Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Замяна на Windows 10 с Ubuntu

Препоръчан отговор

Имам десятка на лаптопа. Искам да я махна и да сложа ubuntu. Възможно ли е? Ако отговорът е "да", коя версия,  какви драйвери ще ми трябват.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 108
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Mоже и да не я махаш. На моето лаптопче му инсталирах това https://xubuntu.org/release/20-04/ до Уиндоус 10 като съм избрал да се зарежда Ксубунтуто, а Уиндоуса си почива. На Ксубунту го

Да, възможно е. Всички актуални версии. Драйвери ще ти трябват според хардуера, много е вероятно Ubuntu сам да си инсталира каквито са нужни.

Дама Пика!

Публикувани изображения

Да, възможно е. Всички актуални версии. Драйвери ще ти трябват според хардуера, много е вероятно Ubuntu сам да си инсталира каквито са нужни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Kalin Karaboychev промени заглавието на Замяна на Windows 10 с Ubuntu
преди 49 минути, nikolaustirol написа:

Искам да я махна и да сложа ubuntu. 

Mоже и да не я махаш.
На моето лаптопче му инсталирах това
https://xubuntu.org/release/20-04/

до Уиндоус 10 като съм избрал да се зарежда Ксубунтуто, а Уиндоуса си почива.

На Ксубунту горната лента се сваля за 4 скунди да е долу и може даже и прозрачна да стане. Може да заприлича на Уиндоус ако искаш. То си е убунту само че изглежда по-красиво от Гном3.
Не са ми трябвали никакви драйвери в убунтуто са си там вече, не се разправяш с ДВД-та или СД-та с драйвери на тях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, RudeBoy написа:

Защо си го причиняваш?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам 10 и Linux Mint Cinnamon. Никакви проблеми. До автора - щом искаш да изкорениш Windows, слагаш флашка с Убунту и форматираш дяловете. После избираш на кой дял да е системата и действаш. Но ако нямаш идея как става, дай на някой който разбира. Смисъл, има шанс да не стане от първия път и да обвиняваш системата, което ще е глупаво.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Eclipse2G написа:

До автора - щом искаш да изкорениш Windows, слагаш флашка с Убунту и форматираш дяловете. После избираш на кой дял да е системата и действаш. 

И инсталира в дял с NTFS нали ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Белгиеца написа:

Що, какъв е проблемът? Дялът ще се форматира в ext4 при инсталирането.

преди 8 часа, dimy написа:

Защо си го причиняваш?

Какво си причинявам?...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, RudeBoy написа:

Какво си причинявам?...

Линукс...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, nikolaustirol написа:

Имам десятка на лаптопа. Искам да я махна и да сложа ubuntu. Възможно ли е? Ако отговорът е "да", коя версия,  какви драйвери ще ми трябват.

Нищо не знаем за този лаптоп. Предполагам, че е възможно. Както каза колегата по- горе, по- лесно ще ти бъде с Xubuntu и да свалиш панела отдолу. Или направо Linux Mint с Xfce, която си е с панел, разположен отдолу и доста приличен комплект от приложения.

https://linuxmint.com/edition.php?id=283

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Белгиеца написа:

Не, цепнах едни 40-50 гб(през windows-a) и после през инсталатора на Минт си го форматирах на ext4 и си сложих системата. Сега съм с dual boot.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той австриецът е забравил вече в кой форум е питал и не може да открие темата.

преди 11 часа, RudeBoy написа:

Проблемът е че чак сега му казваш за това мистериозно екст4.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, cybercop написа:

Нищо не знаем за този лаптоп. Предполагам, че е възможно. Както каза колегата по- горе, по- лесно ще ти бъде с Xubuntu и да свалиш панела отдолу. Или направо Linux Mint с Xfce, която си е с панел, разположен отдолу и доста приличен комплект от приложения.

Какво още искаш да знаеш?
Лаптоп, работил е с Уин10 (ако се сещаш по-нататък...), иска Убунту (без уточняване на графична среда) ...

Пита - „Може ли!“ Отговора е - „Да, може!!!“. Не от всеки и с условности, но може!

преди 5 часа, Белгиеца написа:

Това „мистериозно ext4“ всъщност не е изобщо мистери, ама ...

Ако имаш желание - има доста инфо.
Ако ли не - проблема си е твой!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, jhoro написа:

Това „мистериозно ext4“ всъщност не е изобщо мистери, ама ...

За човек който не се е доближавал до смърдел пингвин, си е направо културен шок.
Виж как се е стреснал сега и не смее да се покаже.
Или пък този ник е създаден за да задава подобни въпроси от време на време и да се подхилква под мустак кой какво отговаря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За човек който не се е доближавал до смърдел пингвин, си е направо културен шок.
Виж как се е стреснал сега и не смее да се покаже.
Или пък този ник е създаден за да задава подобни въпроси от време на време и да се подхилква под мустак кой какво отговаря.
Принципно си прав, ама …
Ич ми не е на фитката - накъде му е китката!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, jhoro написа:

Принципно си прав, ама …
Ич ми не е на фитката - накъде му е китката!

И кому е нужен твоят офтопик? Никой не се интересува от наклона на вятъра при теб!
Ай спри да мажеш важни теми с ненужни постове.
Има толкова другу теми, където можеш да изливаш "остроумията си"!
Да, не е забранено от Правилата, но е смръдливо досадно!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голяма грешка да се пита за Линукс тук :D

Пич, инсталирай смело Ubuntu и махай Windows. Виж в youtube как се прави. Няма да имаш проблеми с Ubuntu, най-лесната за употреба операционна система е това

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, tremal написа:

Голяма грешка да се пита за Линукс тук :D

Пич, инсталирай смело Ubuntu и махай Windows. Виж в youtube как се прави. Няма да имаш проблеми с Ubuntu, най-лесната за употреба операционна система е това

Какво има за гледане в „Тубата“?

1. посещава сайта „Download Ubuntu“ (за Убунту), Get Lubuntu (за Лубунту), Download Kubuntu (за Кубунту) или Download Xubuntu (за Хубунту);
  2. избира си версия - последна или по-стара, 32 или 64 битова;
  3. изтегля я и я записва на флашка/диск;
  4. рестартира машината и буутва от носителя;
  5. избира пробна работа или инсталация, език и следва инструкциите!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.11.2020 г. в 15:13, Белгиеца написа:

Той австриецът е забравил вече в кой форум е питал и не може да открие темата.

Не, не съм забравил. И аз, като останалите хора работя. Опитах се да инсталирам xubuntu, но се появи неочакван проблем. Инсталацията вървепе отлично. Когато след това рестартирах лаптопа на екрана се появи това, което може да се види на снимката.

xubuntu.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Когато след това рестартирах лаптопа на екрана се появи това, което може да се види на снимката.

Това … не е добре.
Ако споделиш, какво имаш предвид под
Инсталацията вървепе отлично.

В смисъл - кой релийз изтегли, откъде, какви настройки прави, преди инсталирането …
Демо версията - „тръгна ли” нормално?
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, nikolaustirol написа:

И аз, като останалите хора работя. 

Ами работи си, на мен пък не ми се помага безплатно на човек който изчезва безследно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.11.2020 г. в 9:48, jhoro написа:

Това … не е добре.
Ако споделиш, какво имаш предвид под

В смисъл - кой релийз изтегли, откъде, какви настройки прави, преди инсталирането …
Демо версията - „тръгна ли” нормално?

Изтеглих от тук: https://xubuntu.org/release/20-04/.  Направих диск. Зложих в лаптопа и започна инсталацията. По време на инсталирането изображението си беше нормално. След рестартирането се появи онова от снимката. 

преди 16 часа, Белгиеца написа:

Ами работи си, на мен пък не ми се помага безплатно на човек който изчезва безследно.

Както вече писах: работя. Не стоя постоянно пред компютъра. Често работя по 12 или до 14 часа на ден.  Съжалявам, че това не те устройва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, nikolaustirol написа:

Направих диск. Зложих в лаптопа и започна инсталацията.

Ок. Не разбрах - преди да започне инсталацията е питало - „демо или инстарация?“

Пробва ли стартиране без о.инсталация?
Ако да - какъв е резултата.
Ако не ... ами пробвай де!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, jhoro написа:

Ок. Не разбрах - преди да започне инсталацията е питало - „демо или инстарация?“

Пробва ли стартиране без о.инсталация?
Ако да - какъв е резултата.
Ако не ... ами пробвай де!

Може ли да ми обясниш как да пробвам без инсталация, моля?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване