдявам трагедията?! От 2013 г. ползвам Линукс, реални инсталации, първо Минт Оливиа, после Петра, с "Канелата".  Два компютъра си рабоjят от години с Минт, "Канела" на 64 битови машини, видеокарта на Nvidia. Отделно един стар HP 550 с Минт XFCE. За няколко месеца на един настолен компютър ползвах МХ, в крайна сметка там е Минт - лесен за инсталиране, разбираем интерфейс и всичко останало, което трябва на един напълно нормален потребител. Не се сещам за проблеми с драйвери или нещо друго. Ползвам предимно графична среда за ъпдейти, инсталиране на програми и т.н. От терминала пускам от време на време отделни команди. Идея си намам какви са тези проблеми с ядро и т.н. Странно ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За ядрото - напълно нормално, няма как да има драйвер преди хардуерът да се появи на пазара, става въпрос за най-новият хардуер или специфичен, такъв който не отваря документацията си (Нвидия, Бродком)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.10.2020 г. в 7:41, bvbfan написа:

За ядрото - напълно нормално, няма как да има драйвер преди хардуерът да се появи на пазара, става въпрос за най-новият хардуер или специфичен, такъв който не отваря документацията си (Нвидия, Бродком)

Еееее, от къде идва тогава проблема, че всички основни дистрибуции примерно вкарали в новото ядро поддръжка за новите процесори на АМД, а чета питания, че с тази или онази дистрибуция не работело, с едната компютъра фучели вентилаторите, а с другата вървяло....... и ето сега, това което констатирам, че на всички дистрибуции самбата е настроена да създава нови файлове и папки с права 775, а не 775 / 0775 за папки и 0664 за файлове. Също и другия проблем с копирането на файлове от усб устройство!!!? Това нормално ли е!!!? 

на 26.10.2020 г. в 21:55, vmonev написа:

Нещо не вдявам трагедията?! От 2013 г. ползвам Линукс, реални инсталации, първо Минт Оливиа, после Петра, с "Канелата".  Два компютъра си рабоjят от години с Минт, "Канела" на 64 битови машини, видеокарта на Nvidia. Отделно един стар HP 550 с Минт XFCE. За няколко месеца на един настолен компютър ползвах МХ, в крайна сметка там е Минт - лесен за инсталиране, разбираем интерфейс и всичко останало, което трябва на един напълно нормален потребител. Не се сещам за проблеми с драйвери или нещо друго. Ползвам предимно графична среда за ъпдейти, инсталиране на програми и т.н. От терминала пускам от време на време отделни команди. Идея си намам какви са тези проблеми с ядро и т.н. Странно ...

Ти визираш това, че се инсталирал, познавал си коректно устройства....... ама тествах и него и при него също има този проблем, който визирах! Отделно, че gedit не разпознава кирилицата от уиндоус .тхт файл, а kwrite и други разпознават и си го отварят коректно. 

Хайде сега, спомни си, че някога и ти си бил съвсем нов в Линукс и какво правиш, като се сблъскаш с такива немарливи проблеми!!!? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, backinblack написа:

Еееее, от къде идва тогава проблема, че всички основни дистрибуции примерно вкарали в новото ядро поддръжка за новите процесори на АМД, а чета питания, че с тази или онази дистрибуция не работело, с едната компютъра фучели вентилаторите, а с другата вървяло....... и ето сега, това което констатирам, че на всички дистрибуции самбата е настроена да създава нови файлове и папки с права 775, а не 775 / 0775 за папки и 0664 за файлове. Също и другия проблем с копирането на файлове от усб устройство!!!? Това нормално ли е!!!? 

Зависи, самба не ползвам, usb device, ако е ntfs файлова система може и да проблем, аз нямам проблеми с това да е изпълним файл. Като цяло проблемите се коренят в съвместимостта с Виндовс, текстови файлове - кодировка, файлова система (ntfs) - права.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване