Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Здравейте! Имам един въпрос за задача по Физика.

Препоръчан отговор

преди 21 минути, Bilbao написа:

Привет! Имам нужда от помощ за две задачи по физика от 10 клас, като бих оценил съдействието от някого, за когото не би представлявало трудност да помогне с решението. Ще се възползвам от тази тема и няма излишно да създавам нова такава. Та ето ги и непосилните за мен задачи:

1) Определете отклонението на трептяща точка от равновесното ѝ положение за: 0.25Т и 0.5Т.

2) Пружинно махало с маса 100g извършва хармонично трептене. Коефициентът на еластичност на пружината е 10 N/cm. Определете: 2.1 кръговата честота и честотата на трептене; 2.2 пълната енергия на трептящата система, ако амплитудата е 2cm; 2.3 максималната връщаща сила.

Предварително благодаря за помощта!

Задача 2

Това по Закон на Хук ли?

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Закон_на_Хук

Или обикновено махало?

Според мен повече трябва да се употреби на Закон на Хук. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@acnekt Никакво понятие си нямам от въпросните неща и задачи, просто върша услуга на познат, който няма възможността и желанието да търси помощ из форумите. Отдавна съм ги минал тези неща и нито имам понятие какво е закон на Хук, нито мога да се ориентирам в нещата :( Втората задача като че ли ми е по маловажна, първата би ми била достатъчна, а и изглежда по-простичка. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Bilbao написа:

Та ето ги и непосилните за мен задачи:

1) Определете отклонението на трептяща точка от равновесното ѝ положение за: 0.25Т и 0.5Т.

Не твърдя, че съм 100 пурсента сигурен, но ето моето решение на първата задача:

Онагледяване (ако е най-простото, синусоидално трептене):

800px-Sine_voltage.svg.png

Червената линия описва трептене по синусоидален закон. Примам Т за пълния период на трептене, кръгче номер 4. Приемам, че пълната амплитуда А на трептене е кръгче номер 2.

Поради симетрията твърдя, че на 0.25Т (то ест 1/4Т) имаме горно крайно отклонение, което е 0.50А, или 1/2А.

По същия начин при 0.5Т, или 1/2 Т, сме точно по средата на пълния цикъл на трептене и тогава отклонението е 0.

Отговорът са удебелените твърдения..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, Bilbao написа:

@extreme_b_c_d Благодаря за отделеното време и помощта! 

Няма защо.

Като гледам, доста тавтологично изглежда моето "решение".

За мен върши работа, но възможно е преподавателите да искат решение по формулите на синусоидалното трептене (при моето те също присъстват, само че в графична форма, като основата, на което съм стъпил за решение, са законите на симетрията). Ако решението не се харесва, може да се тръгне по линията на заместване на 0.25Т и 0.5Т в подходящата формула и, мисля си, младежът чрез тази подсказка сам би могъл да се оправи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 27.01.2021 г. в 20:06, Bilbao написа:

1) Определете отклонението на трептяща точка от равновесното ѝ положение за: 0.25Т и 0.5Т

t1=sin(0.25*360)*(1/T)
t2= sin(0.5 *360)*(1/T)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, дръндю написа:

t1=sin(0.25*360)*(1/T)
t2= sin(0.5 *360)*(1/T)

t1=sin(0.25*360)*T
t1=sin(0.25*360)*T

грешката е поправена

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване