Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Акаунт на уиндоус 10

Препоръчан отговор

Ето тука има едно много хубаво списъче на уиндоуските програми кои съответстват при друга операционна система.

https://pingvinus.ru/programs/windows-linux

преди 47 минути, Veselina Miteva написа:

Просто не знам дали работата ще потръгне. 

Според мен няма да потръгне, значи няма проблем никакъв.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 58
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Може. Ще заема може би няколкостотин мегабайта, зависи кой браузър се ползва и колко информация ще запише за конкретния потребител (може да се види след като се направи - ще се появи папка C:\Users\&l

Мисля да направя още един акк на лаптопа за децата. Ще ми заема ли място самия акк на ssd-то. Ще се изпозва само за гледане на youtube. 

MS Office най-вероятно заема към гигабайт (зависи какво от него е сложено). Ако не е супер наложително да се ползва точно него, Google Docs и Office 365 могат според мен доста успешно да го сменят. Те

Публикувани изображения

Тука пак ескалираха нещата и то както винаги - на зле..

Преминаването от Windows към Linux среда за обикновен потребител може да е крайно излишно и прекалено ангажиращо в далечен план.
Използването на Linux софтуерни алтернативи може да е излезе измъчена работа, особено ако е човек е специализирал в някакъв конкретен софтуер (Photoshop примерно) и после ходи му обяснявай, че то GIMP било същата работа, даже по-хубаво. Нали може да се емулира, може да се виртуализира, може да се правят един куп други неща, но това отново не е за нормалния потребител.

Константното редуциране на Windows 10 за да се смести в някакви малки размери излиза обаче отново да не е решение.
По-стари версии на Windows също не са решение, че доста неща няма да тръгнат на Windows XP, а Windows 7 странно е дори по-голям от Windows 10.

Накрая виждам само едно логично решение - замяна на SSD'то с по-голямо.
По спомен нещо прочетох в статията че SSD'то не можело да се сменя, което намирам за доста неистинно твърдение.
Може би ако знаем модела на лаптопа/нетбука - това ще даде голяма яснота.
Ако е някакво много малко устройство (като размери) може би ще има M.2 SSD, но те също подлежат на смяна.

Също края на този месец е Black Friday - очаква се да има някакви намаления и по спомен всяка година има и SSD'та намалени, като мисля че човек дори може да си вземе 64 GB SSD за около 40 лева.
Като на Black Friday може да са и около 30 лв. Това тотално решава проблема с капацитета за Windows 10, който свободно може да се вмести в един 50 GB.
А цена от 30-40 лева не мисля, че е голяма инвестиция, но това зависи.

Отделно човек ако реши, може допълнително да инвестира и в един външен хард диск - той може да се ползва навсякъде - лаптоп, телевизор, телефон, където (за телефона с OTG адаптери).
Това пък тотално решава другия проблем със свободно пространство за лични файлове и прочие, филми, игри дори, каквото.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не може да се сменям ссд. питах в сервиза, които е на гарнционната карта.

на външния диск може ли да се инсталират програми? аз пробвах на флашка, но не всичко става :(

за лините файлове си имам флашка, чак от диск мисля, че няма да има нужда.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Veselina Miteva написа:

Кой е модела на този лаптоп ?

За сега съм виждал само едно дъно (GA-Z68XP-UD3-iSSD), което беше с вградено 20GB SSD, но ги смятам за супер редки.
А и може да има опция за добавяне на второ SSD (ако приемем че първото наистина е вградено).

преди 20 минути, Veselina Miteva написа:

на външния диск може ли да се инсталират програми? аз пробвах на флашка, но не всичко става :(

Според мен всяка програма може да бъде стартирана от каквото и да е устройство. Всичко е въпрос на настройка.
Голяма част от софтуера има така наречените "портативни" режими, които позволяват това да става директно.
Друга част, която няма този режим от разработчика им, са пакетирани от PortableApps.com и пак предоставят тази опция.
А трети - трябва да се настройват ръчно според това какво изискват при стартиране, какви проверки минават през регистрите и прочие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Потребител666 написа:

Кой е модела на този лаптоп ?

За сега съм виждал само едно дъно (GA-Z68XP-UD3-iSSD), което беше с вградено 20GB SSD, но ги смятам за супер редки.
А и може да има опция за добавяне на второ SSD (ако приемем че първото наистина е вградено).

Има нискобюджетни модели, основно със Селерон, със запоена за дъното eMMC памет. Всъшност, не съм сигурен дали и процесорът не е запоен, но все пак да каже точният модел.

преди 47 минути, Veselina Miteva написа:

за лините файлове си имам флашка, чак от диск мисля, че няма да има нужда.

Флашката има огромни недостатъци, най-основният от които е, че е адски бавна. Едно SSD през USB би било доста по-добър вариянт. В общи линии имате два вариянта:

1. Оптимизация на вече наличния Windows. Тук ще трябва да си поиграете доста. Като се започне от изключване и спиране на ненужни процеси, та до освобождаване на дисково място и оперативна памет. Последния път, когато правих това упражнение, бе преди 5 години и ми костваше 2 дена... Ествествено, има огромен риск (както стана с мен) след ъпдейт на системата, Microsoft да Ви инсталират отново целия ненужен софтуер, който не ползвате, но те смятат, че трябва задължително да го имате. По моя груба преценка от едно време (вероятно сега е много по-зле), трябва да докарате системата да Ви заема максимум 7ГБ на диска и максимум 700 мегабайта RAM след рестарт. Всичко допълнително инсталирано от Вас не влиза в тези сметки. По-горе написах "по-зле", защото чета новините и за последните 5 години Microsoft доста наблъскаха Windows 10 с какво ли не. Имаше нещо от сорта, че трябвало да имаш 30ГБ свободни на диска, за да можеш да си ъпдейтнеш системата (може и да се бъркам).

2. Формат на диска и инсталирате Линукс. Ако машината Ви е каквато предполагам, драстично ще намалите шума, темперетурата, натоварването на CPU, мрежовия трафик, ще си освободите адски много място и най-вече - ще си имате някаква относителна поверителност. При инсталирането на нормалните линукс дистрибуции не се налага да се съгласявате да споделяте всичко и да имат право да Ви ползват всичките устройства дори, когато сте ги "изключили". На пръв поглед звучи добре, но освновният въпрос е дали ползвате някакви програми, които вършат неща, които не можете да свършите с Linux. Ако да - този вариянт отпада.

И все пак, ако дадете точен модел на лаптопа и конкретно какви програми ползвате за работа, ще може да си спестим много излишно писане за гадаене, предположения, предложения, теории и т.н. Ако не желаете да споделяте тази информация тук, може да я споделите с някоя "търсачка" като проверите съответната програма дали я има за linux, ако не - дали има алтернатива и доколко покрива възможностите на уиндоусаката.

п.с Все пак, кажете ако не желаете да си споделите модела на лаптопа и въпросните програми, за да не се мъчим повече да изискваме от Вас тази така важна за темата информация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Veselina Miteva написа:

Изглежда това е Lenovo Ideapad 120s-14iap

За първи път виждам такъв лаптоп.
И изглежда че вътре в самата серия има два различни вида.

Едните са с embedded MultiMediaCard (eMMC), а другите са с M.2 SSD (снимки в прикачените)

Тези, които са с eMMC, реално на дъното имат физическо място за M.2, но няма кънектор на него.
Явно така се спестяват пари при производството и после дават по-атрактивна цена на клиента.

Така че наистина няма опция за ъпгрейд .... освен ако човек не си запои сам M.2 кънектора и не пробва дали ще отчете M.2 SSD свързан към него.

Затова давам още едно решение :

Този лаптоп има два USB 3.0 интерфейса, така че на теория трябва да стане.

eMMC.png

SSD.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, KirilPetrov написа:

Флашката има огромни недостатъци, най-основният от които е, че е адски бавна.

това сериозно ли? мисля, че не усещам забавяне, но може и на това да се сължат проблемите.

а относно програмите, които се ползват - мисля, че не мога да давам такава информация

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Veselina Miteva написа:

а относно програмите, които се ползват - мисля, че не мога да давам такава информация

И аз така мисля.
При мен фирмите не разрешават работа от собствени компютри.
Дават ти лаптоп и ИП телефон за да работиш от вкъщи.
И двете устройства са свързани към фирмените сървъри и всичко е строго поверително.
А лаптопа го управлява администратора ( компютърджията) все едно е на място в офисите, ама дистанционно. Той си човърка по него както намери за добре.

А това дето му викаш работа, най-вероятно е измамна схема целяща или да ти приберат едни пари или да те изтискат като лимон до последната капка която можеш да пуснеш и после ще има - съжаляваме не сте се справила с работата и чао чао.

Предвид липсата ти на познания за елементарни неща свързани с един тъп компютър, по моя нескромна преценка, нищо не ти е ясно и относно това дето му викаш работа. Значи има риска да се опариш яко и после да се вайкаш що си била толкова наивна.

Когато някой ти обещава "работа" ама изисква на никого нищо да не казваш, всичко да е скрито покрито, тогава това най-вероятно е някаква измама !!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване