Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Инсталация върху F2FS

Препоръчан отговор

Някой инсталирал ли е Linux дистрибуция върху f2fs на SSD и какви са ви впечатленията? Интересува ме също, ако инсталирам поддръжката f2fs-tools в режим Live CD, инсталаторът дали ще я добави в списъка с поддържаните ОС.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, cybercop написа:

Някой инсталирал ли е Linux дистрибуция върху f2fs на SSD и какви са ви впечатленията? Интересува ме също, ако инсталирам поддръжката f2fs-tools в режим Live CD, инсталаторът дали ще я добави в списъка с поддържаните ОС.

Лично аз не съм, но ако вярвам на Уикипедия - Самсунг са го правили!

Цитат

F2FS (Flash-Friendly File System) is a flash file system initially developed by Samsung Electronics for the Linux kernel.

The motive for F2FS was to build a file system that, from the start, takes into account the characteristics of NAND flash memory-based storage devices (such as solid-state disks, eMMC, and SD cards), which are widely used in computer systems ranging from mobile devices to servers.

F2FS was designed on a basis of a log-structured file system approach, which is adapted to newer forms of storage. Jaegeuk Kim, the principal F2FS author, has stated that it remedies some known issues[5] of the older log-structured file systems, such as the snowball effect of wandering trees and high cleaning overhead. In addition, since a NAND-based storage device shows different characteristics according to its internal geometry or flash memory management scheme (such as the Flash Translation Layer or FTL), it supports various parameters not only for configuring on-disk layout, but also for selecting allocation and cleaning algorithms.

Ако става дума за същото ...

Пп. Пише, че също са го правили:

• Motorola Mobility за Moto G/E/X и Droid след 2012
  • Google за Nexus 9 от 2014 и други след Pixel 3
  • Huawei след Huawei P9 през 2016
  • OnePlus след OnePlus 3T от 2016
  • ZTE след ZTE Axon 10 Pro от 2019
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тя е само за нанд флаш дискове, не е подходяща за механични.

Преди време я бях ползвал като основна, но си изисква дял с ext4 или btrfs за /boot

Но на този етап все още не е достатъчно добра, BTRFS е най-доброто в момента що се отнася до SSD.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Росен Р. Александров написа:

Тя е само за нанд флаш дискове, не е подходяща за механични.

Преди време я бях ползвал като основна, но си изисква дял с ext4 или btrfs за /boot

Но на този етап все още не е достатъчно добра, BTRFS е най-доброто в момента що се отнася до SSD.

За SSD носители ми беше питането.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

BTRFS е недостижима в момента за SSD.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване