Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вече почвам да се чудя, дали има поне една нормална дистрибуция, която след чист инстал да работи нормално!

Препоръчан отговор

преди 37 минути, Белгиеца написа:

Тарикатлъкът е да ги накараш да намразят първо бозата по някакви причини и после да им пробуташ пингвинско мляко. Ако не са я намразили, еми ще си я ползват и ще я разучават нея как да ѝ баят, как да ѝ спират апдейтите и т.н.
Аз я намразих най-вече заради това, че не можеше да си я инсталирам до безкрай на колкото си искам твърди дискове - трябвало било за всеки нов диск да му снасям кинти на някакъв си милиардер, щото той така искал разбираш ли.
Това е чалъмът, да я намразят.
После трябва да ги обучиш да ползват xubuntu и готово.

С омраза не се получава :) ! С омразата си към Уиндоус досега да не постигнахте нещо!!!!?  Да не говорим пък за споровете между различни дистрибуции среди! Уж Линукс давал избор, а не като МС да те ограничава в избора, а постоянно някой като пита за нещо и поне половината ще го отпратят на другаде! Я на друга дистибуция, я на друга среда и по-голямата част от отговорите стават безсмислени :( . 

Никой не може да е специалист по всичко и тези, които не разбират е не искат да разбират от компютри, явно разбират от други неща за да има кой да им плаща, че да си ги купуват!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 92
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Не е вярно, че Уиндоуса след инсталация "просто работи". Напротив - иска 100 неща да се настроят допълнително за да не изникват често прозорци с въпроси и избори в тях, които обикновения потребител е

Проблемът е в Лайняндоса, записаните файлове на български език са ISO1251, не UTF8. Това е всеизвестен факт, за да отваряш такива файлове под Линукс трябва да зададеш на текстовият редактор кодировка

Че не може да бачка с Линукс и че една свястна дистрибуция за начинаеши не може да предложи Белгийската мида пак с бисер търкулнах се от хилеж

Публикувани изображения

преди 53 минути, backinblack написа:

Невъзможно е да се избяга от това! Хората вече имат създадени навици кое как да ползват и няма начин заради едното ползване да си ги променят. Аз го виждам това дори и в бизнеса на всякакви нива. Като е свикнал нещо да го прави по един начин, колкото и много добри и по-рационални начини да му предложиш на човек, той само като се пробва и като види, че от първия път не му се получава и се отказва и продължава по неговия си начин! Обзалагам се, че и ти си така за много неща, ако не за всичко. До голяма степен и аз съм така.

Така е . Навиците трудно се променят. Хората не обичат да четат и учат . Искат всичко да им идва на готово. Не ми е ясно защо обаче тези хора са съгласни да дадат куп пари за софтуер като може след като не им се занимава да платят на някой който да им настрои Линукс  по начин който би им бил най удобен и да не се притесняват от че някой непрекъснато ги дебне . Вече има твърде много свободен софтуер който не отстъпва на платените продукти. Лично аз доскоро  с 10 годишен компютър с двуядрен процесор AMD Athlon 64 x2 4600+  с 4 гб DDR2 памет  си работех нормално с Линукс не го рестартирам с месеци да не говорим за преинсталация.  Windows  дали го може това нещо . Защо трябва всяка година да си сменяме машината защото ОС -а става все по лакома ? Та мисля че затова ползвам Линукс . Дава ти свободата да си настроиш всичко по собствен вкус и не те принуждава непрекъснато да купуваш все по мощен хардуер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Ивайло Димов написа:

Така и не разбрах на въпросния потребител аджеба къв му е проблема 🤣🤣Lets Talk Laptop GIF by NBC

Че не може да бачка с Линукс и че една свястна дистрибуция за начинаеши не може да предложи

преди 49 минути, Белгиеца написа:

Тарикатлъкът е да ги накараш да намразят първо бозата по някакви причини и после да им пробуташ пингвинско мляко. Ако не са я намразили, еми ще си я ползват и ще я разучават нея как да ѝ баят, как да ѝ спират апдейтите и т.н.
Аз я намразих най-вече заради това, че не можеше да си я инсталирам до безкрай на колкото си искам твърди дискове - трябвало било за всеки нов диск да му снасям кинти на някакъв си милиардер, щото той така искал разбираш ли.
Това е чалъмът, да я намразят.
После трябва да ги обучиш да ползват xubuntu и готово.

Белгийската мида пак с бисер търкулнах се от хилеж

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, lsmurf написа:

Лично аз доскоро  с 10 годишен компютър с двуядрен процесор AMD Athlon 64 x2 4600+  с 4 гб DDR2 памет  си работех нормално с Линукс не го рестартирам с месеци да не говорим за преинсталация.

Разбира се, че може. Това не е нещо което зависи само от OS-а обаче, потребителя е най-важното и слабо звено винаги.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, lsmurf написа:

Така е . Навиците трудно се променят. Хората не обичат да четат и учат . Искат всичко да им идва на готово. Не ми е ясно защо обаче тези хора са съгласни да дадат куп пари за софтуер като може след като не им се занимава да платят на някой който да им настрои Линукс  по начин който би им бил най удобен и да не се притесняват от че някой непрекъснато ги дебне . Вече има твърде много свободен софтуер който не отстъпва на платените продукти. Лично аз доскоро  с 10 годишен компютър с двуядрен процесор AMD Athlon 64 x2 4600+  с 4 гб DDR2 памет  си работех нормално с Линукс не го рестартирам с месеци да не говорим за преинсталация.  Windows  дали го може това нещо . Защо трябва всяка година да си сменяме машината защото ОС -а става все по лакома ? Та мисля че затова ползвам Линукс . Дава ти свободата да си настроиш всичко по собствен вкус и не те принуждава непрекъснато да купуваш все по мощен хардуер.

Ето тук вече идва и най-големия проблем, че дори и да искат да си платят няма на кого! Аз лично не веднъж съм съм търсил ПЛАТЕНИ услуги от тъй наречените специалисти и много неща съм зарязал, защото нямам време и нерви да ровя и да търся решения, а тези, дето могат..... или ми предлагат някакви безбожни оферти, дето по-евтино ще ми излезе да си платя уиндоус и другия платен софтуер! Един дори ме убеждаваше, че на един компютър не могат да вървят и рутер и уеб сървър и мейл сървър, че било това много ресурси и все критични! Ами под Линукс, ако не могат, с Уиндоус могат! И знам на няколко места дето от години си работят безпроблемно.

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Разбира се, че може. Това не е нещо което зависи само от OS-а обаче, потребителя е най-важното и слабо звено винаги.

Оооо да, отново потребителя, който не иска да чете :( !

преди 12 минути, lsmurf написа:

..... И сега имам проблем с настройката на ISP Config 3 панела на ВПС сървъра ми, дето няма кой да ми вземе парите, а имам други по-важни неща от това да се ровя и да търся да си го оправям сам :( ! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е. Линукс-а е "направи си сам".

М/у другото, потребителите, които не са длъжни да знаят нещо за ОС, а само да я ползват, обикновено само си чатят, разглеждат снимки и слушат музика. Всичко това им е настроено и в Линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, vpvelev написа:

Така е. Линукс-а е "направи си сам".

М/у другото, потребителите, които не са длъжни да знаят нещо за ОС, а само да я ползват, обикновено само си чатят, разглеждат снимки и слушат музика. Всичко това им е настроено и в Линукс.

И флашки хич не ползват :) !

Пък като ги гледам у фейса те младите, май кирилица не им требе :) !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, backinblack написа:

Пък като ги гледам у фейса те младите, май кирилица не им требе :) !

А ти толкова се мъчи да я подкараш :) Остави го на китайски, младите го разбират. Все едно са имотикони :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, backinblack написа:

Линукс винаги е бил на първо място БИЗНЕС МОДЕЛ, но доста по-различен от другия бизнес модел, който познаваме от Уиндоус! Червената шапчица е най-печелившата Линукс компания, най-голям принос има за развитието на Линукс, над 80% от кода в ядрото е тяхно дело и програмистите, които бичат кода там не го правят безплатно. Три български опита за българска дистрибуция имаше и се закриха поради това, че не намериха финансиране от заинтересовани да ползват труда им. Всички тези други, които творят и ти се радваш на техния труд го правят с цел да привлекат инвестиции, а това става като съберат по-голяма потребителска маса, за което ти си против!

Ето тук вече има голяма грешка! Линукс на първо място е community, идея, инструмент с който хората да си вършат работата. Никога не е бил на 1-во място бизнес, камо ли модел! Няма лошо да се използва и за печалба естествено. Цитираш redhat, но започна темата с десктоп проблем, защото няма нужда да привличаш хора към server частта - те вече са си там отдавна. Та коя дистрибуция печели или някога е печелила нещо от десктоп? :)

Със стремежа да се угодят на капризите на потребителите, защото "са свикнали" в края на краищата ще се постигне Apple-ish community. Знаещите ще намаляват, за сметка на тези, на които им се угажда на всеки каприз, за да им е по-лесно. Това не е причината, поради която аз пиша пачове без пари в свободното си време. И повярвай - има много хора, които го правят. Първо защото учиш, вместо да лентяйстваш в свободното си време и второ, защото допринасяш за общото благо по някакъв начин. И силно уважавам хора, които искат да се учат и показват че полагат усилия. На такива помагам с всичко, което мога да дам от себе си!

От друга страна, ако искаш всички мамуни да се качат на клона, вече си имат Windows, имат и Мак. Ама където се качат мамуните, всичко оакват :) Точно този процес наблюдавам от 5-6 години, защото първо трябва акъл и самосъзнание.

Затова попитах - какво ще спечели unix-likе community-то от привличане на такива хора.  За мен - ще загуби.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ngc-bg написа:

Ето тук вече има голяма грешка! Линукс на първо място е community, идея, инструмент с който хората да си вършат работата. Никога не е бил на 1-во място бизнес, камо ли модел! Няма лошо да се използва и за печалба естествено. Цитираш redhat, но започна темата с десктоп проблем, защото няма нужда да привличаш хора към server частта - те вече са си там отдавна. Та коя дистрибуция печели или някога е печелила нещо от десктоп? :)

Със стремежа да се угодят на капризите на потребителите, защото "са свикнали" в края на краищата ще се постигне Apple-ish community. Знаещите ще намаляват, за сметка на тези, на които им се угажда на всеки каприз, за да им е по-лесно. Това не е причината, поради която аз пиша пачове без пари в свободното си време. И повярвай - има много хора, които го правят. Първо защото учиш, вместо да лентяйстваш в свободното си време и второ, защото допринасяш за общото благо по някакъв начин. И силно уважавам хора, които искат да се учат и показват че полагат усилия. На такива помагам с всичко, което мога да дам от себе си!

От друга страна, ако искаш всички мамуни да се качат на клона, вече си имат Windows, имат и Мак. Ама където се качат мамуните, всичко оакват :) Точно този процес наблюдавам от 5-6 години, защото първо трябва акъл и самосъзнание.

Затова попитах - какво ще спечели unix-likе community-то от привличане на такива хора.  За мен - ще загуби.

Често се коментира въпроса, че нямало добри алтернативи на уиндоуските програми за Линукс. Че дори и големите като Адоб не правят версия на продукта си за Линукс, па било то и платена да е! Ами защо да го правят, при положение, че се ползва от 2% от потребителите и то такива, които пари не дават!!!? Ами до онзи ден и професионален хардуер не пускаха версии за Линукс, докато сега вече почти всички касови апарати имат и Линукс поддръжка. Принтери за етикети..... още доста неща има за Линукс, но само от по-големите производители. Няма нищо по-нормално от това, тези, които са свикнали с Уиндоус да търсят в Линукс това, което досега са намирали в Уиндоус. От където и да се погледнат нещата, комюнити Линукс-а винаги е бил догонващ. Именно бизнеса е този, които лансира нещо ново, па било то под проприетарен или гпл лиценз/бизнес модел, а после се появяват и комюнити версии и алтернативи! Виж примерно Ред Хат и Сент ОС как бяха! Ред Хат яко комерс, Федора им е тестовото муле, на което тестват воните си неща, тестерите, които я ползват репортват бъгове, които да изчистват, а стабилното им е комерс. Ама по силата на лиценза са задължени да споделят и те го правят, ама като сорс, дето не всеки може да си го сглоби. Затова се появи Сент-а, който билдва кода на стабилния Ред Хат....... но, когато отдавна това новото е вече при тези, които си плащат. Ами и Либре офиса до скоро се движеше много зад МС Офиса! Сега чувам, че го бил изпреварил по възможности, ама то сигурно, щото МС са орязали новия Офис с цел да привличат потребителите към онлаин офиса си. Винаги бизнеса е бил този, който води в иновациите, а комюнитито чак, когато нещо се наложи, тогава започва да прави алтернативи, щото новото и добро в началото е и скъпо.

преди 23 минути, ngc-bg написа:

Това не е причината, поради която аз пиша пачове без пари в свободното си време. И повярвай - има много хора, които го правят. Първо защото учиш, вместо да лентяйстваш в свободното си време и второ, защото допринасяш за общото благо по някакъв начин. И силно уважавам хора, които искат да се учат и показват че полагат усилия. На такива помагам с всичко, което мога да дам от себе си!

Мда, има такива хора, но го правят пак с някаква цел. Примерно да покажат в СВ-то си, като кандидатстват за работа що за умения имат. Това е едно от най-модерните. Ако искаш да пишеш за удоволствие, направи свой проект, който да развиваш! Мога да ти дам доста идеи, а също така и да помогна с лансирането му, а при по-голям интерес и да осигуря и някакво финансиране. Тази група именно с такава цел съм я направил!

преди 50 минути, vpvelev написа:

А ти толкова се мъчи да я подкараш :) Остави го на китайски, младите го разбират. Все едно са имотикони :)

Братле, оценявам чувството ти за хумор, ама удари едно рамо за то Уебмин в другата тема, че ми става много ключов :( ! Направо съм с вързани ръце без него :( ! Пък и ми трябва да бъзикам MySQL-а, а без него само с команди е крива работа :( . Че и самбата също :( .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така е . Навиците трудно се променят. Хората не обичат да четат и учат . Искат всичко да им идва на готово.

Ида, и не. Всичко - вкл. навиците, се променя много лесно - стига да има желание за развитие.
Поне аз, нямам почти никакви навици и не се налафат промени.
Та мисля че затова ползвам Линукс . Дава ти свободата да си настроиш всичко по собствен вкус и не те принуждава непрекъснато да купуваш все по мощен хардуер.

Тук не мога да,се съглася напълно.
Само факта, че вече доста Линукс-дистрибуции спряха х86-версиите, е достатъчен.
Често се коментира въпроса, че нямало добри алтернативи на уиндоуските програми за Линукс. Че дори и големите като Адоб не правят версия на продукта си за Линукс, па било то и платена да е!

Това вече го говорихме. Може да няма десктоп-варианти, но има онлайн.
Отделно - откакто мобилните устройства навлязоха масово - и там има доста възможности. Андроид си е Линукс, макар орязан.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, jhoro написа:

Ида, и не. Всичко - вкл. навиците, се променя много лесно - стига да има желание за развитие.

Много си прав, но всеки в различна посока се развива и компютъра му е само едно помагало най-общо казано. Той е потребител! Потребител, който иска всичко да му е лесно! Ако иска да се развива в компютърни насоки, тогава темата не подлежи на коментар! 

преди 10 минути, jhoro написа:

Тук не мога да,се съглася напълно.

Много по-рано трябваше да го направят, защото това е излишно разхищение на труд! Само два таба като отвориш и 2ГБ рам са заминали от максималните 3! Първите 64 битови процесори скоро ще навършат 20 години!! Ако тези програмисти и други ИТ специалисти очакват от такива да се изхранват, няма и за хляб и сол да им стигне :( ! 

преди 14 минути, jhoro написа:

Това вече го говорихме. Може да няма десктоп-варианти, но има онлайн.
Отделно - откакто мобилните устройства навлязоха масово - и там има доста възможности. Андроид си е Линукс, макар орязан.

Нормален човек няма да си повери бизнеса някъде си онлайн! Явно идея си нямаш от бизнес! А на мобилни устройства да се работи си е чиста загуба на време :) ! Бизнес без компютри не се прави! Мобилните устройства са само едно много добро допълнение, но не може да е основно. От 20+ години ползвам компютър. Андроид телефон ползвам от версия 1.4, а и таблет също имам, но чатове, форуми, ФБ.... само от къщи на компютъра! Всички близки и далечни познати и приятели съм ги научил, че, ако до 15 минути не отговоря на чат, значи не съм си в къщи и да звънят по тела, ако е спешно. Железен принцип ми е това и не само на мен, а и на повечето нормално работещи хора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, jhoro написа:

Спряха по отношение на какво?! 

Самите системи спокойно могат да функционират и изпълняват функциите си за това за каквото са направени. Да, нови приложения или нов хардуер не ще могат да се инсталират или монтират върху същите, но ще продължат да функционират и реално по желание на съответния собственик е възможно да се създаде софтуер чрез който да се осъществява вид свързаност към дадено ново приложение или хардуер. 

преди 13 минути, backinblack написа:

Ако тези програмисти и други ИТ специалисти очакват от такива да се изхранват, няма и за хляб и сол да им стигне :( ! 

Какъв е проблема и от такива да взимаш пари?! Ти си определяш колко ти струва един час работа! 

п.п. Допълнително пари винаги е по-добре да имаш. ;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Спряха по отношение на какво?! 
Самите системи спокойно могат да функционират и изпълняват функциите си за това за каквото са направени. Да, нови приложения или нов хардуер не ще могат да се инсталират или монтират върху същите, но ще продължат да функционират и реално по желание на съответния собственик е възможно да се създаде софтуер чрез който да се осъществява вид свързаност към дадено ново приложение или хардуер. 

Добро утро!
Ти що не спиш бре? Или поне се събудѝ!

Конкретен пример. Убунту (всички варианти) след версия 20.04, е само 64-битов. 32-битовите ще си работят, но без поддръжка.
Факт - все още си имам едно Кубунту 14.04/х86. Работи си, ама …

Нормален човек няма да си повери бизнеса някъде си онлайн! Явно идея си нямаш от бизнес!
А на мобилни устройства да се работи си е чиста загуба на време  ! Бизнес без компютри не се прави!

„Всичко е въпрос на вкус” - йазало кучето, и си облизало …
Може просто да имаме различни идеи!

Относно технологиите - остана само да кажеш, че бизнес-а се е появил преди 25-30 години. С масовото навлизане на компютрите!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, jhoro написа:

но без поддръжка.
Факт - все още си имам едно Кубунту 14.04/х86. Работи си, ама …

Поддръжка от общността която разработва въпросната дистрибуция е спряна. ;) 

Нима си на мнение, че някой който се занимава с програмиране не може сам да си я поддържа?! 

Да, няма да може да ползва определени неща от хранилището, но това не означава, че не може въпросната да се развие и вече да не се казва Убунто или Кубунту, а iДунту ... :) или jРунту .... :) 

Джоре .... благодаря ти, че ме разсмя ... :) Ти ще ми казваш моя хардуер ко ще прави и какво няма да прави, ама ха .... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, backinblack написа:

Невъзможно е да се избяга от това! Хората вече имат създадени навици кое как да ползват и няма начин заради едното ползване да си ги променят. Аз го виждам това дори и в бизнеса на всякакви нива. Като е свикнал нещо да го прави по един начин, колкото и много добри и по-рационални начини да му предложиш на човек, той само като се пробва и като види, че от първия път не му се получава и се отказва и продължава по неговия си начин! Обзалагам се, че и ти си така за много неща, ако не за всичко. До голяма степен и аз съм така.

Всъщност много по-лесно е отколкото изглежда, навиците на ползване на ОС от Виндовс са напълно погрешни. Когато и да ги зарежеш, все е късно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти ще ми казваш моя хардуер ко ще прави и какво няма да прави, ама ха ....  

Щом още ъи е „хардуер”!
При мен е само … „софтуер”!!!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, jhoro написа:

Относно технологиите - остана само да кажеш, че бизнес-а се е появил преди 25-30 години. С масовото навлизане на компютрите!

Бизнес е имало много преди компютрите да се появят и все още го има и без компютри. Дори в началото на всеки бизнес, компютрите повече пречат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване