Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

По образ и подобие - тълкувание

Препоръчан отговор

• Отговори 164
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Те не са знаели, че да не се покорят на Бог е зло.  

Как можеш да изобличиш нещо, което не разбираш? Трябва да съществуват за да можеш да се отречеш от тях. За да можеш да се фокусираш в тяхната противоположност. Трябва да ги познаваш, за да може

Значи подобие по физически вид. Да чуйм и останалите.

преди 7 минути, Tiho написа:

Няма нищо освен Бог.

Значи е погрешно да му се подчиняваме. Да се подчиняваме на своите пориви е подчинение на Него, защото ние сме част от всичкото, което е Бог.

Не знам как ви звучат моите разсъждения, но те служат единствено да изобличат клишетата, които се повтарят без вникване в техния смисъл и противоречията загнездени в тях. Очаквам някой да изпляска и "Всичко е любов" и да затрие тотално темата с нивото на разсъждения отпреди самоосъзнаване.

преди 2 минути, Tiho написа:

I said to my heart, "How are you?" It said, "Increasing, for, by God, I am His Image's house."

Във всеки от нас спи гений. С всеки ден, все по-дълбоко.

Замести "гений" с "герой", "бог" или както ти уйдиса.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко е Любов. Любовта движи света. Бог е Любов, Светлина, Единство.

Разделението и омразата са Дявола (но са необходими за света).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Завистта движи света.

Любовта е източник на всички конфликти - личностни и държавни.

Но това е друга тема.

преди 10 минути, Tiho написа:

Тоя Дявол ще се окаже голяма работа. Свършил е повече работа, отколкото Господ за последните 6000 години. Колко удобно да има някой да е виновен за всичко. Изкупва греховете ни... също като Христос.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

This is Love: to fly heavenward,
To rend, every instant, a hundred veils.
The first moment, to renounce life;
The last step, to fare without feet.
To regard this world as invisible,
Not to see what appears to one's self.
* * *
To look beyond the range of the eye,
To penetrate the windings of the bosom!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Tiho написа:

* * *

Български не знаеш ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Tiho написа:

* * *

Правила на форума

2.17 Желателно е да се въздържате от обширни цитати на друг език, освен българския. Ако смятате, че информацията, съдържаща се в чуждоезичен цитат е ценна за потребителите на форума, добре е да го преведете.

Защо са необходима на света?

Всичко е Любов. Любовта движи света.

И войните ли са любов?
И насилието ли е любов?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Myanmar написа:

Не знам как ви звучат моите разсъждения, но те служат единствено да изобличат клишетата, които се повтарят без вникване в техния смисъл и противоречията загнездени в тях.

Как можеш да изобличиш нещо, което не разбираш?

преди 12 часа, Tiho написа:

Трябва да съществуват за да можеш да се отречеш от тях. За да можеш да се фокусираш в тяхната противоположност. Трябва да ги познаваш, за да можеш да разбереш мразещите. Трябва да си трансформирал омразата в себе си в любов, за да знаеш какво точно искаш и за другите. Твоята омраза и разделението някога може би ще останат като някакъв далечен спомен от миналото ти, но именно чрез този спомен ще можеш да изпиташ състрадание към тези, които още не са се освободили.

преди 3 часа, Aumi написа:

И войните ли са любов?
И насилието ли е любов?

А не са ли предизвикани и направлявани от същата сила? Нима войните не се водят заради привързаност към дадени идеали и резултати. В основата на всяко човешко желание стои любовта. В основата на омразата също е любовта, защото омразата е привързаност към противоположността на това, което мразиш. Така че всичко се движи от любовта. Колкото и да е изопачена и неразбрана.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Shiniasu написа:

Как можеш да изобличиш нещо, което не разбираш?

Аз изобличавам, че тези, които вярват в абсурди, не ги разбират.

• Когато ти кажат, че един дядо тайно поставя подаръци под елхата - решаваш, че не е достоверно.
  • Когато някой създаде света за 6 дни - приемаш, че "има нещо".

Но нека не говорим за това прав ли е всеки за нещата, които вярва. От опит знам, че вярващите са силно раними и стават агресивни, когато основите на вярата им се подкопава.

Темата тук е какво се крие зад един от най-популярните пасажи от Библията.

преди 6 часа, Aumi написа:
преди 14 часа, Tiho написа:

Всичко е Любов. Любовта движи света.

И войните ли са любов?
И насилието ли е любов?

Добри въпроси.

Трябва да съществуват за да можеш да се отречеш от тях.

Много обичам като прочета, че нещо ТРЯБВА. Аз пък мога да кажа, че не трябва. И че не е трябвало. Защо Всемогъщия и Всезнаещия ще създава същества, които могат да страдат и обстоятелства при които невинни добри души, благоверни и набожни страдат? Това ли е неговата любов?

И ако всичко зло иде от едно свръхсъщество - Дявола, защо не го натири някъде или да го спре? Ако имаш куче, което хапе и убива, ще го оставиш ли да пази малките ти беззащитни деца?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Myanmar написа:

Много обичам като прочета, че нещо ТРЯБВА. Аз пък мога да кажа, че не трябва. И че не е трябвало. Защо Всемогъщия и Всезнаещия ще създава същества, които могат да страдат и обстоятелства при които невинни добри души, благоверни и набожни страдат? Това ли е неговата любов?

И ако всичко зло иде от едно свръхсъщество - Дявола, защо не го натири някъде или да го спре? Ако имаш куче, което хапе и убива, ще го оставиш ли да пази малките ти беззащитни деца?

Кой е този "Всемогъщия и Всезнаещия"? Това, което написах на Ауми важи и за теб. Това е твоята представа за Бог, която пренасяш върху вярващите. "Невинни души", страдащи незаслужено... ама горките бедни, като отидат на мястото на управляващите и стават същите изроди. Щото са невинни. Има и някои изключения, разбира се. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Shiniasu написа:

Трябва да съществуват за да можеш да се отречеш от тях. За да можеш да се фокусираш в тяхната противоположност. Трябва да ги познаваш, за да можеш да разбереш мразещите. Трябва да си трансформирал омразата в себе си в любов, за да знаеш какво точно искаш и за другите. Твоята омраза и разделението някога може би ще останат като някакъв далечен спомен от миналото ти, но именно чрез този спомен ще можеш да изпиташ състрадание към тези, които още не са се освободили.

Това е само една част от обяснението.

От по-материална и практическа гледна точка, без разделение няма как да съществува света, който по своя характер се състои от двойки противоположности (тоест, неща разделени). Една хубава таоистска схема по този въпрос:

Лилла-та на Твореца - https://images2.imgbox.com/2d/a0/hOahwJx2_o.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Shiniasu написа:

ама горките бедни, като отидат на мястото на управляващите

Това пък какво беше!?? Господ измъчва и убива добрите хора, щото ако отидат на мястото на управляващите еди какво си. Ти от детската градина ли излизаш?

И не виждам да отговаряш на цяла върволица въпроси. Подкосиха ли ти се краката? Не се боря за доминация, просто ако не можеш да отговаряш на елементарни въпроси не се включвай за сложните като този в заглавието.

преди 1 час, Tiho написа:

без разделение няма как да съществува света, който по своя характер се състои от двойки противоположности

Така се състои, защото Бог така решил. Можеше да го направи от три части, а можеше от една, а можеше от нула. Въпросът е защо е избрал да има две части, от които едната генерира болка, завист, смърт, гняв, омраза...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Myanmar написа:

Това пък какво беше!?? Господ измъчва и убива добрите хора, щото ако отидат на мястото на управляващите еди какво си. Ти от детската градина ли излизаш?

Тук доста хора вярват в прераждането, но явно пропускаш да отчетеш тази възможност. Ти може даа си задал темата в контекста на християнството, но това не означава, че мненията на всички са в този контекст. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Shiniasu написа:

Тук доста хора вярват в прераждането, но явно пропускаш да отчетеш тази възможност. Ти може даа си задал темата в контекста на християнството, но това не означава, че мненията на всички са в този контекст. 

Аз мога да допълня, че в ранното християнство темата за прераждането си присъства (както и в почти всички религии, които изобщо съществуват). Чак в канона, който 300 години след раждането на христос е приет (по време на вселенските събори), всичко, свързано с познанието за веригата от следващи животи, се скрива. Също така преди тези събори, самоубийството е разрешено - и мнозина християни, когато са поставени в ситуация да изменят на вярата и принципите си, го предпочитат и умират по собствено желание. Според историческите източници за периода, главната причина за изкривяването на вярата и принципите й, е римският император, който не харесва, че чрез възможността да отнемеш собствения си живот работната сила намалява като количество и християните се поддават по-трудно на контрол. Затова, при приемането на християнството като официална религия в римската империя, са внесени промени и нагаждания в него според нуждите на управляващите империята.

По принцип, истинските християни са ранните християни, и по-късно различни течения, произлизащи от тях, които вече покварената църква отрича. Църквата започва да се бори срещу тях, защото тя вече представлява допълнение на държавната власт, а не истинска христова църква.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук доста хора вярват в прераждането, но явно пропускаш да отчетеш тази възможност.

Абе човек, темата е за цитат от Библията. Защо намеси твоята религиозно философска система?

Ти може даа си задал темата в контекста на християнството, но това не означава, че мненията на всички са в този контекст.

Не съм задал темата в контекста на християнството. Ти адекватен пост ще заимаш ли?! Темата Е за християнството.

преди 2 часа, Tiho написа:

Аз мога да допълня, че в ранното християнство темата за прераждането си присъства (както и в почти всички религии, които изобщо съществуват). Чак в канона, който 300 години след раждането на христос е приет (по време на вселенските събори), всичко, свързано с познанието за веригата от следващи животи, се скрива.

Доказателства?

Как така нещо е скрито, пък ти го знаеш. Излиза, че не е скрито!

преди 2 часа, Tiho написа:

римският император, който не харесва, че чрез възможността да отнемеш собствения си живот работната сила намалява като количество и християните се поддават по-трудно на контрол. Затова, при приемането на християнството като официална религия в римската империя, са внесени промени

Доказателства?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Руми премахва завесата, която скрива божествениата искра в него, и заявява пред света истината:

I am not of water nor fire, I am not of the forward wind; 
   I am not moulded clay: I have mocked (transcended) them all

The truth is independent of outward forms; it shines 
as brightly in the Heaven as in the mosque or the 
church; moreover, the religion of the heart, which 
alone has value, is not the monopoly of any particular 
creed. In reality all creeds are one

This world and that world are the egg, and the bird within it 
   Is in darkness and bruised of wing, contemptible and despised. 
   Regard unbelief and faith as the white and the yolk in this egg, 
   Between them, joining and dividing, 'a barrier which they shall not 
   pass.'

When He hath graciously fostered the egg under His wing. 
  Infidelity and religion disappear: the bird of Unity spreads its 
  pinions.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Myanmar написа:

Абе човек, темата е за цитат от Библията. Защо намеси твоята религиозно философска система?

Темата знам за какво е, но зададеният въпрос не беше върху този цитат. Беше свързан със страданието. Така че намесването на прераждането си е уместно. А и ранните християни, както вече беше посочено, са приемали прераждането. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Myanmar написа:

Тук не си прав. Още в началния пост споменаваш "и други вери и религии".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, ncl написа:

Тук не си прав. Още в началния пост споменаваш "и други вери и религии".

Имах предвид религиите, от които е заимствало християнството. Защото християнството е препис на други религии.

Нямал съм предвид будизма. Будизма дори не е религия. Според него хората не са създадени от бог, та съответно няма как и да са създадени по негов образ и подобие.

преди 44 минути, Shiniasu написа:

А и ранните християни, както вече беше посочено, са приемали прераждането. 

Какви са тези "ранни християни" пък сега. Една част от сектантите харесват секта, според която, ако се кланяш на само един бог, след като умреш ще живееш вечно в богатство. Набира популярност сред простолюдието, защото не се цели само в богатите, както правят останалите мошеници. А римски император я харесва с това, че въвежда концепцията за централизирана власт, каквато представлява и самото управление като император. Пише го и в учебниците по история. Прави я официална религия и тя набира още популярност. Империята налага вярата с блага дума и меч и така християнството се разпространява.

Пак за политически цели Волжка България пък приема исляма, ама след като се гаври с овчата битка, където заменя пленник за коч, ордите я изколват до крак.

Стечение на обстоятелствата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което е очевидно, е че не става въпрос за физически образ и подобие. На мен лично ми харесват две препратки: Изход 3:14 и 3 Царе 19:11-12.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, ncl написа:

Това, което е очевидно, е че не става въпрос за физически образ и подобие. На мен лично ми харесват две препратки: Изход 3:14 и 3 Царе 19:11-12.

С кодове ли ще си говорим.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не са кодове, а пасажи от Библията: Изход 3:14
И Бог рече на Моисея: Аз съм Оня, Който съм. Рече още: Така ще кажеш на израилтяните, Оня, Който съм, ме изпрати при вас.

11 И словото му каза: Излез та застани на планината пред Господа. И, ето, Господ минаваше и голям силен вятър цепеше бърдата и сломяваше скалите пред Господа, но Господ не бе във вятъра; а подир вятъра земетръс, но Господ не бе в земетръса;
12 И подир земетръса огън, но Господ не бе в огъня; а подир огъня тих и тънък глас.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, ncl написа:

Става въпрос и за подобие в божествените творчески способности, които са налични в човека както в Бога, но са скрити и заключени.

Човек трябва да извърви пътя към истинското си божествено Аз - да познае себе си.

При траките това е описано като възлизане на небето сред Боговете като Герой - признат и равен на тях, и вече безсмъртен като тях.

Харесвам написаното под тази рисунка, според мен изразява доста добре част от същността на Бог и на Човека:

UQcbe4ON_o.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ncl написа:

И Бог рече на Моисея: Аз съм Оня, Който съм. Рече още: Така ще кажеш на израилтяните, Оня, Който съм, ме изпрати при вас.

Тук има един интересен момент според кабала. Числената стойност на името Моисей (Моше) е 345, а на "Аз съм този, който съм" (Ехие ашер Ехие) е 543. Същото, но огледално отразено. Толкова за образа и подобието. А и 543/345 е отношението на окръжността към диаметъра. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ncl написа:

Цитирай ги. Аз не знам Библията наизуст.

преди 30 минути, Shiniasu написа:

А и 543/345 е отношението на окръжността към диаметъра. 

Пълна глупост! Като почнете да търсите математика без да можете да смятате и се пръкват суеверията!

Сигурно искаше да кажеш обиколката към радиуса, но само ще постигнеш приближение:

3,147826086956522...

А истината е:

3,141592653589793...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване