Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вече почвам да се чудя, дали има поне една нормална дистрибуция, която след чист инстал да работи нормално!

Препоръчан отговор

преди 54 минути, bvbfan написа:

Зависи, самба не ползвам, usb device, ако е ntfs файлова система може и да проблем, аз нямам проблеми с това да е изпълним файл. Като цяло проблемите се коренят в съвместимостта с Виндовс, текстови файлове - кодировка, файлова система (ntfs) - права.

Масовия потребител не иска да е ИТ специалист за да ПОЛЗВА компютър. Днес на всяко дете първия допир на компютър е с Уиндоус. При положение, че над 90% от потребителите по света ползват Уиндоус, от къде да дойдат тези нови потребители в Линукс!!!? Не говорим за сървъри, което е все още територия за специалисти, а говорим само за десктопи! Ама на Уиндоус това му било проблем, ама другото му било проблем...... и Уиндоус ли ще се съобразява с Линукс или обратното!!!? От друга страна, както няколко пъти го казах, това не са проблеми, които не са разрешени до момента. Не един текстови редактор си има вградени различни кодировки и си познава текста каква кодировка е и си го отваря коректно. Някой преди мен каза, че в КДЕ или само в някоя дистрибуция на КДЕ, този проблем с копирането на файлове от флашка го нямало. Значи и той по принцип е решен! 

Ами само с плюене по Уиндоус потребителите, че били прости и не искали да стават ИТ специалисти не стават нещата! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 92
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Не е вярно, че Уиндоуса след инсталация "просто работи". Напротив - иска 100 неща да се настроят допълнително за да не изникват често прозорци с въпроси и избори в тях, които обикновения потребител е

Проблемът е в Лайняндоса, записаните файлове на български език са ISO1251, не UTF8. Това е всеизвестен факт, за да отваряш такива файлове под Линукс трябва да зададеш на текстовият редактор кодировка

Че не може да бачка с Линукс и че една свястна дистрибуция за начинаеши не може да предложи Белгийската мида пак с бисер търкулнах се от хилеж

Публикувани изображения

На всеки комп могат да се инсталират няколко ОС. Като добавим няколко флашки/диска с Live ОС става...

Та вместо да се чудиш, седни и работи нещо!

Две дини под една мишница

Който сяда на два стола...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз си работя :) ! На 51 години съм и работя от както съм се уволнил от казармата :) .

преди 4 минути, JKirilov написа:

На всеки комп могат да се инсталират няколко ОС. Като добавим няколко флашки/диска с Live ОС става...

Та вместо да се чудиш, седни и работи нещо!

Две дини под една мишница

Който сяда на два стола...

Дай ми една причина, защо трябва да имам на компютъра си и Линукс и Уиндоус, като само Уиндоус-а ми е достатъчен!!!?

..... Това от гледна точка на обикновен потребител!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, backinblack написа:

Дай ми една причина, защо трябва да имам на компютъра си и Линукс и Уиндоус, като само Уиндоус-а ми е достатъчен!!!?

Очаквай включване от Белгия :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, backinblack написа:

Масовия потребител не иска да е ИТ специалист за да ПОЛЗВА компютър. Днес на всяко дете първия допир на компютър е с Уиндоус. При положение, че над 90% от потребителите по света ползват Уиндоус, от къде да дойдат тези нови потребители в Линукс!!!? Не говорим за сървъри, което е все още територия за специалисти, а говорим само за десктопи! Ама на Уиндоус това му било проблем, ама другото му било проблем...... и Уиндоус ли ще се съобразява с Линукс или обратното!!!? От друга страна, както няколко пъти го казах, това не са проблеми, които не са разрешени до момента. Не един текстови редактор си има вградени различни кодировки и си познава текста каква кодировка е и си го отваря коректно. Някой преди мен каза, че в КДЕ или само в някоя дистрибуция на КДЕ, този проблем с копирането на файлове от флашка го нямало. Значи и той по принцип е решен! 

Ами само с плюене по Уиндоус потребителите, че били прости и не искали да стават ИТ специалисти не стават нещата! 

За мен всичко е въпрос на перспектива. Аз също имам неудобства, когато се случва да работя на Windows. Иска ми се нещата да се случват, както ми е удобно, out-of-the-box, но не става. Елементарни неща няма и/или не се случват, както аз си представям че трябва да се случват. Ако работиш предимно на *nix системи, то флашката ти с файлове, няма да работи коректно под Win и това е очаквано. Не знам защо всчико това ти е станно - различни системи са! Единственното, което е очевидно, е че на единия фронт постоянно правят опити да са съвметими, а на другия - съвсем не. Това че линукс чете и пише ntfs примерно е опит за нагаждане. Обратното го няма просто.

Относно привличане на потребители към ОС и идеология въобще, още преди време достигнах за себе си до извода, че това е вредно за системите и потребителите. Страшна орда от орки е налазила по-популярните дистрота и със себе си носят не желание за учене и нагаждане, а мрънкане и "войстващо" незнание. Аз лично съм против потребителската маса от хора на *nix да се запълва с такива образи!

Който иска да научи и да разбере, ще прочете, ще се опита да разбере, а няма като папагал да пита за решение на нещо елемтарно, размахвайки скрийншот в редит примерно. Имам безброй много примери за такива и това ми е в повече вече. За какво да ги привличаме и какво ще спечели *nix света от това? Има ли смисъл да привлечеш Win потребител, при положение че въоще не му дреме за това какво е POSIX и FOSS, каква е идеологията зад UNIX, защо всчико е независимо и работи, спрямо дефинициите и документацията? Този юзер е потенциален мрънкач и хейтър, защото е потребител, масов консуматор. И понеже много линукс дистрибуции (идея си нямам защо) се опитват да привличат такива образи, почват да правят отстъпки от качеството, от идеологията въобще. SytemD e един такъв пример. А това е причината аз да избягвам Линукс от известно време до колкото мога и бавничко да преминавам към *BSD.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, ngc-bg написа:

За мен всичко е въпрос на перспектива. Аз също имам неудобства, когато се случва да работя на Windows. Иска ми се нещата да се случват, както ми е удобно, out-of-the-box, но не става. Елементарни неща няма и/или не се случват, както аз си представям че трябва да се случват. Ако работиш предимно на *nix системи, то флашката ти с файлове, няма да работи коректно под Win и това е очаквано. Не знам защо всчико това ти е станно - различни системи са! Единственното, което е очевидно, е че на единия фронт постоянно правят опити да са съвметими, а на другия - съвсем не. Това че линукс чете и пише ntfs примерно е опит за нагаждане. Обратното го няма просто.

Относно привличане на потребители към ОС и идеология въобще, още преди време достигнах за себе си до извода, че това е вредно за системите и потребителите. Страшна орда от орки е налазила по-популярните дистрота и със себе си носят не желание за учене и нагаждане, а мрънкане и "войстващо" незнание. Аз лично съм против потребителската маса от хора на *nix да се запълва с такива образи!

Който иска да научи и да разбере, ще прочете, ще се опита да разбере, а няма като папагал да пита за решение на нещо елемтарно, размахвайки скрийншот в редит примерно. Имам безброй много примери за такива и това ми е в повече вече. За какво да ги привличаме и какво ще спечели *nix света от това? Има ли смисъл да привлечеш Win потребител, при положение че въоще не му дреме за това какво е POSIX и FOSS, каква е идеологията зад UNIX, защо всчико е независимо и работи, спрямо дефинициите и документацията? Този юзер е потенциален мрънкач и хейтър, защото е потребител, масов консуматор. И понеже много линукс дистрибуции (идея си нямам защо) се опитват да привличат такива образи, почват да правят отстъпки от качеството, от идеологията въобще. SytemD e един такъв пример. А това е причината аз да избягвам Линукс от известно време до колкото мога и бавничко да преминавам към *BSD.

Извини ме за изказването ми, което може да ти прозвучи обидно, но това твое изказване е на типичния авантажия, който нищо не е създал, но граби с пълни шепи, че дори и не уважава ни най-малко тези, които създават нещо, което му дават да ползва безплатно! 

Та, тези хора творят именно с цел да привличат по-голяма общност към себе си и труда си, а не специално за теб, че да се съобразяват с твоите желания! Както знаеш, Линукс дава възможност на който не му харесва нещо, да си го модифицира и направи сам по-добро :) ! Точно тези с мислене като твоето са най-най-вредни за тази общност :( !

преди 11 минути, JKirilov написа:

1. За да изтриеш нещо, дет виндовса не дава, примерно

...

...

10. Да видиш примерно Квой туй жуотно вееее?

За първото си има лайв сд-та и на мен не веднъж ми се е налагало да ползвам именно с тази цел.

За десетото, нали говорим за обикновени потребители, които не ги интересува как работи, а само да работи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, backinblack написа:

Извини ме за изказването ми, което може да ти прозвучи обидно, но това твое изказване е на типичния авантажия, който нищо не е създал, но граби с пълни шепи, че дори и не уважава ни най-малко тези, които създават нещо, което му дават да ползва безплатно! 

Та, тези хора творят именно с цел да привличат по-голяма общност към себе си и труда си, а не специално за теб, че да се съобразяват с твоите желания! Както знаеш, Линукс дава възможност на който не му харесва нещо, да си го модифицира и направи сам по-добро :) ! Точно тези с мислене като твоето са най-най-вредни за тази общност :( !

Не мисля че си ме разбрал, а това определение като авантаджия, ще го пропусна съзнателно. Втората ти любезност, определяйки ме като вреден, също няма да предизвика ответен отговор сега. Нито знаеш какво съм давал на общността, нито какво съм работил в тази посока. Така че моля, без cheap assumptions и откровенни обиди, така както нямаше такива в моето изказване!

Никога и по никакъв начин Linux не е имал за цел привличане на общност в смисъла на "ползватели". Това се случва последните години с компании, който изкарват пари чрез линукс. Unix и в последствие Линукс изначално са създадени за да се унифицира, олесни работата на изследователи, инженери и преподаватели. В последствие идва комерсиалният елемент и съответно - желанието за привличане на масовка. Откревенните юзери не са били таргет при създаването на системите, а напротив - хора, можещи, знаещи и желаещи да се учат и съответно - да допринасят за развитието на ком/нитито по този начин.

На всичкото от горе имам усещането че си "претичал" отгоре-отгоре, това което съм написал, видял си ключови фрази и не се разбрал цялото ми изложение...Това не е много коректно също.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и не разбрах на въпросния потребител аджеба къв му е проблема 🤣🤣Lets Talk Laptop GIF by NBC

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Ивайло Димов написа:

Така и не разбрах на въпросния потребител аджеба къв му е проблема 🤣🤣Lets Talk Laptop GIF by NBC

:lol6:За това

http://picbg.net/u/47526/32224/547461.gif

А е просто ! :nono:

Windows за потребители на софтуер , а Linux за такива дето го правят ......

Естествено е тогава процентът да е 90 към 10....както се и случва ....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, by_chechi написа:

:lol6:За това http://picbg.net/u/47526/32224/547461.gif

А е просто ! :nono:

Windows за потребители на софтуер , а Linux за такива дето го правят ......

Ами то излиза май, че само тези, които го правят си го ползват :( !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, backinblack написа:

Ами то излиза май, че само тези, които го правят си го ползват :( !

Не излиза ! :nono:.....но това е друга тема , тема за производство въобще , а не само на софтуер....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, ngc-bg написа:

Не мисля че си ме разбрал, а това определение като авантаджия, ще го пропусна съзнателно. Втората ти любезност, определяйки ме като вреден, също няма да предизвика ответен отговор сега. Нито знаеш какво съм давал на общността, нито какво съм работил в тази посока. Така че моля, без cheap assumptions и откровенни обиди, така както нямаше такива в моето изказване!

Никога и по никакъв начин Linux не е имал за цел привличане на общност в смисъла на "ползватели". Това се случва последните години с компании, който изкарват пари чрез линукс. Unix и в последствие Линукс изначално са създадени за да се унифицира, олесни работата на изследователи, инженери и преподаватели. В последствие идва комерсиалният елемент и съответно - желанието за привличане на масовка. Откревенните юзери не са били таргет при създаването на системите, а напротив - хора, можещи, знаещи и желаещи да се учат и съответно - да допринасят за развитието на ком/нитито по този начин.

На всичкото от горе имам усещането че си "претичал" отгоре-отгоре, това което съм написал, видял си ключови фрази и не се разбрал цялото ми изложение...Това не е много коректно също.

преди 1 час, backinblack написа:

Извини ме за изказването ми, което може да ти прозвучи обидно...........

Изказването ти точно така прозвуча и се извиних, че може да ти се сторят обидни думите ми :( ! 

Линукс винаги е бил на първо място БИЗНЕС МОДЕЛ, но доста по-различен от другия бизнес модел, който познаваме от Уиндоус! Червената шапчица е най-печелившата Линукс компания, най-голям принос има за развитието на Линукс, над 80% от кода в ядрото е тяхно дело и програмистите, които бичат кода там не го правят безплатно. Три български опита за българска дистрибуция имаше и се закриха поради това, че не намериха финансиране от заинтересовани да ползват труда им. Всички тези други, които творят и ти се радваш на техния труд го правят с цел да привлекат инвестиции, а това става като съберат по-голяма потребителска маса, за което ти си против!

преди 3 минути, by_chechi написа:

Не излиза ! :nono:.....но това е друга тема , тема за производство въобще , а не само на софтуер....

Направата на софтуер винаги е било един вид производство, но на интелектуални продукти, а не физически. На кого му нужен този софтуер, ако не го ПОЛЗВА за нещо!!!? Едни за забавления, а други за работа. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, backinblack написа:

....инвестиции, а това става като съберат по-голяма потребителска маса....

Ако се чете и разбира буквално , твърдението не е вярно и въвежда в заблуда....:nono:

....а жертвите на тази заблуда са тук , в тема като тази ! :)

......................

За разяснение примерно :

На автоматизирания завод произвеждащ хляб му трябва софтуер и респективно инвестира

На потребителят на хляб софтуер не му трябва ! Може и от фурна..... :nono:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги съм казвал- четене му е майката ,четене с разбиране и да не са ти наврени ръцете в гъза ..................всичко друго е селски оправдания

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Ивайло Димов написа:

Винаги съм казвал- четене му е майката ,четене с разбиране и да не са ти наврени ръцете в гъза ..................всичко друго е селски оправдания

Иво, ако те перифразирам, ти представяш ли си, всеки който има кола да трябва да чете, че да може сам да си я ремонтира  !!!? Ами те сервизите ще фалират  ! Ти кола имаш ли? Сам ли си я ремонтираш? Аз съм бивш професионален шофьор и бих казал, че колите и камионите се ремонтират по-лесно от компютрите, ама съм сигурен, че за повечето от вас е по-лесно да си ремонтирате компютъра, от колкото колата  .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

Добре де...автомонтьорите да не са извънземни!?И те са чели...Разликата е,че някои четат...други се възползват от наученото от другите...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Proshark написа:

:offtopic_s:

Добре де...автомонтьорите да не са извънземни!?И те са чели...Разликата е,че някои четат...други се възползват от наученото от другите...

Ти сам ли си поправяш колата!!!?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, backinblack написа:

Ти сам ли си поправяш колата!!!?

Както споменах....възползвам се...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, backinblack написа:

..... Това от гледна точка на обикновен потребител!

Здравей! Ето ти една причина да преминеш на Линукс - не да държиш (ползваш) двете на една машина.

С времето хардуера изостава от софтуера - като възможности. Линукс е по-лек, по-сигурен (даже няма нужда от антивирус), по стабилен, безплатен ...
Точно съвсем обикновен потребител започва да ползва Линукс след няколко основни насоки. С графична среда, с менюта на български, с допълнителните екстри ... всичко вече е лесно.

Държа една моя машина с Уиндоус заради няколко много тясно специализирани програми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, jhoro написа:

Здравей! Ето ти една причина да преминеш на Линукс - не да държиш (ползваш) двете на една машина.

С времето хардуера изостава от софтуера - като възможности. Линукс е по-лек, по-сигурен (даже няма нужда от антивирус), по стабилен, безплатен ...
Точно съвсем обикновен потребител започва да ползва Линукс след няколко основни насоки. С графична среда, с менюта на български, с допълнителните екстри ... всичко вече е лесно.

Държа една моя машина с Уиндоус заради няколко много тясно специализирани програми.

И как да започне да го ползва, когато куп неща ги има, но не са настроени, а той човека тепърва се сблъсква с нещо различно!!!? От къде да знае, това и онова има ли го изобщо или просто трябва да се настрои!!!? От друга страна, той е свикнал с Уиндоус и знае, че като се омажат нещата, пре-инсталира Уиндоус-а и той просто работи! Тук имаме точно обратната ситуация! Инсталираш нова ОС и почваш да настройваш дори и дреболии!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и аз съм ползвал Виндовс от малък и винаги се чудех как може да е такова лайно. Когато минах на Линукс просто изхвърлих всичко, самби, файлови системи, офиси - на чисто. Така нещата са както трябва, ако смяташ да ползваш Линукс-а като Виндовс, аз лично не виждам смисъл да се мигрира. След като на някой човек му е удобно, няма да съм аз този, който ще го разубеждава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, backinblack написа:

И как да започне да го ползва, когато куп неща ги има, но не са настроени, а той човека тепърва се сблъсква с нещо различно!!!? От къде да знае, това и онова има ли го изобщо или просто трябва да се настрои!!!? От друга страна, той е свикнал с Уиндоус и знае, че като се омажат нещата, пре-инсталира Уиндоус-а и той просто работи! Тук имаме точно обратната ситуация! Инсталираш нова ОС и почваш да настройваш дори и дреболии!!!

Това изобщо не е задължително - настройването!

Преди 3-4 месеца имах случай - колега ме помоли, да му инсталирам Линукс (Лубунту) на лаптопа. Занесох готова флашка, стартирах инсталацията и когато минаха началните настройки - го оставих да чака. Просто трябваше да си ходя.
На следващия ден той ми върна флашката и каза - „Всичко се инсталира без проблем. При свърване към Мрежата - си направи една камара ъпдейти и вече работи нормално“. От „типичен Уиндоус потребител“ момчето спокойно си премина на Линукс - без почти никаква помощ от моя страна.

Друг въпрос е едно време - когато доста Линукси нямаха графична среда и всичко беше „в терминал“.
Сега си се инсталира с файлов мениджър, браузър, офис пакет ... почти всички основни неща.

Пп. Друго предимство на Линукс е, че ако най-новата версия се „омаже“ - мога без проблем да стартирам една или няколко предишни по-версии.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, bvbfan написа:

То и аз съм ползвал Виндовс от малък и винаги се чудех как може да е такова лайно. Когато минах на Линукс просто изхвърлих всичко, самби, файлови системи, офиси - на чисто. Така нещата са както трябва, ако смяташ да ползваш Линукс-а като Виндовс, аз лично не виждам смисъл да се мигрира. След като на някой човек му е удобно, няма да съм аз този, който ще го разубеждава.

Невъзможно е да се избяга от това! Хората вече имат създадени навици кое как да ползват и няма начин заради едното ползване да си ги променят. Аз го виждам това дори и в бизнеса на всякакви нива. Като е свикнал нещо да го прави по един начин, колкото и много добри и по-рационални начини да му предложиш на човек, той само като се пробва и като види, че от първия път не му се получава и се отказва и продължава по неговия си начин! Обзалагам се, че и ти си така за много неща, ако не за всичко. До голяма степен и аз съм така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, backinblack написа:

Хората вече имат създадени навици кое как да ползват и няма начин заради едното ползване да си ги променят.
Като е свикнал нещо да го прави по един начин, колкото и много добри и по-рационални начини да му предложиш на човек, той само като се пробва и като види, че от първия път не му се получава и се отказва и продължава по неговия си начин! 

Тарикатлъкът е да ги накараш да намразят първо бозата по някакви причини и после да им пробуташ пингвинско мляко. Ако не са я намразили, еми ще си я ползват и ще я разучават нея как да ѝ баят, как да ѝ спират апдейтите и т.н.
Аз я намразих най-вече заради това, че не можеше да си я инсталирам до безкрай на колкото си искам твърди дискове - трябвало било за всеки нов диск да му снасям кинти на някакъв си милиардер, щото той така искал разбираш ли.
Това е чалъмът, да я намразят.
После трябва да ги обучиш да ползват xubuntu и готово.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване