Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

съвет за антивирусна или периодично чистене на системата

Препоръчан отговор

Здравейте, може ли да ми препоръчате антивирусна или периодично чистене на системата чрез някой софтуер? Системата е на 1 месец, нов лаптоп с W10, който искам да го опазя колкото е възможно. 

Благодаря :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, kre10 написа:

Здравейте, може ли да ми препоръчате антивирусна или периодично чистене на системата чрез някой софтуер? Системата е на 1 месец, нов лаптоп с W10, който искам да го опазя колкото е възможно. 

От версия 8 съм започнал да ползвам (забравих коя година :)) и сега Advanced SystemCare Ultimate 13.3 , съответно обновявам версията и никакви главоболия нямам . При това съм само грамотен потребител и нищо повече.

http://picbg.net/u/47526/55762/892112.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Антивирусната на Windows 10 в лицето на Windows Defender е достатъчно добра особено конфигурирана с ConfigureDefender

(Но имайте предвид, че ако е настроена на MAX може да доведе до неудобство по време на изпълнение на някои от ежедневните ви задачи и компромисът тук е сигурност за сметка на удобството).

Но ако по някаква причина не ви допада Windows Defeneder, аз препоръчвам Kaspersky Security Cloud Free или WiseVectorX

Която и антивирусна да изберете, аз лични бих я окомплектовал с Comodo Firewall (тя обаче не е за начинаещи).

Колкото за програми за допълнително сканиране бих предложил Malwarebytes Anti-Malware, HitmanPro, RogueKiller, EmsisoftEmergencyKit, и Eset Online Scanner. Вече не препоръчвам Zemana Anti-Malware, защото дава много фалшиви тревоги и е малко занемарена. NPE също не е лош инструмент, но е малко по-параноичен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте...! Понеже сте в грешен раздел....Прехвърлям темата ви в походящия ..! Бих насочил вниманието ви към следните теми:

Безплатен антивирусен софтуер

Сигурност и антивирусна защита - кратък пътеводител

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма такава, която да не прави пропуски. Но тази върши чудесна работа.

Kaspersky Security Cloud Free

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, kre10 написа:

Компютър се опазва от задклавиатурното устройство. Вярно, че вече стана като клише. Ако човек не знае какво прави, никой и нищо не може да го спаси. Иначе сортуери има най-различни. Всеки с предпочитанията си. Аз в момента съм с Windows Defender и AppCheck AntiRansomware и нямам приблеми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Компютър се опазва от задклавиатурното устройство. Вярно, че вече стана като клише...

Ясно ми е това, но все пак е хубаво да има някаква програма или? 

Windows defender безплатен ли е?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, by_chechi написа:

От версия 8 съм започнал да ползвам Advanced SystemCare Ultimate 13.3 (забравих коя година :)) , съответно обновявам версията и никакви главоболия нямам . При това съм само грамотен потребител и нищо повече.

http://picbg.net/u/47526/55762/892112.png

Не че, нещо и уважавам избора на всеки, но програма за оптимизация да ми пази системата би било доста несериозно пък дори и доскоро същата да ползваше дефиниции на BitDefender. Като възможности и настройки отстъпва доста на повечето специални предназначени програми за защита. И дори тук не споменавам скандала с дефинициите от MBAM от преди няколко години. Лично аз ако ще ползвам Bitdefender базирана програма бих заложил на Bitdefender Free или на 360 Total Security.

преди 1 минута, kre10 написа:

Ясно ми е това, но все пак е хубаво да има някаква програма или? 

Колкото е безплатен и Windows. Ако сте с легално закупен Windows ви е безплатен...Ако сте с активиран такъв пак ви е безплатен, но знаейки, че всъщност не е...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, kre10 написа:

Ама що за въпрос ..? Тя е вградена в Windows 10...!!! Вие сериозно ли задавате този въпрос ...?

преди 15 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Антивирусната на Windows 10 в лицето на Windows Defender е достатъчно добра особено конфигурирана с ConfigureDefender

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, B-boy/StyLe/ написа:

Не че, нещо и уважавам избора на всеки, но програма за оптимизация да ми пази системата би било доста несериозно пък дори и доскоро същата да ползваше дефиниции на BitDefender. Като възможности и настройки отстъпва доста на повечето специални предназначени програми за защита. И дори тук не споменавам скандала с дефинициите от MBAM от преди няколко години. Лично аз ако ще ползвам Bitdefender базирана програма бих заложил на Bitdefender Free или на 360 Total Security.

Колкото е безплатен и Windows. Ако сте с легално закупен Windows ви е безплатен...Ако сте с активиран такъв пак ви е безплатен, но знаейки, че всъщност не е...

Благодаря ви много! Ще остана с Windodws Defender, щом е надежден и все пак е с лицензиран Windows. 

Поздрави и още веднъж благодаря много!

преди 1 минута, icotonev написа:

Ама що за въпрос ..? Тя е вградена в Windows 10...!!! Вие сериозно ли задавате този въпрос ...?

Не знаех, че е вградена. Не съм използвал никога Windows 10 и не знам какви вградени програми има. 7 имаше някакъв Windows defender и доколкото помня, вършеше добра работа. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично все пак бих прегледал инструмента ConfigureDefender и макар Windows Defeneder да предлага защита от Ransomware, няма Rollback възможности и затова бих добавил към нея или Appcheck спомената от Емо Костов или Kaspersky Anti-Ransomware for Business. (Само една от двете). И задължителен бекъп на важните документи на външни устройства или облачни услуги.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Не споря !

Писах вече , че съм само грамотен потребител .

И споделям дългогодишна практика .

Нека спецовете един друг да си обясняват и ровят из компа.......кой е по-по-най ! :lol6:

Аз само "щракам"........с пръсти.....:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма проблеми....! Няма лошо че задавате въпроси ....! Ние сме тук да отговаряме ,съветваме а в някои случаи и да действаме ..! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, B-boy/StyLe/ написа:

Аз лично все пак бих прегледал инструмента ConfigureDefender и макар Windows Defeneder да предлага защита от Ransomware, няма Rollback възможности и затова бих добавил към нея или Appcheck спомената от Емо Костов или Kaspersky Anti-Ransomware for Business. (Само една от двете). И задължителен бекъп на важните документи на външни устройства или облачни услуги.

Благодаря много още веднъж! Понеже следя темите с коментарите в раделите за HJT Team, бих искал да попитам дали евентуално някакъв вирус ще има достъп до map-нати по локалната мрежа външни дискове. В случая става въпрос за SMB. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, by_chechi написа:

Не споря !

Писах вече , че съм само грамотен потребител .

И споделям дългогодишна практика .

Нека спецовете един друг да си обясняват и ровят из компа.......кой е по-по-най ! :lol6:

Аз само "щракам"........с пръсти.....:)

Нищо не мерим, но пък обичаме да отсяваме подвеждаща информация на кварталните хакери пък и била тя от собствената камбанария. Аз само си написах мнението в отговор на вашето предложение. Какво ще избере потребителя оставям на самия него без да си налагам мнението. Но пък не можех просто да подмина вашия пост. Пък нека, който се смее последен да се смее най-добре. ;)

преди 8 минути, kre10 написа:

Благодаря много още веднъж! Понеже следя темите с коментарите в раделите за HJT Team, бих искал да попитам дали евентуално някакъв вирус ще има достъп до map-нати по локалната мрежа външни дискове. В случая става въпрос за SMB. 

При чиста система не би трябвало да има причина за безпокойство. Но доста вируси като цяло проверяват за свързани споделени или map-нати устройства (дори и Ransomware варианти), затова подсигуряване на домашната мрежа винаги е добра идея.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, B-boy/StyLe/ написа:

При чиста система не би трябвало да има причина за безпокойство. Но доста вируси като цяло проверяват за свързани споделени или map-нати устройства (дори и Ransomware варианти), затова подсигуряване на домашната мрежа винаги е добра идея.

А какво имате предвид под подсигуряване на домашната мрежа? Последна версия на Samba достатъчно ли е? Там имам филми,сериали, музика и някои важни документи за работа.

И последно - CCleaner добър ли е за оптимизация на системата, според вас?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като става въпрос за антивирусни - я кажете лично вашата какво и кога изобщо е засичала нещо? Че според моя опит трябва мноооого да се постараеш за да попаднеш на вирус тези дни - аз лично от години нито съм виждал, нито чувал за такъв освен ако някой супер дупер неориентиран юзер не си го е докарал насила едва ли не, кликайки и пускайки неща, дето никой с ума си няма да пуска.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, kre10 написа:

Благодаря ви много! Ще остана с Windodws Defender, щом е надежден и все пак е с лицензиран Windows. 

Поздрави и още веднъж благодаря много!

Не знаех, че е вградена. Не съм използвал никога Windows 10 и не знам какви вградени програми има. 7 имаше някакъв Windows defender и доколкото помня, вършеше добра работа. 

При Windows 7 програмата се казваше Microsoft Security Essential.

току-що, Tiho написа:

Като става въпрос за антивирусни - я кажете лично вашата какво и кога изобщо е засичала нещо? Че според моя опит трябва мноооого да се постараеш за да попаднеш на вирус тези дни - аз лично от години нито съм виждал, нито чувал за такъв освен ако някой супер дупер неориентиран юзер не си го е докарал насила едва ли не, кликайки и пускайки неща, дето никой с ума си няма да пуска.

....освен ако някой супер дупер неориентиран юзер не си го е докарал насила едва ли не, кликайки и пускайки неща, дето никой с ума си няма да пуска.. - Това са над 90% от юзърите в момента.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Tiho написа:

Достатъчно е да проверите специализирания подраздел и ще си отговорите на този въпрос.

преди 13 минути, Емил Костов написа:

При Windows 7 програмата се казваше Microsoft Security Essential.

Всъщност под Windows 7 отново имаше Windows Defender, но той бе само анти-шпионска програма. MSE се инсталираше допълнително и заменяше WD. Но въпреки всичко нито MSE, нито Windows Defender в 8.1 (защото WD в 8.1 имаше функциите на MSE и отново се казваше просто WD) не могат да се мерят с версиите на WD за 10.

преди 16 минути, kre10 написа:

А какво имате предвид под подсигуряване на домашната мрежа? Последна версия на Samba достатъчно ли е? Там имам филми,сериали, музика и някои важни документи за работа.

И последно - CCleaner добър ли е за оптимизация на системата, според вас?

Имах предвид основно т.нар. Hardening (спиране на анонимния достъп, услугите за отдалечен достъп и отдалечена работа с регистри, затваряне на някои портове и т.н.). Samba не съм ползвал и не мога да дам съвет тук. Като цяло не съм се занимавал много и с NAS. Един ден обаче ще си направя сигурно такъв, но сега не ми е приоритет.

CCleaner е просто чистач. По-добре се справя от вградения Cleanmgr в Windows (особено при браузърите), но след онзи пробив с хакнатата версия бих го ползвал със забранен достъп до интернет и само като преносима версия. И чат-пат VAC системата на Steam след това мрънка ако е използван наскоро и ме е disconnect-вала от VAC сървъри на CS;GO да речем. Затова лично аз предпочитам да си ползвам Cleanmgr (особено с опцията /SAGESET), пък браузърите си ги чистя през самите тях (c Ctrl + Shift + Del). С Други думи, дълги години съм го ползвал, но в последно време не го ползвам. А и повечето инструменти с които работим в специализирания раздел имат команди за изчистване на временните файлове така или иначе.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Начина за защита е - периодичен архив на поне 2-3 независими отделни носителя на важните данни. Така шанса да се възстанови важна информация при проблем расте пропорционално на броя на носителите. Ако се налага да стартираш изпълним файл, за който имаш съмнения, проверявай го в

http://virustotal.com/

и инсталирай софтуер само от сайта на разпространителя или от проверени сайтове (ако ползваш пиратски софтуер). Можеш и да ползваш виртуални машини за съмнителни приложения, но това е вече за по-напреднали потребители. Реално, ако не знаеш какво правиш, дори и най-скъпата и добра антивирусна няма да те спаси. Аз антивирусни не ползвам от много години и нямам никакви проблеми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да го перефразирам от руски източник: Първият рубеж на защитата е задклавиатурното устройство. По средата е ОС със съответните упдейти. И последният рубеж е антивирусната програма. За да се стигне до нея трябва всичко преди нея да се е издънило.

За backup на важните данни смятам за излично да се напомня.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Филипов написа:

Да го перефразирам от руски източник: Първият рубеж на защитата е задклавиатурното устройство. По средата е ОС със съответните упдейти. И последният рубеж е антивирусната програма. За да се стигне до нея трябва всичко преди нея да се е издънило.

За backup на важните данни смятам за излично да се напомня.

Първият рубеж при руснаците е истинската водка. После вече божа работа :handshake:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване